Alternativní zdroje energie

Moderátoři: rezis, Leo

Zpráva
Autor
fikejz
Příspěvky: 5986
Registrován: čtv dub 28, 2011 10:33 am
Bydliště: Malé Svatoňovice

Re: Alternativní zdroje energie

#616 Nový příspěvek od fikejz »

Rokure, co přesně jsi si objednal? vstup jsi psal 48V a výstup 240V, nebo 220-230?
Za pravdu je různá sazba – jednou pomník, jindy vazba. Kdo ji řekne dřív než včas, tomu pravda zlomí vaz. (KHB)
Je naivní očekávat dnes od médií pravdu a relevantní informace. Kdo má potřebu věřit, má jít do kostela, a ne poslouchat televizi.

Uživatelský avatar
RoKur
Příspěvky: 1778
Registrován: stř zář 25, 2013 6:47 am
Bydliště: Vrbno pod Pradědem

Re: Alternativní zdroje energie

#617 Nový příspěvek od RoKur »

Objednal jsem na 220-230V Před tím jsem měl 1600W 24/240V Skutečný výstup byl 243-245V To už se mi zdálo trochu moc.
Tento nový má na výstupu 230-231V i při zátěži 2kW. Ale délkou vedení klesne napětí na 218 V. Budu muset dodělat i odvod z měniče na 5x2,5 s přidaným nulákem 4mm2

Tomousi, tak to je mi líto. Ale určitě se dočkáš. Já jsem si to dělal co nejjednodušší, ale funkční, aby se to bylo schopné zaplatit. Nechtěl jsem řešit nafázování na distributora, protože je to násobně nákladnější.
Nevýhoda je, že velké žrouty (vše nad 1 kW) musíme zapínat samostatně. Ale to jenom do té doby, než posílím baterie. Pak již z nich mohu odebírat i 200A, tak se pořídí další měnič a bude po problému.

Drtikol, proti tobě jsem přištipkář. Jsme z manželkou v baráku sami, a tak přes prac. týden máme spotřebu do 3 kWh/den. Přes noc max 1,5 kWh. Tak se baterky moc nevybijí a do 10 hodiny jsou nabité. Zbytek energie mi pak zůstává na střeše, protože nemám pro ní žádné využití. Proto mi na střeše stačí 6 panelů po 320Wp. Za ten duben a květen jsem se pouze 2x musel připojit na DS, aby se uvařil oběd.
Manželka velmi rychle zjistila, že nemůže zapínat vše naráz, a rychle se přizpůsobila. První dá vařit polévku. Jak začne vařit, tak ubere výkon plotýnky a na druhé plotýnce zapne brambory, nebo něco jiného. Ví, že součet zapnutých plotýnek nemá přesáhnout 2,5 kW. Kávu si uvaří v překapávači, který ma spotřebu 400w. Kuchyňský robot také bez problému může zapnout. Troubu zapne, až má na plotynkách uvařeno, nebo to již dobíhá a spotřeba je pouze pár set wattů. Jak uvaří, tak si zapne pračku, kterou si nachystala v průběhu vaření. A než poobědváme, tak je vypráno. Odpoledne se začnou používat jiné spotřebiče, jako vapka, pila, rozbrušky, vyžínač, kompresor, svářečka ... Nějak nás to ani neomezuje. Ale to je tím, že jsme pouze dva. U třech by to již bylo obtížnější.
Přes prac. týden se použíje ráno varná konvice, večer mikrovlnka. Jednou se vypere. Největší spotřeba je v sobotu, kdy se vaří.
Tak pokud na sobotu vyjde velká oblačnost, tak pak musím kuchyň přepnout na DS.
Mitsubishi MT21 - čtyřválec
Ostrovní FVE: mono 2Sx3P 320W (1900W). Regulátor Epever Tracer6415AN. Baterie Pb 48V/300Ah, LiFePo 200Ah 16 článků. Měnič (čína) sinus 3200W/48V
Solární deskové termo panely KPS11 4ks 1800W (7200W)

fikejz
Příspěvky: 5986
Registrován: čtv dub 28, 2011 10:33 am
Bydliště: Malé Svatoňovice

Re: Alternativní zdroje energie

#618 Nový příspěvek od fikejz »

Jak dlouhé máš vedení, že je na něm pokles o 12V? A jaký průřez vodičů? Nulák 4mm, předpokládám bude společný někam do rozvaděče a pak v rozvodech už bude stejný s ostatními vodiči?
Za pravdu je různá sazba – jednou pomník, jindy vazba. Kdo ji řekne dřív než včas, tomu pravda zlomí vaz. (KHB)
Je naivní očekávat dnes od médií pravdu a relevantní informace. Kdo má potřebu věřit, má jít do kostela, a ne poslouchat televizi.

chobotek
Příspěvky: 10466
Registrován: ned lis 07, 2010 3:50 pm
Bydliště: Hohenelbe

Re: Alternativní zdroje energie

#619 Nový příspěvek od chobotek »

Proč bude výstup kabel 5x2.5mm2 a co je "nulák" a proč je přidaný? Myslí se N nebo PEN? Ten měnič z ali vypadá jako jednofázový, tak mi to moc nedává smysl.
Všechno, co se může pokazit... nás poučí.
Copak si myslíte, že pánem výroby je ředitel? I toto, pánem výroby je poptávka.

tomous
Příspěvky: 3131
Registrován: sob úno 27, 2010 3:03 pm
Bydliště: Žďár nad Sázavou

Re: Alternativní zdroje energie

#620 Nový příspěvek od tomous »

rokur-už aby to bylo. jak bude mít firma co mě to montovala,tak ještě přidám na střechu 6 ks panelů. Budu na 24 ks á400Wp. Aktuální výkup 5kč/kw

Sadra17
Příspěvky: 6077
Registrován: ned led 01, 2012 11:59 pm
Bydliště: Netolice

Re: Alternativní zdroje energie

#621 Nový příspěvek od Sadra17 »

RoKur píše: sob kvě 21, 2022 8:24 am Objednal jsem na 220-230V Před tím jsem měl 1600W 24/240V Skutečný výstup byl 243-245V To už se mi zdálo trochu moc.
v síti máš 230 +-10%tolerance takže klidně ti distributor pustí 250V a bude "vše v pořádku" :-/
malej traktorista v malým traktoru

Uživatelský avatar
RoKur
Příspěvky: 1778
Registrován: stř zář 25, 2013 6:47 am
Bydliště: Vrbno pod Pradědem

Re: Alternativní zdroje energie

#622 Nový příspěvek od RoKur »

fikejz, délku provizorniho vedení od střídače do prvního rozvaděče je 20 m prodlužkou. Průřez bude předpokládám 1 - 1,5 mm2. Dále to pokračuje 10 m 2,5 mm2 do druhého rozvaděče. Ten úbytek je při zátěži 2 kW.
Ano, ten nulák bude mezi rozvaděčem fotovoltaiky a prvním rozvaděčem. Celkem jich mám v baráku 3.

Chobotku je to proto, že plánuji až se třemi 3 kW střídači. Každý střídač bude na jednom fázovém vodiči. A nulovým vodičem (N) může téci součet proudu všech tří měničů. A to by na tu 2,5 bylo opravdu moc.
Proto ten nulák posiluji. Mezi těmi střídači pravděpodobně bude nějaký fázový posun, ale určitě to nebude 120° Proto se to nebude chovat jako standartní třífázové zapojení. Ale zároveň je nemohu zapojit paralelně, protože nebudou ve fázi. Tyto měniče se nedají nafázovat. Na každý měnič tak bude zapojena pouze určitá část jedno fázových spotřebičů.

Sadra17 Při 250 V už začínají vybavovat přepěťové ochrany. Proto jsem přešel na těch 230V Je to přeci jenom moje a ne nějakého distributora. Proto nemám takový výkyv. Max. +-3%
Mitsubishi MT21 - čtyřválec
Ostrovní FVE: mono 2Sx3P 320W (1900W). Regulátor Epever Tracer6415AN. Baterie Pb 48V/300Ah, LiFePo 200Ah 16 článků. Měnič (čína) sinus 3200W/48V
Solární deskové termo panely KPS11 4ks 1800W (7200W)

Uživatelský avatar
Čárls
Příspěvky: 12959
Registrován: sob kvě 28, 2016 1:22 pm
Bydliště: Dvůr Králové n/L

Re: Alternativní zdroje energie

#623 Nový příspěvek od Čárls »

Mám dotaz provozuje někdo kotlík na pelety?Pokud se nesrtovná cena plynu a pujde furt nahoru začal sem se zajímat https://www.czechtherm.cz/Czech-Therm-C ... r-download Zatím jen orientačně Mám hlavně tento dotaz šlo by aby ohříval jen vodu ve výměníku a pak v zimě topil do místností který nevytopím krbovkami Jaká a zda bude dotace od státu při přechodu na pelety Je to zatím předběžný zájem na plyn mám fix ještě na příští topnou sezonu Tak jen zjišťuji co a jak bydlím v bytovce :-/ Panely a pod není kam dát a i kdyby moc nákladný a nesouhlas od sousedu Tepelný čerpadlo nesouhlas od sousedů sice mě to s... ale nic nenadělám Pak už jedině elektrokotel a to je zas z bláta do louže co se týká cen elektriky :(
Kdo nic nedělá nic nezkazí pokusy sou cesta k úspěchu
Sem chodím rád a často http://prehrada-les-kralovstvi.cz/

chobotek
Příspěvky: 10466
Registrován: ned lis 07, 2010 3:50 pm
Bydliště: Hohenelbe

Re: Alternativní zdroje energie

#624 Nový příspěvek od chobotek »

Co vadí sousedům na TČ? Počítej s tím, že ty pelety poletí pěkně nahoru... Sám to neprovozuju, několik jsem jich zapojoval, ale nechtěl bych to ani omylem. Pelety jsou ušlechtilé palivo, někde už se do nic přimíchává i PE ;-)

RoKur, chápu, nedávno jsem měl v ruce pěkný 3f střídač 13,6kW. Dával to kdysi ČEZ do jakýchsi svých dotovaných beden. Umělo to i zcela nesouměrnou zátěž. Předpokládám, že ty tři jednofázové měniče chceš kvůli ceně... Já furt přemýšlím, jestli se mám s těma měničema zabývat. Když udělám 200V baterkárnu, tak skoro všechny spotřebiče můžu připojit na SS. Stejně začínají usměrňovačem. Kromě trouby, tam je tyristor. Největší žrout je varná deska - 11,2kW, ale ta má svůj střídač.
Všechno, co se může pokazit... nás poučí.
Copak si myslíte, že pánem výroby je ředitel? I toto, pánem výroby je poptávka.

Uživatelský avatar
Čárls
Příspěvky: 12959
Registrován: sob kvě 28, 2016 1:22 pm
Bydliště: Dvůr Králové n/L

Re: Alternativní zdroje energie

#625 Nový příspěvek od Čárls »

To není kam dát jediný místo je balkon nebo venku vedle schodiště a sousedi kdykoliv jdou do krámu slyší jak hučí Protože to je bytovka musím mít jejich souhlas bohužel :(
To že pelety pujdou nahoru je mi jasné ale furt budou lacnější jak elektrika No uvidím jak se to vyvrbí a co bude zatím jen sleduji ceny a děsím se Jestli mě hodně naštvou budu z5 v 60 letech kdy stály v koupelně lázeňský kamna a vařilo se na klasice kaborky vykmečně na dvouplotýkánči a trouba byla jen na nedělní oběd
Sory ale dát ročně místo 8 ticek cca 32 je už na hlavu No uvidím kotel na plyn je relativně nový cca 7 let ale pokud se p... nový kupovat už nebudu Buď elektrokotel a novej sporák holt plynový kombi pujde do šrotu nebo na propanbutan prostě se mi už dvoje energie nevyplatí platit No snad se to do příštího roku srovná Ty pelety mi připadali jako nejvýhodnější co se týká obsluhy a nenáročnosti Uhlí nepřichází v úvahu :(
Kdo nic nedělá nic nezkazí pokusy sou cesta k úspěchu
Sem chodím rád a často http://prehrada-les-kralovstvi.cz/

chobotek
Příspěvky: 10466
Registrován: ned lis 07, 2010 3:50 pm
Bydliště: Hohenelbe

Re: Alternativní zdroje energie

#626 Nový příspěvek od chobotek »

Co střecha? A rozkopat zahrada nejde? Země-voda, to slyšet není. Já bych ti to hrábnul, je to za rohem.
Nebo počkat na alternativu ;-) https://ekonomickydenik.cz/ulozit-energ ... sti-vedci/
Všechno, co se může pokazit... nás poučí.
Copak si myslíte, že pánem výroby je ředitel? I toto, pánem výroby je poptávka.

Uživatelský avatar
Čárls
Příspěvky: 12959
Registrován: sob kvě 28, 2016 1:22 pm
Bydliště: Dvůr Králové n/L

Re: Alternativní zdroje energie

#627 Nový příspěvek od Čárls »

To je právě to co nejde zase musí být souhlas vlastníků je to bytovka jediný co nepotřebuji souhlas je elktrokotel či právě ty peletový kamna kotlík na dřevo tak malý nedělají a já kdo ví jak dlouho budu moct abych zpracoval kládovku Krbovky s výměníkem to by sice šlo ale je to komplet překopat topení rozvody Tohle by právě bylo nejjednodušší řešení a ještě by musela být dotace Neb bych musel převložkovat a hlavně profrézovat 13 metrů komína aby šel vyvložkovat takže cca něco přes 100 litrů investice což by na těch 15-20roků co tu budu je ještě únosný No uvidíme co bude příští rok Ono to zas muže být vše uplně jinak i když tomu moc nevěřím :-/
Já chtěl jen vědět pokud někdo nějaký kotel na pelety má a jak to vypadá v praxi Co jsem spočítal tak nyní pokud bych nepočítal investici bych byl na polovině toho co za plyn pokud bych neměl fix což mám do března příštího roku
Kdo nic nedělá nic nezkazí pokusy sou cesta k úspěchu
Sem chodím rád a často http://prehrada-les-kralovstvi.cz/

Joe66
Příspěvky: 1502
Registrován: ned pro 14, 2014 12:45 am
Bydliště: Slovensko

Re: Alternativní zdroje energie

#628 Nový příspěvek od Joe66 »

Carls poznam dost ludi co kancelarie na firmach vykuruju iba klimatizaciou. A tie nove ked bezia stale tak su velmi tiche a s minimalnym prudenim vzduchu. Ze na klimu by si povolenie od susedov uz nepotreboval typujem . A keby si este dal do bytu stary elektrokotol z bazosa a na neho zapojit aj tu klimu tak mas este aj nizku tarifu elektriny a elektrokotol by si vypol alebo zapinal len v extremnych mrazoch . Ale mal by si lacnejsiu sadzbu elektriny v celom byte + aj ta klima by isla na tu lacnejsiu sadzbu+ aj elektricky bojler. Tak to aspon funguje u znamych a kamaratov u nas :)

Uživatelský avatar
RoKur
Příspěvky: 1778
Registrován: stř zář 25, 2013 6:47 am
Bydliště: Vrbno pod Pradědem

Re: Alternativní zdroje energie

#629 Nový příspěvek od RoKur »

Čarlsi, o 4 vlákna níže máš vlákno o kotlech na peletky a je tam kolem toho docela pěkná diskuze viewtopic.php?f=87&t=79867&sid=6e5ad55c ... b694cdadfd
Tak proč to dáváš zrovna sem???
chobotek píše: sob kvě 21, 2022 9:04 pmRoKur, chápu, nedávno jsem měl v ruce pěkný 3f střídač 13,6kW. Dával to kdysi ČEZ do jakýchsi svých dotovaných beden. Umělo to i zcela nesouměrnou zátěž. Předpokládám, že ty tři jednofázové měniče chceš kvůli ceně... Já furt přemýšlím, jestli se mám s těma měničema zabývat. Když udělám 200V baterkárnu, tak skoro všechny spotřebiče můžu připojit na SS. Stejně začínají usměrňovačem. Kromě trouby, tam je tyristor. Největší žrout je varná deska - 11,2kW, ale ta má svůj střídač.
Nemám žádný spotřebič na 3f. A tak mi stačí pouze jednofázový, který si rozhodím do jednotlivých větví. I když mám zatím pouze jeden měnič, tak i od něj to může odcházet jednotlivými větvemi, které se nebudou navzájem ovlivňovat úbytkem napětí větší zátěží v jedné větvi. Bohatě mi budou stačit pouze dva měniče, jak jsem psal výše. Ano, je to hlavně o ceně jednou 5x2,5 vyjde laciněji, jak 2x 3x2,5.
A o měničích to platí také. Jednofázový je s cenou někde jinde, jak 3f.

Ta Tvá představa 200V DC má pár chyb.
1. Když usměrníš a vyfiltruješ 220V AC, tak dostaneš 325V DC. ( √ 2 * Uefektivní) Proto by jsi měl dodat místo 200V DC, 300V DC
2. Fotovoltaické panely nemají max. výkon při nejvyšším napětí. Čím větší osvit, tím roste výkon, ale klesá napětí. Tento bod na křivce hledají MPPT regulátory. Nevím, jestli existuje MPPT regulátor s výstupem 300 V DC
Nějaký regulátor tam budeš muset mít, protože baterky můžeš přebíjením zničit.
Mitsubishi MT21 - čtyřválec
Ostrovní FVE: mono 2Sx3P 320W (1900W). Regulátor Epever Tracer6415AN. Baterie Pb 48V/300Ah, LiFePo 200Ah 16 článků. Měnič (čína) sinus 3200W/48V
Solární deskové termo panely KPS11 4ks 1800W (7200W)

fikejz
Příspěvky: 5986
Registrován: čtv dub 28, 2011 10:33 am
Bydliště: Malé Svatoňovice

Re: Alternativní zdroje energie

#630 Nový příspěvek od fikejz »

Karle, ten kotlík na pelety by jsi připojoval kam? Není mi jasný proč by totiž nešli krbovky s výměníkem připojit na stávající rozvod topení. Vždyť to jsou jen dvě trubky a čerpadlo s expanzní nádobou jinde než v kotli. To by sis udělal i sám.
Za pravdu je různá sazba – jednou pomník, jindy vazba. Kdo ji řekne dřív než včas, tomu pravda zlomí vaz. (KHB)
Je naivní očekávat dnes od médií pravdu a relevantní informace. Kdo má potřebu věřit, má jít do kostela, a ne poslouchat televizi.

Odpovědět

Zpět na „Dům a stavba“