Alternativní zdroje energie

Moderátoři: rezis, Leo

Zpráva
Autor
Uživatelský avatar
oco13
Příspěvky: 15666
Registrován: ned říj 20, 2013 5:56 pm
Bydliště: Nové Zámky

Re: Alternativní zdroje energie

#601 Nový příspěvek od oco13 »

Má tam obrovské presklenné plochy to nezachráni ani trojsklo
https://oze.tzb-info.cz/23699-zima-v-ce ... ecAn-77I3w

Uživatelský avatar
Čárls
Příspěvky: 12962
Registrován: sob kvě 28, 2016 1:22 pm
Bydliště: Dvůr Králové n/L

Re: Alternativní zdroje energie

#602 Nový příspěvek od Čárls »

Ta ztráta zas není tak obrovská aby se nedala pokrýt jen si vem jaký ztráty má barák postavený cca v 80 letech tuhle ztrátu ti v zimě pokryjí jedny krbovky cca 6 Kw a necelých 6 metrů rovnanýho tvrdýho dřeva a to pak budeš doma chodit nahatej neb budeš mít silně přetopeno což těch pár metru pokud si je naděláš máš tak uplně v pohodě a na příjemný večerní chvilky v trochu větších mrazech a za nepřízně počasí tak na dva roky :)
Kdo nic nedělá nic nezkazí pokusy sou cesta k úspěchu
Sem chodím rád a často http://prehrada-les-kralovstvi.cz/

jean
Příspěvky: 2969
Registrován: stř zář 22, 2021 8:15 pm
Bydliště: Europa

Re: Alternativní zdroje energie

#603 Nový příspěvek od jean »

Čárls, práve s domom z 80. to môžem porovnať, otcov barák má tepelnú stratu pri -20 (najnižšie teploty, cez deň bolo tú zimu asi -10, niekoľko dní posebe, dalo sa to odsledovať na plynomere) asi 10kW. Povodné okná. Ale zas je to 3 podlažný úzky a vysoký dom, na kúrenie ideál. Môj barák s čiastočným zateplením má cca 5kW. Ale ak to náhodou raz dokončím, tak to bude polovica.

Sadra17
Příspěvky: 6079
Registrován: ned led 01, 2012 11:59 pm
Bydliště: Netolice

Re: Alternativní zdroje energie

#604 Nový příspěvek od Sadra17 »

co se týká solárů tak bych doporučil zkouknout https://www.youtube.com/channel/UC9hXv4 ... 32X8_iKmIQ ten už to má dost promyšlený
malej traktorista v malým traktoru

Uživatelský avatar
oco13
Příspěvky: 15666
Registrován: ned říj 20, 2013 5:56 pm
Bydliště: Nové Zámky

Re: Alternativní zdroje energie

#605 Nový příspěvek od oco13 »

Ako sa to merá alebo počíta??? :zapomel:

jean
Příspěvky: 2969
Registrován: stř zář 22, 2021 8:15 pm
Bydliště: Europa

Re: Alternativní zdroje energie

#606 Nový příspěvek od jean »

Merá sa to veľmi jednoducho, napr. týždeň/mesiac kúriš a potom vydelíš spotrebu plynu/elektriny počtom dní. A kWh za den podelíš 24 = tepelná strata domu. Len to nezmeriaš pre konkrétnu teplotu, ako sa to počíta, lebo ťažko bude mesiac napr. -10. Ak kúriš drevom, tak to nezmeriaš...

Výpočet je nadlho, lebo potrebuješ poznať skladbu stien, stropu, podlahy, k tomu sa dávajú bulharské konštanty s vetraním a pod. Dnes tie výpočty vychádzajú úplne blbo proti realite, lebo norma na zateplenie domov sa za 20 rokov menila tuším 3x, ale výpočty sa robia jak za socializmu. Tak na malý rodinný dom vyrátajú 10kW kotol.

Uživatelský avatar
Čárls
Příspěvky: 12962
Registrován: sob kvě 28, 2016 1:22 pm
Bydliště: Dvůr Králové n/L

Re: Alternativní zdroje energie

#607 Nový příspěvek od Čárls »

Nevím ale starý dům má cenu zateplovat jako celkovou rekonstrukci to jest od podlahy až po střechu to jest podsklepeno ? zateplit podlahu co souvisí se sklepy fasáda zateplit okna vyměnit.Střecha nová se zateplením nebo zateplit strop svrchu na půdě pokud je střecha cajk a vydrží . Topení je další položka zmodernizovat jak radiátory tak rozvody pokud je to stará samotížka a kotel starý na uhlí
Když sem tohle spočítal u našich kolik by mě to stálo a to ještě nebyla krize a matroš relativně lacný milion mě nestačil :( Navíc je to ve vesnici kde vubec ale vubec nic není jen blbý koupaliště a do města daleko Tak sem si řek že tohle raději prodám a dám dcerce na příspěvek na hypotéku ale až Máma nebude a kdoví kde za pár let budou ceny těhlech starejch baráků ceny nemovitostí jdou zas dolu neb hypotéky jsou pro mladý nedosažitelný :(
Kdo nic nedělá nic nezkazí pokusy sou cesta k úspěchu
Sem chodím rád a často http://prehrada-les-kralovstvi.cz/

chobotek
Příspěvky: 10466
Registrován: ned lis 07, 2010 3:50 pm
Bydliště: Hohenelbe

Re: Alternativní zdroje energie

#608 Nový příspěvek od chobotek »

Odpověď z Holandska dorazila. Teplou stranu je třeba držet na 500-550°C, studenou do 75°C. Tepelný tok strojem odpovídá účinnosti: 1kW/0.26≈4kW. Ta teplota je problém, za výměníkem budou mít spaliny okolo 600°C, to dost sráží celkovou účinnost (parní cyklus má jako poslední výměník ekonomizér a teoreticky dokáže spaliny kondenzovat, což se vzhledem k jejich korozivnosti nepoužívá).
Všechno, co se může pokazit... nás poučí.
Copak si myslíte, že pánem výroby je ředitel? I toto, pánem výroby je poptávka.

jean
Příspěvky: 2969
Registrován: stř zář 22, 2021 8:15 pm
Bydliště: Europa

Re: Alternativní zdroje energie

#609 Nový příspěvek od jean »

Stale ovela lepsie, ako centrala s klasickym motorom na benzin.

chobotek
Příspěvky: 10466
Registrován: ned lis 07, 2010 3:50 pm
Bydliště: Hohenelbe

Re: Alternativní zdroje energie

#610 Nový příspěvek od chobotek »

Ono to možná půjde. Pokud se to "zbylé" teplo použije pro ohřev spalovacího vzduchu, dá se z toho poměrně slušně vybruslit. Nese to s sebou dva problémy (nebo jich zatím víc nevidím); vychází příliš vysoká teplota spalin, tedy zvýšené nároky na materiály. Výměník vychází složitější, protože zvlášť u terciálního vzduchu by vlivem jeho teploty docházelo k zapalování dřeva už v přikládací komoře.
Všechno, co se může pokazit... nás poučí.
Copak si myslíte, že pánem výroby je ředitel? I toto, pánem výroby je poptávka.

tomous
Příspěvky: 3131
Registrován: sob úno 27, 2010 3:03 pm
Bydliště: Žďár nad Sázavou

Re: Alternativní zdroje energie

#611 Nový příspěvek od tomous »

Jen doplním,že jedu zatím stále bez batertek a stále se řeší (musím vyměnit hlavní jistič) dodávky přebytků. Spotřeba bez jakého koliv omezování (zrovna svítí hurá vše dělat) el.klesla na cca.polovinu.

chobotek
Příspěvky: 10466
Registrován: ned lis 07, 2010 3:50 pm
Bydliště: Hohenelbe

Re: Alternativní zdroje energie

#612 Nový příspěvek od chobotek »

Teoreticky to furt vychází (počítám se součinitelem přebytku spalovacího vzduchu n=2 a teplotou spalin do komína 150°C) a k těm dvěma předchozím problémům patří ještě jeden. Se zvýšením teploty se množí NOx ap. Akorát jsem ještě nikde nenašel žádnou pěknou tabulku se závislostí. Blíží se čas poradit se s odborníkem... Ale zas je dobré, že na těhle teplotách by měl být primární výměník samočistící.
Všechno, co se může pokazit... nás poučí.
Copak si myslíte, že pánem výroby je ředitel? I toto, pánem výroby je poptávka.

Uživatelský avatar
RoKur
Příspěvky: 1778
Registrován: stř zář 25, 2013 6:47 am
Bydliště: Vrbno pod Pradědem

Re: Alternativní zdroje energie

#613 Nový příspěvek od RoKur »

Zdravím :friends:
už jsem tu k vůli vytížení dost dlouho nebyl, tak doplním pár informací.
24 března jsem vyměnil měnič 1600W za 3200W a přešel jsem z 24V soustavy na 48V. https://www.aliexpress.com/item/2054328 ... 1802sIMbGV
Od té doby můžu na foltovoltaiku využívat veškeré el. spotřebiče v baráku.
Velké žrouty, jako je varná konvice, trouba, žehlička, pračka, indukční plotny, mikrovlnka, svářečka, rozbrušky, řetězová pila, se ale nesmí zapnout současně. Pokud je odběr větší, jak 3,5 kW, tak se vypne měnič, a musí se jít ručně zapnout.
Začátkem druhého týdne v dubnu začalo konečně slunce svítit, tak jsem vypnul hlavní jistič a jedu na ostrov. Pouze, když v sobotu nesvítí slunce, ho musím zapnout, aby manželka mohla uvařit.
Za tu dobu jsem z nebe odebral 170 kWh, zatím co z pekla to bylo 6 kWh. Tak mi to splnilo moje očekávání.

Provozem jsem zjistil, že z baterky místy odebírám až 40 A a tím překračuji vybíjecí proud C1, tak jsem si objednal 16 ks LiFePo 200 Ah. Měly by dojít do poloviny července. https://www.aliexpress.com/item/1005003 ... 1802sIMbGV Tak je pak připojím ke stávajícímu olovu. Ještě vybírám vhodnou BMSku, která nejenom že bude balancovat jednotlivé články LiFe, ale zároveň tuto baterii odpojí při dosažení max., nebo min. napětí, aby se baterie nepoškodila. Olovo má totiž větší napěťový rozsah a tím by se LiFePo zničila.
Zatím mám v merku tuhle. https://www.aliexpress.com/item/1005003 ... SaRtE&mp=1


Ahoj Tomous, už Ti došly ty baterky?
Mitsubishi MT21 - čtyřválec
Ostrovní FVE: mono 2Sx3P 320W (1900W). Regulátor Epever Tracer6415AN. Baterie Pb 48V/300Ah, LiFePo 200Ah 16 článků. Měnič (čína) sinus 3200W/48V
Solární deskové termo panely KPS11 4ks 1800W (7200W)

Uživatelský avatar
drtikol
Příspěvky: 1397
Registrován: úte zář 25, 2007 1:25 pm
Bydliště: Františkovy Lázně

Re: Alternativní zdroje energie

#614 Nový příspěvek od drtikol »

Ahoj, právě proto, abych nemusel až tak hlídat co všechno jsou ženský schopný pustit najednou ( manželka a snacha v druhý domácnosti ) mám tři měniče, samozřejmě 48v, každá domácnost má 5 kw a na bojler a soustruh je jeden 6 kw . Teď jsem koukal na spotřebu a od začátku května mám z pekla cca 35 kwh a z nebe necelých 400 kwh, hlavně díky bojleru, který se do konce dubna ohříval Atmosem .

tomous
Příspěvky: 3131
Registrován: sob úno 27, 2010 3:03 pm
Bydliště: Žďár nad Sázavou

Re: Alternativní zdroje energie

#615 Nový příspěvek od tomous »

Zdar,baterky už mám od včera,ale nejsou ještě zapojený. Nastal problem se softwerem měniče. Snad příští týden by to mělo být OK,nebo mě mrdne. Další věc ještě nemám připojený přebytky. Všechno se sere a EGD mají na vše 3 prdele času.....

Odpovědět

Zpět na „Dům a stavba“