Zplynovací kotel

Moderátoři: rezis, Leo

Zpráva
Autor
pql
Příspěvky: 467
Registrován: pon črc 09, 2007 4:09 pm
Bydliště: u Sobotky

Re: Zplynovací kotel

#391 Nový příspěvek od pql »

ohříváš cca 1000 kg vody
počítejme začátek 21 C konec průměrně 84 C
měrná tepelná kapacita vody 4180 J na kg a stupen teploty (to je kolik energie je potřeba na jedno kilo o jeden stupen

čili 1000*(84-21)*4180 se rovná 263 340 000 Joule,
topil si přesně pět hodin a výkon se rovná práce za čas, takže

263 340 000/(5*3600) se rovná 14,63 kw, které šlo do nádoby

jakým výkon si topil, to se spočítat nedá, jelikož nevíme kolik vzduchu si ohříval do komína, a kudy tedy nějaká energie utekla. Lze to celkem odhadnout ze spotřebovaného paliva podle jeho výhřevnosti, a zároveň se dostaněš k účinnosti přeměny paliva na teplou vodu.

Metracek
Příspěvky: 651
Registrován: ned bře 24, 2013 12:00 am
Bydliště: Brno/Vysočina
Kontaktovat uživatele:

Re: Zplynovací kotel

#392 Nový příspěvek od Metracek »

lapav píše: pát dub 15, 2022 5:04 am Ahoj Metrácku,
Kolik kubíku štípeš ročně , a jáký štípeš průměry ?
Kolik ročně, popravdě to neměřím, naskladňuji na zahradu neustále, jak je volno. Jeden rok jsem mohl rozštípat jen 10m3 a jiný rok se nebojím říci 40m3. Teď mám na zahradě cca 100 prm štěpin v metrech a cca 100m3 v kulatině. Další palivo se ještě válí na stojáka či po hromadách v lese. Průměry všechny, maximálně co jsem měl někde okolo 50 cm, víc jak 60 cm si myslím, že jsem neměl. Neberu takový ty prdeláče první metr, kde jsou kořenový náběhy, tam jsem se určitě na 60cm dostal.

lapav
Příspěvky: 552
Registrován: stř říj 22, 2008 4:41 pm

Re: Zplynovací kotel

#393 Nový příspěvek od lapav »

Ahoj Metracku ,
Mám taky velkou zásobu dřeva ,něco roštípaný v metrech cca 100m3 v kulatině cca 200 m3 a v lese mám taky ještě dřevo .Chci se zeptat jestli dřevo přikrýváš ?

J.A.Y.
Příspěvky: 1985
Registrován: čtv pro 25, 2008 10:24 pm
Bydliště: Okr. Náchod
Kontaktovat uživatele:

Re: Zplynovací kotel

#394 Nový příspěvek od J.A.Y. »

Metracek píše: stř dub 13, 2022 8:28 pm Nějak jí Víťo skladovat musím, je mi jasný, že myši si cestu najdou, ale nebudu jí skladovat v baráku... Jak se změní ÚP obce, tak postavím pergolu 9x5m, kde to chci skladovat. Teď dle ÚP nemůžu postavit maximálně 5x5m což je moc malý :smich:
A nemuzes postavit 5x4,5 a hned vedle druhou 5x4,5? :smich: ja treba ted, protoze mame debilniho souseda budu oddelovat pergolu od baraku, aby byla volne stojici. To, ze bude stat 1cm od baraku by vadit nemelo. Minimalni vzdalenost neni urcena.

Metracek
Příspěvky: 651
Registrován: ned bře 24, 2013 12:00 am
Bydliště: Brno/Vysočina
Kontaktovat uživatele:

Re: Zplynovací kotel

#395 Nový příspěvek od Metracek »

lapav: štěpiny nechávám cca 2 roky v rázu bez zakrytí a mezitím z jiných starších rázů předělám pár plechů co mám, jak se nařežou..., ale měl jsem ráz i 5 let bez zakrytí a v pohodě. Zakrývat budu, tu kulatinu co navážím mi bude na zahradě strašit aspoň 10 let možná více :smich: . Dají se sehnat plachty cca 500g/m2 za solidní cenu. Jedny mi utekly za 30kč/m2. Odkory naskládám na kulatinu, abych vytvořil cca "rovinu" a na to položím tu plachtu. Přesah nechám do 50 cm, celé t zakrývat až dolů nebudu, ať to stále větrá.

J.A.Y.: jednu bych mohl, ale tu druhou až se změní ÚP obce a vypadalo by to jako pěst na oko a to nechci. Čekal jsem skoro 2 roky než se bude dělat změna ÚP, tak jsem před měsícem dal žádost a uvidím. Varianta dvě byla si nechat altán geodetem zaměřit více "v levo", kde dle ÚP stavět můžu a reálně to postavit kde chci. Až by se ÚP změnil, tak bych jen zažádal o nějakou změnu, ale zase geodet a znovu zaměřit... Kdyby se ÚP nezměnil, tak nevím, jak by se to řešilo. Tak jsem paní na stavebním úřadě poděkoval, ale že si počkám na ÚP. :smich:

lapav
Příspěvky: 552
Registrován: stř říj 22, 2008 4:41 pm

Re: Zplynovací kotel

#396 Nový příspěvek od lapav »

Ahoj Metracku,
Kolik hektarů lesa máš ?

Uživatelský avatar
jara1303
Příspěvky: 2903
Registrován: úte říj 30, 2012 2:05 pm
Bydliště: Vlčnov

Re: Zplynovací kotel

#397 Nový příspěvek od jara1303 »

Zdarec,
je tam, jede jak pila, už jsem topil, a mozu rect , že na 50% a to byl hukot na cca 2/3 nasypky, becky na 80 a radiátory žhavé, uz jsem to musel vypnou nebo by sme museli spát na dvore. Super je ten stalozar, všechno si řídí sám, fakt je to mercedes mezi kotlama, i co říkali instalatéři...

Obrázek Obrázek Obrázek Obrázek

J.

Uživatelský avatar
25k
Příspěvky: 952
Registrován: sob pro 03, 2011 10:43 pm
Bydliště: Sobotka

Re: Zplynovací kotel

#398 Nový příspěvek od 25k »

zdravím jaký to má parametry a prosím cenovku co to vyšlo samotný kotel bez nádrží, jinak jste měl na dotace nebo ne? děkuji moc

Uživatelský avatar
jara1303
Příspěvky: 2903
Registrován: úte říj 30, 2012 2:05 pm
Bydliště: Vlčnov

Re: Zplynovací kotel

#399 Nový příspěvek od jara1303 »

Jj na kotllikovku
Cena byla v unoru kdy sem kotel objednaval kolem 106 tis. s lambdou nyni stoji tusim tento kolem 119 tis.
Je to 20 kw.
Drahe je to všechno jak kráva...
Jara

Uživatelský avatar
25k
Příspěvky: 952
Registrován: sob pro 03, 2011 10:43 pm
Bydliště: Sobotka

Re: Zplynovací kotel

#400 Nový příspěvek od 25k »

děkuji moc já právě mám starý viadrus 4 článek tak řeším něco místo něj bez dotace a bez nádrží jen kotel ale koukám sleduji i přemýšlím o atmosovi 20kw nebo jaký máte názor

bratrH
Příspěvky: 892
Registrován: úte pro 22, 2009 5:41 pm
Bydliště: Lužany

Re: Zplynovací kotel

#401 Nový příspěvek od bratrH »

Za mně OPOP H 420 Eko.Spálíš v něm vše.Já topím piliny,hoblovačky,dřevo a špalíčky.Doma trenková teplota 25 st a výš.K tomu TUV....Před dvěma lety mně stál 26 800 Kč i s montáží.

lapav
Příspěvky: 552
Registrován: stř říj 22, 2008 4:41 pm

Re: Zplynovací kotel

#402 Nový příspěvek od lapav »

Ahoj Z 25 ,
Proč si nenecháš Viadrus ?

Metracek
Příspěvky: 651
Registrován: ned bře 24, 2013 12:00 am
Bydliště: Brno/Vysočina
Kontaktovat uživatele:

Re: Zplynovací kotel

#403 Nový příspěvek od Metracek »

Jaro tak gratuluju dočkal ses :) :friends: . Jojo ten kotel je pecka, já si vzpomínám, jak topenář u mě zkoušel poprvé v tom topit drobnou štěpku. První zapálení jsme dali 100 % výkonu, štěpka drobná, naprosto suchá. Ten absolutně nechápal, to valilo jak lokomotiva a topenář jen čuměl a říkal, "tak toto jsem ještě neviděl" :smich: :smich: :smich:

Jinak dej si pak v sezóně větší výkon, mně bylo doporučeno nechodit pod 70 % výkonu z jeho zkušenosti.

Uživatelský avatar
25k
Příspěvky: 952
Registrován: sob pro 03, 2011 10:43 pm
Bydliště: Sobotka

Re: Zplynovací kotel

#404 Nový příspěvek od 25k »

ahoj lapav ten viadrus už má svoje za sebou jedno je norma že už nemůže být a druhý je to že v něm strašně propálím a výkon kde nic tu nic tak proto přemýšlím o výměně no ale je to takové zatím že sonduji kde co, rodiče mají atmos kombi teda a nadmíru spokojený ale o tom blaze harmony jsem taky pročetl hodně a výkonově super jen ta váha a velikost nevím jestli bych ho tam dostal ...

Uživatelský avatar
jara1303
Příspěvky: 2903
Registrován: úte říj 30, 2012 2:05 pm
Bydliště: Vlčnov

Re: Zplynovací kotel

#405 Nový příspěvek od jara1303 »

Metracek píše: pát črc 08, 2022 7:35 am Jaro tak gratuluju dočkal ses :) :friends: . Jojo ten kotel je pecka, já si vzpomínám, jak topenář u mě zkoušel poprvé v tom topit drobnou štěpku. První zapálení jsme dali 100 % výkonu, štěpka drobná, naprosto suchá. Ten absolutně nechápal, to valilo jak lokomotiva a topenář jen čuměl a říkal, "tak toto jsem ještě neviděl" :smich: :smich: :smich:

Jinak dej si pak v sezóně větší výkon, mně bylo doporučeno nechodit pod 70 % výkonu z jeho zkušenosti.
Jj diky, uz jsem nedoufal, že se kotel podaří sehnat do termínu, kdy mě měla dotace propadnout.
Nakonec se m6e jedné manazerce v Blaze zželelo a kotel mě dala. V pondeli jsem byl osobně pro něj a v úterý a středu už byl napojen a ve čtvrtek veškeré podklady na dotace...
První zatop na 50% ale jel jak pila nabihal úplně neskutečně rychle, v baráku radiátory hned horké a valil do nadrzi na 85st. A to celé na cca 2/3 nasypky cca 3 hodiny, podotýkám, že voda kterou jsem přes úpravnu napouštěl měla 8 st žze studny. Do sebe si vůbec tu studenou nepustil až po cca 2 hodinách až měla vratka do kotle kolem 30 st tak ji pustl...
V horaku jak kdyz zapalis autogen na plné kule. Ještě je dobre když otevřeš přikládají dvířka tak se automaticky ventilator rozjede na 100% aby nekouril. Ne jak u jiných kotlů klapky, termostaticke regulátory dvirek a jiné figurky...
Super je i ten stalozar a detekce paliva.kdyz ho dám na 100% zůstane celý konus nasyply žhavý, ventilator vypne a čeká na další přiložení(az 8 hodin). Asi ho dám na 60%...
Asi to bude opravdu jeden s nejlepších kotlů na trhu...
Píši za s Lamdou úspora paliva 50-60%..

Zatím po 1 zatopeni velka spokojenost i topenari na to celkem hleděli... ještě čekám na pokojový termostat má být až koncem července...

Tak uvidim jak sezóna, kolik paliva spotřebuje.

Dá se někde v okolí UH koupit suchá stepka ???
J.

Odpovědět

Zpět na „Dům a stavba“