Alternativní zdroje energie

Moderátoři: rezis, Leo

Zpráva
Autor
Ready
Příspěvky: 393
Registrován: sob kvě 29, 2021 8:03 am
Bydliště: Karolinka

Re: Alternativní zdroje energie

#1576 Nový příspěvek od Ready »

Můj MPPT má boční výstup zap/vyp,který jde naprogramovat podle napětí na baterce,např. sepni při 25,4V,vypni při 24V....měl jsem myšlenku tímto ovládat stykač,cívka 24V,vstupy měnič/peklo 230V,výstup barák.....aby to nebylo složité,předpokládalo to mít neustále zapnutý měnič v pohotovostním stavu(ono by ho asi šlo spustit i tím impulsem,ale jednoduchost na prvním místě,zatím) a ten bere v pohotovosti 12w.....v zimě škoda,raději ho zapnu ručně,až potřebuju,třeba odpo topit-paradoxem je,že kotlové čerpadlo bere méně než měnič sám o sobě,budu muset najít nějaký méně nenažraný.

Uživatelský avatar
RoKur
Příspěvky: 1778
Registrován: stř zář 25, 2013 6:47 am
Bydliště: Vrbno pod Pradědem

Re: Alternativní zdroje energie

#1577 Nový příspěvek od RoKur »

Zdar chlapi,
other-side II píše: pát led 06, 2023 10:07 pm já bych to u těch menších FVE rozdělil takto

do 1500W/230V = stačí 24V aku

1500-3000W/230 = 48V

nad 3000W/230V - čím víc 48V baterek tím líp anebo už nejlépe lifepo4 vysokonapěťový
5 kW/230V = 96V aku

Je potřeba si výkon vždy navrhnout tak aby to bylo vyvážené k baterkám.
Na napětí baterii až tak nezáleží, ale platí:
1 Jak roste výkon, tak podle Ohmova zákona k němu úměrně roste proud.
2 Čím větší proud, tím musí být větší průřezy vodičů a baterie musí mít větší kapacitu v Amperhodináh. (Musí být dodržené doporučené proudy, které prochází baterii. Ideálně 1/10 u Pb, nebo 1/5 u Li udávané kapacity. Překročení hodnoty zkracuje životnost)

U ostrovní fotovoltaiky také musíte počítat s tím, že baterie musí utáhnout celou spotřebu, aníž by ji to poškodilo, nebo jinak ublížilo. Nedá se spoléhat na to, že část dodá fotovoltaika a část dodají baterie. Stačí jeden mrak, který za plného osvitu zastíní slunce a fotovoltaika je po tu dobu z výrobou jen na 10 - 15% oproti tomu, když slunce svítí.

Jak jsem psal, moje fotovoltaika mi utáhne v ostrově celý barák včetně svařování inventorovou svářečkou do 120A, broušení, praní, pečení, vaření. Samozřejmě, že ne vše naráz ale tak aby spotřeba byla do 3 kW
Svoji ostrovní fotovoltaiku mám 1,9 kWp, regulátor EPEVER Tracer 6415AN, měnič 48V/3,2 kW/230V, baterie 300Ah Pb + 200Ah LiFePo.
Pokud bych potřeboval 3f, tak bych si to vyřešil frekvenčním měničem. Vyjde to lacinějí než mít 3f fotovoltaiku.

Původní záměr byl, že si udělám automatiku, která bude připojovat jednotlivé okruhy k fotovoltaice, nebo k distribuční síti. Tím, že s akumulátory je velká setrvačnost a nepředpokládám, že bych je vybil tak to stačí přepínat ručně. https://www.aliexpress.com/item/1005003802229590.html
Mitsubishi MT21 - čtyřválec
Ostrovní FVE: mono 2Sx3P 320W (1900W). Regulátor Epever Tracer6415AN. Baterie Pb 48V/300Ah, LiFePo 200Ah 16 článků. Měnič (čína) sinus 3200W/48V
Solární deskové termo panely KPS11 4ks 1800W (7200W)

Ready
Příspěvky: 393
Registrován: sob kvě 29, 2021 8:03 am
Bydliště: Karolinka

Re: Alternativní zdroje energie

#1578 Nový příspěvek od Ready »

Pěkně popsáno,je to tak.....zeptám se....jak moc ovlivní vybíjecí proud životnost? Ptám se ze zvědavosti,teď mám 500Ah v baterkách+elektronická pojistka před měničem 60A(zatím bohatě stačí,nejedou silovky),takže +- 1/10 kapacity tam je,ale vždycky jsem žil v tom,že větší zlo pro baterku,i trakční,je hluboké vybití,nízké napětí....nebo to je třeba brát tak,že velké proudy zajistí rychlý pokles napětí na nebezpečnou mez?

Uživatelský avatar
RoKur
Příspěvky: 1778
Registrován: stř zář 25, 2013 6:47 am
Bydliště: Vrbno pod Pradědem

Re: Alternativní zdroje energie

#1579 Nový příspěvek od RoKur »

Větší zlo pro baterku je samozřejmě hluboké vybití. Tam ta degradace elektrod je rychlá a nevratná. To samé platí o trvalém přebíjení. Olovo je v tom případě podstatně více odolné oproti Li. U otevřených olověných baterii se mírným přebíjením jednotlivé články srovnají, protože plně nabitý článek už jenom plynuje. Proto u otevřených Pb se nepotřebují balancéry.
Nejlépe pro akumulátory je aby se nevybili do konce, ale nechat tam alespoň 20% (80% DoD). Čím více tam necháme, tím více potom může být nabíjecích cyklů.
Počet nabíjecích cyklů totiž také ovlivňuje, jak dlouho baterie vydrží. Každá baterie má totiž počet omezen. U Pb je to 300 cyklů u Li 1000. Jestliže zajistíme, že se baterie vybije pouze z 50% DoD, tak se cykl prodlouží několika násobně.

A teď k těm proudům. Olovo je podstatně více náchylné na překročení nabíjecího, nebo vybíjecího proudu, než akumulátory na bázi lithia.
U olova platí to, že čím větší proud odebírám, tak tím menší náboj baterie dodá. Např. budu baterii 100Ah vybíjet proudem 10A (1/10 kapacity) tak ji budu vybíjet přibližně 10 hodin. Když ji budu vybíjet proudem 20A (1/5) tak už to bude pouze 4h. A když budeme vybíjet 30A, tak už to bude trvat 2 hodiny.
Elektrody jsou větším proudem více degradované (rychleji silnější vrstvou sulfatují) a proto se zkracuje jejich životnost. Dále se do toho musí započítat častěji provedený nabíjecí cykl, který také snižuje životnost, protože je pevně dán.
U Li akumulátoru není takový pokles kapacity vlivem zvýšení proudu, jako u Pb, ale počet cyklů je také určen.
Proto je tedy lepší mít větší kapacitu v baterii aby jsme ji nemuseli moc vybíjet, nebo plně nabíjet. Každý den vyjde slunce a začne nabíjecí proces. A přes noc je zase vybíjecí proces. A pokud se provede cykl od vybití do plného nabití, tak je zatlučen další hřebíček do rakve baterky. Pokud se ten cykl neprovede celý, tak je ten hřebíček pouze naťuknutý podle toho, kolik procent náboje jsme do baterie dali.
Něco je o tom popsáno tady: https://oze.tzb-info.cz/akumulace-elekt ... st-baterie
Mitsubishi MT21 - čtyřválec
Ostrovní FVE: mono 2Sx3P 320W (1900W). Regulátor Epever Tracer6415AN. Baterie Pb 48V/300Ah, LiFePo 200Ah 16 článků. Měnič (čína) sinus 3200W/48V
Solární deskové termo panely KPS11 4ks 1800W (7200W)

other-side II
Příspěvky: 1246
Registrován: sob zář 03, 2022 9:15 pm
Bydliště: Perštejn

Re: Alternativní zdroje energie

#1580 Nový příspěvek od other-side II »

já budu dobrá ukázka toho jak to nedělat, k původně 3500W hybridu jsem dal 24V baterku :)))))

to bylo schopný sosat 150A z aku - když běžel boiler 1500W a nautila 1500W (běžela "jen" 7vteřin)

teď už to reguluju ručně a pouštím max 1500W

a ano, jak jsem psal, lituju, že jsem se držel při zemi, měl jsem víc investovat a koupit vše silnější, ponaučení pro RD

jinak v mém fungováním dělám mikrocykly, baterky GEL Victron počítám že za 2roky budou citelně ko, někdy mám pocit, že už teď jsou dost slabé, protože když mají 50% kapacity, zapnu nautilu, je schopný to s poklesem jejich napětí vypnout hybrida, je to hodně na hraně

baterky přidám, GELovky, s tím už počítám, na cca 5kWh
klasickej zemědělec: moc horko, moc zima, moc mokro, moc sucho, atd atd

bratrH
Příspěvky: 890
Registrován: úte pro 22, 2009 5:41 pm
Bydliště: Lužany

Re: Alternativní zdroje energie

#1581 Nový příspěvek od bratrH »

fikejz píše: čtv pro 29, 2022 7:41 pm Bourači, to nesmí být koncipovaný jako "brigáda", ale jako "zážitkový pobyt". Takže inzerát by zněl asi takto: "Nabízím zážitkový pobyt "samovýroba palivového dřeva" zájemce si bude moci vyzkoušet práci s obloukovou pilou, klíny, s palicí a samozřejmě vynášení dřeva k přepravnímu prostředku. Ten kdo v daném termínu vynosí nejvíce dřeva dostane slevu 10%!"
Dnes jsem si byl takový zážitkový pobyt zaplatit u svého revírníka St. lesů.Dost drahá sranda.Za 1,O6 kubíků dřeva v samovýrobě 552 Kč.

fikejz
Příspěvky: 5989
Registrován: čtv dub 28, 2011 10:33 am
Bydliště: Malé Svatoňovice

Re: Alternativní zdroje energie

#1582 Nový příspěvek od fikejz »

:shock: samovýroba a přes pět stovek za m3 ! :shock:
Za pravdu je různá sazba – jednou pomník, jindy vazba. Kdo ji řekne dřív než včas, tomu pravda zlomí vaz. (KHB)
Je naivní očekávat dnes od médií pravdu a relevantní informace. Kdo má potřebu věřit, má jít do kostela, a ne poslouchat televizi.

Uživatelský avatar
Čárls
Příspěvky: 12961
Registrován: sob kvě 28, 2016 1:22 pm
Bydliště: Dvůr Králové n/L

Re: Alternativní zdroje energie

#1583 Nový příspěvek od Čárls »

Jo je to jak kde nedávno sem se bavil se synovcem Pokud dostaneš na samovýrobu prořezávky co nikdo nechce dělat ještě ti pomalu zaplatí :smich:
si vem u nas městský kladovku tvrdýho zatím pořád za 1700 plnometr s dovozem do 10KM tak zatím je ještě dobře Lidi u nas chtěkjí měký je levnější ale furt to vychází líp na tvrdý dřevo
Jen kdyby bylo kam složit a srovnat uvidím na jaře až přerovnám co je na paletách do štůsu do dřevníku jestli bude na furku místo :)
Kdo nic nedělá nic nezkazí pokusy sou cesta k úspěchu
Sem chodím rád a často http://prehrada-les-kralovstvi.cz/

bratrH
Příspěvky: 890
Registrován: úte pro 22, 2009 5:41 pm
Bydliště: Lužany

Re: Alternativní zdroje energie

#1584 Nový příspěvek od bratrH »

ANO

Uživatelský avatar
Franta67
Příspěvky: 48
Registrován: pon lis 28, 2022 7:50 pm
Bydliště: Č. Těšín

Re: Alternativní zdroje energie

#1585 Nový příspěvek od Franta67 »

Já mám se “státním” dřevem odlišné zkušenosti. V lese se válí dřeva až až…jen se sehnout. S polesným vycházím dobře. 500,- za kubík to je teda pálka!

other-side II
Příspěvky: 1246
Registrován: sob zář 03, 2022 9:15 pm
Bydliště: Perštejn

Re: Alternativní zdroje energie

#1586 Nový příspěvek od other-side II »

jak kde jak co, každej chce vydělat, trh vše vyřeší

když jsem slyšel na podzim ceny kulatiny dvojky, trojky, na pile za kolik to vozí LČR, šel jsem do kolen, LČR musí dohnat ztráty kůrovcem

a na pilu každou chvilu důchodce s kárkou za autem a bral všemi deseti, jen jsem čuměl

u nás za Plzní je akorát borovice, suchá, samovýroba 200kč/m3, pokud probírka, tak za hubičku, ale je to hrozná práce, dělal to teď soused workoholic, klacek ke klacku, natahal tak 10-15kubíků, 5 jsem mu odvezl z lesa já, pač zničil kárku za TéKá, pokud ze skládky u lesa tak 750kč/m3
klasickej zemědělec: moc horko, moc zima, moc mokro, moc sucho, atd atd

bratrH
Příspěvky: 890
Registrován: úte pro 22, 2009 5:41 pm
Bydliště: Lužany

Re: Alternativní zdroje energie

#1587 Nový příspěvek od bratrH »

Franta67 píše: úte led 10, 2023 8:33 pm Já mám se “státním” dřevem odlišné zkušenosti. V lese se válí dřeva až až…jen se sehnout. S polesným vycházím dobře. 500,- za kubík to je teda pálka!
Od revírníka jen samé výmluvy.Dostávají dotace,že nechají dřevo ležet a že v roští žije hmyz.Cca 3 roky nazpět,úklid lesa,jen to co bylo na zemi,10kubíků v polínkách a cena 220 Kč za vše.Holt časy se mění.

Uživatelský avatar
Čárls
Příspěvky: 12961
Registrován: sob kvě 28, 2016 1:22 pm
Bydliště: Dvůr Králové n/L

Re: Alternativní zdroje energie

#1588 Nový příspěvek od Čárls »

Je to od revíru k revíru jiné a záleží na místních podmínkách tak jdou i ceny dřeva U nás za par let budou jen holiny a mladej les bohužel kurovec si fest zařádil a nyní jak se vyvezlo z lesů tak stoupají ceny ale ještě to jde před 7 lety kubík tvrdýho listnatýho 1450 dnes 1700 kaček ale je to i tím jaká je poptávka že by to šlo dolu pochybuji hromada lidí se loni vrhla na topení dřevem Holt zde byla slušná plynofikace a lidi se k uhlí nevracejí spíš koukaj aby měli teplo aspoň v části baráku a přeci jen vuně spálenýho dřeva je pžíjemnější jak smrad z uhelných kotlu co pamatuji kdysi
Jen si neuvědomují že dřevo ač rozštípaný musí stejně ty dva roky vyschnout aby dalo teplo
No navíc městský co mohou to prodají na pily a co již nejde to prodají na palivo a nebo seštěpkují Jsou u nás hodně bukových a dubových porostů co suchem umírají a u buků došel jejich vegetační čas
Tak zatím je ceny se drží trochu rozumně
Klidně bych i tu samovýrobu šel ale nemám na to výbavu a abych ušetčil pár korun tak na vozejku za autem to tahat nebudu Jinak co nevodvezeš to jiný ukradnou Lesáci začli čipovat a skrytý kamery už se jim poztrácelo hodně dřeva a nenechavci zničili i pár hrání co měli na pilu a bylo v 1 kvalitě člověk prostě nechápe pár jich i dopadli a žádný chudáci to nebyli spíš se dá říci zbohatlíci
Nic mějte se kluci jdu nanosit dřevo ke krbu a jdu ven s Elfinou je přimrzlo tak snad nebude jak prase od bahna :smich:
Kdo nic nedělá nic nezkazí pokusy sou cesta k úspěchu
Sem chodím rád a často http://prehrada-les-kralovstvi.cz/

Joe66
Příspěvky: 1502
Registrován: ned pro 14, 2014 12:45 am
Bydliště: Slovensko

Re: Alternativní zdroje energie

#1589 Nový příspěvek od Joe66 »

Ja som sa dozvedel,ze v jednom urbare kde mam podiely sa bude kubik buka uz predavat za priblizne cez 70er a vraj ma ist az na 90 eur. Lebo tolko im ponuka jedna fabrika drevospracujuca v okoli. Ze bude asi treba vyhadzat funkcionarov urbaru ktori tak sprosto rozhoduju a zbytocne dvihaju ceny pre urbarnikov co si maju kupovat svoje drevo za sialene prachy :typek: :prace: A za popadane + po tazbe chcu momentalne 5eur za priestorovy meter . A zase v urbare na rusnakoch pytaju 45e za kubik buku ked som bol na navsteve co aj tam mam neake podiely . A popadane drevo + po tazbe skoro nikto nechce. Ze budu to tak ako po roky vraj ponukat za symbolicke ceny . Ze dreva mam dost zatial ale asi poriesim neaky stiepkovac nech moji makaci makaju aj s drevom .Lebo bordelu je habadej + zapnem plyn ak bude cena plynu garantovana s malym navysenim . Zacina to byt zaujimave . A o premrstenych fakturach co zacinaju chodit ludom ani nehovorim :jazyk:

Uživatelský avatar
Čárls
Příspěvky: 12961
Registrován: sob kvě 28, 2016 1:22 pm
Bydliště: Dvůr Králové n/L

Re: Alternativní zdroje energie

#1590 Nový příspěvek od Čárls »

Podívej a spočítej si za kolik kupuji plnometr já a za kolik je to v eurech Já za 1700 a spočítej si 70 x 25 Pokud to není samotěžba a je to i s dovozem tak je to slušná cena za palivo v dnešní době
Kdo nic nedělá nic nezkazí pokusy sou cesta k úspěchu
Sem chodím rád a často http://prehrada-les-kralovstvi.cz/

Odpovědět

Zpět na „Dům a stavba“