Alternativní zdroje energie

Moderátoři: rezis, Leo

Zpráva
Autor
Uživatelský avatar
rezis
Příspěvky: 3939
Registrován: úte črc 03, 2007 10:29 pm
Bydliště: Dithmari villa

Re: Alternativní zdroje energie

#1141 Nový příspěvek od rezis »

Joe66 píše: sob říj 01, 2022 2:39 pm Rezis ty si sa na tom solaru asi ucil ked citam tvoje prihody :-/ Solar sa tiez oplati hlavne pre tych co maju aj mensi bazen a az potom-popritom aj na teplu uzitkovu vodu v bojleri. A tam sa ti voda neprehrieje a zvysne veci sa ti mozu aj nemusia pokazit+ zavisi ako to mas poskladane . A to je tak ked niekomu to pozapaja niekto kto s tym nerobil alebo len kratko.
Aha takže podmínka dobré funkce je mít bazén.. tak to jsem neměl. A pokud nemáš bojler třeba 1000L kde máš velké ztráty, ale běžný např. 200L pak máš různé dochlazovací smyčky atd. A to je u i u profi řešení co jsem viděl. Nebo pak nemají vakuové trubice. A tam jsou schopni to udržet bez varu za nějakého tlaku.
Joe66 píše: sob říj 01, 2022 2:39 pm A k tomu menicu .Mozno dal by sa pouzit ked je funkcny a spirala by sa vymenila v bojleru za slabsiu-1000watovu + keby sa rozobral tak by sa dal aj upravit ak nie je,, vypaleny,, . Keby sa s nim niekto chcel bavit . Ovsem ked sa to vyplati? A neurobi to hocikto . . A nevidim poriadne vykon . Par menicov som opravoval po veceroch . A Rezis Ty si fakt myslis ,ze opravit menic ktore po priblizne 8 rokoch zacinaju odchadzat ? Ze je jednoduchsie ako opravovat trubky,cerpadla a ovzdusnovaky a menenie nemrzky na Solaru ? :jazyk: Vacsinou sa kupuje novy a navratnost usetrenych penazi ide do hajzlu :jazyk:
I kdybys měl v bojleru spirálu 100W tak ten měnič je to na to k prdu. Neboť se na panelech dostaneš na 99.9W a prostě to padne na hubu. Tak se to nedělá. Potřebuješ měnič stylem jaký jsem hodil v odkazu výše a který určitě nepošle rentabilitu do háje když stojí stejně jako čerpadlo dnes ve kterém je stejně uvnitř výkonová elektronika která se sere. Do FVE jsem již nasázel nějaký ne malý balíček peněz a pořád to není to co bych chtěl.... ale jsem na 100%schopen říct, že cesty které zde řešíte jsou naprosto slepé uličky.
Bydlím v Dětmarovicích udal bych i ulici, ale bohužel je tady nemáme

Uživatelský avatar
rezis
Příspěvky: 3939
Registrován: úte črc 03, 2007 10:29 pm
Bydliště: Dithmari villa

Re: Alternativní zdroje energie

#1142 Nový příspěvek od rezis »

Atlan píše: sob říj 01, 2022 2:51 pm Nechcem vam kazit radost ale na DC sa pouziva RDC ako zhasaci obvod, len to ma ten problem ze to bude fungovat len pri indukcnej zatazi. Kto sa neboji tak pouzije 3kontakty stykaca do serie.
Některé stykače to mají přímo v datasheetu uvedeno jako možnost spínaní DC při sériovém použití kontaktů. Ale k čemu je dobré spínat DC? I když já si s ním tedy v rozvaděči trochu cvakám :D
Bydlím v Dětmarovicích udal bych i ulici, ale bohužel je tady nemáme

Uživatelský avatar
Atlan
Příspěvky: 9506
Registrován: úte kvě 25, 2010 5:32 pm
Bydliště: Košice-okolie
Kontaktovat uživatele:

Re: Alternativní zdroje energie

#1143 Nový příspěvek od Atlan »

Tak napr rychlobezne prestavniky maju napajanie 144V DC.
Inak tiez nevidim dovod si komplikivat zivot.
Ludi co nemaju dost rozumu som zablokoval. Ked raz nato niekto nema, tak skoda sa snim bavit.

Uživatelský avatar
krajan
Příspěvky: 2598
Registrován: pon led 06, 2014 4:33 pm
Bydliště: Tren. Bohuslavice

Re: Alternativní zdroje energie

#1144 Nový příspěvek od krajan »

rezis píše: sob říj 01, 2022 2:08 pm krajan:
Tak jak si myslíš to nefunguje. Tyhle měniče umí na výstupu jen 230V takže nejsi schopen regulovat výkon bojleru. A navíc potřebují ke své funkci akumulátor.
Bez akumulátoru se ti stane toto. Svítí na panely máš dost energie, sepneš bojler. Bojler bere 2000W a ty jsi vysmátý. Stačí se mihnout mrak a najednou ti padne výkon panelů na 1900W, ale bojler chce 2000W a tak dojde k pádu měniče do poruchy.
Princip je zjednodušeně takový.
Svítí hodně: Ze slunce živím zátěž a co mám navíc jde do baterek.
Svítí méně: Ze slunce živím jen zátěž.
Svítí ještě málo: Ze slunce to jde do zátěže + přibírám z baterek
Nesvítí: Zátěž živím z baterek
Baterky jsou vybité: přepínám se na síť

A věř že každý mrak ti toto brutálně rozhodí. A proudy baterkama jsou pak neuvěřitelné.
Tedy těmito měniči cesta k teplé vodě jednoduše nevede. Muselo by se vytěžovat atd...

Tady ty jsou nejlevnější.
https://www.bel-shop.eu/kategorie/mpps- ... hrev-vody/

Tak neviem neviem . Mne to funguje takto :
Mas v bateriach viac ako ( 24 V volitelna hodnota ) stale menic ide .
Vždy je na vine len malé kladivo
Zabi bobra zachrániš strom
http://www.nasetraktory.eu/forum/viewto ... 13&t=65774
nieco z youtube https://www.youtube.com/watch?v=fooaNIi ... wl&index=2

Joe66
Příspěvky: 1502
Registrován: ned pro 14, 2014 12:45 am
Bydliště: Slovensko

Re: Alternativní zdroje energie

#1145 Nový příspěvek od Joe66 »

Rezis podla fotky ten menic vyzera na uplny zaklad .Ze neporovnavaj jednoduchy a amatersky povedane uz plne automaticky :typek: co uz na nom nastavis xy veci :D A by si sa divil a da sa to aj tak s jednoduchym . Par kamaratov elektrotechnikov co sa nudilo uz davno malo taky jednoduchy postaveny a fungovalo im to .A ked prisli lacno k vyradenemu lepsiemu alebo nefunkcnemu s lahkou opravou tak presli na vyssi level. A to bolo pred 15az 20rokmi ked o fotovoltike malo kto uvazoval v nasich koncinach . A inak videl si uz pokazeny drahy menic napriklad taky victron co z nicoho nic mu zacne j.e.bat po 7-8rokoch ? Hotova lahodka na opravu a dnesne su este komplikovanejsie ,ze ked uz si myslis,ze sa usetrene prachy vratia tak vtedy bum :jazyk: :D Fotovoltika je super ked k tomu clovek nahodou pride lacnejsie a vie si to postavit a udrziavat a berie to ako konicek a funguje neaky cas . Ale ked sa s nou obycajny neskuseny clovek zoznamuje a zisti kolko zaludnosti v tom je a ked to zada firme a da do toho prachy a potom zisti,ze bez j.e.bkania by mal zaplatenu elektriku na dlhe roky tak niekto aj lutuje ze do toho isiel :jazyk:

Uživatelský avatar
rezis
Příspěvky: 3939
Registrován: úte črc 03, 2007 10:29 pm
Bydliště: Dithmari villa

Re: Alternativní zdroje energie

#1146 Nový příspěvek od rezis »

krajan píše: sob říj 01, 2022 3:57 pm Tak neviem neviem . Mne to funguje takto :
Mas v bateriach viac ako ( 24 V volitelna hodnota ) stale menic ide .
Fungovat to bude....
Jenže mít v řetězci pro náhřev TUV baterie je prostě luxus který musíš zaplatit. To se vyplatí v případě, že tuto energii nespotřebuješ doma v běžných spotřebičích, baterky jsou nabité, slunko svítí ... až pak přebytek dávat do vody. Jinak je to házení perel sviním. Máš tam drahý měnič, drahé akumulátory které zbytečně cykluješ a mizernou účinnost celého tohoto řetězce.
Pokud se jedná čistě o náhřev TUV poskládají se panely tak abys měl cca okolo 300V v sérii. Pak se to rozseká na obdélníky s proměnnou šířkou tak jsi optimálně zatížil panely (MPPT regulace) a to celé ti stačí. Panely ti dávají pořád max. do vody. Žádná sinusovka, žádný akumulátor, minimální ztráty, jednoduchý levný měnič.... rychlá návratnost investice. Kolega to skládal teď a dal cca 35tis. (2700Wp v panelech, původní bojler)
Bydlím v Dětmarovicích udal bych i ulici, ale bohužel je tady nemáme

Uživatelský avatar
rezis
Příspěvky: 3939
Registrován: úte črc 03, 2007 10:29 pm
Bydliště: Dithmari villa

Re: Alternativní zdroje energie

#1147 Nový příspěvek od rezis »

Joe66: promiň ale ve tvém posledním příspěvku se nevyznám. Bavíme se jak levně udělat náhřev TUV a ty mi tu vytáhneš Victron který na to vůbec není vhodný a na měnič který na to vhodný je a umí opravdu xyz nastavení, protože je tam procák říkáš, že ne. Je tam verze od stavebnice po hotový a pak je verze za cca 10tis kdy to má displej, umí to posílat data do cloudu, webové rozhraní, nicméně pořád stejný princip. Žádné aku, žádný sinus, minimální ztráty, maximální účinnost, rychlá návratnost. Pohodová opravitelnost.
Jinak Victron je v mých očích obecně spíše sračka...
Bydlím v Dětmarovicích udal bych i ulici, ale bohužel je tady nemáme

Joe66
Příspěvky: 1502
Registrován: ned pro 14, 2014 12:45 am
Bydliště: Slovensko

Re: Alternativní zdroje energie

#1148 Nový příspěvek od Joe66 »

Rezis myslel som to tak,ze aj s ,,prehistorickym,, menicom sa to da ked niekto vie a nechce vela penazi do toho investovat hoci jasne,ze je to cesta spat . Dnes som mal napriklad stretko s clovekom co ma uz dlhe roky na streche solar vyrobeny z radiatorov a funguje mu to spolahlivo bez poruchy + aj jeho kolegovia v praci maju tento samodomo ,,prehistoricky ,, solarny ohrev a su vraj za tie peniaze co to postavili tiez vysmiati ako leco :D

Uživatelský avatar
DonKarlos
Příspěvky: 476
Registrován: ned črc 19, 2009 1:10 pm
Bydliště: Novojičínsko

Re: Alternativní zdroje energie

#1149 Nový příspěvek od DonKarlos »


Uživatelský avatar
Dáva
Příspěvky: 928
Registrován: stř zář 21, 2011 2:07 pm
Bydliště: Jablonec nad Nisou

Re: Alternativní zdroje energie

#1150 Nový příspěvek od Dáva »

Když už tak hybridně :typek:
Natahám kabely a mám hotovo..
Obrázek

Uživatelský avatar
imaginaro
Příspěvky: 4747
Registrován: čtv bře 24, 2011 1:43 am
Bydliště: olomoucko

Re: Alternativní zdroje energie

#1151 Nový příspěvek od imaginaro »

Kdo šel do spotovyho výkupu na příští rok?
"NEMUSÍŠ VŠECHNO VĚDĚT,STAČÍ VĚDĚT KDE TO NAJDEŠ."
-můj dědeček-
https://imaginaro.rajce.idnes.cz/Kubotka/
můj záhon- www.imaginaro.rajce.idnes.cz/vyvyseny_zahon/

Uživatelský avatar
Britt
Příspěvky: 19329
Registrován: čtv lis 06, 2008 9:04 pm
Bydliště: Poděbrady

Re: Alternativní zdroje energie

#1152 Nový příspěvek od Britt »

Výhled počasí na zimu nepotěší. Obnovitelné zdroje si moc neškrtnou
https://www.novinky.cz/clanek/domaci-zi ... .seznam.cz
Když máte v ruce kladivo, všechno ostatní vypadá jako hřebík.

tomous
Příspěvky: 3131
Registrován: sob úno 27, 2010 3:03 pm
Bydliště: Žďár nad Sázavou

Re: Alternativní zdroje energie

#1153 Nový příspěvek od tomous »

Ano už ví jak bude celou zimu....

Uživatelský avatar
Čárls
Příspěvky: 12959
Registrován: sob kvě 28, 2016 1:22 pm
Bydliště: Dvůr Králové n/L

Re: Alternativní zdroje energie

#1154 Nový příspěvek od Čárls »

Já se se zejmou nechám překvapit Jak řekl Kozina do roka a do dne spíš počítám s mrazivou a suchou zimou I když příroda mluvi jinak stromy loni ještě zelený listí dnes už zlatavé a opadá takže až skončí tohle babí léto čekám pliskanice a mokrý hnus
Kdo nic nedělá nic nezkazí pokusy sou cesta k úspěchu
Sem chodím rád a často http://prehrada-les-kralovstvi.cz/

Uživatelský avatar
vitex
Příspěvky: 20217
Registrován: ned srp 28, 2011 8:01 pm
Bydliště: Kuřim

Re: Alternativní zdroje energie

#1155 Nový příspěvek od vitex »

Žádná zima nebude-zkontrolujte si cibuli.

Odpovědět

Zpět na „Dům a stavba“