Alternativní zdroje energie

Moderátoři: rezis, Leo

Zpráva
Autor
other-side II
Příspěvky: 1246
Registrován: sob zář 03, 2022 9:15 pm
Bydliště: Perštejn

Re: Alternativní zdroje energie

#1711 Nový příspěvek od other-side II »

je to radost

já teď opět špekuluju, jestli koupit bazarový panely 6,5kč/Wp nebo nový za 9,1kč/Wp
klasickej zemědělec: moc horko, moc zima, moc mokro, moc sucho, atd atd

other-side II
Příspěvky: 1246
Registrován: sob zář 03, 2022 9:15 pm
Bydliště: Perštejn

Re: Alternativní zdroje energie

#1712 Nový příspěvek od other-side II »

jo a zpětně si rvu vlasy za pořízení GEL aku, počítám, že je do roka, dvou zlikviduju užíváním

měl jsem nelenit a pořídit lifepo4
klasickej zemědělec: moc horko, moc zima, moc mokro, moc sucho, atd atd

tomous
Příspěvky: 3131
Registrován: sob úno 27, 2010 3:03 pm
Bydliště: Žďár nad Sázavou

Re: Alternativní zdroje energie

#1713 Nový příspěvek od tomous »

dneska 67,7kw/h 8)

Uživatelský avatar
RoKur
Příspěvky: 1778
Registrován: stř zář 25, 2013 6:47 am
Bydliště: Vrbno pod Pradědem

Re: Alternativní zdroje energie

#1714 Nový příspěvek od RoKur »

Dnes po 4 měsících uvařeno a upečeno na nebe. Zatím co manželka vaříla, já ve sklepě svařoval a brousil držák na přídavná světla na Micinu.
Už třetí týden jede barák většinu pracovního týdne pouze na nebe. Ale dnes poprvé po 4 měsících svítilo u nás v sobotu slunce, aby se na tom dalo i vařit a ještě nabít baterky
I kotel má dovolenou. Naposledy jsem topil minulou neděli. O teplo a teplou vodu se už převážně starají Termické panely. A to i přes to, že přes noc máme pod nulou a přes den to nedosáhne k 5 stupňům. Z úterka na středu nám tady ještě napadl snih.

Other-side. Já jsem v loni na podzim olovo doplnil o LiFePo a krásně se doplňují. Regulátor mám nastaven na max 54.4V Při vybíjení jde proud pouze z LiFePo dokud neklesne napětí na 50V. Pak se začíná pomalu přidávat olovo. Jak klesá napětí, tak to olovo začne přebírat iniciativu. Na BMS mám nastaveno, že jak klesne napětí na libovolném článku na 2.95V, tak BMS odpojí LiFePo od sběrnice. A pak to jede pouze na olovo. Tento stav mi ale nastal pouze párkrát, když několik dnů nesvítilo slunce a LiFePo se vybilo. V praxi vše táhne LiFePo a olovo jenom přicmrndáva a je spíše v záloze. Proud, který teče olovem při nabíjení, nebo vybíjení je do 1A. Zatím co u LiFePo to lítá i 40 - 50 A
Mitsubishi MT21 - čtyřválec
Ostrovní FVE: mono 2Sx3P 320W (1900W). Regulátor Epever Tracer6415AN. Baterie Pb 48V/300Ah, LiFePo 200Ah 16 článků. Měnič (čína) sinus 3200W/48V
Solární deskové termo panely KPS11 4ks 1800W (7200W)

other-side II
Příspěvky: 1246
Registrován: sob zář 03, 2022 9:15 pm
Bydliště: Perštejn

Re: Alternativní zdroje energie

#1715 Nový příspěvek od other-side II »

já olovo GEL hodně drtím, sice "víkend" provoz, ale jako cucat 1,5kW (boiler nebo nautila) z 24V aku je 70A, a jelikož mám od včera paralelně další dvojblok, tak to cucá 30 (2x150Ah) a 40A( 2x110Ah)

a těch 6,24kWh v aku je pro víkend house úplně ideál, ještě vyměním boiler 15ltr za 45-60ltr a bude to vše

a ten jakoby mnou opravený REVO hybrid nefunguje, na čez s aku jede normálně, ale s panelama a aku to beztak hází chybu, resp nepíše to chybu, ale špatně to detekuje aku a píše to nesmysle o napětí z panelů a píše to nesmysle ohledně aku

tak budu chvilku hloubat a pak to naposledy budu řešit, ale netuším úplně jak, a občas se to samo vyplo, na čezu s aku jsem to měl zaplé několik dní a vše naprosto ok, ale na panely to jede s problémy
klasickej zemědělec: moc horko, moc zima, moc mokro, moc sucho, atd atd

Uživatelský avatar
bourač
Příspěvky: 8513
Registrován: úte úno 28, 2012 2:00 am
Bydliště: Mácháč.

Re: Alternativní zdroje energie

#1716 Nový příspěvek od bourač »

dotaz na pana RoKura
jakou teplotu vody (TUV) dosáhneš v boileru?
Třeba když vynecháš podlahovku a krmíš jen boiler?
Jakou máš plochu solárů?
Jaké medium máš v systemu? (solárním)

myslím že jsi to tu už někde uváděl ale jsem líný to hledat ;-)
Něco nejde? Je třeba tvrdit: "mě to nejde"
Vždy se najde někdo kdo to dokáže.

Uživatelský avatar
RoKur
Příspěvky: 1778
Registrován: stř zář 25, 2013 6:47 am
Bydliště: Vrbno pod Pradědem

Re: Alternativní zdroje energie

#1717 Nový příspěvek od RoKur »

Pane bourači, nebude to bez toho oslovení lepší?

Ahoj :friends: V tuto roční dobu mi jde z výměniku do ohřevu tak max 65°C Ale záleží na tom, kolik energie je boiler schopen pojmout. Tím, že nějakou odebírá, tak udržuje teplotu na kolektorech. Pokud by nebyl žádný odběr, tak teplota na kolektorech přesáhne bod varu. Což při tom tlaku je 120°C. Když to pouštím do bojleru, tak odeběr je max 4 - 5,5 kW. Zbytek do 7 kW je ztráta vzniklá velkým rozdílem mezi teplotou na kolektorech a okolní teplotou. Kdy teplota na kolektorech je kolem 80°C.
Pokud topím do podlahy, tak ta už si vezme celou vyrobenou energii kolektory. Odběr je max i 7,5 kW. Je to tím, že mi regulace drží teplotu na kolektorech kolem 45°C Je to proto, že mi při 37° vypne oběhové čerpadlo, tak aby podlaha moc neochlazovala kolektory a tím by docházelo k častému zapínání a vypínání čerpadel. Ještě upozorňuji na to, že teplota na kolektorech není stejná, jako je teplota, která mi jde z výměníku do topného systému. Ta je o 7 - 10°C nižší. Další jsou výkony, které platí pro bezoblačnou oblohu a s mojí orientaci v čase mezi 12 a 14 hodinou.

V tuto dobu jedu systémem: Dva dny to pouštím do podlahy. A jeden den to pustím do 300l boileru. Tím je dosaženo toho, že mám k dispozici stále teplou vodu a v baráku je přijatelně. Jak začne být oblačno a kolektory přestanou stíhat, tak mi stačí jeden den zatopit v kotli, rozehřát barák, naakumulovat podlahu, a zas podle počasí vydržím týden. Někdy méně a někdy zase déle. Vždy se to točí podle pocitové teploty.

Mám čtyři deskové kolektory o rozměru 2037 x 1235 x 90 mm, plocha apertury 2,3 m2. Donutils mě to hledat. https://www.regulus.cz/cz/slunecni-kole ... -svt-22051
V solárním systému je standartní nemrznoucí směs pro solární systémy. Asi tohle https://www.regulus.cz/cz/solarten-super-plus Mám to tam už 7 roků a budu si muset nechat změřit teplotní rozsah.
Deskový výměník mám pravděpodobně tento https://www.regulus.cz/cz/vymenik-desko ... -izolovany
Mitsubishi MT21 - čtyřválec
Ostrovní FVE: mono 2Sx3P 320W (1900W). Regulátor Epever Tracer6415AN. Baterie Pb 48V/300Ah, LiFePo 200Ah 16 článků. Měnič (čína) sinus 3200W/48V
Solární deskové termo panely KPS11 4ks 1800W (7200W)

Uživatelský avatar
bourač
Příspěvky: 8513
Registrován: úte úno 28, 2012 2:00 am
Bydliště: Mácháč.

Re: Alternativní zdroje energie

#1718 Nový příspěvek od bourač »

děkuju pěkně pane :friends: ;-)
jedu všechno na peklo, na nebe nemám střechy
ale jak jsem už psal objevil sem doma plochu která je dobře orientovaná
důkladně to zvažuji, poslední záměr je nikoliv FV ale soláry na ohřev TUV + podlaha.
Kolektory (jako máš ty) se vejdou a ani to tam nebude strašit.
Něco nejde? Je třeba tvrdit: "mě to nejde"
Vždy se najde někdo kdo to dokáže.

honzauta
Příspěvky: 1250
Registrován: čtv úno 12, 2009 8:31 pm

Re: Alternativní zdroje energie

#1719 Nový příspěvek od honzauta »

Já mám trubicové kolektory 4 x 30 trubic, topím tím přes hadový výměník do AKU nádrže 2000 l, v ní je zabudovaný had na ohřev TUV s velkou plochou, takže dává vodu o stejné teplotě jako je teplota vody v akumulačce, jde přes směšovák nastavený na cca 50 stupňů. Akumulačka je taky přímo ohřívaná kotlem na dřevo i sporákem na dřevo. Je tam i příprava na elektrickou patronu - za 15 let nepoužitá.

Vytápění domu je z akumulačky přes směšovací ventil nastavený na 30 stupňů do podlahy, 1 radiátoru a 2 žebříků. Ovládání je termostatem, který spíná oběhové čerpadlo. Většinou to v zimě funguje tak, že termostat jednou denně sepne, natopí za cca 1 hodinu podlahu a je zase na den vystaráno. Mám natažené dráty na trvalé vytápění v závislosti na venkovní teplotě, ale nemám důvod to zprovozňovat.

V zimě topím do akumulačky jednou za 3 dny, pohybuji se v rozsahu cca 35-95 stupňů. Topím v kotli dřevem, stačí 3 x naložit kotel jasanem a je hotovo.
Solární kolektory s vyjímkou deštivých dnů zabezpečí potřebu TUV v období od počátku dubna do konce září. V zimě se občas sepnou. Teplotní spád je cca 10 stupňů - rozdíl mezi vstupní a výstupní teplotou v akumulačce. Solární kolektory jsem si objednal před 15 lety přímo z Číny, vyšlo to na pár kaček. Před cca 5 lety bylo nutné nechat vyměnit vyteklý kondenzátor v řídící jednotce. Loni prorezatěl vestavěný tlakoměr. Opravy celkem za 500 Kč, jinak bez problémů.

fikejz
Příspěvky: 5989
Registrován: čtv dub 28, 2011 10:33 am
Bydliště: Malé Svatoňovice

Re: Alternativní zdroje energie

#1720 Nový příspěvek od fikejz »

Prosím vás, kdo se vyznáte v parametrech solárních kolektorů, mohl byste je trochu osvětlit, nebo odkázat na nějaký zdroj informací?
Tady je například odkaz na kolektory Reflex FK - jsou tam tři pro svislou montáž a každý se maličko liší: https://www.reflex-winkelmann.com/cz/fi ... r_2022.pdf Kromě velikosti mají také poněkud jiné parametry výkonové. A já nemám vůbec tušení jak vychází srovnání. Nemluvě o tom, že tohle je jen jeden z výrobců.
Za pravdu je různá sazba – jednou pomník, jindy vazba. Kdo ji řekne dřív než včas, tomu pravda zlomí vaz. (KHB)
Je naivní očekávat dnes od médií pravdu a relevantní informace. Kdo má potřebu věřit, má jít do kostela, a ne poslouchat televizi.

Uživatelský avatar
RoKur
Příspěvky: 1778
Registrován: stř zář 25, 2013 6:47 am
Bydliště: Vrbno pod Pradědem

Re: Alternativní zdroje energie

#1721 Nový příspěvek od RoKur »

A o co Ti konkrétně jde? Je tam vše napsané. Až na graf ztrát k teplotě. Jestli myslíš např rozdíl v účinnosti, tak ten je dán tím, že je použit meandrový způsob. To znamená že kapalina prochází pouze jednou trubkou. Na vstupu je podstatně chladnější, než na výstupu. A to Ti dělá ten rozdíl, protože čím je vyšší teplota absorberu, tak Tím více klesá účinnost. Stejný jev je i u tepelného čerpadla. Už jsem to naznačil v předchozím příspěvku v prvním odstavci v rozdílu mezi topením do podlahy a do boileru.
U toho meandru si myslím, že ty ztráty budou vyšší, než udávají. Proto tam nemají uveden ten graf pro ztráty/účinnost závislé na povrchové teplotě a vztažné k teplotě okolí např 20°C
Mitsubishi MT21 - čtyřválec
Ostrovní FVE: mono 2Sx3P 320W (1900W). Regulátor Epever Tracer6415AN. Baterie Pb 48V/300Ah, LiFePo 200Ah 16 článků. Měnič (čína) sinus 3200W/48V
Solární deskové termo panely KPS11 4ks 1800W (7200W)

fikejz
Příspěvky: 5989
Registrován: čtv dub 28, 2011 10:33 am
Bydliště: Malé Svatoňovice

Re: Alternativní zdroje energie

#1722 Nový příspěvek od fikejz »

Jde mi o to, že chci dát na barák kolektory a potřebuju zodpovědně a dobře vybrat jaké. Jenže se v problematice moc neorientuju. Když hledám nějaké srovnání vyskakují na mě nabídky různých zprostředkovatelů, ale už ne výsledků srovnání. Takže se nejspíš budu muset dovzdělat abych mohl srovnávat sám. Když jsem koukal třeba na stránky nové zelené úsporám tak jen podle plochy kolektoru tam je srovnatelných nějakých 80 kolektorů... :-/

Asi jako každý normální člověk bych chtěl koupit to nejlepší v poměru cena výkon+životnost co na trhu je.
Za pravdu je různá sazba – jednou pomník, jindy vazba. Kdo ji řekne dřív než včas, tomu pravda zlomí vaz. (KHB)
Je naivní očekávat dnes od médií pravdu a relevantní informace. Kdo má potřebu věřit, má jít do kostela, a ne poslouchat televizi.

Joe66
Příspěvky: 1502
Registrován: ned pro 14, 2014 12:45 am
Bydliště: Slovensko

Re: Alternativní zdroje energie

#1723 Nový příspěvek od Joe66 »

Znamy ma Par radiatorov v plechovych skriniach v ktorych je pod radiatormi mineralna vata + na nej natrety nacierno radiator a na vrchu sklo nalepene. A napaja to cerpadlom spinane termostatom s nemrznucou kvapalinou v systeme a na povale velky 200litrovy vysoky sud na kolisanie hladiny .A nahrieva tym bojler dlhe roky s minimalnymi nakladmi a skoro ziadny servis :) Tiez to planujem opozerat lebo to uz ma vyladene. A chvali si tie radiatory lebo maju vacsi objem oproti origo kolektorom :vysmech:

Uživatelský avatar
RoKur
Příspěvky: 1778
Registrován: stř zář 25, 2013 6:47 am
Bydliště: Vrbno pod Pradědem

Re: Alternativní zdroje energie

#1724 Nový příspěvek od RoKur »

Fikejz, na to neexistuje jednoduchá odpověď. Auto tě také doveze z bodu A do bodu B a stejně není jedno, které si pořídíš. U kolektoru je naštěstí pouze několik systému. Každý má pro a proti.
Ten meandrový má výhodu v tom, že má pouze dva sváry. Malé riziko poškození. Z výstupu leze vyšší teplota oproti vstupu. Nevýhoda je nižší účinnost. Za sebou zapojených kolektorů pouze omezeně. První panel na vstupu pracuje s nejlepší účinnosti. U každého dalšího již účinnost klesá. Ale zato stoupá teplota.
Něco mezi jsou panely s dvojitou harfou. https://www.twi.cz/solarni-kolektory/su ... vertikalni
Klasické panely Harfa mají propojenou spodní a horní rozvodnou trubku soustavou tenkých trubiček. Panely jsou zapojené paralelně a všechny mají stejnou účinnost
Trubicové vakuové panely: Začnu nevýhodami. Jsou nejdražší (až 2x), a na zastavěnou plochu mají nižší výkon, jak klasické deskové. Mechanicky jsou nejsložitější, tudíž možnost poruchy je největší. A teď přednosti. Díky vakua není účinnost snižována vyšší teplotou. Pracuji o stejné účinnosti jak vlétě, tak i v zimě (pokud svítí slunce).
Všechny solární systémy jsou primárně projektované jako předehřev, aby pracovali s nejnižší teplotou, kde mají nejvyšší účinnost.

Joe, můžeš mi vysvětlit v čem je jeho solární systém lepší, když má větší objem, oproti klasickým kolektorům?
U panelů z radiátoru vidím hlavní výhodu v ceně. Dále to, že celá aktivní plocha přímo zahřívá medium. U klasických panelů se zahřívá hlinikový plech, který teprve předává teplo měděné trubičce, ve kterém je medium.
Nevýhoda je že se nikdy nedostanu k takové barvě, aby co nejvíce absorbovala teplo. To samé ke speciálně prolisovanému sklu. Proto nikdy nedocílím účinnosti profi panelů. Musím docílit toho, aby v systému byl co nejnižší tlak, protože radiátor se skládá ze dvou plechových půlek, které jsou k sobě přibodované a zalepené barvou. Panely musí být montovány horizontálně.
Hrozí proto prasknutí, při rychlých změnách teploty. A musím zabránit vyvaření media.
Mitsubishi MT21 - čtyřválec
Ostrovní FVE: mono 2Sx3P 320W (1900W). Regulátor Epever Tracer6415AN. Baterie Pb 48V/300Ah, LiFePo 200Ah 16 článků. Měnič (čína) sinus 3200W/48V
Solární deskové termo panely KPS11 4ks 1800W (7200W)

Joe66
Příspěvky: 1502
Registrován: ned pro 14, 2014 12:45 am
Bydliště: Slovensko

Re: Alternativní zdroje energie

#1725 Nový příspěvek od Joe66 »

Rokur ked som sa o tom bavil tak bolo mi laicky vysvetlene clovekom co ma origo panely aj tie z radiatorov,ze tie z radiatorov vdaka vacsiemu objemu vody su ucinejsie na m stvorcovy co sa tyka nabehu teploty + stabilnejsi priebeh nahrievania a vdaka tomu sudu vysokemu kde kolise hladina vody-stlpec podla tepoloty nevyvaris v pripade nehody + cely system sa chova vraj,, jednoduchsie,, . No ale musim s nim to este raz dopodrobna prebrat a pofotit s zapisnikom poznamky spravit kedze uz mu to funguje dlhe roky + maju to aj jeho kolegovia z prace -robia na teplarnach a po rokoch dospeli k idealu po xy vyladeniach co mi hovoril. Ze potom ti mozem poreferovat podrobnosti a hlavne tie rozdiely rozviezt do detailov

Odpovědět

Zpět na „Dům a stavba“