Bojler - závady a poruchy

Moderátoři: rezis, Leo

Zpráva
Autor
Sadra17
Příspěvky: 6135
Registrován: ned led 01, 2012 11:59 pm
Bydliště: Netolice

Re: Bojler - závady a poruchy

#61 Nový příspěvek od Sadra17 »

jako vrtkoleno bych to zkusil něčím přepájet 8)
nemůžou za tohle "bludný proudy" ? zkusil bych ještě přikostřit přímo tělísko a ne jen tu přírubu 8)
malej traktorista v malým traktoru

Joe66
Příspěvky: 1532
Registrován: ned pro 14, 2014 12:45 am
Bydliště: Slovensko

Re: Bojler - závady a poruchy

#62 Nový příspěvek od Joe66 »

Oto ked sme sa bavili tak si pisal,ze to nejde prerobit na ine topne teleso. Ale podla mna ked ti to tak casto odchadza tak dat tam novu -inu nerezovu prirubu urobenu doma a na nu tigom navarit srubenie na srubovaciu spiralu . Nieco by to stalo ale mas svaty pokoj
:)

Uživatelský avatar
ota
Příspěvky: 20890
Registrován: úte říj 21, 2008 10:21 pm
Bydliště: Nepoměřice

Re: Bojler - závady a poruchy

#63 Nový příspěvek od ota »

Tělísko se šroubuje, zajišťuje přez tu přírubu šroubem M6. Pod něj jsem už kdysi vložil očko s kablíkem pro ukostření. Celá ta příruba má tvar lavoru a vkládá se do tvarované gumy. Ta těsní jak v tělese bojleru v konci té nádoby, tak má takovou hranu která zapadá přesně do té příruby na které je to těleso. Pak mám ukostřenou i tu přírubu i držák který to celé drží v nádobě. Ta celá příruba je ovál a její hrany jsou pod uhlem. Tedy se to navlíkne dírou do bandasky. To dá vcelku práci, je to fakt ježek v kleci. Navlíknu to do nádoby a srovnám dosednutí do díry. Pak přez díru nádoby přijde ten plechový výlisek a celá příruba se tahuje M8 skrz ten výlisek směrem z nádoby ven. Guma a strany pod uhlem dotěsní ukap. Asi 2 se stalo, že jsem napustil a sem tam kapka kolem gumy. Znovu vypustit a vyndat a vyměnit těsnící gumu. Nádoba je z asi 1mm silnýho nerezu výlisek.
Už jsem tu psal o problémové náhradě. Ta příruba má na sobě to těleso. Zespoda se na konektory nasune termostat. A celé je to v bojleru. Vše je stavěné prostorově spočítané přesně tak jak to je. Ta placka na které je napájené trubky tělesa má průměr asi 40 mm. A ta vtahovací příruna je rovná v nejhlubším místě asi 55x80 mm. Jak píšu tělísko je i tvarované tak, že se musí navlíknout jako celek s přírubou i anodovou tyčí a je to ježek v kleci.
Zkoušel jsem dvouskožkovým lepidlem které je teplotně i vodostálé vylepit jak zevnitř, tak z venku přírubu tělesa a nic nepomohlo. Pájet na tom nechci. V té slaboučké trubičce je spirála tělíska. Asi to nejdřív připájí a potom do toho naimplantují spirálu a zalejí nějakým tmelem. To zkoušet pájet nebudu.
Spíš mi jde o to, že je tam asi něco špatně. Vždycky když se bavím s prodejcem tělíska, zkoušel jsem asi 5 obchodů tak se diví, že mi to tak často odchází. Že lidi kupují ale ne každý rok. Jak jsem psal dražice dvakrát 80l bojler nahoře pod tím vypouklím prorezavěl. Pak jsem v kuchyni měl tuším 20l dražickej kulatej ohřívač něco jako přerostlá lentylka a vždy po 3 letech v piče, prorezl obal nádoba. I mi ten první dokonce reklamovali, nebyl tam ani 3 roky. Teď tam je malej průtokovej ohřívač a po 4 letech je včudu. Prostě pustím vodu, cvakne to v něm, ale neohřívá. Ani jistič neschodí nic. A asi před měsícem mi přestal spínat v koupelně dole ten Stiebel eltron průtokáč 18 kW. Myslím, že se uvnitř zaseklo, zarostlo nějaké čidlo poklesu tlaku. Tím to myslím spíná. Ten musím sundat ze zdi, rozebrat a vyčistit. Taky je to už druhej kousek. Ten první se šprcnul a vyhořely tělesa.

Sadra17
Příspěvky: 6135
Registrován: ned led 01, 2012 11:59 pm
Bydliště: Netolice

Re: Bojler - závady a poruchy

#64 Nový příspěvek od Sadra17 »

ota píše: pát črc 14, 2023 8:54 am Tělísko se šroubuje, zajišťuje přez tu přírubu šroubem M6. Pod něj jsem už kdysi vložil očko s kablíkem pro ukostření
to je vidět, myslel jsem dát kostru přímo na tu "tyčku tělesa" aby to nebylo kostřený přes ten pájený spoj 8)
malej traktorista v malým traktoru

Uživatelský avatar
ota
Příspěvky: 20890
Registrován: úte říj 21, 2008 10:21 pm
Bydliště: Nepoměřice

Re: Bojler - závady a poruchy

#65 Nový příspěvek od ota »

No to nejde. Tělísko má vývody na konektor. Termostat má protikonektory. Nasune se do sebe. A do termostatu jde fáze a kostra. Ta je průchozí v termostatu plíškem. A ta fáze je rozpínací. Na termostatu jsou popisky i pro připojení. To tělísko je tedy přez termostat kostřeno. To pájené očko to jsem tam dodal kvůli tomu, když by to tělísko šluslo, aby to mělo ukostření kvůli té gumové vložce. Ta to odděluje od nádoby. Ta je samozřejmě taky přikostřená. Povídal mi to kdysi instalater, abych se to pokusil takhle navíc přikostřit. Jak tu nádobu, tak přírubu. To tělísko je jasný to má rovnou z přívodního kabelu kostření. Kdyby nefungovalo, tělísko by nehřálo.
Mám udělat čumkartu pro objasnění? Kdyžtak zmáčknu fotku.

chobotek
Příspěvky: 10617
Registrován: ned lis 07, 2010 3:50 pm
Bydliště: Hohenelbe

Re: Bojler - závady a poruchy

#66 Nový příspěvek od chobotek »

To bude nezbytné, protože ten text motá dohromady pracovní a ochranné vodiče a všecko se to jmenuje "kostra" :smich:
Všechno, co se může pokazit... nás poučí.
Copak si myslíte, že pánem výroby je ředitel? I toto, pánem výroby je poptávka.

Joe66
Příspěvky: 1532
Registrován: ned pro 14, 2014 12:45 am
Bydliště: Slovensko

Re: Bojler - závady a poruchy

#67 Nový příspěvek od Joe66 »

Oto ja osobne by som bojler dal dole z steny a postavil ho hore znacky a celu tu prirubu zlozitu dookola vyrezal a na nu tigom privaril podla otvoru hrubu tabulu z nerezove plechu na ktorej by som uz mal predtym tigom privarenu srubovaciu mufku na tie velke spiraly s zavitom co sa lahko menia + este jednu mufku s zavitom na ktoru by som dal vypustaci ventil a cidlo teploty dal pod izolaciu a napojil to cez osobitny stykac :) Inak nedavno som demontoval priblizne 30rocny tartamatacky bojler u jednej znamej lebo len teraz nedavno na nom odisla spirala a bol zvnutra ako novy a obycajny smalt.

Slávek55
Příspěvky: 471
Registrován: pon úno 04, 2019 2:31 pm
Bydliště: Pelhřimovsko

Re: Bojler - závady a poruchy

#68 Nový příspěvek od Slávek55 »

Oto,protože musím také měnit bojler,asi Dražice,hledal jsem na netu info.Jaké překvapení-hnedle v úvodu je napsáno-Keramické topné těleso výrazně prodlužuje životnost ohřívače.A v některém popisu je toto-
Popis
Elektrický akumulační ohřívač, určený pro zavěšení na zeď o objemu 100 litrů. Vnitřní nádoba ohřívače je vyrobena ze speciálního ocelového plechu, který je chráněný proti korozi smaltem. Vysoká technická úroveň ohřívačů je dána použitím nejnovějších technologií. Elektrické topné těleso není ponorné, ale keramické suché, zasunuté do ocelové jímky, která je navařená na ocelovém víku příruby. Tím nedochází ke vzniku galvanického článku a elektrochemické reakci. Systém je vhodný pro tvrdou a agresivní vodu a výrazně prodlužuje životnost nádoby.
Takže výrobci problém s tělesem znají a navrací se ke starému způsobu keramického-byl to jakýsi šamot-tělesa.To jsem měl u Dražického v roce 1980.
U topných těles jsem narazil na tento popis-
Topné těleso určené pro přímý ohřev vody v bojlerech, elektrokotlích a dalších podobných zařízeních. Těleso se skládá ze tří topných větví tvaru "U" upevněných v šestihranné hlavici OK 65 se závitem M 48x2. Na objednávku je možný i závit G 6/4".

Krytí odpovídá stupni IP54.
Materiál topné spirály je měď a příruba mosaz. Toto těleso je určené pro ocelové smaltované nádrže.
Do nerezových nádrží je třeba objednat tělesa celonerezová.
Do speciálně upravené vody (např. chlorovaná, nebo demineralizovaná) je třeba volit materiál tělesa po konzultaci s technickým úsekem výrobce.
Délka těles (L): 428 mm
Již jsem to tady dříve psal,můj soused také měnil každoročně těleso.Naštěstí měl šroubovací.Je to již asi 7,možná více let.Poradil jsem mu nerezové a od té doby má pokoj.

Slávek55
Příspěvky: 471
Registrován: pon úno 04, 2019 2:31 pm
Bydliště: Pelhřimovsko

Re: Bojler - závady a poruchy

#69 Nový příspěvek od Slávek55 »

Oto,ještě se ti pokusím vysvětlit,jak bych to asi řešil já.Tu mosaznou přírubu topného tělesa bych vyrobil z nějakého silného nerezu,případně ji i zvětšil a udělal dva závity,kterýma se utahuje na tu gumu,aby těsnila.Do té příruby bych navařil dvě nerez jímky.Jednu pro termostat a jednu pro těleso.Těleso bych použil asi toto-https://www.ame.cz/Elektronika/Dily-pro ... EG-d187394
Zjistil bych nejprve jak se do jímky montuje.To by měl vědet každý obchodník či servisák.
Do druhé jímky bych dal nějaký termostat,takový aby si s tělesem nepřekážely,případně pouze čidlo termostatu a ovládání teploty umístnil někam vedle.

Uživatelský avatar
ota
Příspěvky: 20890
Registrován: úte říj 21, 2008 10:21 pm
Bydliště: Nepoměřice

Re: Bojler - závady a poruchy

#70 Nový příspěvek od ota »

Dohledal jsem na netu v nějakejch diskusích, že není problém té mosazné placky co drží těleso, ale ta pájka, kterou je to trubička tělesa připájená k placce. Je to nekvalitní složení pájky. A tam vzniká v prostředí železité vody ta elektrochemická reakce. Tím se postupně pájka rozpouští, až zmizí a voda proteče kolem trubiček ven.
Nerez těleso přímo pro tento, nebo podobný typ bojleru jako náhražka neexistuje. Nelze ho sehnat. Zkusil jsem už asi 10 prodejců. Velmi nadějně to bylo v Maru tam vykřesali naději. Ale nakonec obchodačka po konzultaci přímo v Aristonu sdělila že bohužel nevyrábí ani Ariston, ani jiná náhražková firma.
Potřeboval bych se jednou sebrat a dojet do toho velkoskladu. Tam vzít šupleru a hledat. Najít tělísko z nerezu, šroubovací a co nejmenším závitem. Do té placky ( mám tu asi dvě použité ) vsadit tu mufnu a do ní to tělísko našroubovat. Ale jak je vidno na fotkách, jsem opravdu velmi omezen prostorem a tou pásovinkou, co přírubu vtahuje do baňky bojleru. A termostat už nějakej do toho kámoš v tom velkoskladě najde. Jen se do toho pustit.
Teď jsem koupil 2 tělesa. Každé po 190 Kč. Jako asi první co mám, jsou to přímo od výrobce. Je tam Ariston made in Italy. Vždycky to bylo bez označení náhražka. Ale na pohled uplně stejné jako vždy. Našel jsem firmu ,,kup a oprav" že jsem objednal ten den to dali přepravci a druhý den tu balík byl. Sesadil jsem to dohromady a už to zase ohřívá.
Ale chtělo by to předělat. :typek:
Jak píšu bandaska po letech jak kdybych ji tam včera dal. To u Dražic po 5 letech v prdely. Nevím proč, vyndal jsem vždy půl kýble oloupanýho smaltu.
Jednou jsem měl v kuchyni taky ten ohřívač s asi 5l zásobníkem. Třeba co jsou v montážních buňkách. Byl starší, ve firmě ho vyndali a dávali 120l bojler. Tak jsem ho namontil do kuchyně. Super fungoval asi 8 roků. Baňka plasová, tělísko bytelný. Jenže opět se šprcnul termostat a voda se začala vařit a vznikl tam velký tlak a bandaska praskla. Jinak by makal dál.
Prostě není dáno, aby to nezlobilo. :vysmech:

Odpovědět

Zpět na „Dům a stavba“