Alternativní zdroje energie

Moderátoři: rezis, Leo

Zpráva
Autor
Uživatelský avatar
Dáva
Příspěvky: 934
Registrován: stř zář 21, 2011 2:07 pm
Bydliště: Jablonec nad Nisou

Re: Alternativní zdroje energie

#1681 Nový příspěvek od Dáva »

To je pravda.
Ohřev vody fotovoltaikou má špatnou účinnost/vysoký ztráty , fór je v tom že termickými panely sice ohreješ vodu , ale nic víc! Prostě jednoúčelová věc sice s dobrou účinností ale toť vše.

fikejz
Příspěvky: 6095
Registrován: čtv dub 28, 2011 10:33 am
Bydliště: Malé Svatoňovice

Re: Alternativní zdroje energie

#1682 Nový příspěvek od fikejz »

Další v řadě je skutečnost, že s růstem teploty stoupá účinnost termálních kolektorů zatímco u fotovoltaiky je to naopak. V topném období ohřeju teplou užitkovou vodu bez problémů od topení (kotlem, nebo kamny s výměníkem). Takže ve finále potřebuji menší plochu jak na ohřev vody tak na fotovoltaiku pro elektřinu třeba na ledničku a další spotřebiče, které se bez ní neobejdou.
Za pravdu je různá sazba – jednou pomník, jindy vazba. Kdo ji řekne dřív než včas, tomu pravda zlomí vaz. (KHB)
Je naivní očekávat dnes od médií pravdu a relevantní informace. Kdo má potřebu věřit, má jít do kostela, a ne poslouchat televizi.

Uživatelský avatar
Franta67
Příspěvky: 48
Registrován: pon lis 28, 2022 7:50 pm
Bydliště: Č. Těšín

Re: Alternativní zdroje energie

#1683 Nový příspěvek od Franta67 »

to: fikejz, tvoje argumenty jsou hodně přesvědčivé! Budu se muset trochu podrobněji kouknout na ty termální kolektory. Zatím to nechám “uležet”. Letos, pokud se dočkám na kamna, tak je připojím na bojler a uvidíme jak dál..
to: RoKur, původně jsem uvažoval, že připojím sekundární spirálu bojleru přímo na fot. panely. Jasně - třeba ošéfovat rozpojování proudové stejnosměrné zátěže, ale pak to vychází cenově hodně dobře.
A jelikož mi tiskárna prevít nechce tisknout bankovky :) tak zatím hledám schůdné řešení.

Uživatelský avatar
Dáva
Příspěvky: 934
Registrován: stř zář 21, 2011 2:07 pm
Bydliště: Jablonec nad Nisou

Re: Alternativní zdroje energie

#1684 Nový příspěvek od Dáva »

fikejz píše: ned bře 05, 2023 7:39 am ...Takže ve finále potřebuji menší plochu jak na ohřev vody tak na fotovoltaiku pro elektřinu třeba na ledničku a další spotřebiče, které se bez ní neobejdou.
Mezi které pravděpodobně patří i termický ohřev užitkové vody , protože pochybuju že ve všech případech umí pracovat ostrovně ať už z jakéhokoli důvodu.

Uživatelský avatar
krajan
Příspěvky: 2605
Registrován: pon led 06, 2014 4:33 pm
Bydliště: Tren. Bohuslavice

Re: Alternativní zdroje energie

#1685 Nový příspěvek od krajan »

vyriesit spinanie je najmensi problem . Vacsi je korozia vplyvom jednosmerneho prudu ...
Vždy je na vine len malé kladivo
Zabi bobra zachrániš strom
http://www.nasetraktory.eu/forum/viewto ... 13&t=65774
nieco z youtube https://www.youtube.com/watch?v=fooaNIi ... wl&index=2

Uživatelský avatar
RoKur
Příspěvky: 1794
Registrován: stř zář 25, 2013 6:47 am
Bydliště: Vrbno pod Pradědem

Re: Alternativní zdroje energie

#1686 Nový příspěvek od RoKur »

Chlapi asi tak. Není lepší řešení jak mít termické panely doplněné o fotovoltaické.
4 termické deskové panely mi dávají max 7,5 kW výkonu, což mi stačí i na vytápění baráku. Od úterka svítilo slunce a tak jsem nemusel topit. V baráku teplo a teplá voda je také. Díky termickým panelům mám tady na horách zkrácenou topnou sezonu o 3 měsíce. Ověřeno osmi topnými sezonami.
U fotovoltaických panelů již nemusím mít takový výkon a proto počáteční investice je podstatně nižší. Jelikož teplo nechávám na podstatně účinějších termo panelech, tak průměrnou denní spotřebu elektrické energie mám 5kWh.
A na to mi v sezoně bohatě stačí 6 panelů o celkovém výkonu 1920 Wp
Mitsubishi MT21 - čtyřválec
Ostrovní FVE: mono 2Sx3P 320W (1900W). Regulátor Epever Tracer6415AN. Baterie Pb 48V/300Ah, LiFePo 200Ah 16 článků. Měnič (čína) sinus 3200W/48V
Solární deskové termo panely KPS11 4ks 1800W (7200W)

fikejz
Příspěvky: 6095
Registrován: čtv dub 28, 2011 10:33 am
Bydliště: Malé Svatoňovice

Re: Alternativní zdroje energie

#1687 Nový příspěvek od fikejz »

Ano Dávo, čerpadlo termálního okruhu potřebuje elektřinu. Ideálně slušnou sinusoidu i když některým novým už ta osekaná tolik nevadí a spotřebu mají v řádech nižších desítek wattů. Takže vydrží v ostrovním režimu i z malých baterek. Málokdo má totiž tak dobře situovanou / uspořádanou nemovitost, že by mohl provozovat termální ohřev v samotížném režimu. Naštěstí pro nás co ostrovní režim nepotřebujeme jsou výpadky elektřiny za pěkného slunečného počasí zatím spíše výjimečné.
Záložní zdroj pro provoz solárního ohřevu je však stejně rozumný jako pro provoz ústředního topení kotlem, nebo kamny pokud není topný okruh samotížný. Lze proto s výhodou využít jeden pro oba systémy.

Než jsem to dopsal Rokur to shrnul 8)
Za pravdu je různá sazba – jednou pomník, jindy vazba. Kdo ji řekne dřív než včas, tomu pravda zlomí vaz. (KHB)
Je naivní očekávat dnes od médií pravdu a relevantní informace. Kdo má potřebu věřit, má jít do kostela, a ne poslouchat televizi.

Uživatelský avatar
RoKur
Příspěvky: 1794
Registrován: stř zář 25, 2013 6:47 am
Bydliště: Vrbno pod Pradědem

Re: Alternativní zdroje energie

#1688 Nový příspěvek od RoKur »

Franta67 píše: ned bře 05, 2023 8:04 amto: RoKur, původně jsem uvažoval, že připojím sekundární spirálu bojleru přímo na fot. panely. Jasně - třeba ošéfovat rozpojování proudové stejnosměrné zátěže, ale pak to vychází cenově hodně dobře.
Tak na tohle řešení rychle zapomeň, protože nefunguje.Fotovoltaické panely ti nedávají stálý proud a stejné napětí, jako máš např. v zásuvce.
Proto tam potřebuješ MPPT regulátor, který se stará o to, aby panely pracovaly vždy v nejlepším poměru Výkon/osvit a teplota. A pak tam potřebuješ střídač, který ti ten stejnosměrný proud rozseká a jestě každou druhou periodu otočí polaritu. Většinou to je již v jedné skříňce, kde šířkou periody se reguluje optimální výkon panelu a pak je tam výkonný spínací modul, který u kazdé druhé periody otočí polaritu a tím je na výstupu střídavý obdelníkový proud u kterého se mění šířka, dle optimálního výkonu panelů.
Mitsubishi MT21 - čtyřválec
Ostrovní FVE: mono 2Sx3P 320W (1900W). Regulátor Epever Tracer6415AN. Baterie Pb 48V/300Ah, LiFePo 200Ah 16 článků. Měnič (čína) sinus 3200W/48V
Solární deskové termo panely KPS11 4ks 1800W (7200W)

Uživatelský avatar
Dáva
Příspěvky: 934
Registrován: stř zář 21, 2011 2:07 pm
Bydliště: Jablonec nad Nisou

Re: Alternativní zdroje energie

#1689 Nový příspěvek od Dáva »

RoKur píše: ned bře 05, 2023 9:05 am...
4 termické deskové panely mi dávají max 7,5 kW výkonu, což mi stačí i na vytápění baráku. Od úterka svítilo slunce a tak jsem nemusel topit. V baráku teplo a teplá voda je také. Díky termickým panelům mám tady na horách zkrácenou topnou sezonu o 3 měsíce. Ověřeno osmi topnými sezonami.
Chtěl jsem se zeptat zda topnou vodu ohrivas přes výměník tzn máš 2 okruhy? Malý(venkovní) s nemrzkou a druhý je topná voda?

Uživatelský avatar
RoKur
Příspěvky: 1794
Registrován: stř zář 25, 2013 6:47 am
Bydliště: Vrbno pod Pradědem

Re: Alternativní zdroje energie

#1690 Nový příspěvek od RoKur »

Ano, mám deskový výměník. Do něj jsou napojené panely s nemrznoucí směsi. Vývod je napojen do topného okruhu, jako další tepelný zdroj. Ten si pak mohu přepnout, kde potřebuji.
Mitsubishi MT21 - čtyřválec
Ostrovní FVE: mono 2Sx3P 320W (1900W). Regulátor Epever Tracer6415AN. Baterie Pb 48V/300Ah, LiFePo 200Ah 16 článků. Měnič (čína) sinus 3200W/48V
Solární deskové termo panely KPS11 4ks 1800W (7200W)

Uživatelský avatar
Dáva
Příspěvky: 934
Registrován: stř zář 21, 2011 2:07 pm
Bydliště: Jablonec nad Nisou

Re: Alternativní zdroje energie

#1691 Nový příspěvek od Dáva »

Kombinace obou tj fotovoltaika a solárně termický ohřev je zřejmě správná cesta...

Uživatelský avatar
RoKur
Příspěvky: 1794
Registrován: stř zář 25, 2013 6:47 am
Bydliště: Vrbno pod Pradědem

Re: Alternativní zdroje energie

#1692 Nový příspěvek od RoKur »

Aby jsem na těch termických panelech měl nejvyšší účinnost v období kolem rovnodenosti, tak jsem je musel dát na konstrukci, aby měli 50 - 53° k rovině. To mě právě na jaře a na podzim zkracuje tu topnou sezonu. A jako vedlejší efekt je, že se mi v létě panely nepřehřívají, protože na ně slunce svítí šikmo z vrchu a křivka výkonu je plošší, ale za to delší.
Mitsubishi MT21 - čtyřválec
Ostrovní FVE: mono 2Sx3P 320W (1900W). Regulátor Epever Tracer6415AN. Baterie Pb 48V/300Ah, LiFePo 200Ah 16 článků. Měnič (čína) sinus 3200W/48V
Solární deskové termo panely KPS11 4ks 1800W (7200W)

Uživatelský avatar
Dáva
Příspěvky: 934
Registrován: stř zář 21, 2011 2:07 pm
Bydliště: Jablonec nad Nisou

Re: Alternativní zdroje energie

#1693 Nový příspěvek od Dáva »

Máš to promyšleně udělaný to každopádně 8)

Uživatelský avatar
Franta67
Příspěvky: 48
Registrován: pon lis 28, 2022 7:50 pm
Bydliště: Č. Těšín

Re: Alternativní zdroje energie

#1694 Nový příspěvek od Franta67 »

RoKur píše: ned bře 05, 2023 10:30 am Ano, mám deskový výměník. Do něj jsou napojené panely s nemrznoucí směsi. Vývod je napojen do topného okruhu, jako další tepelný zdroj. Ten si pak mohu přepnout, kde potřebuji.
Tak tohle řešení se mi hodně líbí! 8)

fikejz
Příspěvky: 6095
Registrován: čtv dub 28, 2011 10:33 am
Bydliště: Malé Svatoňovice

Re: Alternativní zdroje energie

#1695 Nový příspěvek od fikejz »

Ten deskový výměník mě zajímá. Je to vlastní konstrukce, nebo něco co se běžně vyskytuje na trhu?
Za pravdu je různá sazba – jednou pomník, jindy vazba. Kdo ji řekne dřív než včas, tomu pravda zlomí vaz. (KHB)
Je naivní očekávat dnes od médií pravdu a relevantní informace. Kdo má potřebu věřit, má jít do kostela, a ne poslouchat televizi.

Odpovědět

Zpět na „Dům a stavba“