Alternativní zdroje energie

Moderátoři: rezis, Leo

Zpráva
Autor
Uživatelský avatar
Dáva
Příspěvky: 937
Registrován: stř zář 21, 2011 2:07 pm
Bydliště: Jablonec nad Nisou

Re: Alternativní zdroje energie

#1336 Nový příspěvek od Dáva »

Jo já jsem taky nadšený i přesto že mám jen pidielektrarnu. Fakt to funguje.
Parádní by byl ten otočný sloup asi na 4 panely co se natáčí za sluncem ale to už je komplikované.

Ready
Příspěvky: 414
Registrován: sob kvě 29, 2021 8:03 am
Bydliště: Karolinka

Re: Alternativní zdroje energie

#1337 Nový příspěvek od Ready »

Já mám taky pidielektrárnu a jak se srdéčko blahem tetelí. :)
Otočnou konstrukci,co se bude samo točit za Slunkem plánuju,teď to nemá smyslu,stín všude,kam se podíváš. Až na jaro,konstrukce jako taková složitá nebude,zatím to vypadá,že bude pro 2 panely+samostatný regulátor jako "silovka",zbytek pojede asi celoročně z rozptylu,na světla+zásuvky by to mělo stačit,pokud baterku zatíží třeba rychlovarka,pračka,bude déle zamračeno,silovka doklepne. Beru to tak,že teď je světlo 7-8 hodin a základ baráku to stíhá pokrýt nonstop,v létě by základ mohlo pokrýt pohodlně 6panelů z rozptylu a silovka by dotahovala spotřebu velkých spotřebičů,co teď jedou z Temelína. A vrcholem blaha by byl od Stigy ten jejich zahradní elektrotraktor (jojo,jsem vidlák tělem i duší :smich: ),ten kdyby se povedl prosadit u krku rodiny a nabíjelo by ho Slunko,to by byla duša v péří. Uvidíme,kdo si hraje,nezlobí :) Možná jsou očekávání velká a možná to taky příjemně překvapí.

Uživatelský avatar
Dáva
Příspěvky: 937
Registrován: stř zář 21, 2011 2:07 pm
Bydliště: Jablonec nad Nisou

Re: Alternativní zdroje energie

#1338 Nový příspěvek od Dáva »

Furt lepší než denně sedět v putice a lejt do sebe jedno za druhým.

andre.marek
Příspěvky: 662
Registrován: stř črc 05, 2017 8:24 am
Bydliště: Nový Jičín

Re: Alternativní zdroje energie

#1339 Nový příspěvek od andre.marek »

Ten Stiga traktor je přesně zařízení ideální pro soláry 8) Taky po něm pokukuji, kdybych měl fotovoltaiku, neváhám a už stojí na dvoře. :D

other-side II
Příspěvky: 1346
Registrován: sob zář 03, 2022 9:15 pm
Bydliště: Perštejn

Re: Alternativní zdroje energie

#1340 Nový příspěvek od other-side II »

máte na ten otočný sloup nějakou inspiraci?

já to taky plánuju, na jaře, ovládání snad bebude problém, potřebuju v létě od východu do západu, 270st, výroba z panelů bude navíc o cca 25%, ale hlavně pokreju ráno a večer, v zimě je mi to jedno, v zimě s tím točit nepotřebuju, to je beztak prd

ovládání mám zatím vymyšlené obyč ozubky a řetěz, ne šneka

co zatím nevím je beton v zemi a jak masivní sloup

panely chci nad zemí cca 3-4m a jsou 4ks bohužel ne úplně praktického celkového rozměru 2m x 4m, takže tuto plochu dám nejspíš na výšku, jenže pákrát do roka u mě fakt hodně fouká

dá se říct, že mi nestíní nic, mám poměrně hodně dobré podmínky
klasickej zemědělec: moc horko, moc zima, moc mokro, moc sucho, atd atd

Uživatelský avatar
Britt
Příspěvky: 19329
Registrován: čtv lis 06, 2008 9:04 pm
Bydliště: Poděbrady

Re: Alternativní zdroje energie

#1341 Nový příspěvek od Britt »

Někde jsem před lety viděl návod. Rotátor, 2 fotodiody a jednoduchej prográmek. Kromě otáčení tam měl vyřešené i naklápění. Tam je velký problém s větrem.
Když máte v ruce kladivo, všechno ostatní vypadá jako hřebík.

Ready
Příspěvky: 414
Registrován: sob kvě 29, 2021 8:03 am
Bydliště: Karolinka

Re: Alternativní zdroje energie

#1342 Nový příspěvek od Ready »

Já cestou sloupu nepůjdu,vezmu,co je doma. Základem bude teď už bývalá králičí klec(od jara do podzimu máme králíky v klecích,ty potahujeme podle potřeby),tu první jsem udělal drobet megalomansky z jeklů,co byly po ruce,no trošku jsem prostě neodhadl váhu,šla potahovat ve dvou se zatlým zubem. Takže vezmu klec,usadím na místo,dodělám dno a nasypu kamení metodou přiměřeně,to bude zátěž,co dá stabilitu,panely budou na závětrné straně-v případě nutnosti to traktor popotáhne. Klec je vysoká asi 800mm,na horní straně bude příhrada s velkým středovým čepem+obloukové kolejiště pro podpěru,aby se to nekývalo a čep nedostával velkou čočku v ohybu. Horní otočná konstrukce na 2panely,každý má tuším 1040*1760mm. Mně bude stačit rotovat na +-180',ráno východ,přes den pomaličku na západ,menší odchylky od směru k Slunci mně netrápí. Pohon motorkem+šnekové převodovky+koncový převod stará řetězovka z motokrosu,nastavení kroku přes spínací programovatelnou zásuvku,každé pootočení bude trvat třeba minutu,dvě,nastavení doby metodou pokus omyl,ať se to do večera otočí,kam potřebuju.Večerní návrat na východ ručně,jdu zavřít koně,otočím panely,jdu na kutě. Vývoj a případné úpravy plánuju za pochodu,mám v plánu tady dávat foto a informace.

Uživatelský avatar
Honza_2
Příspěvky: 459
Registrován: ned bře 09, 2014 4:37 pm
Bydliště: Dobruška

Re: Alternativní zdroje energie

#1343 Nový příspěvek od Honza_2 »

Teda kolegové, jak čtu postupně toto vlákno tak mě vaše příspěvky inspirují čím dál více se pustit do nějaké pidielektrarny také. Je to velice zajímavé téma.
"Rider XE 70, MF70 - už nejsou jen VARI."
.................................................................
"Vari 2T-aktuální stroj "

Uživatelský avatar
Honza_2
Příspěvky: 459
Registrován: ned bře 09, 2014 4:37 pm
Bydliště: Dobruška

Re: Alternativní zdroje energie

#1344 Nový příspěvek od Honza_2 »

Dáva píše: ned lis 13, 2022 2:58 pm Jo já jsem taky nadšený i přesto že mám jen pidielektrarnu. Fakt to funguje.
Parádní by byl ten otočný sloup asi na 4 panely co se natáčí za sluncem ale to už je komplikované.
Jak jsem z práce tak jsem si všiml o pár vesnic dál,že v dálce v polích je budova ZD družstva a u nich veliké 3x stožáry a na nich je velké množství panelu.
Jak postupuje slunce na obloze tak se to otáčí za sluncem a večer se opět natočí směrem na východ a čekají na ráno.
"Rider XE 70, MF70 - už nejsou jen VARI."
.................................................................
"Vari 2T-aktuální stroj "

Uživatelský avatar
Dáva
Příspěvky: 937
Registrován: stř zář 21, 2011 2:07 pm
Bydliště: Jablonec nad Nisou

Re: Alternativní zdroje energie

#1345 Nový příspěvek od Dáva »

Asi ty sloupy budou mít na sobě i měření větru a když přesáhne určitou mez tak to panely naklopí do horizontální polohy. Ale teď odhaduji nikde jsem to prozatím nezjišťoval.

Uživatelský avatar
DonKarlos
Příspěvky: 476
Registrován: ned črc 19, 2009 1:10 pm
Bydliště: Novojičínsko

Re: Alternativní zdroje energie

#1346 Nový příspěvek od DonKarlos »

Kdysi jsem taky hledal nejakou inspiraci na nataceni panelu a nasel tyto stranky:

https://vyrobaprvozuj.webnode.cz/vlastn ... ktrarna-3/

Uživatelský avatar
Honza_2
Příspěvky: 459
Registrován: ned bře 09, 2014 4:37 pm
Bydliště: Dobruška

Re: Alternativní zdroje energie

#1347 Nový příspěvek od Honza_2 »

Zajímavé 👍👍
"Rider XE 70, MF70 - už nejsou jen VARI."
.................................................................
"Vari 2T-aktuální stroj "

Uživatelský avatar
DonKarlos
Příspěvky: 476
Registrován: ned črc 19, 2009 1:10 pm
Bydliště: Novojičínsko

Re: Alternativní zdroje energie

#1348 Nový příspěvek od DonKarlos »

A jeste jeden odkaz: https://bastlirna.hwkitchen.cz/sledovac ... -arduinem/

Uprimne, trochu me zarazilo, ze pouzitim solarniho trackeru stoupne vyroba jen cca. o 15% :-/ To cislo sedi z vice zdroju. Nekde na netu je i nejaka diplomova prace na toto tema. Ted je otazka, vyplati se to? Nebo je lepsi prikoupit panely? :zapomel: Otazka je, jak se to cislo zmeni pri pouziti ruznych typu panelu. Mam na mysli polykrystalicky panel versus monokrystalicky :-/

Ja jsem tedy jen teoretik, ale mam kamarada, ktery si taky postavil malou FVE, a ten mi tvrdil, ze pozoruje celkem velke rozdily v okamzitem vykonu mezi letem a podzimem. Ze by pomohla zmena aspon naklopeni panelu.

Uživatelský avatar
Dáva
Příspěvky: 937
Registrován: stř zář 21, 2011 2:07 pm
Bydliště: Jablonec nad Nisou

Re: Alternativní zdroje energie

#1349 Nový příspěvek od Dáva »

Naklopení panelů by určitě pomohlo.
Zas by se vydojilo trochu energie navíc.

chobotek
Příspěvky: 10590
Registrován: ned lis 07, 2010 3:50 pm
Bydliště: Hohenelbe

Re: Alternativní zdroje energie

#1350 Nový příspěvek od chobotek »

Několik stran zpět jsem dával odkaz na výpočtový software. Vypočtené výsledky jsou v dobrém souladu s výrobou již provozovaných elektráren. Není tedy třeba se ptát, ale vyvinout vlastní iniciativu a trochu počítat. Čísla potom dají odpověď na otázky typu vyplatí se to? ;-)
Všechno, co se může pokazit... nás poučí.
Copak si myslíte, že pánem výroby je ředitel? I toto, pánem výroby je poptávka.

Odpovědět

Zpět na „Dům a stavba“