Alternativní zdroje energie

Moderátoři: rezis, Leo

Zpráva
Autor
Uživatelský avatar
Čárls
Příspěvky: 12966
Registrován: sob kvě 28, 2016 1:22 pm
Bydliště: Dvůr Králové n/L

Re: Alternativní zdroje energie

#631 Nový příspěvek od Čárls »

No musel bych do sklepa a předělat část rozvodů za krbáčema v druhý místnosti jsou už jen 15 měď takže rozkopat chodbu část koupelny a dotáhnout 22 až do ložnice což se mi moc nechce Navíc se nechci zbavovat nezávislýho topení na elektrice a musel bych pořizovat záložní zdroj na krbovky Vyhodit nebo prodat stávající a pořidit jiné což celý dohromady ale neřeší zaroveň i ohřev teplý vody takle by byl vyměník na teplou vodu rovnou vedle kotlíku na pelety
Jinak pokračovat budu v týhle sekci ať se na mne admin moc nezlobí viewtopic.php?p=1764649#p1764649
Kdo nic nedělá nic nezkazí pokusy sou cesta k úspěchu
Sem chodím rád a často http://prehrada-les-kralovstvi.cz/

chobotek
Příspěvky: 10466
Registrován: ned lis 07, 2010 3:50 pm
Bydliště: Hohenelbe

Re: Alternativní zdroje energie

#632 Nový příspěvek od chobotek »

RoKur, jistěže 200V není optimum, ale uvaž:
  • 200V je hranice vybití akumulátorů, uvažuji NiCd, mám jich hodně - vysoká kapacita, tedy není třeba řešit omezení nabíjecích a vybíjecích proudů a se správně zvolenou pracovní oblastí nemusím řešit výstupní měnič.
  • je třeba pracovat s efektivním napětím, už z jeho definice. Jakmile se někde objeví ss napětí o velikosti amplitudy střídavého, všechny odporové spotřebiče, tedy i žárovky, umřou.
  • slušné spotřebiče mají na vstupu PCF (Power Factor Correction) a pokud nemají zdvojovač třeba jako Vienna Rectifier nevyhlazují na velikost amplitudy, za tím je PWM pro vlastní zátěž (motor kompresoru TČ, pračkový motor, indukční plotna). Testy ukazují, že si poradí s výrazným podpětím (a to mnohem ochotněji) než, z hlediska síťového napětí, s přepětím.
S tímto zapojením by mi stačil malý měnič pro zásuvkové okruhy, kde stejně není nic trvale zapojeno, takže bych jej mohl sepnout jen v případě potřeby.
Všechno, co se může pokazit... nás poučí.
Copak si myslíte, že pánem výroby je ředitel? I toto, pánem výroby je poptávka.

Uživatelský avatar
rezis
Příspěvky: 3939
Registrován: úte črc 03, 2007 10:29 pm
Bydliště: Dithmari villa

Re: Alternativní zdroje energie

#633 Nový příspěvek od rezis »

DC bych tedy popravdě nechtěl ani náhodou. Velmi ochotně tahá oblouk. Jištění je na prd. Chrániče na to nefungují. Některá PFC a zdroje taky ne.... myslím že v dnešních cenách měničů a jejich účinnosti to moc nemá smysl řešil. Ale je to na každém
Osobně teď řeším problém se svým měničem Victron - uvidíme až přijde jiný a ten pošlu do reklamace, ale zatím těžce tento předražený naleštěný prd nedoporučuji :-(
Bydlím v Dětmarovicích udal bych i ulici, ale bohužel je tady nemáme

chobotek
Příspěvky: 10466
Registrován: ned lis 07, 2010 3:50 pm
Bydliště: Hohenelbe

Re: Alternativní zdroje energie

#634 Nový příspěvek od chobotek »

No ano, klasický chránič je rozdílový transformátor (proto není důvod, aby stál ten nesmysl, co stojí), ale to neznamená, že stejnosměrné chrániče nejsou. Jsou, stejně jako jističe. Ty střídače sice nic moc nestojí, ale žerou i na prázdno. Poslední třífázový 13A, co jsem měřil sežral sám o sobě skoro 200W. Nějaký tip na něco lepšího?
Všechno, co se může pokazit... nás poučí.
Copak si myslíte, že pánem výroby je ředitel? I toto, pánem výroby je poptávka.

Uživatelský avatar
RoKur
Příspěvky: 1778
Registrován: stř zář 25, 2013 6:47 am
Bydliště: Vrbno pod Pradědem

Re: Alternativní zdroje energie

#635 Nový příspěvek od RoKur »

Na tom původním jsem to měřil a dělalo to kolem 9 - 13W, což papírově sedělo.
Ten, co teď používám má papírově 22W. Ale neměřil jsem. Po zkušenostech z toho prvního nemám důvod nevěřit.
S měničem jsem spokojen. Není hlučný. Ventilátor se začne pomalu rozbíhat od zátěže 1700W. Do 1 kW trvalé zátěže to pasivně v pohodě uchladí a povrch je mírně teplý.
A když se rozběhne ventilátor, tak jenom mírně hučí. Ventilátor nemá vysoké otáčky, tak to není, jak siréna. Přes zavřené dveře se již moc hluku nedostane.
Já jsem s ním spokojen, a další měnič bude zase od stejného výrobce. To co má dělat, dělá dobře. Ale nemohu to porovnat s jiným měničem. Nemám jiné zkušenosti.
Mitsubishi MT21 - čtyřválec
Ostrovní FVE: mono 2Sx3P 320W (1900W). Regulátor Epever Tracer6415AN. Baterie Pb 48V/300Ah, LiFePo 200Ah 16 článků. Měnič (čína) sinus 3200W/48V
Solární deskové termo panely KPS11 4ks 1800W (7200W)

Fizz
Příspěvky: 7859
Registrován: stř pro 28, 2016 10:13 pm
Bydliště: Cca Brno

Re: Alternativní zdroje energie

#636 Nový příspěvek od Fizz »

"... to že máš internet neznamená, že sr@čky co máš v hlavě a považuješ je za myšlenky musíš ventilovat veřejně..."
Other-Side II. '23

Uživatelský avatar
rezis
Příspěvky: 3939
Registrován: úte črc 03, 2007 10:29 pm
Bydliště: Dithmari villa

Re: Alternativní zdroje energie

#637 Nový příspěvek od rezis »

DC jističe i chrániče jsou. Jenže stojí totální nesmysl u DC se myslím hlídá 6mA. A DC je fakt pěkná svině.. což ty, ale víš.
Bohužel měniče které moc nežerou stojí balík.
Bydlím v Dětmarovicích udal bych i ulici, ale bohužel je tady nemáme

chobotek
Příspěvky: 10466
Registrován: ned lis 07, 2010 3:50 pm
Bydliště: Hohenelbe

Re: Alternativní zdroje energie

#638 Nový příspěvek od chobotek »

Ceny jsou dané nenažraností. Není důvod, aby stál chránič víc než jistič, přesto je řádově dražší. Alespoň v našem, západním světě. Na východě je to jiná. Nechtěl jsem to do toho původního textu tahat, ale pro úplnost...
Stejnosměrné jističe lze pořídit také za pár korun, stejně jako chrániče. Poštovné zdarma ;-) Netvrdím, že ten stejnosměrný rozvod je všespasitelný, ale na světla vyhovuje a pro ty žravé spotřebiče taky. Prostě jako to Marconi měl zkusit bez drátů, já bych to zkusil bez měniče.
Všechno, co se může pokazit... nás poučí.
Copak si myslíte, že pánem výroby je ředitel? I toto, pánem výroby je poptávka.

Uživatelský avatar
RoKur
Příspěvky: 1778
Registrován: stř zář 25, 2013 6:47 am
Bydliště: Vrbno pod Pradědem

Re: Alternativní zdroje energie

#639 Nový příspěvek od RoKur »

Tak to zkus, a hlavně tady dávej své zkušenosti.
Kolik článků a panelů budeš mít zapojeno do serie? A jaké panely chceš použít? A budeš mít nějaký regulátor, nebo to budeš rovnou pouštět do baterek?

Dle mého to ale žádná hitparáda nebude, protože to má více nevýhod, jak těch výhod. Ale pro Tvé potřeby to může platit obráceně.
Mitsubishi MT21 - čtyřválec
Ostrovní FVE: mono 2Sx3P 320W (1900W). Regulátor Epever Tracer6415AN. Baterie Pb 48V/300Ah, LiFePo 200Ah 16 článků. Měnič (čína) sinus 3200W/48V
Solární deskové termo panely KPS11 4ks 1800W (7200W)

chobotek
Příspěvky: 10466
Registrován: ned lis 07, 2010 3:50 pm
Bydliště: Hohenelbe

Re: Alternativní zdroje energie

#640 Nový příspěvek od chobotek »

Mám polovinu střechy čistý východ a druhou čistý západ, sklon asi 40°. Teď jsou na tom eternitové šablony. Protože se do toho blbě leze, chci je sundat a dát tam přímo fotovoltaickou krytinu. Řeším to s Baoding Jiasheng Photovoltaic Technology, tedy řeší to za mě místní Číňan, protože dostat z nich specifikaci je nadlidský úkol. Oni mají takové ty leaflety s pěknou grafikou a protichůdnými informacemi. Tak uvidím, jak to dopadne.

A s ohledem na cenový výhled jsem začal řešit i zimu. Už je květen a moc se to nehýbe - škoda, že nejde akumulovat čas :-)
Všechno, co se může pokazit... nás poučí.
Copak si myslíte, že pánem výroby je ředitel? I toto, pánem výroby je poptávka.

Ready
Příspěvky: 393
Registrován: sob kvě 29, 2021 8:03 am
Bydliště: Karolinka

Re: Alternativní zdroje energie

#641 Nový příspěvek od Ready »

Jako totální laik v této oblasti mám otázku. Začínám přemýšlet o křemíku na střechu a narazil jsem na zajímavost. Některé panely jsou řešeny jako Half-cell,panel rozdělený na dvě půlky. Důvod má být ten,že pokud je ve stínu část panelu,půlka v osvitu dál jede. Vždycky jsem měl za to,že panel funguje i ve stínu,jenom nedává takový výkon jako osvícený. Možná blbá otázka,ale jak to teda je,chcípne panel ve stínu úplně nebo jede,akorát třeba na 10- 20%?. Protože aspoň podle mně,kdyby chcípl úplně,na jaro,na podzim,při zamračení by nefungoval vůbec. Nebo prostě ten stín na kousku panelu stáhne na výkonu celý panel a rozdělením panelu na půlky se tento problém zmenší?,např. když během dne na část panelů sedne stín stromu,baráku......jak by to pak bylo u panelů zapojených jenom do série,stín na jednom nemá vliv na výkon ostatních nebo má a stáhne všechny?,napadá mně např větší odpor panelu ve stínu. Má to vliv?

Uživatelský avatar
_luky_
Příspěvky: 809
Registrován: čtv pro 25, 2008 12:23 pm
Bydliště: kdesi u Berouna

Re: Alternativní zdroje energie

#642 Nový příspěvek od _luky_ »

Toto je správné vysvětlení. Uvědom si, že ty články jsou v sérii. A i řetěz je jenom tak pevný jako jeho nejslabší článek.
Ready píše: čtv kvě 26, 2022 4:43 pm Nebo prostě ten stín na kousku panelu stáhne na výkonu celý panel a rozdělením panelu na půlky se tento problém zmenší

Ready
Příspěvky: 393
Registrován: sob kvě 29, 2021 8:03 am
Bydliště: Karolinka

Re: Alternativní zdroje energie

#643 Nový příspěvek od Ready »

Luky:jasné,takže teď chápu....na jednom panelu jsou jednotlivé články,buňky v sérii a nejslabší ovlivní celek....platí to i pro celé pole? Tzn.např 6 panelů v sérii? Plánuju,no,spíš bych to tak rád viděl mít 3 panely na JV a 3 panely na JZ,přímo na jih nic nedám,blbá orientace střech a památná lípa,vybraný regulátor hybrid chce zapojení v sérii(hodně voltů,málo ampér). Ale takto mi něco říká,že bude potřeba ty trojice zapojit pararelně,pak by vlastně jedna trojice neovlivnila druhou,jest tomu tak?

Uživatelský avatar
RoKur
Příspěvky: 1778
Registrován: stř zář 25, 2013 6:47 am
Bydliště: Vrbno pod Pradědem

Re: Alternativní zdroje energie

#644 Nový příspěvek od RoKur »

Když jsem si s tím v loni hrál, tak jsem přišel na zajímavý jev.
Pokud jsem měl jeden panel, kterému jsem zastínil celou spodní, nebo horní část, (stačilo tak 20 cm), tak panelu klesl proud na minimum Už si přesně nepamatuji jaké to byly hodnoty, ale byl to velký rozdíl Z jednotek ampér se to stáhlo na pár stovek mA. Pokud byla zastíněná celá vertikální část, tak proud klesal přibližně úměrně zastínění. Jak psal luky. Jednotlivé články jsou na panelu zapojené v serii vertikálně od zdola nahoru. A jestliže zastíním horizontálně celou řadu, tak panel přestane vyrábět.

Ale pokud se zapojily dva panely do serie, tak zastínění jednoho panelu dle výše uvedeného příkladu, nemělo vliv na pokles proudu. Musely být zastíněné oba dva současně.

Tož tak.

Chobotku, držím Ti palce.
Dávej zde info.
Mitsubishi MT21 - čtyřválec
Ostrovní FVE: mono 2Sx3P 320W (1900W). Regulátor Epever Tracer6415AN. Baterie Pb 48V/300Ah, LiFePo 200Ah 16 článků. Měnič (čína) sinus 3200W/48V
Solární deskové termo panely KPS11 4ks 1800W (7200W)

Uživatelský avatar
_luky_
Příspěvky: 809
Registrován: čtv pro 25, 2008 12:23 pm
Bydliště: kdesi u Berouna

Re: Alternativní zdroje energie

#645 Nový příspěvek od _luky_ »

Ready, s tímhle úplně nemám zkušenosti. Čistě technicky by měl regulátor najít nějaký vhodný pracovní bod a na zastíněných panelech proud poteče bypass diodama (jestli v tom konkrétním panelu vůbec jsou). A celkový výkon takového pole bude nižší, než by odpovídalo těm třem osluněným panelům. V praxi se to pak řeší tak, že máš dva separátní stringy (na dva regulátory nebo lze i paralelně na jeden regulátor). V případě seriového zapojení se dávají "optimizéry". Což tu instalaci zase nesmyslně prodraží.
Ale já jsem takovej politicky nekorektní, na papírování jsem se vykašlal, udělal jsem si ostrov a tyhle chujoviny řešit nemusím. (4kWp, 6kWh LiFePO, měnič 5kW 1f)

Odpovědět

Zpět na „Dům a stavba“