Osvětlení nejen v dílně, rady zkušenosti

Moderátoři: rezis, Leo

Zpráva
Autor
Uživatelský avatar
kenybz
Příspěvky: 15213
Registrován: úte lis 11, 2008 11:16 am
Bydliště: kůsek od Uh. Brodu
Kontaktovat uživatele:

Re: Osvětlení nejen v dílně, rady zkušenosti

#226 Nový příspěvek od kenybz »

tak dneska umřela první teslalighting trubice z 30ks které téměř nepřetržitě svítí 2 roky a pár měsíců což je asi 14000 hodin, a protože mě to nedalo kuchnul jsem ji poněkud brutálním způsobem a to tak, že jsem podélně rozřízl jednu stranu patice.
No pak už jsem věděl kde je ten zasraný zobáček co to tam festovně drží :)
A ejhle odpálené přívodní dráty ke zdroji zkratem o hliníkový profil.
Po opravě drátů a výměně pojistky na dps opět svítí...
konstrukčně je to slušně udělané hliníkový profil ve tvaru půlměsíce má uprostřed nálitek ve tvaru -T-, který se po celé délce opírá o střed DPS s čipy.
Zdroj je rozdědlen na dvě části, takže taky dobré řešení pro lepší odvod tepla.
Plošné spoje mají nevídanou šířku a pod každým čipem je čtverečak o rozměru asi 6x6mm takže při konstrukci někdo přemýšlel...
Loni jsem kuchnul nějakou led trubici staršího provedení kdy polovina obalu tvořila drážkovaný chladič..ale ten zdroj no kurvítko jak cyp ...zdroj byl ovinutý v transformátorovém papíru a zasunutý mezi desku s led čipy a obalem no ideální aby se takto zaizolovaný nadměrně zahříval...
Ještě k té tesla trubici: ty dráty vedou od konektoru k desce a byly izolací přitlačené k chladícímu profilu a časem se to prorazilo a byla tma. číňánek asi neměl svůj den při montáži...
Obrázek Obrázek Obrázek Obrázek
když sa chce, tak ide fšecko :-)
Můj kanál na YOUTUBE
https://www.youtube.com/@nasetraktoryteckacez/videos

Uživatelský avatar
vitex
Příspěvky: 20221
Registrován: ned srp 28, 2011 8:01 pm
Bydliště: Kuřim

Re: Osvětlení nejen v dílně, rady zkušenosti

#227 Nový příspěvek od vitex »

Takže radíš po zakoupení rozdělat,opravit a svítíš celej život?

Uživatelský avatar
kenybz
Příspěvky: 15213
Registrován: úte lis 11, 2008 11:16 am
Bydliště: kůsek od Uh. Brodu
Kontaktovat uživatele:

Re: Osvětlení nejen v dílně, rady zkušenosti

#228 Nový příspěvek od kenybz »

vevnitř to není nikde vyhřáté takže je to slušně navržené až na ty dráty co se připletly z jedné strany k hliníkovému profilu a z druhé strany na vývod kondenzátoru je to vidět na fotce kde je to černé a opálené....zítra vemu infrateploměr a zkusím to poměřit kde se to kolik hřeje a zkusím i ty dvě svítidla co mám zapůjčené na vyzkoušení...pokud nemáš v dílně velké horko tak bych se kvalitních trubic nebál bo když ti odejde trubice tak dáš prostě druhou sv´tidlo zůstává dál..dneska svítidlo stojí bez trubic vyloženě jen na ledky 500 + k tomu ze dvě kvalitní trubky dalších 600 a světla spousta...mě se líbilo i to co jsem popisoval nedávno ty samostatné led svítidla s tím chladičem a samostatným zdrojem se stmíváním...najdi si to a přečti je to ekonomické a s možností nastavit intenzitu a kterékoliv svítidlo vypnout vyšlo by to levně a můžeš jednotlivé komponenty vyměňovat
když sa chce, tak ide fšecko :-)
Můj kanál na YOUTUBE
https://www.youtube.com/@nasetraktoryteckacez/videos

Uživatelský avatar
vitex
Příspěvky: 20221
Registrován: ned srp 28, 2011 8:01 pm
Bydliště: Kuřim

Re: Osvětlení nejen v dílně, rady zkušenosti

#229 Nový příspěvek od vitex »

Vyměňovat trubice ve výšce pěti metrů není dvakrát pohodlné.

Uživatelský avatar
RoKur
Příspěvky: 1778
Registrován: stř zář 25, 2013 6:47 am
Bydliště: Vrbno pod Pradědem

Re: Osvětlení nejen v dílně, rady zkušenosti

#230 Nový příspěvek od RoKur »

Buď se mi věkem mění zrak, protože se mi zdá, že ty led světla co mám už dva roky pro osvětlení chodníku, začínají měnit barvu na zelenožluto. Na sněhu je to již docela dost vidět. Kenybz, nepozoruješ to také na světlech co testuješ?

Jinak ty čtvercové led svítidla mají super svítivost. Vyměňovali nám je na firmě za zářivková tělesa 4x20 watů, a ty ledky svítí více. V serverovnách mám světla, jako nikdy před tím. V zasedačkách je máme se stmívačem a je to super. Nastavíš si to jak chceš. Ten regulátor, nebo zdroj je nějaký polský výrobek.
Ve skladech dávali také nějaké led reflektory výměnou za 400 watové výbojky. Je to řízené, aby byla pořád stejná intenzita světla. Když se začne šeřit, tak se pomalu začínají rozsvěcovat. Funguje to tam zatím rok a bez jediného problému.
Mitsubishi MT21 - čtyřválec
Ostrovní FVE: mono 2Sx3P 320W (1900W). Regulátor Epever Tracer6415AN. Baterie Pb 48V/300Ah, LiFePo 200Ah 16 článků. Měnič (čína) sinus 3200W/48V
Solární deskové termo panely KPS11 4ks 1800W (7200W)

Uživatelský avatar
kenybz
Příspěvky: 15213
Registrován: úte lis 11, 2008 11:16 am
Bydliště: kůsek od Uh. Brodu
Kontaktovat uživatele:

Re: Osvětlení nejen v dílně, rady zkušenosti

#231 Nový příspěvek od kenybz »

Pokud je vysoký strop tak dávám světla na boční stěny to by sis je musel ale uvolnit...máme to tak na údržbě forem bo je tam jeřáb který jezdí těsně pod stropem. Ty zářivky jsou mírně nakloněné nejlepší na tom je to že ty světla svítí z obou stran takže si je nezastíníš a další super věc je že je vidět i pod pracovním stolem o rozměrech 1,5x3 metry prostě když ti něco spadne pod stůl tak pod stolem je parádní světlo...no a co se výšky týká šak máš plošinu nebo už šla z domu?
rokur ty myslíš ty zapichovací solární kravinky ty už nikdy kupovat nebudu a ano svítí všeliak a každá jinak
edit ještě k té výšce stropu 5m to je docela hodně pro zářivky já se zkusím podívat jestli jsou nějaké s menším vyzařovacím úhlem tak bys dosáhl větší intenzity světla tam kde potřebuješ protože 5m je už tak pro výbojku a nebo její náhradu v ledkách ale to stojí balík tady toto o výkonu 120W stojí 4600,-
https://www.inled.sk/portfolio-item/hbt-2/
když sa chce, tak ide fšecko :-)
Můj kanál na YOUTUBE
https://www.youtube.com/@nasetraktoryteckacez/videos

Uživatelský avatar
bourač
Příspěvky: 8513
Registrován: úte úno 28, 2012 2:00 am
Bydliště: Mácháč.

Re: Osvětlení nejen v dílně, rady zkušenosti

#232 Nový příspěvek od bourač »

kenybz píše: zapichovací solární kravinky
tohle bylo před pár lety v OBI 20Kč/ks. Vzal jsem jich 10 a zastrkal to mezi kytky. Brzy postupně některé odešly.
Číňan odflákl krytí a jde do toho vlhkost + koroze. Šlus.
Z těch 10 ještě dvě svítí a jsou venku i v zimě bez jakékoliv péče, neuklízím to. Ty mají krytí asi OK.
Něco nejde? Je třeba tvrdit: "mě to nejde"
Vždy se najde někdo kdo to dokáže.

Uživatelský avatar
vitex
Příspěvky: 20221
Registrován: ned srp 28, 2011 8:01 pm
Bydliště: Kuřim

Re: Osvětlení nejen v dílně, rady zkušenosti

#233 Nový příspěvek od vitex »

Takže pro mě zase není řešení,jedině je zakopat do země.

Uživatelský avatar
RoKur
Příspěvky: 1778
Registrován: stř zář 25, 2013 6:47 am
Bydliště: Vrbno pod Pradědem

Re: Osvětlení nejen v dílně, rady zkušenosti

#234 Nový příspěvek od RoKur »

kenybz píše:rokur ty myslíš ty zapichovací solární kravinky ty už nikdy kupovat nebudu a ano svítí všeliak a každá jinak
Ne mám ve sloupech led žárovky 4 waty závit E27 Teplota 4000K. Když napadne sníh a je vše bílé, tak ten žlutozelený nádech je docela patrný. V loni jsem si toho vůbec nevšiml.
Město před 3 lety vyměnilo veřejné osvětlení za ledkové. I u nich je ta barva žlutější, než to bylo na začátku.
Mitsubishi MT21 - čtyřválec
Ostrovní FVE: mono 2Sx3P 320W (1900W). Regulátor Epever Tracer6415AN. Baterie Pb 48V/300Ah, LiFePo 200Ah 16 článků. Měnič (čína) sinus 3200W/48V
Solární deskové termo panely KPS11 4ks 1800W (7200W)

Uživatelský avatar
kenybz
Příspěvky: 15213
Registrován: úte lis 11, 2008 11:16 am
Bydliště: kůsek od Uh. Brodu
Kontaktovat uživatele:

Re: Osvětlení nejen v dílně, rady zkušenosti

#235 Nový příspěvek od kenybz »

tak co jsem měl posledně na zkoušku stropní panel 60x60 do kazetového stropu, tak ten svítí parádně a při pohledu do něj to vůbec neoslňuje...ze spodní strany je rozptylové sklo osvětlená plocha je homogenní tak dobře to rozptyluje že při přímém pohledu do svítidla neni poznat kde jsou čipy.
akorát je to do čistších prostor protože v dílně by se v tom skle zachycoval prach a špatně by se to čistilo.
Včera jsem koupil nové svítidla do dílny led trubice jsem měl a říkám chlapíkovi v prodejně že chcu bez předřadníku /elektronický transformátor pro obyčejné trubice/ a že nemá a že je to stejná cena.
Tak jedno svítidlo včetně docela odfláklého předřadníku vyšlo na 500,-
vycvakal jsem předřadník a přepojil dráty napřímo k paticím.
No a provizorně připojil na kabel s vypínačem.
No svítí to pekelně :shock: trubice už jsem měl a tak nemám na výběr. Má to 6000 kelvinů
sice to nesvítí do modra, ale to světlo je už hodně ostré a chvilku trvá si na to zvyknout...
doporučoval bych do těch 5000K
světla je tolik že vidím i v regálech co je v krabicích jsou to 150cm trubice v jednom svítidle 2x24W
takže o proti starému svítidlu s obyčejnýma trubcema je spotřeba o cca 30w menší /započítány ztráty v tlumivkách/
i kdyby tam byla jedna led trubice, tak to dá víc světle jak původní svítidlo se dvěma obyč trubicema.
Ideální by bylo samozřejmě změřit skutečné hodnoty ale luxmetr zatím ještě nemám.
Při montáži se hodil i malý 10w reflekttor na stativu ten jsem měl vyrobit už dávno.
Ještě pujde na strop jedno svítidlo na dvě led trubice a zvážím i možnost zapínat každou trubici zvlášť protože to opravdu velmi intenzivně svítí, že by se pod tím dalo operovat
Obrázek Obrázek
jak to ten prodejce dělá, že to má o víc jak 300kč levnější...?
http://www.greenlux.cz/default.asp?cls= ... &stiid=725
uvažuju, že bych to šel k němu vyměnit za provedení z polykarbonátu
protože to provedení skla z polystyrolu časem zežloutne
http://www.greenlux.cz/default.asp?cls= ... &stiid=677
všiměte si na obrázku že difuzor"sklo" rozptyluje světlo i na strop, které se pak odráží od stropu i na jiné vzdálenější místa...v tomto případě, kdy je svítidlo přímo na stropě je to výhoda, ale kdyby bylo svítidlo zavěšeno na třeba metrovém řetízku kvůli vysokému stropu, tak by světlo zbytečně svítilo nahoru. Výrobce ani neuvádí vyzařovací diagram ani životnost v hodinách tzn kvalita nic moc na doma OK ale do fabriky ne :tyty:
když sa chce, tak ide fšecko :-)
Můj kanál na YOUTUBE
https://www.youtube.com/@nasetraktoryteckacez/videos

Uživatelský avatar
Veteranista!
Příspěvky: 2416
Registrován: stř led 16, 2008 7:26 pm
Bydliště: Kroměříž

Re: Osvětlení nejen v dílně, rady zkušenosti

#236 Nový příspěvek od Veteranista! »

Taky jsem tento týden v půlce dilny dal LED trubice, jsem spokojený.
Chci se zeptat, má nějaký smysl vyřadit předřadník, nebo je to fuk a nemá to smysl?
Nemám doma bordel, to je neuspořádané muzeum!

Uživatelský avatar
kenybz
Příspěvky: 15213
Registrován: úte lis 11, 2008 11:16 am
Bydliště: kůsek od Uh. Brodu
Kontaktovat uživatele:

Re: Osvětlení nejen v dílně, rady zkušenosti

#237 Nový příspěvek od kenybz »

má to smysl jsou na něm zbytečné ztráty sice malé ale jsou ..pokud je tam obyčejná tlumivka tak to nevadí a jestli je tam elektronický předřadník tak ten odstranit vždy.
jo ještě jsem editoval text a už to nešlo vložit...
Výrobce ani neuvádí vyzařovací diagram ani životnost v hodinách na plastech nejsou recyklační značky ani čísla dílů či logo výrobce..prostě tam v číně fláknou nálepku z papíru s všema možnýma atestama kterým se moc věřit nedá...svítidlo má alespoň slušné packy na zaklapnutí krytu otázkou je když na ně bude valit UV záření kolik to vydrží...tzn kvalita nic moc na doma OK ale do fabriky ne :tyty:
když sa chce, tak ide fšecko :-)
Můj kanál na YOUTUBE
https://www.youtube.com/@nasetraktoryteckacez/videos

Sadra17
Příspěvky: 6079
Registrován: ned led 01, 2012 11:59 pm
Bydliště: Netolice

Re: Osvětlení nejen v dílně, rady zkušenosti

#238 Nový příspěvek od Sadra17 »

malej traktorista v malým traktoru

Uživatelský avatar
Atlan
Příspěvky: 9506
Registrován: úte kvě 25, 2010 5:32 pm
Bydliště: Košice-okolie
Kontaktovat uživatele:

Re: Osvětlení nejen v dílně, rady zkušenosti

#239 Nový příspěvek od Atlan »

Nema, kup nieco co ma ledky priamo na telese svietidla.
Aby sa dobre chladili.

https://www.berge.cz/prisazena-led-svit ... ralni-bila

Hlavne si vyber spravnu farbu svetla.
Ludi co nemaju dost rozumu som zablokoval. Ked raz nato niekto nema, tak skoda sa snim bavit.

Uživatelský avatar
Britt
Příspěvky: 19329
Registrován: čtv lis 06, 2008 9:04 pm
Bydliště: Poděbrady

Re: Osvětlení nejen v dílně, rady zkušenosti

#240 Nový příspěvek od Britt »

Tohle se mi docela líbí a 5 si jich objednám do dílny, když už kulový vidím. :smich:
Když máte v ruce kladivo, všechno ostatní vypadá jako hřebík.

Odpovědět

Zpět na „Dům a stavba“