Zplynovací kotel

Moderátoři: rezis, Leo

Zpráva
Autor
Uživatelský avatar
pepanek
Příspěvky: 907
Registrován: úte zář 13, 2016 7:14 pm
Bydliště: rokycany

Re: Zplynovací kotel

#256 Nový příspěvek od pepanek »

Má pravdu předsedo taky jsem vyměnil kotel a věnuji se přípravě a obsluze tak polovinu času proti nezničitelnému U22. Musíš se rozhodnout co chceš. A uplně nejvíc je doplnit soustavu o slušnou akumulačku. Tím se zlepší i komfort bydlení 8)

Uživatelský avatar
imaginaro
Příspěvky: 4809
Registrován: čtv bře 24, 2011 1:43 am
Bydliště: olomoucko

Re: Zplynovací kotel

#257 Nový příspěvek od imaginaro »

Jj, akumačka je super, já budu letos přidávat druhou :)
"NEMUSÍŠ VŠECHNO VĚDĚT,STAČÍ VĚDĚT KDE TO NAJDEŠ."
-můj dědeček-
https://imaginaro.rajce.idnes.cz/Kubotka/
můj záhon- www.imaginaro.rajce.idnes.cz/vyvyseny_zahon/

Uživatelský avatar
Britt
Příspěvky: 19329
Registrován: čtv lis 06, 2008 9:04 pm
Bydliště: Poděbrady

Re: Zplynovací kotel

#258 Nový příspěvek od Britt »

Já jsem dodnes nepochopil důvod instalace akumulační nádrže. Proč ohřívat x litrů vody zbytečně navíc? Já mám v systému cca 200 litrů a už to sežere spoustu energie. Jenom kotel má obsah 90 L. Při současných teplotách spálím denně 1 kbelík uhlí, doma mám 23°C a ještě ohřívám TUV.
Když máte v ruce kladivo, všechno ostatní vypadá jako hřebík.

Uživatelský avatar
vitex
Příspěvky: 20348
Registrován: ned srp 28, 2011 8:01 pm
Bydliště: Kuřim

Re: Zplynovací kotel

#259 Nový příspěvek od vitex »

Protože máš úplně jiný kotel,než o kterém je řeč a který musí jet na plný výkon.Proto ta akumulačka.

Uživatelský avatar
_luky_
Příspěvky: 809
Registrován: čtv pro 25, 2008 12:23 pm
Bydliště: kdesi u Berouna

Re: Zplynovací kotel

#260 Nový příspěvek od _luky_ »

Přiblížím ti to na příkladu mě samotného a mého souseda. Soused topí uhlím. Každý večer se nedají otevřít okna, protože z jeho komína se line hustý dým po několik hodin. Zvlášť v tomhle období, kdy je vlastně teplo a není moc potřeba topit. Zbytek dne to trochu pokuřuje, jak to má přiškrcený. Chodí přikládat minimálně 4x denně, ráno, po práci, večer...

Já chodím do kotelny, když se mi to hodí. Třeba večer, když děti usnou, zajdu do kotelny a zatopím. Tedy nechodím do kotelny, když je mi zima, ale když se mi to hodí. Naložím kotel dřevem, zapálím a za 10-15 minut jsem zpátky doma. Když je zima, tak tam ještě jednou zajdu ráno před cestou do práce naložit a pak mám několik dní o teplo postaráno. Kotel na jedno naložení hoří cca 6 hodin plným výkonem a natápí akumulačku. Teplota radiátorů se řídí ekvitermní regulací. Doma tedy kolísá teplota asi o 0,2°C a radiátory jsou jen trochu vlažný. A soused když se netrefí do cca 15minut po zapálení kotle nemá šanci zjistit, že topím. Protože to, co mi jde z komína není ani vidět, ani cítit.
Tím chci říct, že všichni co topí uhlím v litině považují akumulačku za nesmysl. A kdo topí dřevem a má akumulačku se jen potutelně usmívá a když je dotázán, svěří se s dobrými zkušenostmi.
Jako důkaz budiž to, že moje drahá polovička, která technice moc nerozumí, považuje tu akumulačku za nejlepší vynález pod sluncem pro topení tuhými palivy. A to vlastně neví co mám v kotelně, posuzuje to pohledem od radiátoru.

Objem vody v systému je irelevantní. To teplo, které do té vody dodáš ohřátím si zase vezmeš zpět v radiátorech.

Uživatelský avatar
pepanek
Příspěvky: 907
Registrován: úte zář 13, 2016 7:14 pm
Bydliště: rokycany

Re: Zplynovací kotel

#261 Nový příspěvek od pepanek »

luky to popsal dost přesně:
kdo nemá akamulačku v případě potřeby zatápí a potom nějak reguluje(spíš se snaží) tzn. škrtí, nebo nechává vyhasnout
ráno má zase zimu, přijde domu zima
kdo má akumulačku v případě že má studenou zatopí, jede na plno, podle potřeby přikládá aby natopil akumulačku a pak podle velikosti užívá pomocí regulace teplo. V zimě přijdu domu, doma to co mám nastaveeno na teploměru. Na celé kotlíkové dotaci pro mě nejlepší věc. Ztráty- 0% mám jí v baráku 8)
V současnosti zatápím 1x za 3dni, zároveň ohřeji tu vodu taky

gregor811
Příspěvky: 181
Registrován: úte led 24, 2017 6:36 pm
Bydliště: Dolný Kubín

Re: Zplynovací kotel

#262 Nový příspěvek od gregor811 »

To čo napísal Luky je z ríše jeho snov a prianí. Alebo, že by to fungovalo cez leto?

Uživatelský avatar
_luky_
Příspěvky: 809
Registrován: čtv pro 25, 2008 12:23 pm
Bydliště: kdesi u Berouna

Re: Zplynovací kotel

#263 Nový příspěvek od _luky_ »

V konečném stavu je to teprve třetí sezonu, takže nějaký stoletý zkušenosti zatím nemám. Ale vyštrachal jsem pro tebe jeden obrázek nabíjení nádrže z února 2018. Ty 4 teploty aku jsou 4 čidla na jedné nádrži asi po půl metru.
Je tam vidět, že jsem v kotelně byl celkem dvakrát. A že při teplotě kolem nuly vydržím z nádrže topit 50 hodin. Letos jsem ještě vylepšil izolaci aku nádrže, tak to bude ještě trochu lepší.

Obrázek

Uživatelský avatar
DonKarlos
Příspěvky: 476
Registrován: ned črc 19, 2009 1:10 pm
Bydliště: Novojičínsko

Re: Zplynovací kotel

#264 Nový příspěvek od DonKarlos »

Taky se přidávám k Lukymu a Pepankovi. Pro upřesnění:

Moje sestava: Atmos DC25S, aku cca 1370litrů, podlahovka
Barák: z konce 19 století, několikrát upravovaný, naposled mnou - generální rekonstrukcí, jednopodlažní, zastavěná plocha 185m2, podlahová plocha cca 150m2, zdivo 1/4 plná cihla 45cm, 1/4 plná cihla 65cm, 1/2 Porotherm 44EKO+profi, zatepleno šedým polystyrenem 14cm, v podlaze 16cm EPS150 (6+5+5) + 3cm systémová deska (19cm dohromady), anhydrit, stropy trámové, 24cm vaty mezi trámy + 5cm tvrdé vaty pod trámy, okna plastová trojskla.

AKU nabíjím od 4 do 6 hodin, podle venkovní teploty a stavu teploty uvnitř domu = 3 až 4 naložení kotle. Topím měkkým dřevem. Zkoušel jsem i tvrdé a je to poznat - lepší. Když v noci nemrzne a přes den jsou teploty okolo 5 až 10°C, vydrží AKU 3dny. Myšleno: jeden den zatopím, druhý a třetí jedu z AKU. Ohřívám s ní i TUV. Při -15°C topím ob den. Barák vytápím na 22°C.

To jen ať mají někteří představu

Karel

Uživatelský avatar
edo
Příspěvky: 1400
Registrován: úte říj 21, 2008 4:10 pm
Bydliště: Kopanice

Re: Zplynovací kotel

#265 Nový příspěvek od edo »

cez leto som konečne našiel kúrenára, čo nie je len slubotechna a trocha si nechal "upratať" kotolňu, nakoniec to dopadlo tak, že zostal len kotol, akumulačka a radiatorový okruh a jedno čerpadlo.. pribudol jeden okruh na ohrev vody v bazéne. pri tej príležitosti bolo treba aj elektriku nanovo zapojiť, tak som si všetky tie spotrebiče na kúrenie dal do jednej zástrčky aby som tam neskôr mohol vložiť záložný zdroj. nie že by sme nejak trpeli výpadkami prúdu, ale tak radšej mať ako nemať. ako zdroj energie pre záložný zdroj slúži baterka z kosačky, kde zhruba sedí, že keď je vykurovacia sezóna, tak kosačka nemá sezónu. odhadujem že by to mohlo aj dve hodiny potiahnuť z tej 17 Ah baterky. keď nepôjde kotol a pôjde len okruhové čerpadlo na radiatory, ktoré ide najčastejšie na 3-4W tak to určite aj celú nádrž vykúri.. keby náhodou bol nejaký väčší výpadok prúdu, tak tam môžem napojiť 180 Ah baterku z traktora, alebo pripojiť naštartovanú kosačku a využiť to ako elektrocentrálu.
možno sa niekto inšpiruje


gregor811
Příspěvky: 181
Registrován: úte led 24, 2017 6:36 pm
Bydliště: Dolný Kubín

Re: Zplynovací kotel

#266 Nový příspěvek od gregor811 »

To by ma veľmi zaujímalo ako dokáže jedno 4W čerpadlo obslúžiť kotolňu s drevosplyňovacím kotlom, nádržou, bojlerom, bazénom a radiátorovým okruhom. Teda najmä to ako dokáže také čerpadlo ochrániť kotol, pri normálnom výkone, pred prehrievaním a slušne nabiť nádrž a bojler. Nehovoriac o bazéne.

honzasl
Příspěvky: 667
Registrován: čtv dub 21, 2011 8:29 am
Bydliště: Nekoř (okr. ÚnO)

Re: Zplynovací kotel

#267 Nový příspěvek od honzasl »

Nechci podrývat nikomu dobrou práci, ale obecně jsem vždycky skeptický k záložním zdrojům v kotelně.

Co je potřeba řešit:

1) Přetopení kotle při výpadku elektřiny. Na to existuje levné, jednoduché a spolehlivé řešení: vychlazovací smyčka, připojená k veřejnému vodovodu. Pokud ta není, je na místě záložní zdroj pro vychlazovací čerpadlo.

b) Topení v bytě, když pár hodin nejde proud. V normálním baráku neklesne teplota tak rychle, abych to pár hodin nevydržel. Tak jako tak, baterie nevydrží déle, než pár hodin. Takže UPS je vlastně zbytečná záležitost.

c) Topení, když týden nepůjde proud, protože je kalamita. S baterií v UPS jsem stejně v háji, potřebuju tak jako tak elektrocentrálu, nebo jiný podobný zdroj. Nebo krbová kamna v obýváku.

Uživatelský avatar
edo
Příspěvky: 1400
Registrován: úte říj 21, 2008 4:10 pm
Bydliště: Kopanice

Re: Zplynovací kotel

#268 Nový příspěvek od edo »

treba čítať s porozumením, 4W je čerpadlo len na radiatorový okruh... inak sú tam samozrejme ďalšie tri čerpadlá... nabíjať bojler asi nie je nutnosť pri výpadku o bazéne sa netreba baviť, to je záležitosť neskorej jari.
dochladzovacia slučka je snáď asi samozrejmosť, pokiaľ viem väčšina výrobcov kotlov ti nedá záruku bez nej... ale prax mi ukázala že je to zariadenie dosť nespolahlivé, keďže sa aktivuje sporadicky... takže sa buď neaktivuje vôbec alebo sa po spustení zasekne pretečie ti tam x kubíkov vody, ak si to zrovna nevšimneš, nie si doma atď
vzhľadom na celú cenu kotolne je ten záložný zdroj minimálna investícia.. ale však nikomu som to nevnucoval, dal som to sem len ako inšpiráciu. ale tak chápem, že to treba zhejtovať.

fronterman
Příspěvky: 260
Registrován: pon kvě 02, 2011 2:50 pm
Bydliště: Rožňava

Re: Zplynovací kotel

#269 Nový příspěvek od fronterman »

Tak to bolo dosť nejasné, keď na začiatku príspevku si písal, že jedno čerpadlo. Ale hlavne, že sa to vysvetlilo.
Keď nejdem oproti, tak aspoň vyčnievam z radu.

Uživatelský avatar
oco13
Příspěvky: 15808
Registrován: ned říj 20, 2013 5:56 pm
Bydliště: Nové Zámky

Re: Zplynovací kotel

#270 Nový příspěvek od oco13 »

Len tak na okraj ak u nás vypadne elektrika , že sa vypne kotol to je asi na poslednom mieste. Ale že nejde internet a tým pádom gazdinej FB to začne cirkus. Cez kamarátku si zohnala číslo na riaditela nášho oblastného rozvodného distribútora a velmi dôrazne mu vysvetlila že večer ho prídu pozrieť všetky bulvárne televízie a navyše aj komisia z Bruselu. Výsledok - do 10 minút elektrika naskočila a plánované odstávky jej chodia pol roka dopredu a vždy po mesiaci pripomienka. :smich: :smich:
Inak mám samotiažny systém s 2 colovým rozvodom a dva kotle plyn a drevo. Keď to potrebujem zapne sa plyn a kúri okamžite a keď sa mi chce tak zakúrim drevom a šetrím plyn. 8)

Odpovědět

Zpět na „Dům a stavba“