Alternativní zdroje energie

Moderátoři: rezis, Leo

Zpráva
Autor
peyrak
Příspěvky: 1240
Registrován: sob bře 15, 2014 5:45 am
Bydliště: Rychnovsko

Re: Alternativní zdroje energie

#31 Nový příspěvek od peyrak »

on má deskáče, ty 4 panely bych srovnal tak se 40ti trubicema

já mám 30 trubic na střeše v provozu a dalších 30 mám koupených a na jaře to půjde na střechu a přebytky poženu do bazénu

Uživatelský avatar
drtikol
Příspěvky: 1409
Registrován: úte zář 25, 2007 1:25 pm
Bydliště: Františkovy Lázně

Re: Alternativní zdroje energie

#32 Nový příspěvek od drtikol »

Ahoj RoKur, zatím vše přepínám ručně, protože to mám provizorně, pak bych to chtěl zautomatizovat, jsem na začátku, tak mě to ještě baví a mám výhodu, že pracuju doma .

Jsem elektrikářskej analfabet, takže ani o křemíku nevím nic, ale mám tenkovrství panely a ty jsou udělaný jinak, mají sice menší výkon na m2, ale vyrábějí i když je zataženo, nebo pod sněhem a nevadí jim ani špatnej úhel, např. mám 2kwp na západní střeše a při východu slunce mi dává až 300w .

Ještě jsem se nevyjádřil ke tvému návrhu s rybníkem a elektrárnou, tuhle anabázi jsem absolvoval v 1990, našel jsem si se známým dvě místa, kde byly elektrárny, jedna měla dokonce i turbínu, na druhém místě zůstal jenom zdevastovanej zanešenej náhon, dlouhej skoro kilometr, pak začalo běhání a ježdění, jen v CHomutově na povodí jsem byl snad 10x, to samé v Mariánkách na rybářství, proč mi házeli klacky pod nohy mi došlo, až když jsem se dozvěděl, že to první místo s asi desetinásobným výkonem proti tomu druhýmu koupili dva kancelářský z povodí, nakonec jsem to druhý místo přenechal a pán si tam udělal MVE, kterou mu asi 2x vykradli a teď už tam prý není ani ten náhon .

Jestli tě to zajímá, tak ČEZ ti postaví FVE na tvojí střeše a jsou na to i dotace, ale jinak o tom nevím nic, vzhledem k tomu, že ty už nějaký zkušenosti s dotacema máš, tak se poptej co a jak .

Uživatelský avatar
imaginaro
Příspěvky: 4809
Registrován: čtv bře 24, 2011 1:43 am
Bydliště: olomoucko

Re: Alternativní zdroje energie

#33 Nový příspěvek od imaginaro »

peyrak píše:on má deskáče, ty 4 panely bych srovnal tak se 40ti trubicema

já mám 30 trubic na střeše v provozu a dalších 30 mám koupených a na jaře to půjde na střechu a přebytky poženu do bazénu
A ty máš akumulačku? Zajímá mne za jak dlouho třeba těch 30 trubic nahřeje 1000l
"NEMUSÍŠ VŠECHNO VĚDĚT,STAČÍ VĚDĚT KDE TO NAJDEŠ."
-můj dědeček-
https://imaginaro.rajce.idnes.cz/Kubotka/
můj záhon- www.imaginaro.rajce.idnes.cz/vyvyseny_zahon/

Uživatelský avatar
RoKur
Příspěvky: 1801
Registrován: stř zář 25, 2013 6:47 am
Bydliště: Vrbno pod Pradědem

Re: Alternativní zdroje energie

#34 Nový příspěvek od RoKur »

peyrak píše:on má deskáče, ty 4 panely bych srovnal tak se 40ti trubicema
já mám 30 trubic na střeše v provozu a dalších 30 mám koupených a na jaře to půjde na střechu a přebytky poženu do bazénu
Ahoj,
Těch trubic bys musel přidat. Ploché kolektory mají totiž na m2 větší výkon jak trubicové kolektory, protože mají větší aktivní plochu na které svítí slunce.
Já mám kolektory KPS 11 http://www.eshopregulus.cz/demved/eshop ... -KPS11-ANT
Rozměr kolektoru je 203x123x9 cm
Plocha je 2,49 m2
Výkon je 1845 W
Cena 12 088 Kč

Když vezmu pro srovnání trubkový kolektor KTU15 (15 trubic) http://www.eshopregulus.cz/demved/eshop ... tor-KTU-15
Rozměr kolektoru je 197 × 135 × 14 cm
Plocha je 2,66 m2
Výkon je 1090 W
Cena 20 499 Kč

Mám čtyři panely o max. výkonu 7 380 W
Pro stejný výkon bych ale potřeboval skoro 7 takových trubkových panelů

Před dvěma týdny byla u nás modrá obloha a teplota ve stínu byla -11 °C.
Zkoušel jsem, kde se zastaví teplota na kolektorech, pokud nebudou mít žádný odběr, pouze bude cirkulovat kapalina v kolektorech a výměníku.
Zastavila se na 102 °C.
Když to používám na topení, tak přes čtyřcestný ventil udržuji teplotu na kolektorech na 38 - 40 °C
Když to používám mimo topnou sezonu na ohřev TUV v 300 litrovém boileru, tak teplotu na kolektorech pustím až na 100 °C. Potom to pustím do topení v suterénu.
Akumulační nádrž o obsahu 1 500 litrů pro dochlazení jsem zatím nemusel použít.
Mitsubishi MT21 - čtyřválec
Ostrovní FVE: mono 2Sx3P 320W (1900W). Regulátor Epever Tracer6415AN. Baterie Pb 48V/300Ah, LiFePo 200Ah 16 článků. Měnič (čína) sinus 3200W/48V
Solární deskové termo panely KPS11 4ks 1800W (7200W)

Uživatelský avatar
RoKur
Příspěvky: 1801
Registrován: stř zář 25, 2013 6:47 am
Bydliště: Vrbno pod Pradědem

Re: Alternativní zdroje energie

#35 Nový příspěvek od RoKur »

Ahoj Drtikol, díky za informaci ohledně dotací.
Podívám se na to.
Tu MVE na rybníku jsem Ti doporučil proto, že jsem nevěděl, že už máš FVE.
Jeden můj známej už staví druhý rybník. Má dvě MVE 47 kW a 30 kW. Já jsem si na důchod chtěl před deseti lety také postavit MVE o výkonu 20+40 kW, ale manželka měla strach jít do úvěru. Dnes by to bylo splacené a mohli jsme už být rentiéry.
Mitsubishi MT21 - čtyřválec
Ostrovní FVE: mono 2Sx3P 320W (1900W). Regulátor Epever Tracer6415AN. Baterie Pb 48V/300Ah, LiFePo 200Ah 16 článků. Měnič (čína) sinus 3200W/48V
Solární deskové termo panely KPS11 4ks 1800W (7200W)

peyrak
Příspěvky: 1240
Registrován: sob bře 15, 2014 5:45 am
Bydliště: Rychnovsko

Re: Alternativní zdroje energie

#36 Nový příspěvek od peyrak »

dřív jsem měl na střeše 2 deskáče a pak jsem je nahradil těma 30ti trubicema, připojený je to do stále stejné akumalačky a ty trubice maj jasně větší výkon, ty deskáče mi tu 500l aku nadrž málokdy nahřály, aby to bylo na osprchování, ještě to dohřívala elektrika, s těma trubicema jsem tu elektriku 3 měsíce nepotřeboval, ty trubice totiž nepotřebujou tolik slunce aby hřály, taky maj větší rozsah úhlu slunce, nebo jak to nazvat, prostě ráno makaj dřív a večer dýl jak ty deskáče, třeba dneska, slunečno, teplota se nedostala nad -5°C, silný vítr a těch 30 trubic tu nádobu ohřálo z 40 na 47°C a 45°C v té 500l nádrži nám stačí na denní spotřebu TUV, 2 dospělí a děti 5 a 7 let

jediná výhoda těch deskáčů byla v zimě v tom že když jsem do nich ručně na chvilku pustil teplou vodu, tak z nich sjel sníh, u těch trubic musím počkat až to obstará příroda, protože vylézt tam je bez plošiny nemožný

Uživatelský avatar
drtikol
Příspěvky: 1409
Registrován: úte zář 25, 2007 1:25 pm
Bydliště: Františkovy Lázně

Re: Alternativní zdroje energie

#37 Nový příspěvek od drtikol »

Ahoj, byl jsem taky vždycky přesvětšenej, že trubice mají větší výkon na m2 , protože logicky mají větší plochu a i ten úhel je optimálnější, ale to je jenom moje úvaha .

Uživatelský avatar
RoKur
Příspěvky: 1801
Registrován: stř zář 25, 2013 6:47 am
Bydliště: Vrbno pod Pradědem

Re: Alternativní zdroje energie

#38 Nový příspěvek od RoKur »

Na trubici dopadá slunce kolmo v celé délce, ale pouze v šířce kolem 2 cm. Potom už k vůli rádiusu trubky kolmo nedopadá. Dále jsou mezery mezi trubicemí (Myslím tím ty aktivní kovové, vevnitř těch skleněných).

To že trubice mají větší rozsah úhlu je pravda pouze tehdy, pokud je u deskových kolektorů použité čiré sklo.
Už delší dobu se ale vyrábějí kolektory, kde je sklo z vnitřní strany prolisováno malinkými prolisy, které lámou paprsek kolmo na desku kolektoru.
Na internetu, pozoruji, jak nabíhají trubicové kolektory jiným majitelům a porovnávám se svými. Je tam zpoždění asi 45 minut. Porovnávám i konec, při odstavení kolektorů.

Nechci tady vychvalovat deskové kolektory, protože trubicové, mají zase jiné výhody, které deskáče nemohou dosáhnout.
Jenom chci upozornit na to, že marketing, aby prodal, tak neříká celou pravdu, ale pouze to co se mu hodí a tím ovlivňuje veřejnost.

Asi před pěti lety se mi dostala do ruky studie o alternativních zdrojích energie.
Do té doby jsem byl také velikým obdivovatelem trubicových kolektorů a pokud bych montoval kolektory, tak jedině tyto.
Ta studie mi to ale ukázala v jiném úhlu, než to co předhazuje marketing.

Oba druhy kolektorů pracují na úplně stejném principu a se stejným výkonem energie dopadající kolmo na absorpční plochu.
Trubicové kolektory mají ale minimální vyzařování tepelné energie do prostoru, díky izolaci, které tvoří vakuum.
Proto trubicové kolektory mají stejnou účinnost, nezávislou na vnější teplotě.
U panelových kolektorů účinnost klesá vlivem rozdílu vnější teploty a teploty na absorpční ploše, protože část tepelné energie se vyzáří zpět do chladnějšího prostoru.
Tohle je zcela jasné a neoddiskutovatelné, a u trubicových kolektorů je tohle vyzdvihováno.
To že berou boční ozařování a že mají větší výkon, už není až tak pravda.
Berou pouze úhel, kdy jedna trubice nebude zastiňovat druhou trubici.
A díky skla, které se nyní u plochých kolektorů používá, již tohle až tak moc neplatí, protože u trubicových je aktivní plocha na trubici pouze 2 cm široká.
Reflexní deska za trubicemi je zase marketingovým tahem, protože na účinnosti tolik nepřidá, protože většina paprsků jsou k vůli rádiusu lámaná jiným směrem, než na tu reflexní vrstvu

Jak jsem ale uviděl tu studii, kde byly grafy a uviděl jsem, že ploché kolektory do rozdílu teploty 50°C mezi teplotou na absorbéru a vnější teplotou vzduchu, mají na zastavěnou plochu podstatně větší výkon, tak bylo rozhodnuto.

Kolektory mám hlavně na to, aby mě topili v přechodovém období, aby jsem zkrátil topnou sezónu.
K vůli toho jsem zvětšil sklon kolektorů, aby mě hlavně chytalo nízké slunce na podzim a na jaře.
Ohřev TUV mám jenom, jako doplňkový.
A jelikož mě stačí, když mi do podlahového topení půjde z kolektorů teplota 30 - 35°C, tak mi proto více vyhovují deskové kolektory, než trubicové. A díky rozdílu v ceně, mohu mít panelů více.
Mitsubishi MT21 - čtyřválec
Ostrovní FVE: mono 2Sx3P 320W (1900W). Regulátor Epever Tracer6415AN. Baterie Pb 48V/300Ah, LiFePo 200Ah 16 článků. Měnič (čína) sinus 3200W/48V
Solární deskové termo panely KPS11 4ks 1800W (7200W)

Uživatelský avatar
vitex
Příspěvky: 20340
Registrován: ned srp 28, 2011 8:01 pm
Bydliště: Kuřim

Re: Alternativní zdroje energie

#39 Nový příspěvek od vitex »

Tvůj poslední odstavec mě velice zajímá.Třeba proč máš ohřev TUV jako doplňkový?To je myšleno jak?Že jej využíváš pouze mimo topnou sezónu?
Já jej chci využít hlavně na ohřev TUV.V topné sezóně přiložím nějaké to polínko navíc.
Dík za odpověď.

Uživatelský avatar
imaginaro
Příspěvky: 4809
Registrován: čtv bře 24, 2011 1:43 am
Bydliště: olomoucko

Re: Alternativní zdroje energie

#40 Nový příspěvek od imaginaro »

Ahoj rokure, prosím tě kolik tak váží jeden panel i s vodou? zajímá mě to kvůlk zatížení střechy.Dík
"NEMUSÍŠ VŠECHNO VĚDĚT,STAČÍ VĚDĚT KDE TO NAJDEŠ."
-můj dědeček-
https://imaginaro.rajce.idnes.cz/Kubotka/
můj záhon- www.imaginaro.rajce.idnes.cz/vyvyseny_zahon/

Uživatelský avatar
RoKur
Příspěvky: 1801
Registrován: stř zář 25, 2013 6:47 am
Bydliště: Vrbno pod Pradědem

Re: Alternativní zdroje energie

#41 Nový příspěvek od RoKur »

Ahoj Vitex, TUV jsem vždy ohříval kotlem. V létě mi stačilo zatopit jednou za 3 - 4 dny. Udělal jsem si dvouplášťový 300 litrový bojler do kterého jsem již nedal elektrické těleso. V topné sezóně nahřívám bojlér kotlem a v létě mohu teď použít kolektory.
Kolektory mám od srpna loňského roku, tak jsem asi měsíc pomocí nich ohříval TUV, dokud jsem nezačal kolektorama přitápět. Loni ale podzim moc nevyšel. Většinou tady máme od konce srpna do začátku listopadu stabilně babí léto. Jelikož dřevo mám skoro zadarmo, tak ohřevem TUV kolektorama nic neušetřím. spíše naopak, protože mi musí běžet dvě čerpadla.
Proto mě napadla myšlenka to využít na topení, aby to mělo alespoň nějaké využití, a představa byla využít stabilního počasí na podzim a inverzí v zimě (bydlím na horách a v zimě máme těch slunečních dnů více, jak dole. Koncem jara se to otočí a máme zase deštivěji). A pro podlahové topení mě stačí i nízká teplota, kterou dodají kolektory. (U plochých kolektorů to je jak u tepelného čerpadla. Čím nižší teplota, tím větší účinnost).
Proto, když jsem si to dával dohromady, tak jsem kolektory nechal namontovat pod větším úhlem. V létě, když je slunce vysoko, nemají ty kolektory takovou účinost, jako v době rovnodenosti, protože na ně paprsky nedopadávají kolmo, ale z vrchu.
Výstup z kolektorů si mohu pouštět do bojleru, do topení, nebo přes boiler do topení. Jo abych nezapomněl. V boileru jsem si udělal pro kolektor druhý vstup, asi tak 15 cm nad zpátečkou, aby se mi nepromíchávala v boileru teplejší voda, která je nahoře. Mám totiž dvouplášťový bojler a pokud bych chladnější vodu z kolektoru přiváděl přímo do horních partii boileru, tak bych ochlazoval obsah nahřáté vody, která je nahoře v boileru. (doufám, že jsem to napsal srozumitelně).

Ahoj Imaginaro, panel váží 50 kg. Objem kapaliny je asi 1,5 litrů. Tak počítej něco kolem 52 kg
Mitsubishi MT21 - čtyřválec
Ostrovní FVE: mono 2Sx3P 320W (1900W). Regulátor Epever Tracer6415AN. Baterie Pb 48V/300Ah, LiFePo 200Ah 16 článků. Měnič (čína) sinus 3200W/48V
Solární deskové termo panely KPS11 4ks 1800W (7200W)

Uživatelský avatar
imaginaro
Příspěvky: 4809
Registrován: čtv bře 24, 2011 1:43 am
Bydliště: olomoucko

Re: Alternativní zdroje energie

#42 Nový příspěvek od imaginaro »

Díky, takže čtyři kolektory cca 210 kg
"NEMUSÍŠ VŠECHNO VĚDĚT,STAČÍ VĚDĚT KDE TO NAJDEŠ."
-můj dědeček-
https://imaginaro.rajce.idnes.cz/Kubotka/
můj záhon- www.imaginaro.rajce.idnes.cz/vyvyseny_zahon/

Uživatelský avatar
vitex
Příspěvky: 20340
Registrován: ned srp 28, 2011 8:01 pm
Bydliště: Kuřim

Re: Alternativní zdroje energie

#43 Nový příspěvek od vitex »

Díky za odpověď,je pro mne dostačující.Já mám špatnou polohu,jsem s barákem v kotlině,kde je asi jeden den v zimě slunečno,tak budu řešit pouze v létě ohřev TUV kolektory.

Uživatelský avatar
RoKur
Příspěvky: 1801
Registrován: stř zář 25, 2013 6:47 am
Bydliště: Vrbno pod Pradědem

Re: Alternativní zdroje energie

#44 Nový příspěvek od RoKur »

Ahoj Imaginaro, chtěl jsi vědět, za jak dlouho to nahřeje 1000 litrovou akumulačku.
S tím zkušenost nemám, protože jsem to do akumulačky ještě nepouštěl, ale s těmi svými 300 litry nějakou zkušenost už mám.
Když byl bojlér úplně vybitý a měl teplotu kolem 20°C, tak první den, když bylo skoro bez mraků se bojlér nabil asi na 60°C(Ta teplota nebyla v celém boiléru. Nahoře měl tuto teplotu, ale dole měl přes 50°C). Druhý den to bylo na 85°C.
A třetí den to šlo na stovku. Pak jsem to pustil do suterénu.
U trubicových kolektorů by ta stovka byla již druhý den. Ale plocha panelů by musela být větší.

Ahoj Vitex, v zimě by mě ty kolektory barák nevyhřály, ale pomůže to. Topím obden, a pokud ten druhý den, kdy netopím svítí slunce a běží kolektory, tak je doma tepleji. Vytáhne to na stejnou teplotu, jako den předtím, když se topilo. Ten další den to už jenom ovlaží.
Je to ale také tím, že ještě v polovině ledna mi zapadlo slunce za kopec v půl druhé. Teď zapadá ve tři a už je to znát více.
Počítám tak, že za dva - tři týdny, pokud bude svítit slunce, tak už pojedu pouze na kolektory a jednou za 3 - 4 dny nahřeji boiler kotlem. Samozřejmě to zároveň pustím i do baráku. Nejhorší to je kolem vánoc, kdy mě slunce zapadne deset minut před dvanáctou.
Mitsubishi MT21 - čtyřválec
Ostrovní FVE: mono 2Sx3P 320W (1900W). Regulátor Epever Tracer6415AN. Baterie Pb 48V/300Ah, LiFePo 200Ah 16 článků. Měnič (čína) sinus 3200W/48V
Solární deskové termo panely KPS11 4ks 1800W (7200W)

Uživatelský avatar
RoKur
Příspěvky: 1801
Registrován: stř zář 25, 2013 6:47 am
Bydliště: Vrbno pod Pradědem

Re: Alternativní zdroje energie

#45 Nový příspěvek od RoKur »

Ahoj chlapi.
Tak jsem dnes po sobotě poprvé zatopil, protože u nás bylo od té doby krásně, a přes celý den svítilo slunce a kolektory pěkně hřáli. Musel jsem ale hlavně zatopit, protože mi už včera došla teplá voda a manželka začala už reptat.
Tak malá rekapitulace.
Neděle den první. Jelikož celou zimu topím obden, a většinou mi teplota klesne proti předchozímu dnu pouze o půl stupně, tak teď jsem měl večer o 0.5°C vyšší teplotu, než v sobotu večer (20,2°C).
Pondělí den druhý. Ráno byla teplota venku -11°C a v baráku jsem měl o 0,4°C (19,8)nižší teplotu, než večer. Večer, jak jsem přijel z práce, tak teplota byla stejná, jak v sobotu večer (19,7°C).
Úterý den třetí. Ráno byla teplota venku -12 a v baráku bylo o 1,2°C méně, než večer (18,5). Večer jsem měl 19,5°C
Středa den čtvrtý. Ráno byla teplota venku -3,5 °C a teplota doma byla 17,7 °C. Už to začalo více klesat. Večer bylo 18,7 °C
Čtvrtek den pátý. Ráno byla teplota -3 a doma bylo 17,5. Jak jsem ale přijel domů, tak manželka už topila, a ani jsem se nepodíval na teplotu, jakou jsme doma měli. Nyní po pěti hodinách topení mám 19,1°C. Topit mi to bude tak do 11 hodiny a předpokládám, že teplota vyleze zase tak kolem 19,7°C. (Nabíjí se mi podlaha, proto ta teplota leze tak pomalu nahoru).

Tak po prvním letošním testu kolektorů, jsem docela spokojený a splnilo to moje očekávání.
Sice mi to ušetřilo pouze dva dny topení, ale potěšilo to.
Mitsubishi MT21 - čtyřválec
Ostrovní FVE: mono 2Sx3P 320W (1900W). Regulátor Epever Tracer6415AN. Baterie Pb 48V/300Ah, LiFePo 200Ah 16 článků. Měnič (čína) sinus 3200W/48V
Solární deskové termo panely KPS11 4ks 1800W (7200W)

Odpovědět

Zpět na „Dům a stavba“