Alternativní zdroje energie

Moderátoři: rezis, Leo

Zpráva
Autor
mufik
Příspěvky: 1583
Registrován: pát pro 04, 2009 6:19 pm
Bydliště: Vsetín

Re: Alternativní zdroje energie

#1666 Nový příspěvek od mufik »

Chtěl bych se zeptat jestli to dává smysl primárně na ohřev vody, možná i něco víc? https://www.vselektro.eu/ostrovni-ohrev ... een-boost/
Není problém to vymyslet složitě,ale jednoduše./Kalašnikov/

Uživatelský avatar
Dáva
Příspěvky: 934
Registrován: stř zář 21, 2011 2:07 pm
Bydliště: Jablonec nad Nisou

Re: Alternativní zdroje energie

#1667 Nový příspěvek od Dáva »

Dáva píše: stř bře 01, 2023 5:45 pm Jsem se chtěl zeptat , dnešní výroba 740wh. Vše jsem cpal do bojleru přes krabičku(stmívač/reg.ot.motorů). Potenciometrem nastaveno aby mě to neschodilo měnič/ záložák. Spotřeba 400wh celkem.
Je to normální tak velký rozdíl výroba/spotřeba?
PS: fv panel 385wp
Měnič/záložák 700w/12V
Trakční wrla/agm 12V150ah
Nikdo neví?

Uživatelský avatar
Franta67
Příspěvky: 48
Registrován: pon lis 28, 2022 7:50 pm
Bydliště: Č. Těšín

Re: Alternativní zdroje energie

#1668 Nový příspěvek od Franta67 »

mufik píše: stř bře 01, 2023 6:19 pm Chtěl bych se zeptat jestli to dává smysl primárně na ohřev vody, možná i něco víc? https://www.vselektro.eu/ostrovni-ohrev ... een-boost/
Taky by mě to zajímalo. O realizaci něčeho podobného letos uvažuji. Cena mi přijde docela zajímavá. Pokud si podobnou sestavu poskládám sám, tak to nevyjde o mnoho líp - jedině v režimu stejnosměrného napětí, čili bez regulace a se všemi nevýhodami ss napětí..

Uživatelský avatar
JiriCzech
Příspěvky: 114
Registrován: pon kvě 17, 2010 11:44 am
Bydliště: Letohradsko

Re: Alternativní zdroje energie

#1669 Nový příspěvek od JiriCzech »

Nemám konkrétní sestavu z odkazu, mám oplockého a 6ks 450Wp panelů na ohřev bojleru a je to perfektní.
Zetor Major 80 + TUR5, BSS P73S, dvoukolák, Krpan 5t, štípačka, natáčecí radlice na sníh, nesená klec na dřevo

other-side II
Příspěvky: 1327
Registrován: sob zář 03, 2022 9:15 pm
Bydliště: Perštejn

Re: Alternativní zdroje energie

#1670 Nový příspěvek od other-side II »

co to je "oplocký"?

taky uvažuju o FVE k Bojleru, na jednu naši nemovitost, ale návratnost pomalá, bo stíny okolí

panely z bazaru 185Wp=1200kč/ks x 10ks

naplacato na pultovku

k tomu jednoduchej regulátor 6-10 peněz, klidně bazarovej

příkon boileru je 2,2kW a 80ltr, tak nevím, nemám ještě vymyšlenou regulaci, bo je to v starém domě, vše je dané a nic do zdi sekat nebudu
klasickej zemědělec: moc horko, moc zima, moc mokro, moc sucho, atd atd

Uživatelský avatar
JiriCzech
Příspěvky: 114
Registrován: pon kvě 17, 2010 11:44 am
Bydliště: Letohradsko

Re: Alternativní zdroje energie

#1671 Nový příspěvek od JiriCzech »

Zetor Major 80 + TUR5, BSS P73S, dvoukolák, Krpan 5t, štípačka, natáčecí radlice na sníh, nesená klec na dřevo

fikejz
Příspěvky: 6093
Registrován: čtv dub 28, 2011 10:33 am
Bydliště: Malé Svatoňovice

Re: Alternativní zdroje energie

#1672 Nový příspěvek od fikejz »

Už vám to tu jednou vysvětloval Chobotek, že mařit tepelnou energii slunce na elektrickou a tu z5 na tepelnou je ... nemoudré? Použijte normální termální kolektor, má mnohem vyšší účinnost!
Za pravdu je různá sazba – jednou pomník, jindy vazba. Kdo ji řekne dřív než včas, tomu pravda zlomí vaz. (KHB)
Je naivní očekávat dnes od médií pravdu a relevantní informace. Kdo má potřebu věřit, má jít do kostela, a ne poslouchat televizi.

other-side II
Příspěvky: 1327
Registrován: sob zář 03, 2022 9:15 pm
Bydliště: Perštejn

Re: Alternativní zdroje energie

#1673 Nový příspěvek od other-side II »

já tak budu táhnout termo hadice 30m od trubic k boileru

to víš že jo
klasickej zemědělec: moc horko, moc zima, moc mokro, moc sucho, atd atd

Uživatelský avatar
Franta67
Příspěvky: 48
Registrován: pon lis 28, 2022 7:50 pm
Bydliště: Č. Těšín

Re: Alternativní zdroje energie

#1674 Nový příspěvek od Franta67 »

No nevím, ale teplovodní kolektory jsou snad již tak trochu přežitek. Účinnost možná jo, ale další aspekty hovoří proti nim. Nemrznoucí směs, izolace trubek - potažmo jejich uchycení, celková váha systému, nucená cirkulace. Do toho bych nešel. A většina uživatelů nezůstane jen u bojleru. A těma kolektorama si neposvítíš. Onehdá u nás kvůli vichřici nebyl celou sobotu proud, tak jsem jel na baterky (které zatím láduju ze sítě)...a tím kolektorem si neposvítíš.. :)

fikejz
Příspěvky: 6093
Registrován: čtv dub 28, 2011 10:33 am
Bydliště: Malé Svatoňovice

Re: Alternativní zdroje energie

#1675 Nový příspěvek od fikejz »

Váha? V Moderním kolektoru cca 2.5 m2nejsou dohromady dva litry obsahu kapaliny. :-/ Ano pro celoroční provoz je tam nemrznoucí směs, ale že by byly zastaralé? U mě když jsem koukal na spotřebu elektřiny většinu sežere ohřev TUV. Potom bude následovat pračka, lednička, mrazák. Světla s příkony do 15W na kus budou až na samém konci. Jestli mám řešit snížení plateb za spotřebu elektriky musím začít tam, kde to nejvíc bude znát, tam se to nejdřív vrátí, nebo ne?
Za pravdu je různá sazba – jednou pomník, jindy vazba. Kdo ji řekne dřív než včas, tomu pravda zlomí vaz. (KHB)
Je naivní očekávat dnes od médií pravdu a relevantní informace. Kdo má potřebu věřit, má jít do kostela, a ne poslouchat televizi.

Uživatelský avatar
RoKur
Příspěvky: 1794
Registrován: stř zář 25, 2013 6:47 am
Bydliště: Vrbno pod Pradědem

Re: Alternativní zdroje energie

#1676 Nový příspěvek od RoKur »

Fikejz máš pravdu. Viz moje příspěvky na prvnich stránkách tohoto vlákna.
Franto uvědom si, že pokud máš fotovoltaiku na boiler, tak na to nic jiného nepřipojíš. Tam není klasický střídač se sinusovkou a 50 Hz a s napětím 230V. Je tam pouze měnič, který rozseká stejnosměrný proud z fotovoltaiky. Proto ty ceny za fotovoltaiku pro ohřev vody jsou i o řád nižší, než klasická fotovoltaika.
Tak pokud to chceš využívat i jinak, tak musíš mít systémy dva.
other-side II píše: pát bře 03, 2023 8:52 am taky uvažuju o FVE k Bojleru, na jednu naši nemovitost, ale návratnost pomalá, bo stíny okolí
panely z bazaru 185Wp=1200kč/ks x 10ks
naplacato na pultovku
k tomu jednoduchej regulátor 6-10 peněz, klidně bazarovej
příkon boileru je 2,2kW a 80ltr, tak nevím, nemám ještě vymyšlenou regulaci, bo je to v starém domě, vše je dané a nic do zdi sekat nebudu
Si pořiď regulátor přímo k ohřevu. Přijde Tě stavebnice na pár tisícovek,
S normálním regulátorem to bude chodit na prd. Nebo tam budeš muset mít obrovskou baterku.
Dáva píše: stř bře 01, 2023 5:45 pm Jsem se chtěl zeptat , dnešní výroba 740wh. Vše jsem cpal do bojleru přes krabičku(stmívač/reg.ot.motorů). Potenciometrem nastaveno aby mě to neschodilo měnič/ záložák. Spotřeba 400wh celkem.
Je to normální tak velký rozdíl výroba/spotřeba?
PS: fv panel 385wp
Měnič/záložák 700w/12V
Trakční wrla/agm 12V150ah
Však jsem tu několikrát psal, že mám v olově ztráty 40 - 45% Tím že máš agm, tak ta ztráta bude menší, protože ji nemůžeš nechat plynovat.
Další chyba měření je v té triakové regulaci otáček. Watmetr počítá s tím, že tam bude celá sínusovka. Jenže ty ji tím regulátorem usekneš vždy část každé půl vlny. S tím si pak měřák neví rady a začne Ti ukazovat menší hodnoty. Odchylka je tím větší, čím více je regulátorem stáhnutý výkon.
Mitsubishi MT21 - čtyřválec
Ostrovní FVE: mono 2Sx3P 320W (1900W). Regulátor Epever Tracer6415AN. Baterie Pb 48V/300Ah, LiFePo 200Ah 16 článků. Měnič (čína) sinus 3200W/48V
Solární deskové termo panely KPS11 4ks 1800W (7200W)

Uživatelský avatar
Dáva
Příspěvky: 934
Registrován: stř zář 21, 2011 2:07 pm
Bydliště: Jablonec nad Nisou

Re: Alternativní zdroje energie

#1677 Nový příspěvek od Dáva »

Děkuji , jen jsem se chtěl ujistit jestli nemám technicky něco blbě :friends:

Uživatelský avatar
Dáva
Příspěvky: 934
Registrován: stř zář 21, 2011 2:07 pm
Bydliště: Jablonec nad Nisou

Re: Alternativní zdroje energie

#1678 Nový příspěvek od Dáva »

fikejz píše: pát bře 03, 2023 7:44 pm Už vám to tu jednou vysvětloval Chobotek, že mařit tepelnou energii slunce na elektrickou a tu z5 na tepelnou je ... nemoudré?..
A já celou dobu myslel , že se jedná o světelnou energii (fv článek=polovodič/křemík) :co?:

Jaký máš názor na maření fotovoltaické energie k chlazení.

Uživatelský avatar
RoKur
Příspěvky: 1794
Registrován: stř zář 25, 2013 6:47 am
Bydliště: Vrbno pod Pradědem

Re: Alternativní zdroje energie

#1679 Nový příspěvek od RoKur »

U chlazení ta fotovoltaika již dává smysl. Nejvíc chladit potřebuješ, když nejvíc pere slunce.
Mitsubishi MT21 - čtyřválec
Ostrovní FVE: mono 2Sx3P 320W (1900W). Regulátor Epever Tracer6415AN. Baterie Pb 48V/300Ah, LiFePo 200Ah 16 článků. Měnič (čína) sinus 3200W/48V
Solární deskové termo panely KPS11 4ks 1800W (7200W)

fikejz
Příspěvky: 6093
Registrován: čtv dub 28, 2011 10:33 am
Bydliště: Malé Svatoňovice

Re: Alternativní zdroje energie

#1680 Nový příspěvek od fikejz »

"Světelná" je to co vidíš, ale termální kolektor ohřívá i to záření, které nevidíš, protože je infra.
Cituji z TZB info:
... Za těchto podmínek vyrobí fotovoltaické panely v závislosti na typu 50 až 200 kWh/m² elektřiny ročně ...
...výnos solárních termických kolektorů bude i v nejhorším případě (vysoká teplota teplonosné kapaliny, vysoké solární pokrytí) minimálně 250 kWh/m². Systémy navržené pro ohřev teplé vody vykazují v České republice roční výnos tepla kolem 400 kWh/m².
Jinými slovy termální kolektory dosahují cca dvojnásobné účinnosti a to se u elektřiny bavíme o jejím zisku, ne o přeměně z5 na teplo, tam bys musel zase něco odečíst, protože žádná změna jedné energie na druhou není bezztrátová.
Za pravdu je různá sazba – jednou pomník, jindy vazba. Kdo ji řekne dřív než včas, tomu pravda zlomí vaz. (KHB)
Je naivní očekávat dnes od médií pravdu a relevantní informace. Kdo má potřebu věřit, má jít do kostela, a ne poslouchat televizi.

Odpovědět

Zpět na „Dům a stavba“