Minikára

Moderátoři: rezis, Leo

Zpráva
Autor
Uživatelský avatar
czechboss
Příspěvky: 353
Registrován: úte led 31, 2012 12:20 pm
Bydliště: Lichkov

Minikára

#1 Nový příspěvek od czechboss »

Ahoj, minulý týden za mnou přišel synek a že by chtěl pod stromeček minikáru, no tak jsem se nad tím zamysle a vzal to jako výzvu, tak jsem se rozhodl, že mu ji vyrobím.
Důvodem tohoto rozhodnutí také byla vysoká pořizovací cena minikáry.

Jelikož jsem na internetu nenašel, žádný kompletní návod či výkres budu zde dokumentovat stavbu minikáry a konzultovat s vašimi příspěvky.

Co se týče rozměrů a konstrukce vycházím z ročenky klubu minikáristů, kde jsou striktně stanoveny meze a požadavky.

O víkendu 20 a 21.10 jsem načrtnul rozměrovou skicu a začal svařovat rám.

Obrázek
Kdo maže ten jede

Uživatelský avatar
czechboss
Příspěvky: 353
Registrován: úte led 31, 2012 12:20 pm
Bydliště: Lichkov

Re: Minikára

#2 Nový příspěvek od czechboss »

Tak jsem dnes přidělal kola na zadní nápravu rámu minikáry, začíná se to pomalu rýsovat. Zítra začnu svářet přední nápravu aby se to trochu pohlo dopředu.

Přikládám pár foteček:

Obrázek

Obrázek

Obrázek

Obrázek

Obrázek

Obrázek

Obrázek
Kdo maže ten jede

Uživatelský avatar
doktorzetoru
Příspěvky: 327
Registrován: ned lis 09, 2008 12:56 pm
Bydliště: Mělník
Kontaktovat uživatele:

Re: Minikára

#3 Nový příspěvek od doktorzetoru »

Pěkné, jaké bude řízení?
Kdo pomůže traktoru - přece doktorzetoru!

Uživatelský avatar
czechboss
Příspěvky: 353
Registrován: úte led 31, 2012 12:20 pm
Bydliště: Lichkov

Re: Minikára

#4 Nový příspěvek od czechboss »

Ještě přikládám aktualizováné náčrty

Obrázek

Obrázek
Kdo maže ten jede

Uživatelský avatar
czechboss
Příspěvky: 353
Registrován: úte led 31, 2012 12:20 pm
Bydliště: Lichkov

Re: Minikára

#5 Nový příspěvek od czechboss »

doktorzetoru: chtěl bych něco takovýho, s tím rozdílem, že bude mít kára bržděný jenom zadek bubnovými brzdami.

Obrázek
Kdo maže ten jede

Vladimír Šimo
Příspěvky: 2952
Registrován: ned led 20, 2008 5:07 pm
Bydliště: Podžalí

Re: Minikára

#6 Nový příspěvek od Vladimír Šimo »

Před 30ti lety jsem minikáry jezdil.
Návody a plány nikde nebudou, v podstatě co kus to originál i když pokusy byly a možná i jsou, teď už o tom přehled nemám.
Protože neuvažuješ i přední brzdy tak to na závody asi nebude, co? Konstrukčně to je víceméně furt stejný, jen se to už před mnoha lety stalo soutěžením tatíků a né dětí.

Uživatelský avatar
czechboss
Příspěvky: 353
Registrován: úte led 31, 2012 12:20 pm
Bydliště: Lichkov

Re: Minikára

#7 Nový příspěvek od czechboss »

Co jsem koukal tak do technických požadavků dle ročenky 2012 musí být bržděna alespoň jedna nápra a pokud jedna tak zadní, takže na závody by to mohlo :idea: , ale já to stavím synům hlavně pro radost, akorát chci, aby to mělo štábní kultůru a nemusel se za ten výtvor stydět ;-)
Kdo maže ten jede

Vladimír Šimo
Příspěvky: 2952
Registrován: ned led 20, 2008 5:07 pm
Bydliště: Podžalí

Re: Minikára

#8 Nový příspěvek od Vladimír Šimo »

Za mně byly dokonce brzdy jenom na zadek, na předku bejt nemohly. Kdy se to změnilo už nevím, to už jsem nejezdil. Bylo to jen o bezpečnosti aby se nejezdilo tak rychle. S bržděným předkem to musí bejt o něčem jiným.
Třeba jsou ale vypsaný ketegorie na káry který maj jen bržděnej zadek, netuším.
Teď už se dělaj káry speciál na sjezd a na slalomy, uspěje v podstatě ten, kdo si může dovolit hodně velkou investici.

Někde mám na chalupě "nový" pláště tak jestli je na ten předek ještě nemáš, nemusel bys kupovat. Na nějaký povožení by stačily.

Jinak děláš to pěkně, i technickej přístup s nákresama, prostě fajnový.

Uživatelský avatar
czechboss
Příspěvky: 353
Registrován: úte led 31, 2012 12:20 pm
Bydliště: Lichkov

Re: Minikára

#9 Nový příspěvek od czechboss »

Určitě to je jak říkáš, kdo si může dovolit hodně velkou investici. Já to stavím z toho co dům dá a kdo podaruje. Kola na zadek mám super ty sehnal můj otec, ráfky jsou liťáky z hliníku s originál bubnovými brzdami, což mi značně ulehčilo řešení brzd, ale na předek mám kola sice stejného rozměru, ale s drátovým výpletem, takže to bude jediná vada na kráse, ale navrhuji to tak abych je někdy mohl nahradit stejnými koly jako jsou použity na zadek. A jinak pokud by jsi měl pláště na ten rozměr, určitě bych je uvítal to se hodí, tak bychom se mohli domluvit :friends:
Kdo maže ten jede

Vladimír Šimo
Příspěvky: 2952
Registrován: ned led 20, 2008 5:07 pm
Bydliště: Podžalí

Re: Minikára

#10 Nový příspěvek od Vladimír Šimo »

Jo, takový kola jak máš na zadku jsem nikdy neviděl. Za nás to byla klasika, litý i drátový kola, někdy i plechový ale ty po chvíli většinou šmajdaly. A bylo to taky o penězích a možnostech, už od počátků mýho ježdění chlapi z fabriky měli kontakty na hliník a elektron ze zbytků ve škodovce, někde udělali formu a litý kola byly na světě. Brzdy kotoučový buď mechanický nebo kapalinový se staly normou.
Další možností a výhodou byla spolupráce s náchoďákama, ty zase v Rubeně nechali udělat slicky jako máš na tom obrázku. Prostě všechno bylo o možnostech a kontaktech na lidi ve fabrikách.

Někde na chalupě mám i středy kol pro jednostranný uložení jak přední tak i zadní s kotoučema. Už za mně nebyly použitelný protože nějakýho osvícence napadlo udělat pravidlo, že při jednostranným uložení mucí být celý průměr hřídélky min. 12 mm a to ty moje nesplňovaly, vnější ložisko bylo menší.

radim.strnad
Příspěvky: 1088
Registrován: úte čer 15, 2010 7:46 pm
Bydliště: Letohrad

Re: Minikára

#11 Nový příspěvek od radim.strnad »

hmm vypadá to dobře........i M. Schumacher bude závidět. 8) :)
To se musí kalit co to dá....

Uživatelský avatar
czechboss
Příspěvky: 353
Registrován: úte led 31, 2012 12:20 pm
Bydliště: Lichkov

Re: Minikára

#12 Nový příspěvek od czechboss »

Vladimír Šimo: Ty kola na zadku jsou z vozejku pro invalidy a středová osa má průměr 11mm, ty s drátovým výpletem do předu mají průměr osy 8mm přes závit a jsou taky z invaliďáku. Když jsem koukal na internet, tak všichni v současné době mají hliníková kola jednoho typu, ale není možné je nikde sehnat, to nechápu kde to všichni berou.

Původně jsem si říkal, že udělám synkům kárku jako jsem míval kdysi jako kluk stlučenou z prken s kolama od kočárku a honem na svah :) Ale po zhlédnutí několik videí na youtube se mi právě zalíbili kárky opravdu dobře udělaný a tak mě to trochu chytlo a dal jsem se do konstruování. V antikvariátu jsem koupil knížku Stavíme si minikáru z roku 1978 za 65 Kč. Kde je pár rad pro stavbu, několik rozměrových náčrtů, ale pořád nic konkrétního. Samozřejmě kára nebude jezdit na závody, ale chci aby se té závodní co nejvíce podobala i vyrovnala a hlavně byla i bespečná. Kousek od baráku máme pěkný svah s asvaltkou, kde je zákaz vjezdu motorových vozidel a tam si to hoši opravdu užijou. Každopádně pokud máš nějaký díly, které ti zabírají místo na půdě :) byl bych za ně velmi vděčen. Možná budu káru stavět ještě jednu, jelikož synky mám dva a pořád se o něco rvou, hlavně když je věc jenom jedna, tak se to s nima nedá vydržet :)
Kdo maže ten jede

Vladimír Šimo
Příspěvky: 2952
Registrován: ned led 20, 2008 5:07 pm
Bydliště: Podžalí

Re: Minikára

#13 Nový příspěvek od Vladimír Šimo »

Na litý kola má určitě dost lidí formy a možnosti kde natavit, odlít a stočit. Za nás bez problémů, hliníků a elektronů co rozmlátili na závodech aut bylo dost, teda alespoň pro nás. Jak už jsem psal, všechno bylo o možnostech a velikostech klubů a známostech tatíků malých soutěžících.
Dokonce už před lety jsem viděl větší kola než tyhle klasický. V zahraničí tuším moc nejezděj slalomy, spíš sjezdy a tam musí větší kolo bejt znát, jde lehčejc.

Gumy i ty středy jsem našel, fotku ale neumím vložit tak jedině mejlem.

Někde bych měl mít i pár fotek ze závodů, musel bych pohledat.

Uživatelský avatar
czechboss
Příspěvky: 353
Registrován: úte led 31, 2012 12:20 pm
Bydliště: Lichkov

Re: Minikára

#14 Nový příspěvek od czechboss »

návod na vkládání fotek je zde http://www.nasetraktory.eu/forum/viewto ... 22&t=40932 jinak moje emailová adresa je stolarikjakub@seznam.cz - tak můžeš fotky klidně poslat
Kdo maže ten jede

Uživatelský avatar
czechboss
Příspěvky: 353
Registrován: úte led 31, 2012 12:20 pm
Bydliště: Lichkov

Re: Minikára

#15 Nový příspěvek od czechboss »

Dneska jsem nasadil přední kola, už se to začíná rýsovat. Přikládám pár fotek z dnešní akce :)

Obrázek

Obrázek

Obrázek

Obrázek

Obrázek

Obrázek
Kdo maže ten jede

Odpovědět

Zpět na „Koníčci, sběratelství a další zájmy“