Alternativní zdroje energie

Moderátoři: rezis, Leo

Zpráva
Autor
Uživatelský avatar
Čárls
Příspěvky: 12961
Registrován: sob kvě 28, 2016 1:22 pm
Bydliště: Dvůr Králové n/L

Re: Alternativní zdroje energie

#1081 Nový příspěvek od Čárls »

Tohle jsem rozpoutat nechtěl Osobně do tohohle co je ve videu bych se nepouštěl ani omylem oni s tím přímo vytapí ale jak dlouho takovej zasobník písku ohřáty na 500°muže vydržet Já to dal jako zajimavost a jinak muj nazor absolutní pitomina neb takovejch dejme tomu odhadem 10 kubíku ohřátýho písku na 500°a když z něj začneš to teplo odebírat ti dlouho nevydrží aj v dobře zaizolovanýnm domě neb pisek bude chladnout sám o sobě a odebraný teplo z něj vše velice uspíší Je to stejný jak když vohřeješ železo vložíš do ohřátí dejme tomu 10 Kw ale chladnutí ti těch deset kilovat nedá z5 s bídou kilovatu

Dokud lidi nevymyslí jak učinně skaldovat elktriku tak aby byli co nejmenší naklady a ztrátovost bez zatěže životního prostředí nemá smysl o tom uvažovat Baterky jsou taky ztrátové a drahé Pokud jsou při použití ve fotovoltaice a ostrovním systému budiž má to smysl ale ve velkém ze solární elktrárny co vyrobí gigawaty elktriky a skladovat na zimu kdy se nesvítí je blbost

Osobně drábová nedávno mluvila o malých reaktorech co by se nechali použít místo tepláren a pod Jo to by byla cesta ale který město bude chtít mi jaderku třeba uprostřed města
Co se týká fotovoltaiky a rodinného domku vím že malý ostrovní systemy fungují a domky jsou skoro soběstačný na dodávkách ze sítě berou minimum přez zimní období
Kdo nic nedělá nic nezkazí pokusy sou cesta k úspěchu
Sem chodím rád a často http://prehrada-les-kralovstvi.cz/

Uživatelský avatar
imaginaro
Příspěvky: 4747
Registrován: čtv bře 24, 2011 1:43 am
Bydliště: olomoucko

Re: Alternativní zdroje energie

#1082 Nový příspěvek od imaginaro »

Říká se tem malým keaktorům "teplátor", protože využívají palivo pro ohřev vody, nikoliv výrobu el. A největší váhu má pro mě informace, že se do těchto teplátorů má používat už vyhořelé palivo z jad.elektráren. Akorát dnes říkali, že cena jednoho se má pohybovat kolem 2 miliard kč, bohužel. Docela by mě zajímala návratnost.
"NEMUSÍŠ VŠECHNO VĚDĚT,STAČÍ VĚDĚT KDE TO NAJDEŠ."
-můj dědeček-
https://imaginaro.rajce.idnes.cz/Kubotka/
můj záhon- www.imaginaro.rajce.idnes.cz/vyvyseny_zahon/

Uživatelský avatar
bourač
Příspěvky: 8513
Registrován: úte úno 28, 2012 2:00 am
Bydliště: Mácháč.

Re: Alternativní zdroje energie

#1083 Nový příspěvek od bourač »

chobotek píše: stř zář 21, 2022 3:25 pm Tepelná kapacita písku je 0,8 kJ
dík za fundovanou oponenturu :smich: kapacita je konstantní? O jakém písku (frakce) se píše v tech tabulkách?
jakou měrnou (jean nastuduj si) kapacitu má voda (nikoliv pára) při teplotě 200° při teplotě 300°atd?

Asi se zajedu (po předchozí dohodě) podívat do Finska.
Někdo kdo dokáže jet 2tisíce km pro slepej projekt může jet se mnou. ;-)
Něco nejde? Je třeba tvrdit: "mě to nejde"
Vždy se najde někdo kdo to dokáže.

Uživatelský avatar
RoKur
Příspěvky: 1778
Registrován: stř zář 25, 2013 6:47 am
Bydliště: Vrbno pod Pradědem

Re: Alternativní zdroje energie

#1084 Nový příspěvek od RoKur »

Čárls píše: stř zář 21, 2022 4:38 pmCo se týká fotovoltaiky a rodinného domku vím že malý ostrovní systemy fungují a domky jsou skoro soběstačný na dodávkách ze sítě berou minimum přez zimní období
Mám malý ostrovní systém (2 kWp, náklady do 100 000 Kč - polovina ceny je v baterkách) a v zimním období nejsem z daleka soběstačný v elektrice. V zimě jsem ve většině soběstačný pro svícení, napájení veškeré elektroniky bez TV plazmy, v kotelně dvě čerpadla + ventilátor v kotli a chodu lednice. Největší žrouti elekřiny, jako je pračka, sušička, žehlička, trouba + plotýnky, mikrovlnka, varná konvice, kuchyňský robot, plazmová televize musí jet přes zimní období (5 měsíců) na peklo.
Ze začátku jsem tady dával příspěvky, ve kterých jsem popisoval kolik jsem vyrobil. Dnes už mě vyrobená elektřina nezajímá, ale zajímá mě pouze ta odebraná. Olověná baterie má 40% ztrátu.
Mitsubishi MT21 - čtyřválec
Ostrovní FVE: mono 2Sx3P 320W (1900W). Regulátor Epever Tracer6415AN. Baterie Pb 48V/300Ah, LiFePo 200Ah 16 článků. Měnič (čína) sinus 3200W/48V
Solární deskové termo panely KPS11 4ks 1800W (7200W)

jean
Příspěvky: 2969
Registrován: stř zář 22, 2021 8:15 pm
Bydliště: Europa

Re: Alternativní zdroje energie

#1085 Nový příspěvek od jean »

Víš Bourači, ja toto študovať nemusím, ja som to študoval dosť rokov. Prečo by sa tá voda mala zohrievať na 300 stupňov? Zas - čo by si tým získal okrem problémov? Zatiaľ si taký Jára Cimrman termodynamiky. Alebo skôr ten blbec?

chobotek
Příspěvky: 10466
Registrován: ned lis 07, 2010 3:50 pm
Bydliště: Hohenelbe

Re: Alternativní zdroje energie

#1086 Nový příspěvek od chobotek »

Zimní období je v řešení (to bude asi ten slepý projekt ;-)). Jirko, ve Finsku je krásně, klidně tě tam vezmu, i Finové nabízejí celkem pěkné zakázky, ušetříš za cestu a ještě pohovoříme o termodynamice. Co všechno je na tom nápadu s horkým pískem nešťastné vydá na několik odstavců, kašlu na to, zavolej nebo se stav na kafe; pohovoříme. Jinak odpovědi na otázku měrných kapacit jsou v parních tabulkách. Otázka ani odpověď však nemá v tomto kontextu smysl, chceš teplo skladovat, nakonec jsi se se sám vyjadřoval v tématu Izolace s nízkou tepelnou vodivostí, tam taky najdeš příslušné hodnoty, které lze použít k výpočtu pro představu, jak rychle to teplo poletí pryč. Skladovat vysokopotenciální teplo má smysl pouze pokud je k něčemu potřeba; tepelné cykly, technologické ohřevy, ap. Dělat to pro potřeby vytápění je scestná myšlenka.
Všechno, co se může pokazit... nás poučí.
Copak si myslíte, že pánem výroby je ředitel? I toto, pánem výroby je poptávka.

Uživatelský avatar
Shaolin
Příspěvky: 92
Registrován: úte kvě 08, 2018 8:21 pm
Bydliště: Poprad

Re: Alternativní zdroje energie

#1087 Nový příspěvek od Shaolin »

Akékoľvek skladovanie energie je z princípu nerentabilné riešenie. Prebytok energie by najlepšie bolo uzavrieť do rezonančného cyklu, kde sa jeho energetický potenciál nemení.

jean
Příspěvky: 2969
Registrován: stř zář 22, 2021 8:15 pm
Bydliště: Europa

Re: Alternativní zdroje energie

#1088 Nový příspěvek od jean »

Rezonančný cyklus?

Uživatelský avatar
Čárls
Příspěvky: 12961
Registrován: sob kvě 28, 2016 1:22 pm
Bydliště: Dvůr Králové n/L

Re: Alternativní zdroje energie

#1089 Nový příspěvek od Čárls »

Perpetum mobile a to nefunguje Ideal by bylo mít doma malinký jaderný reaktor a plně automatizovaný pak máš teplo elektriku ale to jaksi je zas jen utopie
:-/
Kdo nic nedělá nic nezkazí pokusy sou cesta k úspěchu
Sem chodím rád a často http://prehrada-les-kralovstvi.cz/

jean
Příspěvky: 2969
Registrován: stř zář 22, 2021 8:15 pm
Bydliště: Europa

Re: Alternativní zdroje energie

#1090 Nový příspěvek od jean »

Čárls, možno začnú predávať olovené kontajnery s rádioaktívnym odpadom, to by nejaké kilowatty na pár desaťročí dať mohlo :)

fikejz
Příspěvky: 5989
Registrován: čtv dub 28, 2011 10:33 am
Bydliště: Malé Svatoňovice

Re: Alternativní zdroje energie

#1091 Nový příspěvek od fikejz »

Nejlépe to vymyslela příroda- energii skladuje ve formě dřeva a pokud je to na delší dobu tak lignitu, hnědé uhlí ...
Za pravdu je různá sazba – jednou pomník, jindy vazba. Kdo ji řekne dřív než včas, tomu pravda zlomí vaz. (KHB)
Je naivní očekávat dnes od médií pravdu a relevantní informace. Kdo má potřebu věřit, má jít do kostela, a ne poslouchat televizi.

Uživatelský avatar
Čárls
Příspěvky: 12961
Registrován: sob kvě 28, 2016 1:22 pm
Bydliště: Dvůr Králové n/L

Re: Alternativní zdroje energie

#1092 Nový příspěvek od Čárls »

Asi tak Fikejz a nic co by v ovzduší už nebylo se neobjeví je to recyklace záleží jen na procesu spalování
Ale to už jsme mimo tematu
Kdo nic nedělá nic nezkazí pokusy sou cesta k úspěchu
Sem chodím rád a často http://prehrada-les-kralovstvi.cz/

tomous
Příspěvky: 3131
Registrován: sob úno 27, 2010 3:03 pm
Bydliště: Žďár nad Sázavou

Re: Alternativní zdroje energie

#1093 Nový příspěvek od tomous »

Tak za měsíc dodáno do sítě 250kw. Výkupní cena za srpen 11,7kč. Do konce týdne přijde vyjádření ohledně navýšení a jde se montovat dalších 14 panelů-doufám.

Uživatelský avatar
Sniper
Příspěvky: 8986
Registrován: úte dub 12, 2011 9:27 pm
Bydliště: Oderské vrchy

Re: Alternativní zdroje energie

#1094 Nový příspěvek od Sniper »

tomous píše: úte zář 27, 2022 3:15 pmVýkupní cena za srpen 11,7kč.
Ta cena je za 1kWh? Pokud ano, jak je možné, že já platím za spotrebovanou 1kWh 6,20 na základní jednotarif??
Země voní, jede po ní pětadvacet bujných koní. Na Zetoru traktorista, oko bystré, ruka jistá.

TATRA NEZNÁ BRATRA

Uživatelský avatar
krajan
Příspěvky: 2598
Registrován: pon led 06, 2014 4:33 pm
Bydliště: Tren. Bohuslavice

Re: Alternativní zdroje energie

#1095 Nový příspěvek od krajan »

Dotovaná energia
Vždy je na vine len malé kladivo
Zabi bobra zachrániš strom
http://www.nasetraktory.eu/forum/viewto ... 13&t=65774
nieco z youtube https://www.youtube.com/watch?v=fooaNIi ... wl&index=2

Odpovědět

Zpět na „Dům a stavba“