Zplynovací kotel

Moderátoři: rezis, Leo

Zpráva
Autor
chobotek
Příspěvky: 10466
Registrován: ned lis 07, 2010 3:50 pm
Bydliště: Hohenelbe

Re: Zplynovací kotel

#376 Nový příspěvek od chobotek »

Objem vody znáš, teploty znáš... Jestli jsi ohříval vodu o 70°C, bylo třeba jí dodat asi 170kW (počítám, že něco je v kotli a rozvodu) a to odpovídá výkonu téměř 19kW po dobu 9h (vycházím z časů, které jsi psal). Kde je těch 40kW? ;-)
Taky bys mohl zkontrolovat účinnost, tj. zvážit spálené palivo, změřit mu vlhkost a tak. Jinak většina kotlů umí skoro dvojnásobný výkon proti jmenovitému, samozřejmě na úkor účinnosti a životnosti.
Všechno, co se může pokazit... nás poučí.
Copak si myslíte, že pánem výroby je ředitel? I toto, pánem výroby je poptávka.

Uživatelský avatar
imaginaro
Příspěvky: 4747
Registrován: čtv bře 24, 2011 1:43 am
Bydliště: olomoucko

Re: Zplynovací kotel

#377 Nový příspěvek od imaginaro »

Chobotku, jestli tě můžu požádat o laskavost, já to počítat neumím a přijde mi že to natápím dlouho. Tak že bych, jak budu cca za 2-3 dny topit, vybil nâdrž do podlahy, zavřel výstup do baráku, stopnul jak dlouho mi bude trvat natopit celou nâdrž a že bys mi to prosím spočítal kolik ti vyjde výkon kotle tak jak ho používám. Zajímá mne jak moc je zâvyslý výkon kotle na teplotě spalin, tak pro začátek a představu.
"NEMUSÍŠ VŠECHNO VĚDĚT,STAČÍ VĚDĚT KDE TO NAJDEŠ."
-můj dědeček-
https://imaginaro.rajce.idnes.cz/Kubotka/
můj záhon- www.imaginaro.rajce.idnes.cz/vyvyseny_zahon/

chobotek
Příspěvky: 10466
Registrován: ned lis 07, 2010 3:50 pm
Bydliště: Hohenelbe

Re: Zplynovací kotel

#378 Nový příspěvek od chobotek »

To je maličkost. Akorát je to přesné počítání s nepřesnými čísly, takže by bylo dobré je omezit. Třeba tak, že čas začne běžet, až se zahřeje kotlový okruh. A měření času se ukončí ještě před tím, než pojde palivo po posledním přiložení - v tom okamžiku se odečte teplota. I pokud jsou na akumulaci dva teploměry, stejně půjde o odhad nárustu teploty.
Teď po sobě čtu předchozí text, má být 170kWh, samozřejmě.
Všechno, co se může pokazit... nás poučí.
Copak si myslíte, že pánem výroby je ředitel? I toto, pánem výroby je poptávka.

Metracek
Příspěvky: 651
Registrován: ned bře 24, 2013 12:00 am
Bydliště: Brno/Vysočina
Kontaktovat uživatele:

Re: Zplynovací kotel

#379 Nový příspěvek od Metracek »

40 kW by bylo, kdyby kotel běžel na 100 % a to bylo vyjádření topenáře, že v počátku běží na vyšší výkon než si to sedne. Já jsem kotel reguloval ještě během první nebo po shoření první násypky na 70 %. Vody mám v okruhu cca 2200 l demi vody jsem natlačil čerpadlem a něco se ještě trochu dopustilo. Pokud běžel hned na 25 kW jak má a já ho stáhl na 70 %, tak jsem na výkonu 17,5kW.

Výpočet máš celkem dobrej, topenář z hlavy říkal cca 200kWh než nahřeju vodu.

Koukl jsem do econetu, kde se mi zaznamenávají na dálku data a tak jsem si nechal vyhodit graf s časy, jak dlouho to topilo a po sečtení to vychází na 6h času než to natopilo.

chobotek
Příspěvky: 10466
Registrován: ned lis 07, 2010 3:50 pm
Bydliště: Hohenelbe

Re: Zplynovací kotel

#380 Nový příspěvek od chobotek »

Takže násypka vystačí na 2h při výkonu 70%? Psal jsi, že k natopení bylo třeba 3 násypky a teď píšeš celkový čas 6h. To vychází skoro na 30kW. Zkus to napsat nějak uceleně, tyhle útržkovité informace si protiřečí.
Všechno, co se může pokazit... nás poučí.
Copak si myslíte, že pánem výroby je ředitel? I toto, pánem výroby je poptávka.

Joe66
Příspěvky: 1502
Registrován: ned pro 14, 2014 12:45 am
Bydliště: Slovensko

Re: Zplynovací kotel

#381 Nový příspěvek od Joe66 »

Metracek neviem ci mas stipacku + aku vykonnu ale bez stipacky rubat sekerou hrube alebo zapecne buky na 50cm dlzku + manipulovat s takym drevom je na pitchu :jazyk: .

Metracek
Příspěvky: 651
Registrován: ned bře 24, 2013 12:00 am
Bydliště: Brno/Vysočina
Kontaktovat uživatele:

Re: Zplynovací kotel

#382 Nový příspěvek od Metracek »

to Chobotek: já jsem psal, že násypka mi vydrží cca 2-4,5h a že jedu na 70 % výkonu. Každá násypka měla jinej objem, někdy jsem zkoušel narvat úplně plnou, jinde zase 3/4 či 2/3 násypky i různě kombinovat podíl materiálu (polena, štěpka,...). Ano akumulačky se mi natopily za 3 zatopení, ale ten průměr 2-4,5h je ze všech násypek co jsem neudělal, nikoliv z těch prvních třech na to natopení. Nikde jsem nepsal, že první tři násypky byli 2-4,5h.

Vyjdi z toho, že dle záznamu časů první 3 násypky hořely cca 6h. První násypku jsem jel na 100 % výkonu, ale nepamatuju si, zda celou dobu či jsem to ještě během spalování první násypky snížil. Druhá násypka a dál už jedu 70 % výkonu. Pokud vyjdu z toho, že kotel jede v počátku na vyšší výkon jak udává topenář cca 40 kW než se zanese a já ho redukoval na 70 %, tak je to cca 28kW. Při 6 hodinách to dělá +- 170 kWh, berme to zhruba, protože minimálně část první násypky jel na 100 %. Zároveň s natápením aku šla rovnou teplá voda do radiátorů na dotápění baráku, když se den netopilo.

Takže se celkem dostáváme na tvůj odhadový čas natápení.

Metracek
Příspěvky: 651
Registrován: ned bře 24, 2013 12:00 am
Bydliště: Brno/Vysočina
Kontaktovat uživatele:

Re: Zplynovací kotel

#383 Nový příspěvek od Metracek »

to Joe66: bez techniky bych si nedovedl představit les a kotel na dřevo :smich: . To je v klidu, mám tedy jen 17t vertikální štípačku od Lancmanu GP Multispeed. Radši bych vzal 19-21t, ale tehdy se naskytla možnost mít tu 17t za luxusní peníze a tak nebylo co řešit. Zatím rozštípla vše co bylo potřeba. Já palivo než jde do kotle suším minimálně 3 roky v naštípané v metrech v rázech. Pak teprve na cirgulu a polénka přes skluzavku světlíkem jdou přímo do dřevníku v baráku. Teď mi budou dodělávat nakladač, abych mohl lépe než s věží manipulovat s ovocnářskými bednami a v nich chci mít štěpku.

Ještě musím pořešit řezání na polénka a nějak zbastlit asi bubnovou pilu, ta se mi líbí nejvíc na řezání metrovek.

Uživatelský avatar
vitex
Příspěvky: 20221
Registrován: ned srp 28, 2011 8:01 pm
Bydliště: Kuřim

Re: Zplynovací kotel

#384 Nový příspěvek od vitex »

Metracek píše: stř dub 13, 2022 7:22 am manipulovat s ovocnářskými bednami a v nich chci mít štěpku.
A myši,na to Martine mysli dopředu.Mě bábinka vyhnala i s paletami a ohrádkami.Myši zmizely a objevil se potkan.Takže vše znovu rukama.

Metracek
Příspěvky: 651
Registrován: ned bře 24, 2013 12:00 am
Bydliště: Brno/Vysočina
Kontaktovat uživatele:

Re: Zplynovací kotel

#385 Nový příspěvek od Metracek »

Nějak jí Víťo skladovat musím, je mi jasný, že myši si cestu najdou, ale nebudu jí skladovat v baráku... Jak se změní ÚP obce, tak postavím pergolu 9x5m, kde to chci skladovat. Teď dle ÚP nemůžu postavit maximálně 5x5m což je moc malý :smich:

Uživatelský avatar
vitex
Příspěvky: 20221
Registrován: ned srp 28, 2011 8:01 pm
Bydliště: Kuřim

Re: Zplynovací kotel

#386 Nový příspěvek od vitex »

Však já to skladuji taky mimo barák,ale před odvozem do kotelny pěkně růčo přebrat-nařízení z vyšších mist. :smich:

Joe66
Příspěvky: 1502
Registrován: ned pro 14, 2014 12:45 am
Bydliště: Slovensko

Re: Zplynovací kotel

#387 Nový příspěvek od Joe66 »

Mne to rucne z vonku dnu navozi a pouklada brigadnik za 3az 5 hodin raz za mesiac a dam mu 5eur :D
Metracek ale poreferuj nam potom ako funguje ten blaze harmony ked je tak vsade ospevovany . Mozes napisat aj jeho cenu ? Lebo ked som sa snazil dopatrat tak reci boli ,ze okolo 6000eur ale ci pravda? Mne sa zda uz dost komplikovany na mensie diely ,ze raz za rok pri cisteni toho bude treba asi viac rozobrat ked som pozeral neake videa

AlexTc
Příspěvky: 1418
Registrován: sob říj 25, 2008 2:45 pm
Bydliště: okr. Tachov

Re: Zplynovací kotel

#388 Nový příspěvek od AlexTc »

Obrázek

Obrázek

lapav
Příspěvky: 552
Registrován: stř říj 22, 2008 4:41 pm

Re: Zplynovací kotel

#389 Nový příspěvek od lapav »

Ahoj Metrácku,
Kolik kubíku štípeš ročně , a jáký štípeš průměry ?

Uživatelský avatar
imaginaro
Příspěvky: 4747
Registrován: čtv bře 24, 2011 1:43 am
Bydliště: olomoucko

Re: Zplynovací kotel

#390 Nový příspěvek od imaginaro »

Chobotku, tak jestli tě mužu poprosit o výpočet výkonu kotle (nastaveného), vstupní proměnné jsou:
Nádrž 1000l nahoře 21,3 dole 20,3°C
Po přesně 5ti hodinách topení nahoře 88,0 dole 80,0°C
Celou dobu udržována teplota spalin na 210-230°C
Žádný odběr z nádrže, čas jsem stopoval od teploty z kotle 80°C(termostat sepne čerpadlo, jinak drží uzavřený okruh gravitační zpětná plapka) , z komína nešel žádný kouř - sousedi ani nevědeli že topím(to jen pro zajímavost, ne pro výpočet.
Pokud jsem na něco zapoměl, rád doplním.
Prosím o výpočet kolika kW kotel topil.
P.S.- jo a v kotlu mám pořád ještě neshořely a cca 20cm vrstvu žhavyho a teď to pracně chladím podlahama :D
Naposledy upravil(a) imaginaro dne pát dub 15, 2022 6:39 pm, celkem upraveno 1 x.
"NEMUSÍŠ VŠECHNO VĚDĚT,STAČÍ VĚDĚT KDE TO NAJDEŠ."
-můj dědeček-
https://imaginaro.rajce.idnes.cz/Kubotka/
můj záhon- www.imaginaro.rajce.idnes.cz/vyvyseny_zahon/

Odpovědět

Zpět na „Dům a stavba“