Alternativní zdroje energie

Moderátoři: rezis, Leo

Zpráva
Autor
Fizz
Příspěvky: 7849
Registrován: stř pro 28, 2016 10:13 pm
Bydliště: Cca Brno

Re: Alternativní zdroje energie

#376 Nový příspěvek od Fizz »

To je termostat, co proteče změří.

V ložnici kecá, tam je spotřeba cca 400w denně, to asi je pud jeho rozlišovací schopnosti. Nebo zaokrouhluje matematicky.

https://www.infraobchod.cz/dotykovy-ter ... BsQAvD_BwE
"... to že máš internet neznamená, že sr@čky co máš v hlavě a považuješ je za myšlenky musíš ventilovat veřejně..."
Other-Side II. '23

Uživatelský avatar
oco13
Příspěvky: 15665
Registrován: ned říj 20, 2013 5:56 pm
Bydliště: Nové Zámky

Re: Alternativní zdroje energie

#377 Nový příspěvek od oco13 »

diky 8)

Fizz
Příspěvky: 7849
Registrován: stř pro 28, 2016 10:13 pm
Bydliště: Cca Brno

Re: Alternativní zdroje energie

#378 Nový příspěvek od Fizz »

Nemáš zač, za ty peníze jsem nic lepšího nesehnal. Mam to v každém pokoji. Topím el. U prcka je to už dobře adaptovaný, infrak to spíná asi na pul minuty jednou za 15min cca, ten je aktuálně nastavený na 400w a bohatě to stačí. V ostatních pokojích do toho zasahují emisemi spotřebiče, a protože to ještě nejede dlouho má to výrazný vliv, při dlouhodobém provozu bude podíl ovlivnění klesat, resp bude mít menší vliv na adaptace.
"... to že máš internet neznamená, že sr@čky co máš v hlavě a považuješ je za myšlenky musíš ventilovat veřejně..."
Other-Side II. '23

Uživatelský avatar
vitex
Příspěvky: 20217
Registrován: ned srp 28, 2011 8:01 pm
Bydliště: Kuřim

Re: Alternativní zdroje energie

#379 Nový příspěvek od vitex »

Co Vy na to?Nejsem odborník,jen mě zaujalo:
https://www.osel.cz/12087-dumyslny-stre ... d=14685107

jean
Příspěvky: 2969
Registrován: stř zář 22, 2021 8:15 pm
Bydliště: Europa

Re: Alternativní zdroje energie

#380 Nový příspěvek od jean »

Nemyslím, že tu bude nejaký odborník, čo sa rozumie do oxidu vanadičitého :) Osobne si myslím, že ekonomicky dostupnej krytiny z tohto materiálu sa my už nedožijeme.

Uživatelský avatar
StaPo3011
Příspěvky: 2436
Registrován: úte črc 22, 2014 8:54 am
Bydliště: Táborsko a Praha

Re: Alternativní zdroje energie

#381 Nový příspěvek od StaPo3011 »

oco13 píše: sob pro 25, 2021 8:47 pm Fizz nemáš link na ten merák? ja som našiel len také do jednej zásuvky.
Fizz-ův měřák je včetně termostatu a wi-fi ovládání, což znásobuje cenu.
Já taky topím elektrikou, a zajímalo by mne, který ze tří pevných přímotopů kolik bere. Každý má svůj separátní jistič v rozvodné skříni, tak by mi vyhovovaly i 3 ks jednoduchého měřiče spotřeby do lišty, např. tohoto čínsky načančaného
https://www.banggood.com/AC40V~300V-100 ... mds=search
Ale problém je, že se mi do rozvodné skříně už tyhle 3 ks nevejdou (a to má skříň 110cm na délku - ale je jednořadá, nad vstupními dveřmi). No, asi počkám, až budou číňani dělat třífázovej, se samostatným odečtem jednotlivejch fází, a podobného rozměru - jeden ks takovýhohle harapáku by se tam ještě vešel :) .

Fizz
Příspěvky: 7849
Registrován: stř pro 28, 2016 10:13 pm
Bydliště: Cca Brno

Re: Alternativní zdroje energie

#382 Nový příspěvek od Fizz »

Můžeš to vysmyčkovat ven/vedke/jinam. Jedna věc je měření spotřeby a jiná je průběh spotřeby.

PWM regulace, atd. Myslím za ty prachy dobrý. Plus pozná poškozený topný těleso atd.
"... to že máš internet neznamená, že sr@čky co máš v hlavě a považuješ je za myšlenky musíš ventilovat veřejně..."
Other-Side II. '23

Uživatelský avatar
StaPo3011
Příspěvky: 2436
Registrován: úte črc 22, 2014 8:54 am
Bydliště: Táborsko a Praha

Re: Alternativní zdroje energie

#383 Nový příspěvek od StaPo3011 »

ale jo, klidně bych je mohl dát do vnějších krabic hned vedle každého přímotopu, anebo lépe pro každej vykutat ve zdi vedle přímotopu vnitřní (zapuštěnou) krabičku, vím, že to existuje. Ale je to dost práce, a vzhledem k tomu, že mám byt cca 4 roky po opravdu celkové rekonstrukci, tak se mi zatím ani moc nechce do toho znovu bušit :) , ta montáž do stávající rozvodné krabice by byla proti tomu téměř bezbolestná...
A kdybych chtěl časovej průběh jako ty, tak na to harapáky do lišty taky existujou, a jsou (díky neexistenci displeje) dokonce užší - ty by mi do rozvodny vlezly dva, při vyhození jednoho z rezervních jističů asi i všechny 3, myslím třeba tyhle
https://www.banggood.com/OWON-Tuya-Sing ... ryToolsPop
Ale zase nemají displej, a řešit pak vše přes appku není pro mne moc elegantní (i když bych to zvládnul), já ten průběh až tak moc nepotřebuju, spíš mne zajímá celkové číslo za den, podle vnější teploty...

Edit: ta PWM regulace by mne zajímala, to z letáku nebylo patrno. Mám totiž 3 x 2000 W přímotopy (podle teorie šířky pasující na šířku okna - sestupné proudy atd. - je to pro utěsněná okna blbost, ale to jsem zjistil až po montáži). Tyto rádobyznačkové AEG přímotopy ale vydávaj při spínání a rozehřívání docela silné lupance (při vypínání též), což je nepříjemné. Zatím jsem to řešil sériovou 15A diodou (a udělal z nich 1000 W), ale chtélo by to ještě snížit tak na polovic. Takže o malém PWM jsem taky uvažoval, ale zatím nerealizoval.

kbulda
Příspěvky: 335
Registrován: ned pro 15, 2013 1:15 am
Bydliště: u Mělníka

Re: Alternativní zdroje energie

#384 Nový příspěvek od kbulda »


Uživatelský avatar
StaPo3011
Příspěvky: 2436
Registrován: úte črc 22, 2014 8:54 am
Bydliště: Táborsko a Praha

Re: Alternativní zdroje energie

#385 Nový příspěvek od StaPo3011 »

jo, díky, ten jednofázovej Hutermann by to řešil, asi do nich půjdu. Zatím jeden na zkoušku pro ten nejexponovanější přímotop, a pokud se osvědčí, tak doplním další.

Teď ještě nějakej modul PWM, kterej by zvládl udělat z 2000W topítka tak 400-500W, a aby se pokud možno vešel do instalační krabice co mám u přímotopu, a už budu úúplně spokojenej :)

Fizz
Příspěvky: 7849
Registrován: stř pro 28, 2016 10:13 pm
Bydliště: Cca Brno

Re: Alternativní zdroje energie

#386 Nový příspěvek od Fizz »

Spíš potřebuješ aby ten modul byl pružný né? To řeší ten inteligentní termostat.

Jsk píšu některý topidla to pustí jen na pár vteřin po nekolika minutách. Pokud mají měkký rozběh termostat pochopí o to a aplikuje to do adaptací. Čím dýl to jede tím měkčí chod ta regulace má.
"... to že máš internet neznamená, že sr@čky co máš v hlavě a považuješ je za myšlenky musíš ventilovat veřejně..."
Other-Side II. '23

Uživatelský avatar
StaPo3011
Příspěvky: 2436
Registrován: úte črc 22, 2014 8:54 am
Bydliště: Táborsko a Praha

Re: Alternativní zdroje energie

#387 Nový příspěvek od StaPo3011 »

ale jo, pokud by se tomu inteligentnímu termostatu dalo nastavit, jakej max.výkon může pustit do topítka, tak by to řešilo. Bez toho asi ne, určitě nebude tak inteligentní, aby slyšel ty lupance v tenkém plechu topítka a omezoval je. Ten současnej obyčejnej hloupej termostat přímo na topítku totiž z hlediska teploty funguje uspokojivě (taky to spíná cca na 1 minutu asi tak 1x za 10 minut), ale dělá to rámus. Úplně ideální nejinteligentnější termostat by do topítka pouštěl kontinuálně něco mezi 100W a 400W, s hodně pomalou regulační křivkou (aby nereagoval na krátkodobě otevřený okno), čímž by výsledek charakteristikou připomínal teplovodní radiátor :) .

Fizz
Příspěvky: 7849
Registrován: stř pro 28, 2016 10:13 pm
Bydliště: Cca Brno

Re: Alternativní zdroje energie

#388 Nový příspěvek od Fizz »

Tak to nefunguje.

Přečti si něco o PWM regulaci.

Ten můj pozná otevřené okno. A v tu dobu netopí vubec.

Tim co máš takového tepla nedosahnes jednoduše proto že při obdobném výkonu je tam podstatně vyšší teplota. To bys musel treba olejový použít.
"... to že máš internet neznamená, že sr@čky co máš v hlavě a považuješ je za myšlenky musíš ventilovat veřejně..."
Other-Side II. '23

Uživatelský avatar
StaPo3011
Příspěvky: 2436
Registrován: úte črc 22, 2014 8:54 am
Bydliště: Táborsko a Praha

Re: Alternativní zdroje energie

#389 Nový příspěvek od StaPo3011 »

aha, tak jsem si tedy dle pokynu: "Přečti si něco o PWM regulaci" něco přečetl, a pochopil jsem, že chyba je o voze/o koze, ono není PWM jako PWM:
Já jsem dodnes znal PWM regulaci hlavně z teorie měničů, kde si z různě širokých pulzů (ale v šířkách pulzů odpovídajících frekvenci v desítkách kHz) lze poskládat rádobysinusovky různé frekvence, včetně jejich vzájemného fázového posunu. A žil jsem v domnění, že na podobném principu se běžně vyrábějí i měniče výkonu (změnou střídy ovlivníš snadno výsledný výkon, frekvence může zůstat stejná). A měl jsem už jeden takový dokonce vytipovaný k experimentování, myslímže to byl tenhle: https://www.banggood.com/High-Efficienc ... mds=search, píšou tam PWM Motor speed controller.
Ale po dnešním nakopnutí od Fizz-e jsem si něco přečetl o PWM regulaci vytápění, a pochopil jsem z toho, že se tam sice taky používá PWM, ale s délkou periody v sekundách či dokonce minutách (a odpovídajících délkách pulzů), a pochopil jsem, že takováhle PWM opravdu pro můj účel fungovat nemůže.
I podíval jsem se dnes znovu a blíže na výšezmíněný "PWM Motor speed controller", a uviděl ve specifikaci "SCR Model: BTA41600B", což je výkonný triak, a začalo mi postupně docházet, že tento PWM controller je ve skutečnosti klasický triakem řízený regulátor výkonu, ach jo. Číňan holt často ani neví, co prodává, a mne takhle zmátl - někde to obšlehl a teď to prodává. Zjistil jsem, že podobné čínské regulátory prodávaj překupníci i u nás, ti ale aspoň trochu vědí, co prodávají, viz např. https://dratek.cz/martin/1117-regulator ... -230v.html
Ale takovýto regulátor (napevno nastavený) by mi pro můj účel vlastně stačil, jen se trochu bojím rušení, a chlazení bych musel taky asi řešit jinak, než zabudováním do krabičky ve stěně - tam by se to přehřívalo. Asi to s jedním kusem někdy zkusím, umístit to pod přímotop, kde to saje chladnější vzduch, to by mohlo fungovat.
Ono by to teoreticky pak časem mohlo fungovat i dle mého "ideálního" schématu - regulační potenciometr by se nahradil elektronickým, řízeným nějakým chytrým termostatem, a ten el.potenciometr by měl na obou koncích v sérii vhodné odpory, které by omezovaly výstupní výkon přímotopu od-do. Takže by to např. trvale topilo na 5-10% výkonu, a chytrý termostat měl možnost tomu plynule přidat max. do 40%. Ale zase by musel asi mít možnost i ten "trvalý" výkon vypnout, pokud by třeba došlo k déletrvajícímu zvýšení venkovní teploty, aby to nepřetápělo. Ale takový chytrý termostat s plynule měnitelným výstupem už je asi vyšší dívčí, tj. teorie, ke které se nedohrabu. Budu rád, když se mi v reálu povede tam někam umístit a natvrdo doladit (bez rušení) ten triak :-)

Fizz
Příspěvky: 7849
Registrován: stř pro 28, 2016 10:13 pm
Bydliště: Cca Brno

Re: Alternativní zdroje energie

#390 Nový příspěvek od Fizz »

8)

Rušení bys mohl řešit improvizovanou Faradayovou klecí :321:

Viva la over-engineering.
"... to že máš internet neznamená, že sr@čky co máš v hlavě a považuješ je za myšlenky musíš ventilovat veřejně..."
Other-Side II. '23

Odpovědět

Zpět na „Dům a stavba“