Alternativní zdroje energie

Moderátoři: rezis, Leo

Zpráva
Autor
other-side II
Příspěvky: 1241
Registrován: sob zář 03, 2022 9:15 pm
Bydliště: Perštejn

Re: Alternativní zdroje energie

#1561 Nový příspěvek od other-side II »

jestli si dobře pamatuju, 1m2 = 1kW ze slunce

panel má cca 18-23% úspěch, takže v panelech je to 1m2=200-250Wp

mono - lepší učinnost při slunci, horší při mraku
poly - obráceně než mono

já bral mono, pač mám hodně slunce, ale nikdy jsem to neměřil/neporovnával, tak netuším %tní rozdíly

to "pod mrakem" strašně záleží jak je sladěný napětí z panelů a MPPT regulátor, já to mám sladěný blbě, tak pod mrakem blbě vyrábím

FVE jsem chtěl od čez ceny 8kč/kWh, původně bazarový komponenty, což by šlo před dvěma roky, posl rok jsou bazarové ceny skoro stejně drahé jako ceny z obchodu se zárukou

na moji maringotce bych propálil ročně čezu za 10-15tis kč, při dnešní ceně, netuším jak by to bylo za tři roky

investice byla 20+20+12+5=60peněz

panely počítám dají 20let

měnič počítám 3-4roky max

baterky netuším, GELovky.....4-5let?

60peněz/15peněz ročně za čez=4roky návratnost když bude dobře

to vše víkend house Tiny House

na Perštejnský RD jsem počítal návratnost cca 2,5-3roky, primárně ohřev TUV, z baterek do světla, už sice máme novou stodolní střechu, kam bych to nacpal, měnič bych taky měl, ale asi to nebude tak horké, neb bude přesun do civilizace

já jsem na FVE dlouho koukal skrz prsty, kdyby byl čez "normální", neřeším FVE, ale nakonec je to podobný jako pěstovat maliny, akorát FVE nemusím zalejvat
klasickej zemědělec: moc horko, moc zima, moc mokro, moc sucho, atd atd

other-side II
Příspěvky: 1241
Registrován: sob zář 03, 2022 9:15 pm
Bydliště: Perštejn

Re: Alternativní zdroje energie

#1562 Nový příspěvek od other-side II »

jediný co mě dost píp je že je to černý a otepluje to planetu

ale ve finále nám to může bejt jedno, dětem beztak tuhle Zemi předáme v marastu, tak co

jinak ten pocit, když to vyrábí a ty to užíváš, to je pecka :)))))) , asi jako RIGi (těžba crypto) v kumbálu

mám rád soběstačnost, moc, ta nezávislost je pecka
klasickej zemědělec: moc horko, moc zima, moc mokro, moc sucho, atd atd

Sadra17
Příspěvky: 6077
Registrován: ned led 01, 2012 11:59 pm
Bydliště: Netolice

Re: Alternativní zdroje energie

#1563 Nový příspěvek od Sadra17 »

Ready píše: čtv led 05, 2023 8:07 pm Cena panelů a elektroniky zas tak strašná není,napálená je montáž na klíč přesně podle hesla nechci dotaci zadarmo.
je fakt že když jsem koukal na "sadu" tak vycházela na podobnou cenu co od firmy s montáží+dotací :shock:
malej traktorista v malým traktoru

other-side II
Příspěvky: 1241
Registrován: sob zář 03, 2022 9:15 pm
Bydliště: Perštejn

Re: Alternativní zdroje energie

#1564 Nový příspěvek od other-side II »

u dotací je to podle filozofie:

výtah do bytovky bez dotace za 900tis s dotací za 1,2mil

jedna firma, jeden výtah, dvě možnosti :)))))

solární dotace jsou fakt husťárna, to si každý spočítá, tam není poměr 0,9:1,2 ale 1:2

inu, pokrok
klasickej zemědělec: moc horko, moc zima, moc mokro, moc sucho, atd atd

tomous
Příspěvky: 3131
Registrován: sob úno 27, 2010 3:03 pm
Bydliště: Žďár nad Sázavou

Re: Alternativní zdroje energie

#1565 Nový příspěvek od tomous »

Asi těžko. Mě v loni kdy jsem se rozhodl pro 7,6KWp+ Googwe+ 10,5Kw baterky stálo slabejch 400. dotace 200. za to to prostě neuděláš a teď už vůbec ne. Soused před 3 rokama dělal za svoje bez dotací 7,6KWp bez baterek za 160 tis.

other-side II
Příspěvky: 1241
Registrován: sob zář 03, 2022 9:15 pm
Bydliště: Perštejn

Re: Alternativní zdroje energie

#1566 Nový příspěvek od other-side II »

tak já udělám modelovej příklad, to snad během víkendu stihnu, uvidíme jak si to nyní stojí

každý at si spočítá, jakou cestou se vydá, já jsem to chtěl řešit k boileru, dotačně, vyšlo mi, že když si to udělám sám, budu to mít výrazně levnější, sice s prací, ale budu si to moc udělat podle sebe a ne podle nich a nebudu muset držet dotační udržitelnost
klasickej zemědělec: moc horko, moc zima, moc mokro, moc sucho, atd atd

Míšánek
Příspěvky: 846
Registrován: pát úno 12, 2010 3:51 pm

Re: Alternativní zdroje energie

#1567 Nový příspěvek od Míšánek »

Tak to by mě zajímala tvá cesta ;-)
Ja právě taky váhám, zda-li do budoucna (ted jeste ne, v prvni řadě tu nemovitost musím vypořádat majetkově) řešit fve buďto na klíč "bez starostí" a dlouhých hodin studií jednotlivých produktů různýchproducentů, cenových porovnání atp. nebo tomu věnovat tu hromadu času nejen fyzickou instalací ale i právě tomu průzkumu trhu :zapomel:

Jo a jde mi také v prvé řadě hlavně o co největší soběstačnost, takže v tomto směru je násduvod řekl bych shodný. I když ten spotový prodej taky nevypadá úplně špatně co jsem si o tom zatím něco malinko naposlouchal.
Ale hlavně ta soběstačnost no, v kombinaci s kotlem na tuhá paliva.

Uživatelský avatar
UR1SK
Příspěvky: 1517
Registrován: pát črc 15, 2011 10:19 am
Bydliště: Liptov

Re: Alternativní zdroje energie

#1568 Nový příspěvek od UR1SK »

Chlapi nenahnevajte sa, ja som neriešil koľko to vyjde, návratnosť a podobné veci. Je to podľa mňa zbytočné, vstupuje do toho veľa premenných. Tiež som s tým začal, ale zistil som, že čím viac budem okolo toho špekulovať, ceny materiálu pôjdu hore. Taktiež som nechcel dotáciu, nebudú mi trtkovia úradnícki obmedzovať používanie môjho zariadenia v zmysle rozširovania, úprav a podobne. Nechcem mať s nikým nič. Distribútorovi som len poslal oznámenie, že prevádzkujem fotovoltiku, majú na to tlačivo. Všetko som si urobil sám, síce som musel naštudovať kopec vecí okolo toho. Samozrejme hľadal so cenovo najvhodnejšie alternatívy. Zo začiatku sme chceli ohrievať len bojler a nakoniec sa mi to tak zapáčilo, že idem v podstate až na varenie, zváranie a 3f. točivé stroje čistý ostrov. Samozrejme teraz v zime od novembra nie, ale ťahá to aspoň kotolňu a keď je pekný slnečný víkend a som doma tak prepnem dom na fotovoltiku. Dnes napríklad manželka oprala 3 práčky a stihlo ešte nabiť baterky na 79%. Ten pocit nezávislosti je parádny. Predávať prebytky nechcem, šetrím striedač, aspoň nemusí stále valiť na plný výkon.

Míšánek
Příspěvky: 846
Registrován: pát úno 12, 2010 3:51 pm

Re: Alternativní zdroje energie

#1569 Nový příspěvek od Míšánek »

Takže tedy nemáš hybrid, který by posílal přítoky pryč, jo? A musel se měnit hlavní jistic aby se barák nějak galvanicky oddělil od sítě nebo toto není třeba?

Jinak představu mám úplně tu samou, akorát bych teda rád aby bylo možno při velké produkci ze slunce použít nebo aspoň z části dokrmit i ty silové spotřebiče jako jsou 3f elektromotory, 230V svářečky atp. Ale nevím zda-li je toto možné, že by to člověk rozjel třeba v létě (např. senomet, cirkulárka) přímo ze slunce. Ale paráda by to byla.

A v případě horšího osvitu, aby ten systém tvořil aspoň back up pro "kriticky důležité" spotřebiče, jako jsou třeba oběhové čerpadla u topení, management splyňovacího kotle, mrazáky/ledničky, světlo atp...

To s těma příčkami je fajn. To by mě na tom asi fakt bavilo :) :ano:

other-side II
Příspěvky: 1241
Registrován: sob zář 03, 2022 9:15 pm
Bydliště: Perštejn

Re: Alternativní zdroje energie

#1570 Nový příspěvek od other-side II »

to si musí každý spočítat sám, co se mu vyplatí nejvíc, já znám stejný počet lidí co si to nechali dělat anebo si to udělali sami

kdybych byl rukama levej, tak si to nechám udělat, ale jelikož nýbrž mě to baví zkoumat, tak to zkoumám no, času to vzalo hodně, ale zase vím jak to funguje a co od toho čekat/nečekat

jsem schopnej u toho den zabít, s měřákem a koukat jak měnič kecá, nekecá, mrak, slunce, stín stromu, nabitý baterky, co to dělá v různých situacích, jak řešit přebytky, to hlavně proto, že chci daleko větší FVE na RD, ale pokrok jde dopředu, ještě vloni jsem chtěl vyřazený lifopo4 z elektroaut, na bazaru jsou prodejci, dneska bych si je spíš nekoupil a koupil normálně na krámě baterky pro FVE

prostě mě to baví a už oťukávám známé úředníky, jestli mi dovolí na kusu pozemku udělat menší park do 100kWp, resp jak se na to tváří, já doufám, že se situace zlepší, že to nebude vzbuzovat takový odpor ochránců přírody :))))

ale bylo mi připomenuto, když jsem ten pozemek (3ha) pořizoval před 10ti lety, jak se úřednice na ŽP obávala, abychom z toho nedělali solární park :))))) no a už je to tady :)))))

jinak dneska vyrobeno cca 650Wh :)))))
klasickej zemědělec: moc horko, moc zima, moc mokro, moc sucho, atd atd

Ready
Příspěvky: 391
Registrován: sob kvě 29, 2021 8:03 am
Bydliště: Karolinka

Re: Alternativní zdroje energie

#1571 Nový příspěvek od Ready »

Rád bych to měl úplně stejně,v létě,když je hodně slunka,táhnout i silové spotřebiče,pračka,myčka,žehlička a pod. Pokud nesvítí,ať to táhne aspoň základ,od toho bych odpíchl výkon panelů,v mém případě 8x375 W +24V500Ah z rozptylu kotelnu táhne vždy,i za sněžení a mlhy.Ono je to provázané,v jednoduchosti lze říci,že množství silovek,co zvládneš je pouze o velikosti baterie a výkonu měniče a o plánování práce podle počasí....bude svítit,řežu dřevo,nesvítí,jedu pro další do lesa ,když máš slabou baterku,taky brzo dořežeš.. :smich: ..v tomto se mi jeví jako dobrá cesta kozlík a el.pila....taky to tak praktikuju,podle stavu baterky jede buď jenom kotelna nebo připojím světla+zásuvky v baráku,když je hojnost,hodně malých mašin v dílně mám předělaných na 24V a jedem.....
O dotacích všeobecně se asi nemá cenu bavit,s principem nezávislosti si to silně protiřečí....a je otázkou,kolik jedinců se solárem na dotace by si je doopravdy dalo,kdyby ta dotace nebyla. V tomto my bezdotační máme svědomí čisté :)

Míšánek
Příspěvky: 846
Registrován: pát úno 12, 2010 3:51 pm

Re: Alternativní zdroje energie

#1572 Nový příspěvek od Míšánek »

To Ready: A máš ten management připojování/odpojování zásuvek a světel v baráku nějakým způsobem zautomatizován nebo je to pouze manuálně ovládané čistě na Tvém uvážení?

Jinak já si říkal zda-li by nebylo vhodnější fungovat na 48V. Nějak jsem pochopil že že tato voltáž je vhodnější vzhledem k tomu, že je pak třeba zase o něco menších proudů k dosažení stejného výkonu... Ale možná jsem to pochopil špatně :pohlavek:

other-side II
Příspěvky: 1241
Registrován: sob zář 03, 2022 9:15 pm
Bydliště: Perštejn

Re: Alternativní zdroje energie

#1573 Nový příspěvek od other-side II »

já bych to u těch menších FVE rozdělil takto

do 1500W/230V = stačí 24V aku

1500-3000W/230 = 48V

nad 3000W/230V - čím víc 48V baterek tím líp anebo už nejlépe lifepo4 vysokonapěťový
klasickej zemědělec: moc horko, moc zima, moc mokro, moc sucho, atd atd

Ready
Příspěvky: 391
Registrován: sob kvě 29, 2021 8:03 am
Bydliště: Karolinka

Re: Alternativní zdroje energie

#1574 Nový příspěvek od Ready »

Milánek.....celé ovládání všeho je ručně,ono to celé začlo jako myšlenka zálohy pro topení,dřív jsem měl klasiku kotel,co uměl samotíž,v loni jsem dal teplovodní krb a ten bez čerpadla jet neumí a výpadky elektřiny máme v zimě často.UPS jsem nechtěl.A teď podle potřeby a podmínek rozšiřuju,místo 2 panelů už je 8,na jaro další MPPT pro rozdělení pole,současný utáhne 8 panelů jenom z rozptylu,jak začne svítit,bude slabý,pokud to v létě bude vyrábět hodně,můj sen je malý akutraktor na prácičku okolo baráku,takže další rozšíření jak panelů,tak akukapacity atd.....z 24V jde dostat trvalý výkon do 2kw.(čím vyšší kapacita aku,tím lépe),na větší je omnoho lepší 48V systém,tam ovšem vidím jistou nevýhodu v regulátoru(samo pouze moje domněnka),že potřebuje hodně panelů do série a vysoké spouštěcí napětí,můj 24V MPPT spustí v okamžiku,kdy z panelů jde i o malinko víc voltů,než je na baterce,na zimu k nezaplacení.
Ale já celý tento "projekt" beru jako hru a zábavu s cílem zas o něco méně záviset na okolí,celé si to vymýšlím a buduju sám podle nálady a potřeb jako blbuvzdorný ostrov(proto třeba to přepínání ručně,aspoň to člověka nutí udělat kontrolu,že vše je OK),baví mně to....takové Lego pro dospělé.-takže moje úhly pohledu můžou být jinde nepoužitelné a zcestné,je třeba to zohlednit :D

Uživatelský avatar
krajan
Příspěvky: 2598
Registrován: pon led 06, 2014 4:33 pm
Bydliště: Tren. Bohuslavice

Re: Alternativní zdroje energie

#1575 Nový příspěvek od krajan »

ja to prepinam " automaticky a pomerne jednoducho " . A funguje to pomerne dobre aj ked to ma muchy .
Zacnem tym ze cele to ovlada stievaci snimac to znamena nie je svetlo ----- neprepne sa . Do serie su zapojene relatka z striedaca .
Cize pokial nenahodi striedac ( u mna dva ) a zaroven nie je dost slnka tak sa nic nedeje . A este jeden casovac , aby sa to nahodilo az po hodine co zacne svietit slnko v dostatocnej intenzite .
Vždy je na vine len malé kladivo
Zabi bobra zachrániš strom
http://www.nasetraktory.eu/forum/viewto ... 13&t=65774
nieco z youtube https://www.youtube.com/watch?v=fooaNIi ... wl&index=2

Odpovědět

Zpět na „Dům a stavba“