Osvětlení nejen v dílně, rady zkušenosti

Moderátoři: rezis, Leo

Zpráva
Autor
Uživatelský avatar
oco13
Příspěvky: 15759
Registrován: ned říj 20, 2013 5:56 pm
Bydliště: Nové Zámky

Re: Osvětlení nejen v dílně, rady zkušenosti

#271 Nový příspěvek od oco13 »

nabocklish píše:To bylo v listopadu 2017. Máme červenec 2017 a více než polovina jich nesvítí. Trubice jsou většinou dobré, odešlo svítidlo. /
Pred 30 rokmi , keď som sa oženil tak som do dielne dal už vtedy vyradené žiarivky z firmy. :typek: Z troch, doteraz svietia dve a tú tretiu som rozbil rebríkom pri točení sa v dielni. Tiež vtedy som si zohnal aj trubice aby boli do foroty- kedy ich použijem to neviem. V lampách sú stále pôvodné. :typek:

Uživatelský avatar
staník
Příspěvky: 5478
Registrován: stř říj 22, 2008 6:13 am
Bydliště: U Nového Města na Mo

Re: Osvětlení nejen v dílně, rady zkušenosti

#272 Nový příspěvek od staník »

Nejvíc mně štve že ty zářivky berou 36W trubice a prakticky stejně bere prý ta tlumivka. To je celkem dost,mám v garáži deset nebo jedenáct trubic stodvacítek.
To by se už vyplatilo to překopat na ty ledky.
Dílna je dílna
Pokud na něco zapomenu tak mi to prosím připomeňte.

Uživatelský avatar
P.S.
Příspěvky: 5107
Registrován: úte srp 04, 2009 6:38 pm
Bydliště: KT

Re: Osvětlení nejen v dílně, rady zkušenosti

#273 Nový příspěvek od P.S. »

Koupil jsem do klasické 120cm zářivky led trubici. Když ji rozvitím, tak rádio začne vrčet. Co s tím?

Uživatelský avatar
Deane7
Příspěvky: 2158
Registrován: sob pro 15, 2012 1:22 pm
Bydliště: NMnV

Re: Osvětlení nejen v dílně, rady zkušenosti

#274 Nový příspěvek od Deane7 »

A zapojil si ju správne?
https://freyaled.com/blog/nahrada-neono ... ed-trubicu

Neviem či sa tu niekde píše aj o farbe svetla, do dielne sa naprosto nehodí tzv. teplá biela, cca 2800k, vo firme ich všade nahrádzali dennou bielou, cca 4000k. Tie LED ktoré predáva napr. Lidl sú všetky teplá biela, pri takom svetle sa dobre nerobí a musel by som mať viac žiaroviek alebo trubíc. A studená biela, cca 6000k (už namodralé svetlo) zase ťahá oči. Ja mám doma všetky 4000k, najlepšie mi vyhovujú.
Nikdy nehovor: To nejde. Vždy sa nájde blbec ktorý nevie že to nejde a urobí to.

Uživatelský avatar
RoKur
Příspěvky: 1794
Registrován: stř zář 25, 2013 6:47 am
Bydliště: Vrbno pod Pradědem

Re: Osvětlení nejen v dílně, rady zkušenosti

#275 Nový příspěvek od RoKur »

P.S. Zkus rozsvítit v dílně pouze trubici, kterou vyndáš ze svítidla a zapojíš ji do zásuvky někde u rádia. Některé trubice se dají připojit z kterékoliv strany, ale většina pouze z jedné. Ta je označena např INPUT, nebo šipkami. Dráty na vývody z trubice uchytíš třeba pomocí dvou samostatných svorek čokolády. Vždy zapojení proveď pouze na jedné straně trubice. Pokud nebude svítit, tak to přepoj na druhou stranu. A nezapomeň na to, že pracuješ s nebezpečným napětím. Proto zapojení prováděj, když dráty nemáš strčené v zásuvce.

Pokud Ti radio bude pořád bručet, tak kup novou trubici od jiného výrobce.
Pokud bručet nebude, tak zapoj dráty s patice ve svítidle přímo na přívodní svorky a ty všechny ostatní dráty z přívodní svorky odpoj. Samozřejmě mimo přívodu.
Pokud dobře nerozumíš tomu, co jsem napsal, nebo se to bojíš udělat, tak si na to zavolej elektrikáře.
Mitsubishi MT21 - čtyřválec
Ostrovní FVE: mono 2Sx3P 320W (1900W). Regulátor Epever Tracer6415AN. Baterie Pb 48V/300Ah, LiFePo 200Ah 16 článků. Měnič (čína) sinus 3200W/48V
Solární deskové termo panely KPS11 4ks 1800W (7200W)

duchodce
Příspěvky: 4451
Registrován: pát lis 16, 2007 9:49 pm
Bydliště: Východočech

Re: Osvětlení nejen v dílně, rady zkušenosti

#276 Nový příspěvek od duchodce »

staník píše:Nejvíc mně štve že ty zářivky berou 36W trubice a prakticky stejně bere prý ta tlumivka. To je celkem dost,mám v garáži deset nebo jedenáct trubic stodvacítek.
To by se už vyplatilo to překopat na ty ledky.
Že by ta tlumivka brala tolik proudu?Je tam nutná k zapálení výboje . Nikdy jsem nad tím neuvažoval ,vůbec mě to nedošlo. . Ale je fakt že trochu "topí" protože skrz ní prochází proud "co svítí."Takže ve skutečnosti jednotrubicové těleso bere víc než ty Waty co jsou na trubici..... :zapomel: neměřil to někdo?
Občané kteří neumí nakopat do ...... své zlorumpované mocné , nejsou schopní samostatné existence....

Uživatelský avatar
jenicek
Příspěvky: 3418
Registrován: ned lis 01, 2009 1:11 pm
Bydliště: Krakonošovo

Re: Osvětlení nejen v dílně, rady zkušenosti

#277 Nový příspěvek od jenicek »

Je to jednoduchý, změřte si proud jakej teče do zářivkovýho tělesa a pak si změřte napětí na tlumivce. Jednoduchým vynásobením získáte výkon, který se vytopí na tlumivce.
Samozřejmě tam bude jistá chyba cosFí apod., ale +- autobus by to mělo tak bejt.
Co se týče rušení, tak ta LED trubice zřejmě bude nějaká lacinější. Bejvá tam buď spínanej zdrojík konstantního proudu nebo na prasáka usměrněnejch 230V. Zkusil bych tam předřadit třebas filtr z vysavače nebo mixéru (váleček nebo kostička s víc drátama).

Uživatelský avatar
RoKur
Příspěvky: 1794
Registrován: stř zář 25, 2013 6:47 am
Bydliště: Vrbno pod Pradědem

Re: Osvětlení nejen v dílně, rady zkušenosti

#278 Nový příspěvek od RoKur »

4jenicek: S tím změřením proudu a napětí na tlumivce to tak jednoduše nespočítáš. Je to indukční zátěž, ve které je ještě kapacita na kompenzaci jalových proudů. Při nábežné straně sinusovky je proud omezen a vzniká magnetické pole a při sestupné zase tlumivka proud dodává z toho vzniklého magnetického pole.
Někdy v 80 letech jsem to měřil a počítal a vyšlo mi, že 2/3 si vzala zářivka a 1/3 tlumivka. Pokud tam nebyl kondenzátor, tak to bylo skoro 50 na 50
Tak ta 36 wattová zářivka vezme ve skutečnosti něco kolem 48 wattů, pokud je ovšem v pořádku kondenzátor.
Mitsubishi MT21 - čtyřválec
Ostrovní FVE: mono 2Sx3P 320W (1900W). Regulátor Epever Tracer6415AN. Baterie Pb 48V/300Ah, LiFePo 200Ah 16 článků. Měnič (čína) sinus 3200W/48V
Solární deskové termo panely KPS11 4ks 1800W (7200W)

duchodce
Příspěvky: 4451
Registrován: pát lis 16, 2007 9:49 pm
Bydliště: Východočech

Re: Osvětlení nejen v dílně, rady zkušenosti

#279 Nový příspěvek od duchodce »

No to je zajímavé že se s tím žádný zelený diverzant nepochlubil když zakazovali žárovky a donutil nás kupovat "úsporky" Tam taky něco topí patice je někdy docela teplá, takže skutečná spotřeba je? . A neví někdo jak je to s těmi didovými světly jsou taky teplé , takže skutečný odběr?
Občané kteří neumí nakopat do ...... své zlorumpované mocné , nejsou schopní samostatné existence....

Uživatelský avatar
jenicek
Příspěvky: 3418
Registrován: ned lis 01, 2009 1:11 pm
Bydliště: Krakonošovo

Re: Osvětlení nejen v dílně, rady zkušenosti

#280 Nový příspěvek od jenicek »

RoKur: Dyť jsem psal: "Samozřejmě tam bude jistá chyba cosFí apod., ale +- autobus by to mělo tak bejt."
Jak jinak chceš vysvětlit laikovi, že si má vzít širokopásmovej wattmetr, spektrální analyzátor nebo osciloskop a dopočítat to :smich:
Pokud bys to chtěl fakt puenktlich, tak by to bylo na semestrální práci :typek:

duchodce
Příspěvky: 4451
Registrován: pát lis 16, 2007 9:49 pm
Bydliště: Východočech

Re: Osvětlení nejen v dílně, rady zkušenosti

#281 Nový příspěvek od duchodce »

Jo v pohodě , já jsem to tak bral, základní orientační měření jsem ještě nezapoměl i když nejsem elektrikář, jen mě nenapadlo že na té zářivce - myslím těleso - není celková spotřeba ale nějaké haus numero. Takže předpokládám že takhle nějak "aby to vyšlo" to bude u těch úsporek a diodových světel. Ale dík za odpověď ...a zelení diverzanti ať si tleskají :silly: :321:
Občané kteří neumí nakopat do ...... své zlorumpované mocné , nejsou schopní samostatné existence....

Uživatelský avatar
RoKur
Příspěvky: 1794
Registrován: stř zář 25, 2013 6:47 am
Bydliště: Vrbno pod Pradědem

Re: Osvětlení nejen v dílně, rady zkušenosti

#282 Nový příspěvek od RoKur »

duchodce píše:No to je zajímavé že se s tím žádný zelený diverzant nepochlubil když zakazovali žárovky a donutil nás kupovat "úsporky"
Tam to pracuje na principu spínaného zdroje, který má účinnost kolem +-90%.
Mitsubishi MT21 - čtyřválec
Ostrovní FVE: mono 2Sx3P 320W (1900W). Regulátor Epever Tracer6415AN. Baterie Pb 48V/300Ah, LiFePo 200Ah 16 článků. Měnič (čína) sinus 3200W/48V
Solární deskové termo panely KPS11 4ks 1800W (7200W)

Uživatelský avatar
RoKur
Příspěvky: 1794
Registrován: stř zář 25, 2013 6:47 am
Bydliště: Vrbno pod Pradědem

Re: Osvětlení nejen v dílně, rady zkušenosti

#283 Nový příspěvek od RoKur »

Duchodce, zkus se na to podívat selským rozumem.
Příkon je vždy větší, než výkon. Zářivka má provozní napětí 105 - 115 voltů a má spotřebu 36 wattů. Pokud použijeme předřadný odpor, tak ztráta na odporu bude 50%+. Celkový příkon bude 72 wattů.
S tlumivkou a kompenzačním kondenzátorem bude ztráta 33%. Celkový příkon bude 48 wattů.
A pokud se použije elektronický předřadník, tak je ztráta 10%. Celkový příkon tedy bude 40 wattů.
Podle mě to úspora je, a pokud se to provede globálně, tak je úspora obrovská.
Oproti klasické žárovce má zářivka větší účinnost při přeměně elektrické energie na světlo. Při stejné intenzitě světla mohu použít nižší watty. Tak se to do toho musí započítat také. A proto nás nutily vyměnit žárovky za úsporky, protože ta úspora el. energie je veliká.
Ledky oproti zářivce již takový velký rozdíl nemají. Nicméně tam ale je, protože je zase o trochu větší svítivost.
Ale ledky mají větší životnost a intenzita s barvou světla se v průběhu času mění méně, než u zářivky. A to nemluvím o rtuti, wolframu a hromadě luminiforu.
duchodce píše:jen mě nenapadlo že na té zářivce - myslím těleso - není celková spotřeba ale nějaké haus numero.
Je tam příkon trubice
Spalovací motor, který má uveden výkon 100 kW, bude mít ekvivalentní příkon 250 kW při účinnosti 40%
Zelení objevili, že elektrický motor má podstatně větší účinnost, a ejhle, už tu máme autička na baterky. Ale to jsem sklouzl někde jinde.
Mitsubishi MT21 - čtyřválec
Ostrovní FVE: mono 2Sx3P 320W (1900W). Regulátor Epever Tracer6415AN. Baterie Pb 48V/300Ah, LiFePo 200Ah 16 článků. Měnič (čína) sinus 3200W/48V
Solární deskové termo panely KPS11 4ks 1800W (7200W)

Uživatelský avatar
jenicek
Příspěvky: 3418
Registrován: ned lis 01, 2009 1:11 pm
Bydliště: Krakonošovo

Re: Osvětlení nejen v dílně, rady zkušenosti

#284 Nový příspěvek od jenicek »

RoKur píše:Ale ledky mají větší životnost a intenzita s barvou světla se v průběhu času mění méně, než u zářivky.
Toto tvrzení je pravdivé, bohužel spínaný zdroj, který je použit pro napájení LED obsahuje elektrolytické kondenzátory, které toto značně degradují a troufám si tvrdit, že životnost zářivek, žárovek i LEDek je +- stejná. Velice záleží na podmínkách v síti (kolísání, špičky, přepětí...) , podmínkách ve vlastním svítidle (přehřívání, vlhkost...) a v neposlední řadě na kvalitě výroby a návrhu.

Když ještě byly LED žárovky drahý, tak jsem se jich něco naopravoval. Rozlousknul jsem patici, vyměnil elyt 2,2 nebo 4,7uF/400V za 5Kč a jelo se dál. Kámoš mi přines krabici LEDek, prej stála každá 150Kč a do roka všechny vodešly, tak jsem je vyměnil a tyhle Ti dám. No nějakej chytrej čínskej Ing. použil elyt jako chladič pro tranzistor, kterej byl u koďanu úplně natěsno a ještě ho přikáp lepidlem, aby bylo tepelný spojení dokonalý. :pistol: Místa tam bylo dost, nechal jsem koďan s delšíma nohama a ohnul o 90st a makaj všechny už asi deset let bez problému.

duchodce
Příspěvky: 4451
Registrován: pát lis 16, 2007 9:49 pm
Bydliště: Východočech

Re: Osvětlení nejen v dílně, rady zkušenosti

#285 Nový příspěvek od duchodce »

Dík za info, jsou to zajímavá zjištění.... :zapomel:
Ono tu úsporu stejně zaplatíme v ceně té novinky. Uspora v číslech KW ohromná, v celkovém objemu spotřeby to tak velká úspora není. Psal jsem si na patice dobu montáže úsporek - životnost 2-3 roky. Zhruba stejně zatížená 40W žárovka svítila několit let a cena desetinová.Venku mám diodovou žárovku je bez krytu chráněná před sluncem a deštěm. Je tam asi 4 roky a když mrzne tak musím čekat asi 3 min. aby začala pořádně svítit a je to čím dál horší .Mezitím slezu nebo spadnu podle situace po schodech dolů po tmě. Nebudem to dál rozpitvávat prostě nás do toho ekodiverzanti nahnali a nic s tím neuděláme..
Ale jak jsem napsal výše končíme s debatou.... :pc:
Občané kteří neumí nakopat do ...... své zlorumpované mocné , nejsou schopní samostatné existence....

Odpovědět

Zpět na „Dům a stavba“