Alternativní zdroje energie

Moderátoři: rezis, Leo

Odpovědět
Zpráva
Autor
Uživatelský avatar
drtikol
Příspěvky: 1397
Registrován: úte zář 25, 2007 1:25 pm
Bydliště: Františkovy Lázně

Alternativní zdroje energie

#1 Nový příspěvek od drtikol »

Ahoj, je tu spousta šikovných a chytrých lidí, kteří kromě kutilství chtějí i něco ušetřit, tak se pochlubte kdo má třeba vodní, větrnou, fotovoltaickou elektrárnu, nebo panely na ohřev vody a další " výrobny " energie .

dmila
Příspěvky: 37
Registrován: pát led 23, 2009 7:42 pm
Bydliště: jsem lenivý své bydliště vypsat
Kontaktovat uživatele:

Re: Alternativní zdroje energie

#2 Nový příspěvek od dmila »


bratrH
Příspěvky: 890
Registrován: úte pro 22, 2009 5:41 pm
Bydliště: Lužany

Re: Alternativní zdroje energie

#3 Nový příspěvek od bratrH »

Mám na střeše 2 panely na solární ohřev vody,300l bojler dražice,který je připojen ke kotli na TP.Elektrika k bojleru nepřipojena,TUV po celý rok.

Uživatelský avatar
drtikol
Příspěvky: 1397
Registrován: úte zář 25, 2007 1:25 pm
Bydliště: Františkovy Lázně

Re: Alternativní zdroje energie

#4 Nový příspěvek od drtikol »

Ahoj, nádhera, kolik máš teda ten výkon teď, když na začátku jsi měl přes 3 kwp, já mám taky 3 kwp v amorfech na střeše a dalších 3,5 mám zatím v bednách, doufám, že se mi je podaří letos dát na střechu, ještě jsem měl vrtuli na zahradě, ale tady ve městě je vítr turbulentní, tak jsem jí dal synovi, ten je na západním kraji vesnice a fouká mu tam pěkně lineární, ty tvoje eauta jsou další odvětví úspor, kor jestli jezdíš hodně .

Uživatelský avatar
RoKur
Příspěvky: 1778
Registrován: stř zář 25, 2013 6:47 am
Bydliště: Vrbno pod Pradědem

Re: Alternativní zdroje energie

#5 Nový příspěvek od RoKur »

Na střeše mám čtyři panely a přes výměník to mám zapojené přímo do systému, kde si to mohu pustit, kam potřebuji.
Dnes bezmračná obloha -5 °C a od 11 do 14 hod, kdy slunko zalezlo za kopec mi to vyhřálo přes podlahové topení barák, že jsem nemusel jít topit. Vyhřátí baráku ještě pomohla i francouzká okna umístěna na jižní straně budovy.
Doufám, že zítra bude také tak svítit.
Mitsubishi MT21 - čtyřválec
Ostrovní FVE: mono 2Sx3P 320W (1900W). Regulátor Epever Tracer6415AN. Baterie Pb 48V/300Ah, LiFePo 200Ah 16 článků. Měnič (čína) sinus 3200W/48V
Solární deskové termo panely KPS11 4ks 1800W (7200W)

Uživatelský avatar
RoKur
Příspěvky: 1778
Registrován: stř zář 25, 2013 6:47 am
Bydliště: Vrbno pod Pradědem

Re: Alternativní zdroje energie

#6 Nový příspěvek od RoKur »

To dmila,
hm pěkné, ale bohužel ta investice by se mi do konce života nevrátila.
Chce to opravdu zapálené fandovství, protože ani tobě se to nikdy nevrátí.

Já jsem si pořídil sluneční kolektory a tím, že jsem je mohl protlačit přes dotace, tak mě nestáli ani korunu, a proto se mi vyplatí.
Mitsubishi MT21 - čtyřválec
Ostrovní FVE: mono 2Sx3P 320W (1900W). Regulátor Epever Tracer6415AN. Baterie Pb 48V/300Ah, LiFePo 200Ah 16 článků. Měnič (čína) sinus 3200W/48V
Solární deskové termo panely KPS11 4ks 1800W (7200W)

Uživatelský avatar
vitex
Příspěvky: 20218
Registrován: ned srp 28, 2011 8:01 pm
Bydliště: Kuřim

Re: Alternativní zdroje energie

#7 Nový příspěvek od vitex »

bratrH píše:Mám na střeše 2 panely na solární ohřev vody,300l bojler dražice,který je připojen ke kotli na TP.Elektrika k bojleru nepřipojena,TUV po celý rok.
Do tohodle chci příští rok jít taky.Mám OKCE 300 NTRR. Byl bys tak hodný a dal nějaké bližší informace,příp.fotky zapojení.Díky.

ibanez5
Příspěvky: 1576
Registrován: sob kvě 31, 2014 8:34 am
Bydliště: Kousek od 3nce

Re: Alternativní zdroje energie

#8 Nový příspěvek od ibanez5 »

Chlapi a takový dotaz, neskoušeli jste někdo náhodou udělat ten ohřev vody přes deskové radiátory natřené na černo? někde jsem četl, že to někdo má a funguje to a pořízovací cena by byla hooodně dobrá ...
„Včera jsem byl chytrý, proto jsem chtěl změnit svět. Dnes jsem moudrý, proto měním sám sebe."

dmila
Příspěvky: 37
Registrován: pát led 23, 2009 7:42 pm
Bydliště: jsem lenivý své bydliště vypsat
Kontaktovat uživatele:

Re: Alternativní zdroje energie

#9 Nový příspěvek od dmila »

těd mám 3kwp na jz 2,5kwp na jv napájí to dve klimatizace ohřívač s tepelným čerpadlem za rok vyrobím ze 3kwp asi 3mwh
temické trubicové kolektory 4ks ohřejí vodu duben až září fotovoltaika jede aji v zimě

mraveneček
Příspěvky: 1314
Registrován: ned bře 30, 2014 6:20 pm
Bydliště: od Třebíča

Re: Alternativní zdroje energie

#10 Nový příspěvek od mraveneček »

ibanez5 píše:Chlapi a takový dotaz, neskoušeli jste někdo náhodou udělat ten ohřev vody přes deskové radiátory natřené na černo? někde jsem četl, že to někdo má a funguje to a pořízovací cena by byla hooodně dobrá ...
Ty deskové radiátory mají tu výhodu, že je můžeš připojit rovnou do boileru, nepotřebuješ výměník který sráží ohřívanou vodu o víc jak 10 procent. :)
Družstva. http://www.nasetraktory.eu/forum/viewto ... =9&t=69747
Kováři. http://www.nasetraktory.eu/forum/viewto ... =9&t=69882

První PC- Pc 80 286 Ram úchvatných 1 mega Cpu 6 Mhz, disk 20 mega mechanika 5.25 -1.2 mg
OS Norton Commander

mraveneček
Příspěvky: 1314
Registrován: ned bře 30, 2014 6:20 pm
Bydliště: od Třebíča

Re: Alternativní zdroje energie

#11 Nový příspěvek od mraveneček »

dmila píše:těd mám 3kwp na jz 2,5kwp na jv napájí to dve klimatizace ohřívač s tepelným čerpadlem za rok vyrobím ze 3kwp asi 3mwh
temické trubicové kolektory 4ks ohřejí vodu duben až září fotovoltaika jede aji v zimě
S tou fotovoltaikou nemáš pravdu. Já jsem kdysi taky myslel, že jak se to uvede do provozu, tak to valí od rána na plný výkon. Firma má na velké hale :) namontovaných 120 kolektorů, :) které mají dávat 30 Kw :( za hodinu. Od podzimu do jara to nevyrábí skoro nic, stejně na tom teďka leží sníh. Když je mlha výkon skoro nula. Dole 2 m nad zemí je digitální měřič který ukazuje okamžitou výrobu energie, průměrnou za den a celkovou ode dne montáže. Ráno v 9 hod. v létě, když svítí sluníčko tak to začíná na 5 kilowatech. od 12- 14 hod, 28 kw/hod a 20 hod zase 4 kw.
Nedávno v telce mluvili, že už se dá 1 panel koupit za 3 000 kč.
Družstva. http://www.nasetraktory.eu/forum/viewto ... =9&t=69747
Kováři. http://www.nasetraktory.eu/forum/viewto ... =9&t=69882

První PC- Pc 80 286 Ram úchvatných 1 mega Cpu 6 Mhz, disk 20 mega mechanika 5.25 -1.2 mg
OS Norton Commander

Uživatelský avatar
RoKur
Příspěvky: 1778
Registrován: stř zář 25, 2013 6:47 am
Bydliště: Vrbno pod Pradědem

Re: Alternativní zdroje energie

#12 Nový příspěvek od RoKur »

Mravenečku, nevím, kde jsi přišel na těch 10% při použití výměníku.
Nic takového nepozoruji.
I normální kolektory můžeš pustit přímo do boileru.
Jenom to musíš vždy na zimu odstavit a vypustit, protože by ti to zamrzlo a roztrhalo.

Ibanez5.
Zkoušel jsem to a mohu ti říci asi to. Účinost na prd, protože jsem použil normální sklo a barvu, která sice byla matná černá, ale ve skutečnosti spíše šedá.
Ty profi kolektory mají sklo, které má z vnitřní strany na husto malé krystalové prolisy, které lámou paprsky kolmo na plochu kolektorů i když dopadají šikmo na kolektor. a to nemluvím o barvě.
Ráno už kolem 9 hodiny kolektory najedou a jedou až do 18 hodiny. To při normálním skle nejsi schopen vůbec docílit
Tam budeš rád, když ti pojedou tak 4 hodiny.

dmila no nevím s těmi vyrobenými MWh, protože v létě, když pere slunko, a mělo by to mít pořádný výkon, tak to nejede, protože se to přehřeje a musí to být odstavené.
No a když začneme počítat, tak za rok jsi vyrobil 3 000 kWh. Nevím, na kolik přesně vyjde 1 kWh, ale když to začnu počítat, tak s Tvoji počáteční investici se to bude splácet hodně dlouho. Navíc za pár let budeš muset měnit baterie, které nejsou zrovna levné. A tak jak ti klesá každý rok kapacita beterii, tak ti klesá i účinost fotovoltaických panelů. A tak za 10 let to už nebude 3 kwp
Nechci hanit Tvoje zapálení do fotovoltaiky, protože díky Vám pořizovací cena neustále klesá. Takže pokud na to nebudou dotace, tak bude hodně dlouho trvat, než se to začne vyplácet.
A pokud se řekne A, tak by se také mělo říci B a to bohužel laické veřejnosti nějak není vysvětlováno.
Mitsubishi MT21 - čtyřválec
Ostrovní FVE: mono 2Sx3P 320W (1900W). Regulátor Epever Tracer6415AN. Baterie Pb 48V/300Ah, LiFePo 200Ah 16 článků. Měnič (čína) sinus 3200W/48V
Solární deskové termo panely KPS11 4ks 1800W (7200W)

mraveneček
Příspěvky: 1314
Registrován: ned bře 30, 2014 6:20 pm
Bydliště: od Třebíča

Re: Alternativní zdroje energie

#13 Nový příspěvek od mraveneček »

Známý to má s výměníkem v boileru a má tam nemrznoucí směs, aby to nemusel vypouštět. Ale nic není věčné, uvažuje že to dá ze střechy pryč. :)
Družstva. http://www.nasetraktory.eu/forum/viewto ... =9&t=69747
Kováři. http://www.nasetraktory.eu/forum/viewto ... =9&t=69882

První PC- Pc 80 286 Ram úchvatných 1 mega Cpu 6 Mhz, disk 20 mega mechanika 5.25 -1.2 mg
OS Norton Commander

Uživatelský avatar
RoKur
Příspěvky: 1778
Registrován: stř zář 25, 2013 6:47 am
Bydliště: Vrbno pod Pradědem

Re: Alternativní zdroje energie

#14 Nový příspěvek od RoKur »

A ten známý ti řekl, že mu to srazí ohřívanou vodu o více jak 10%?
Opravdu by mě zajímalo, kde jsi na to přišel. Vlastní zkušenost s tím rozhodně nemáš, když se odkazuješ na známé, popřípadě, že jsi něco někde slyšel.
Mitsubishi MT21 - čtyřválec
Ostrovní FVE: mono 2Sx3P 320W (1900W). Regulátor Epever Tracer6415AN. Baterie Pb 48V/300Ah, LiFePo 200Ah 16 článků. Měnič (čína) sinus 3200W/48V
Solární deskové termo panely KPS11 4ks 1800W (7200W)

Uživatelský avatar
drtikol
Příspěvky: 1397
Registrován: úte zář 25, 2007 1:25 pm
Bydliště: Františkovy Lázně

Re: Alternativní zdroje energie

#15 Nový příspěvek od drtikol »

Ahoj, v žádném případě jsem nezaložil téma, ve kterém se budeme hádat . Je všeobecně známé, že výkon v panelech vyrobí +- to samé v kw, ale to není tak podstatné jako to, kolik z vyrobených kw spotřebuju, trakční baterie mají životnost v počtu cyklů, né v letech a co se panelů týče, záleží na tom, co je to za panely, na úhlu naklonění a natočení atd. pokud jsou panely " přehřáté ", vyráběj opravdu méně, ale max. o 10-20%, ale zase o 10-20% vyrobí víc v mrazu, cena panelu se odvíjí podle výrobce, výkonu, jestli je mono, poly. anebo tenkovrstvý atd. nelze říct panel stojí xxxxkč, mě přivezl z B. Bystrice Matěj celou paletu 50ti ks 55w amorfů za 600kč/ks, ty samý prodává na Bazoši někdo z Brna po 500kč/ks, má jich prý tisíce, další paletu 30ti ks 120w po 1200kč/ks taky z Bazoše, samozřejmě vše nové s doklady .

Odpovědět

Zpět na „Dům a stavba“