Alternativní zdroje energie

Moderátoři: rezis, Leo

Zpráva
Autor
Uživatelský avatar
RoKur
Příspěvky: 1794
Registrován: stř zář 25, 2013 6:47 am
Bydliště: Vrbno pod Pradědem

Re: Alternativní zdroje energie

#1366 Nový příspěvek od RoKur »

Ve středu skončilo babí léto a od čtvrtka mám panely pod sněhem.
Tak jsem musel přejít na zimní provoz a přepnul barák na ČEZ.
Na nebe jsem ponechal pouze světla,elektroniku mimo plazmu, lednici a provoz kotelny. Průměrná spotřeba z nebe za den 1,5 kWh.
Mitsubishi MT21 - čtyřválec
Ostrovní FVE: mono 2Sx3P 320W (1900W). Regulátor Epever Tracer6415AN. Baterie Pb 48V/300Ah, LiFePo 200Ah 16 článků. Měnič (čína) sinus 3200W/48V
Solární deskové termo panely KPS11 4ks 1800W (7200W)

Ready
Příspěvky: 409
Registrován: sob kvě 29, 2021 8:03 am
Bydliště: Karolinka

Re: Alternativní zdroje energie

#1367 Nový příspěvek od Ready »

Tak i u nás už včera nasněžilo a naše potemnělé údolí rozjasnil sníh(to je snad poprvé v životě,co z něho mám radost),dneska je polojasno a panely valí okolo 75V(toť ok) a okolo 7-8 A, ož jsem docela nečekal,že vytáhnou tolik z rozptylu,to je na skoro na maximu regulátoru,snese 11A max. Velkou výhodou panelů na zdi je,že neřeším sníh. MPPT regulátor je z původní sestavy 2x375W v sérii zapojených panelů,v maxu při kolmém dopadu dávaly okolo 10A,teď dává rozptyl z 2S4P panelů 7-8A,no,to si regl moc neodpočine :smich: Barák v ostrovu a od rána dřevosoustružím v ekorežimu,dnešní miska bude asi věnována Grééétě :D

other-side II
Příspěvky: 1332
Registrován: sob zář 03, 2022 9:15 pm
Bydliště: Perštejn

Re: Alternativní zdroje energie

#1368 Nový příspěvek od other-side II »

já pak to REVO zapojil na 230V a šlapalo bez chyb, tak úplně nevím, prodejce tomu napíše všechno možný, pak si to navzájem všichni kopírujou, nejvíc ti dá origo aj návod, ale i ten je někdy s chybama, rok přemejšlel o FVE a když to začal dělat, zjišťuje, že je v tom i tak pěknej bordel

ten chuavej co jsem tu zminoval umí nad jen a pouze origo chuvaej lifepo baterky - raketa do jisté míry

když už jsem se smířil, že pokud nepůjde REVO ostrovně, že zkusím Victron - easysolar je označení hybridu aj s MPPT (multi solar je hybrid bez MPPT) , tak Victron na 24V baterky má malej V vstup do MPPT

tak počkám co po novém roce, Victrona bych chtěl do domu, je to tak nějak jistota aj v ostrově

jinak ke své konfiguraci dám ještě jeden panel, protože Vo je sice 200V, ale pod zátěží MPPT to spadne tak na 140-150V a to by klidně mohlo bejt vyšší, jistota
klasickej zemědělec: moc horko, moc zima, moc mokro, moc sucho, atd atd

Ready
Příspěvky: 409
Registrován: sob kvě 29, 2021 8:03 am
Bydliště: Karolinka

Re: Alternativní zdroje energie

#1369 Nový příspěvek od Ready »

Já osobně jsem ty hybrid systémy v nižší cenové hladině moc nepobral,taky jsem se setkal s tím,že každý prodejce tvrdil o jedné a té samé věci něco jiného. Navíc,od začátku jsem chtěl ostrov,tam je to jednodušší,funkci hybrida(baterky/Temelín) mi nahrazuje prodlužka,kterou zapnu buď do měniče 24/230V nebo hned vedle do zásuvky,kde je z jističů vyvedené peklo. Tímto systémem nemůžu mít přetoky. Silovky jako pračka,rychlovarka,trouba a pod jsou na pekle pořád,na to zatím solár kapacitu nemá. Jediný problém při přepínání je výpadek wifi,než se znovu přihlásí,ženské obsazení domácnosti zažívá kolaps :D

Uživatelský avatar
rezis
Příspěvky: 3939
Registrován: úte črc 03, 2007 10:29 pm
Bydliště: Dithmari villa

Re: Alternativní zdroje energie

#1370 Nový příspěvek od rezis »

Victron - nevím, dojem na mě ty v reálu neudělal. Dle mě jsou to značně předražené sračky.
Osobně teď jedu na Growatt SPF5000es. Zatím jsem nedořešil přepínání sítí v automatu neboť mi nekomunikuje s akumulátory. Takže mám vyrobený přepínač z reverzačního na FVE-0-ČEZ. Dá se tím ručně otočit tak, že nic nespadne.
Jinak u LiFePO4 nebo u LiIon aku je to bez komunikace BMS vs. měnič naprosto v prdeli a nepoužitelné. A ty levné měniče moc komunikaci neumí...
Bydlím v Dětmarovicích udal bych i ulici, ale bohužel je tady nemáme

Uživatelský avatar
RoKur
Příspěvky: 1794
Registrován: stř zář 25, 2013 6:47 am
Bydliště: Vrbno pod Pradědem

Re: Alternativní zdroje energie

#1371 Nový příspěvek od RoKur »

Dnes byla obloha jak vymetená, tak manželka na nebe uvařila oběd.
Rekapitulace za tento týden je 21 kWh z pekla a 15 kWh z nebe.

Já jsem si na přepínání nebe-0-peklo pořídil tohle Obrázek

Koupil jsem 4 ks a plánuji, že to dám na okruhy Automatická pračka, zásuvky kuchyň, zásuvka pro plazmu a žehlení, a ostatní zásuvkové obvody. Podle výkonu fotovoltaiky budem s manželkou přepínat jednotlivé okruhy dle potřeby.
Musím ale upravit rozvaděč.
Mitsubishi MT21 - čtyřválec
Ostrovní FVE: mono 2Sx3P 320W (1900W). Regulátor Epever Tracer6415AN. Baterie Pb 48V/300Ah, LiFePo 200Ah 16 článků. Měnič (čína) sinus 3200W/48V
Solární deskové termo panely KPS11 4ks 1800W (7200W)

Ready
Příspěvky: 409
Registrován: sob kvě 29, 2021 8:03 am
Bydliště: Karolinka

Re: Alternativní zdroje energie

#1372 Nový příspěvek od Ready »

Děkuju za inspiraci. Já sem úplně původně chtěl použít klasický stykač a ovládat impulsem,to jsem odpískal,protože jsem měl obavu(ona je to možná blbost,no elektriku ovládám okrajově),že pokud by při přepínání např z polohy měnič do polohy peklo zahořel na fázi oblouk a kontakty už dosedly na druhou pozici,mohly by se fáze potkat,u přepínání přes nulovou polohu by toto nastat nemělo. Takto opravdu hodně na pohodu půjde udělat malý rozvaděč a připojovat okruhy na nebe podle možností.
Ta bilance je luxusní,o tom si můžu nechat zdát,jsem z rozptylu okolo 1-1.5kwh denně,slunko na protějším kopci veeeelmi daleko,no na základní provoz baráku je to dostatečné.

other-side II
Příspěvky: 1332
Registrován: sob zář 03, 2022 9:15 pm
Bydliště: Perštejn

Re: Alternativní zdroje energie

#1373 Nový příspěvek od other-side II »

s návodama a informacema na webu prodejců bojuju furt, stejné jako čínani, naprostej chaos, čeští prodejci tento způsob převzali

já jsem za hybridy rád, umí kombinovat panel a baterku dle odběru spotřebiče, takový univerzál

nicméně zpětně hodnotím, že rozumná cesta jsou vysokonapěťový např life4 baterky a znovu bych to GEL a pár panelů nešel, určitě je lepší zvolit dražší, ale efektivnější zařízení, při cenách čezu 12,5

a zatím nevím, co s elektrikou v létě, tam kromě auta a zahradního samohybu mě nic nenapadá, prodej u mě nejde, nemám čez a asi ani mít nebudu

budu to řešit po Novém roce, snad bude nabídka lepší, teď je to dost vybraný
klasickej zemědělec: moc horko, moc zima, moc mokro, moc sucho, atd atd

other-side II
Příspěvky: 1332
Registrován: sob zář 03, 2022 9:15 pm
Bydliště: Perštejn

Re: Alternativní zdroje energie

#1374 Nový příspěvek od other-side II »

tak já už můžu....

FVE jsem řešil rok, kam to dám, kolik toho dám, co koupím, mně to prostě trvá

poslední 4měsíce jsem koukal na bazary, jestli něco neulovím se slevou

dost dlouho tam visel inzerát na hybrida, panely, baterky od prodejce u Prahy, nové, se zárukou, o něco levnější jak Hadex a spol, tak jsem si řikal, okej, nakonec jsem u něj vzal baterky a hybrida, GEL Victron 12V/110Ah asi o 40% levnější jak jinde, hybrid levnější o 2tis

kontakt mailem, někdy telefonem, dostal jsem fakturu na baterky, bo je musel objednat, prolustroval jeho ičo, ok, poslal peníze, s tím, že měnič má skladem, tak až dojdou baterky, dojedu pro obojí

no a už to začalo, trvalo to asi 14dní, než jsem ho uhnal, furt nějaký výmluvy, nakonec se ukázalo, že to má už týden doma, ale výmluvy byly na dopravce

no a když to začalo drhnout, lustroval jsem víc, protože mi to smrdělo

a to co jsem našel, mě vůbec nepotěšilo, na osobu R.K. bylo v minulosti psáno několik různých sro, postupně zrušených, nebo exekuce, dejme tomu 8-10sro, adresy 4 různé, ani na jedné z nich nebyl v katastru psaný, prostě mlha, no a to jsem si říkal, sakra, sedl jsem na lep, došel na PČR, že podám trestní oznámení, vše jsem jim popsal, a že prej mu mám ještě zavolat, zavolal, dověděl se, že mi zavolá, pak zavolal večer, pak ještě ráno, že ano, můžu přijet, dojel jsem pro krabice, hybrida jsem moc nechtěl, ale prodejce řikal že to objednal kvůli mě, vyměkl jsem, no a odvezl vše

pak dostal mailem záručák

a, neříkám, že je to chyba překupníka, ale hybrid od začátku blbě, furt nějaká chyba - 01-05-09-58-15 a podobně, jak na čezu, tak ostrov, jelikož u toho nejsem furt, tak jsem to měsíc pokoušel, hledal nastavení, a nic

řešil jsem to s překupníkem, prej ok, není problém, pošlete adresu, pošlu svoz

řešil jsem s Hadexem

no, a to je zatím vše, inzerát na bazoši dnes zmizel, třeba se ještě objeví

a já mám doma nefunkční krabici, marně čekám na svoz a v luftě mám 15peněz, může se ještě stát, že přijdu o krabici i 15peněz :) , až případne hadex vyřeší reklamaci od překupníka

tož tak

je to furt stejný, pár peněz ušetřit a mraky problémů k tomu

tak jsem koupil novej hybrid u prodejce, co to dělá roky a roky
klasickej zemědělec: moc horko, moc zima, moc mokro, moc sucho, atd atd

Uživatelský avatar
RoKur
Příspěvky: 1794
Registrován: stř zář 25, 2013 6:47 am
Bydliště: Vrbno pod Pradědem

Re: Alternativní zdroje energie

#1375 Nový příspěvek od RoKur »

Ahoj other-side, nevím, jestli Tě litovat, nebo ...
Máš smůlu, ale nějak vše děláš hodně moc komplikovaně. Na druhou stranu se do toho zakousneš a nějakým způsobem to dotáhneš do funkčního konce.
Nicméně si vážím všech laiků, kteří si to sami nastudují a z realizují. To že něco nevyjde, tak jak by mělo, se stane každému.

Nějak ale nechápu, co Tě vedlo k hybridu, když to chceš stejně provozovat pouze v ostrovu?
Mitsubishi MT21 - čtyřválec
Ostrovní FVE: mono 2Sx3P 320W (1900W). Regulátor Epever Tracer6415AN. Baterie Pb 48V/300Ah, LiFePo 200Ah 16 článků. Měnič (čína) sinus 3200W/48V
Solární deskové termo panely KPS11 4ks 1800W (7200W)

other-side II
Příspěvky: 1332
Registrován: sob zář 03, 2022 9:15 pm
Bydliště: Perštejn

Re: Alternativní zdroje energie

#1376 Nový příspěvek od other-side II »

na mou osobu můžeš cokoli :)

stejnou otázku měl servisák z Hadexu

odpověď je prostá - v létě to chci používat na nautilu ve vrtu a pouštět vodu na pole jako zálivku - už nevím kolik set m děravé hadice, mám větve řízený automatem a protože je tu hodně slunko, tak provoz nautily díky hybridu mi to bude dávat energii z panelů a co neutáhne panel doplní aku - tím pádem nebudu drtit aku, protože 2x12V/110Ah je ten odběr 1200W nautily tak akorát

pokud bych šel do měnič a MPPT, tak jestli se nepletu, měnič bere jen z aku, a do aku zase přiteče to co MPPT vyrobí z panelů a to jsem nechtěl, ale třeba to chytrej victron umí lépe, už jsem po tom nepátral

je to jen kvůli té závlaze, jinak na maringotku jako takou, kde největší spotřebič je nautila - která by jinak běžela fakt málo, tak další spotřebič je 15ltr boiler 1500W by klidně utáhl měnič a mppt zvlášť

každopádně, dnes jsem našel ještě v jednom obchodě axperta III tak jsem ho objednal, uvažoval jsem o novince axpert IV, ale bohužel upřednostním odnímací ovl panel, měnič s baterkama dám do boudy na nářadí a panel (max 20m kabelu) do maringotky, protože ten hukot větráků je masakr

za ten měsíc experimentů jsem baterky vybil jednou, jinak max do půlky párkrát

ale 8let jsem studoval elektro, nikdy se tím pořádně neživil, plno jsem toho zapoměl a na plno si vzpomínám, jsem 15let v zemědělství, tak co chtít, doba je jinde, nicméně, pokud REVO neodjede k reklamaci a já úplně nejsem tip co bude překupníka uhánět, karma ho dožene, tak REVO otevřu a uvidíme, co uvidíme, na YT z asie je plno videí jak to opravujou, akorát ty tranzistory (a Bůh mě moc netrestej - FETy?) jedině na alíku a měsíc než to dojde, ceny stokorunové

a další odbočka, kámoš udělal papíry na montáže a revize FVE, takže mu chci bejt k ruce, i proto se v tom hrabu, protože mám v okolí plno lidí, co FVE bud chce, anebo už má nakoupeno, ale nemají čas na instalaci

ale jak říkám furt, máme super rozvodnou síť, nejlepší by bylo mít normální cenu čezu z jádra a hotovo, nemuselo by vznikat tolik FVE a tím pádem tolik odpadu za 20let, je to špatně, ale bohužel, vydřiduch čez nutí plno lidí k samovýrobě, já to na jednu stranu chápu, ale přináší to plno starostí, ovšem cena 12,50kč/kWh to prostě posouvá vo level vejš no, dyť to každej vidíte na zálohách, je to šílený

pardon, neumím krátkou odpověď
klasickej zemědělec: moc horko, moc zima, moc mokro, moc sucho, atd atd

other-side II
Příspěvky: 1332
Registrován: sob zář 03, 2022 9:15 pm
Bydliště: Perštejn

Re: Alternativní zdroje energie

#1377 Nový příspěvek od other-side II »

otázka: používáte někdo k něčemu ty pomocný NO/NC kontakty relé co mají některý hybridi?

asi proguglim, až na to bude chvilka
klasickej zemědělec: moc horko, moc zima, moc mokro, moc sucho, atd atd

Ready
Příspěvky: 409
Registrován: sob kvě 29, 2021 8:03 am
Bydliště: Karolinka

Re: Alternativní zdroje energie

#1378 Nový příspěvek od Ready »

Já teda elektrice zas tak nerozumím,jsem samouk fungující metodou pokus omyl,ale.....mám ostrov,z MPPT to jde do baterek(2S2P ,teda 4x 12V250Ah+balanc) a z baterek do měniče. Ale protože mám vývod MPPT a přívod do měniče na stejných svorkách baterie,šťáva z MPPT ani do baterie fyzicky nemusí dotéct,dojde na svorky k baterce a hned ji vycucne měnič.Pokud potřebuju do měniče energie víc než z MPPT,doplní baterka,pokud potřebuju méně,baterka schlamstne. Aspoň můj laický pohled.

pql
Příspěvky: 467
Registrován: pon črc 09, 2007 4:09 pm
Bydliště: u Sobotky

Re: Alternativní zdroje energie

#1379 Nový příspěvek od pql »

Ja to mam taky tak, funguje to s baterkou i bez, v hybridím režimu to muže mít baterku připojenou ale nepoužívat ji, rozdíly pojme síť, v ostrovním režimu je to bez baterky teoreicky funkční, prakticky velmi obtížně. Čili za sebe nevidím důvovod, proč jet v ostrovu, pokud není problém s distributorem

other-side II
Příspěvky: 1332
Registrován: sob zář 03, 2022 9:15 pm
Bydliště: Perštejn

Re: Alternativní zdroje energie

#1380 Nový příspěvek od other-side II »

to je k hlubokému zamyšlení, tak přes noc

teoreticky jo, v podstatě je limiterem proud z MPPT jakým je baterka nabíjena, co tracker pustí

zatímco u hybrida očekávám, že při plném slunci mi na 230V výstup pošle v případě potřeby vše z panelů, někdy hlásaj, že nemusí být baterka připojena, tak při MPPT bokem to na 230V měniče pustí jen tolik, kolik dovolí MPPT tracker a to teda teď z hlavy nevím, jaký tam jsou nabíjecí proudy, protože, když do trackeru pustím 1800kWp tak by z něj lezlo kupeckým počtem 75A a nevybavuju si, že by do trackeru vedly sakra tlustý káble z baterek

jsem to takhle zapojoval jednou v životě, a to byl ještě slabej panel, takže drátky

ale naštuduju si to
klasickej zemědělec: moc horko, moc zima, moc mokro, moc sucho, atd atd

Odpovědět

Zpět na „Dům a stavba“