Alternativní zdroje energie

Moderátoři: rezis, Leo

Zpráva
Autor
Uživatelský avatar
RoKur
Příspěvky: 1806
Registrován: stř zář 25, 2013 6:47 am
Bydliště: Vrbno pod Pradědem

Re: Alternativní zdroje energie

#2491 Nový příspěvek od RoKur »

Já od toho minulého pondělí jedu ve fotovoltaice pouze v ostrovu a vypadá to, že do čtvrtka určitě vydrží.
Spotřeba z pekla mi zatím pro letošní vyučtování dělá 0,447MWh. Tak doufám, že se do placené spotřeby 0,5MWh/rok vlezu.

Jelikož mi na soláry paprsky dopadají už kolmo, tak dávají největší výkon. Díky tomu jsem naposledy topil ve středu. Od poloviny února topím už pouze 2x v týdnu. Dnes jsem už neměl teplou vodu, tak jsem soláry přepnul do boileru a za dopoledne mi ho vyhřálo tak, že mi určitě teplá voda vydrží minimálně dva dny. Tak jsem soláry teď večer přepnul zpět do podlahy.
Podle předpovědi bych mohl bez topení vydržet tak do pátku, nebo soboty.
Mitsubishi MT21 - čtyřválec
Ostrovní FVE: mono 2Sx3P 320W (1900W). Regulátor Epever Tracer6415AN. Baterie Pb 48V/300Ah, LiFePo 200Ah 16 článků. Měnič (čína) sinus 3200W/48V
Solární deskové termo panely KPS11 4ks 1800W (7200W)

Uživatelský avatar
Dáva
Příspěvky: 937
Registrován: stř zář 21, 2011 2:07 pm
Bydliště: Jablonec nad Nisou

Re: Alternativní zdroje energie

#2492 Nový příspěvek od Dáva »

Krása 8)

creative
Příspěvky: 2828
Registrován: ned úno 20, 2011 10:54 am
Bydliště: okr.Vyškov

Re: Alternativní zdroje energie

#2493 Nový příspěvek od creative »

Tak sem to přelouskal, a odpověď na otázku z předešlé stránky jsem stejně nenašel. Ono asi nikdo nemá zkušenost, aby se mohl podělit.

chobotek
Příspěvky: 10617
Registrován: ned lis 07, 2010 3:50 pm
Bydliště: Hohenelbe

Re: Alternativní zdroje energie

#2494 Nový příspěvek od chobotek »

Nemyslím, že by tohle vlákno četl kdokoliv, kdo si podobný systém nechá zhotovit na klíč z dotačních peněz. Proto tu odpověď přesně na tvoji otázku není. Jsou taky však uvedeny poznatky z provozu takových sestav a včetně jejich parametrů a zapojení.
Všechno, co se může pokazit... nás poučí.
Copak si myslíte, že pánem výroby je ředitel? I toto, pánem výroby je poptávka.

Uživatelský avatar
RoKur
Příspěvky: 1806
Registrován: stř zář 25, 2013 6:47 am
Bydliště: Vrbno pod Pradědem

Re: Alternativní zdroje energie

#2495 Nový příspěvek od RoKur »

Ahoj creative, myslím, že jsem tady ve vlaknu napsal vše na tvé dotazy mimo toho, jestli se ti to vyplatí. Na ten Ti nemohu odpovědět, protože jedinou informaci kterou jsi dal, je ta o 160l bojleru. A to je hrozně málo.

Pokud jsi tedy přehlédl informace o tom, že pokud slunce zajde za mrak, tak to přestane vyrábět, nebo to, že má fotovoltaika při plném kolmém osvitu výkon max 200wattů/m2,nebo to že na ohřev vody budeš potřebovat 6 panelů a nebudeš moci elektřinu využít na něco jiného,nebo jsi nerozuměl mojiím grafům a výrobě v jednotlivých měsících a nic Ti neříká doba temna, tak teda nevím na co se to vlastně ptáš?

Pokud jsi při pročítání vlákna něčemu nerozuměl, tak se zeptej.
Mitsubishi MT21 - čtyřválec
Ostrovní FVE: mono 2Sx3P 320W (1900W). Regulátor Epever Tracer6415AN. Baterie Pb 48V/300Ah, LiFePo 200Ah 16 článků. Měnič (čína) sinus 3200W/48V
Solární deskové termo panely KPS11 4ks 1800W (7200W)

Uživatelský avatar
RoKur
Příspěvky: 1806
Registrován: stř zář 25, 2013 6:47 am
Bydliště: Vrbno pod Pradědem

Re: Alternativní zdroje energie

#2496 Nový příspěvek od RoKur »

Předpověď nevyšla. Včera tady bylo až na chvíli, celý den pod nulou. Slunce se ukázalo až po jedné hodině a soláry začaly topit před druhou. Teplota venku stoupla něco málo přes nulu. Tak jsem musel odpoledne zatopit. :'(
Mitsubishi MT21 - čtyřválec
Ostrovní FVE: mono 2Sx3P 320W (1900W). Regulátor Epever Tracer6415AN. Baterie Pb 48V/300Ah, LiFePo 200Ah 16 článků. Měnič (čína) sinus 3200W/48V
Solární deskové termo panely KPS11 4ks 1800W (7200W)

Uživatelský avatar
Dáva
Příspěvky: 937
Registrován: stř zář 21, 2011 2:07 pm
Bydliště: Jablonec nad Nisou

Re: Alternativní zdroje energie

#2497 Nový příspěvek od Dáva »

Včera tady svítilo pěkně..
Výroba 1,85kwh a do vody 700wh 8)

zbytek ztráty+dobíjení úložiště..

Obrázek

Obrázek

Uživatelský avatar
Pajka
Příspěvky: 523
Registrován: pon zář 08, 2014 10:36 am
Bydliště: Uherský Brod
Kontaktovat uživatele:

Re: Alternativní zdroje energie

#2498 Nový příspěvek od Pajka »

Jo, včera 23,2 kWh. Nabité baterky a zbytkem natopený 160l bojler na 70°C. Dnes sice slabší, ale stále jen z nebe a baterky (10,4 kWh) nabité.
"Devatero řemesel, desátá bída..."

http://www.pajka.info - osobní stránky
http://www.jawa-50.cz - můj web o pionýrech

Uživatelský avatar
drtikol
Příspěvky: 1412
Registrován: úte zář 25, 2007 1:25 pm
Bydliště: Františkovy Lázně

Re: Alternativní zdroje energie

#2499 Nový příspěvek od drtikol »


duchodce
Příspěvky: 4453
Registrován: pát lis 16, 2007 9:49 pm
Bydliště: Východočech

Re: Alternativní zdroje energie

#2500 Nový příspěvek od duchodce »

Tak tohle je první vážnější úvaha o tom co nás čeká pokud budeme takhle nekordinovaně vyrábět tzv. zelenou energii . No předpokládám že to zaplatíme všichni . Paneloví baroni si na peníze šáhnout nenechají . Ukáže se jak to říkal tuším Werich - pro politiky je jednodušší obrat 10 chudých o desetikorunu ,nežli bohatého o stovku.
https://www.seznamzpravy.cz/clanek/ekon ... .seznam.cz
Občané kteří neumí nakopat do ...... své zlorumpované mocné , nejsou schopní samostatné existence....

Ready
Příspěvky: 415
Registrován: sob kvě 29, 2021 8:03 am
Bydliště: Karolinka

Re: Alternativní zdroje energie

#2501 Nový příspěvek od Ready »

Paráda,další důkaz,že my ostrovníci bez jakýkoliv přetoků do sítě vlastně pácháme velké dobro.....svoji elektřinu komplet zužitkujeme a tím,že užitkujeme,nenamáháme venkovní síť odběrem,trafák může spinkat :smich:
Jinak tedy i já už s delším dnem a slunkem velmi blízko osvitu panelů jedu většinu dne v ostrově -světla,zásuvky,lednička,mrazákykotelna,tak do týdne už sluníčko panely políbí a nastane období hojnosti :D Dneska to vidím i na kafe ze Slunka.

duchodce
Příspěvky: 4453
Registrován: pát lis 16, 2007 9:49 pm
Bydliště: Východočech

Re: Alternativní zdroje energie

#2502 Nový příspěvek od duchodce »

Nejdříve omluva za dublování odkazu ,já než to nadatluji /system orel ,chvíli krouží a potom udeří/tak se objeví někdo rychlejší a já jsem si toho nevšiml.
Ready - máš svým způsobem pravdu ale...Dráty k tobě vedou pro případ že slunce nebude pracovat. Takže rozvoďáci mají náklady a ty musí někdo zaplatit. Takže potom pokud ty odebereš polovinu elektřiny po zřízení fotov. tak by jsi měl zaplatit jednou tolik za distribuci. Vím že tohle je problém a jsem zvědav jak tohle budou rozvoďáci a politici řešit. Navíc státu budou utíkat daně z elektřiny. Nevěř tomu ,že erár jásá nad tím jak jsme zelení , má hlavu z toho kdo tyhle úniky daní zaplácne. Na jsme zpět u toho Wericha ...
Občané kteří neumí nakopat do ...... své zlorumpované mocné , nejsou schopní samostatné existence....

Ready
Příspěvky: 415
Registrován: sob kvě 29, 2021 8:03 am
Bydliště: Karolinka

Re: Alternativní zdroje energie

#2503 Nový příspěvek od Ready »

Ano,máš samozřejmě pravdu.On ten poplatek za distribuci půjde nahoru tak či tak,soudruzi si vymysleli zelenou Evropu,sami argumentovali tím,že vždy někde svítí a někde fouká-jaké to bude mít nároky na přenosovou síť je jasné. V jakém stavu je přenosová síť v ČR ti řekne kdejaký ergévák,co sebere odvahu a bude upřímný.Kdo to zaplatí,je jasné taky,solárníci jsou jen jeden z argumentů.
Jak už jsem tady psal tuším loni,je určitě několik cest,jak se s tím popasovat.
První,nejjednodušší,FVE mám a jede,mám vyzkoušené,co umí,jak v průběhu roku funguje,tak proč nemít místo klasických 3x25A jenom např 3x16A,nebo třeba i jednofáz 1x25A,nebo 1x16A,menší paušální poplatky.Sám tímto směrem půjdu,i 3f elektromotory už jdou velmi lehce z 230V napájet,takže to chce zorganizovat chod domácnosti,aby se spotřeby nepotkávaly(majitelé ostrovních systémů stejně dávno dělají,aby vyždímali max) a neměl by být problém.
No a pak tu máme relativně velmi jednoduchou matematiku,kdy na jedné straně rovnice máme čím dál dražší paušální platby za jistič a pod a díky FVE čím dál méně spotřebované elektřiny z venku,tedy v např ročním součtu elektřina klidně i přes 10-12Kč/kwh a na druhé straně rovnice ostrovní FVE a případnou potřebu silové elektřiny nebo nedostatek tahat např. naftovou,plynovou centrálou,tedy úplně odstřihnout elektřinu z venku a jít do opravdového ostrova. Řekl bych,že za 4-5 let provozování FVE s bateriemi už by nějaká směrodatná data jít vyhodnotit mohla.Jediná proměnná,kterou asi nikdy do výpočtu a plánování nedokážeme směrodatně odhadnout bude reakce nenažraného státu na tyto projekty,oni sice mají plné huby keců o ekologii a zelené energii,ale běda,pokud do státní kasičky nepoteče.

Uživatelský avatar
Čárls
Příspěvky: 13217
Registrován: sob kvě 28, 2016 1:22 pm
Bydliště: Dvůr Králové n/L

Re: Alternativní zdroje energie

#2504 Nový příspěvek od Čárls »

Já říkám furt vyrobit jen to co spotřebuješ a nedodávat do Pekla jen brát pokud ti systém nevyrábí ale stejně to nakonec pokud se tak zařídí všici v republice jen k jednomu enormnímu zdražení elktriky
Kdo nic nedělá nic nezkazí pokusy sou cesta k úspěchu
Sem chodím rád a často http://prehrada-les-kralovstvi.cz/

Uživatelský avatar
Lukashil
Příspěvky: 6635
Registrován: sob čer 27, 2009 11:35 pm
Bydliště: okr. Kutná Hora

Re: Alternativní zdroje energie

#2505 Nový příspěvek od Lukashil »

Pokud budou vsichni mit vlastni zdroje elektriny nekomu se to nebude libit
Pokud budou vsichni hubeni a zdravi taky se to nebude libit
Pokud si nikdo nebude brat pujcky a vsichni budou financne gramotni taky se to nebude libit....



Ale nikdo nam to do oci nerekne
Stydím se za tuto zem

Odpovědět

Zpět na „Dům a stavba“