Zplynovací kotel

Moderátoři: rezis, Leo

Zpráva
Autor
fikejz
Příspěvky: 5986
Registrován: čtv dub 28, 2011 10:33 am
Bydliště: Malé Svatoňovice

Re: Zplynovací kotel

#466 Nový příspěvek od fikejz »

Pokud už máš topné rozvody v mědi a hnané čerpadlem tak akumulaci samotíží neřeš a udělej / nech ji udělat nucenou. Trubky mohou vést jak je libo (třeba v soklu u podlahy, nebo v liště pod stropem takže ani nejsou vidět).
Za pravdu je různá sazba – jednou pomník, jindy vazba. Kdo ji řekne dřív než včas, tomu pravda zlomí vaz. (KHB)
Je naivní očekávat dnes od médií pravdu a relevantní informace. Kdo má potřebu věřit, má jít do kostela, a ne poslouchat televizi.

Uživatelský avatar
Navarson
Příspěvky: 826
Registrován: úte kvě 28, 2019 9:45 pm
Bydliště: u Nepomuku

Re: Zplynovací kotel

#467 Nový příspěvek od Navarson »

Tak nějak si nedovedu představit, jak funguje samotíž, když je někde v hydraulice čerpadlo :-/ (tedy pokud samotížnej a čerpadlovej okruh není hydraulicky oddělený :) )
Sekací traktůrek Hayter H1842.....V podstatě Countax z roku 1995
Babetta 207 chopper....................Prostě brutální mašina
UNC 045 Detvan.........................Nakladač malý, ale šikovný

Míšánek
Příspěvky: 846
Registrován: pát úno 12, 2010 3:51 pm

Re: Zplynovací kotel

#468 Nový příspěvek od Míšánek »

To Navarson: jedině okolo čerpadla udělat bypass s kulový ventilem který by se otevřel jen v případě, že by systém měl fungovat samotížně, ne?

Uživatelský avatar
Codza
Příspěvky: 1001
Registrován: pát lis 07, 2008 10:37 pm
Bydliště: nedaleko Luhačovic

Re: Zplynovací kotel

#469 Nový příspěvek od Codza »

Necelých 20 roků mám na stupačce s kotla "bajpás"s čerpadlem, naproti čerpadla je na stupačce nějaká klapka co pouští samotížně teplů vodu do systému. Před tím je ručně ovládaný 4 cestný ventil, a před tím vším odbočka do bojléru. Takže můžu rychle nahřívat vodu v bojléru . Čerpadlo používám jen při větších mrazech kdy teplo je potřeba dostat všude po baráku. Tak to jelo třeba na zplyňovací atmos 14 roků.

Uživatelský avatar
imaginaro
Příspěvky: 4747
Registrován: čtv bře 24, 2011 1:43 am
Bydliště: olomoucko

Re: Zplynovací kotel

#470 Nový příspěvek od imaginaro »

Můj názor je ten, že pokud chceš použít stejné trubky na propojení kotel/AKU a zároveň z AKU do kotelny kde se napojí směšovač a do domu (tedy dvoubodové připojení AKU), tak musíš mít nucený oběh. Mám to tak taky, nádrž sice jen 3m od kotle, ale ve stejné úrovni jak kotel.
"NEMUSÍŠ VŠECHNO VĚDĚT,STAČÍ VĚDĚT KDE TO NAJDEŠ."
-můj dědeček-
https://imaginaro.rajce.idnes.cz/Kubotka/
můj záhon- www.imaginaro.rajce.idnes.cz/vyvyseny_zahon/

Uživatelský avatar
traktorfanda
Příspěvky: 1150
Registrován: čtv říj 30, 2008 6:10 pm
Bydliště: jsem lenivý své bydliště vypsat

Re: Zplynovací kotel

#471 Nový příspěvek od traktorfanda »

Zdravím všechny a děkuji za reakce k mé otázce.
Momentálně pročítám téma Akumulační nádrže a hledám topenáře, se kterým bych to probral přímo u mě v kotelně.

Uživatelský avatar
jara1303
Příspěvky: 2900
Registrován: úte říj 30, 2012 2:05 pm
Bydliště: Vlčnov

Re: Zplynovací kotel

#472 Nový příspěvek od jara1303 »

Zdarec, tak topim v novém BH 20 cca 3 měsíce a můžu říct, super kotel jsem z neho úplně nadšený, nemá chybu.
Automatika lampy funguje perfektně.
Jednou za 14 dnů vyhrabnu pod turbolararama popisek, z topeniště vyberu jednou za týden lopatku popilku.
Kotel mám nastavený na 58% (měl jsem na 78%, -zbytecne) nasypka vydrží hořet 3-3,5 hoj záleží kolik dám tvrdého, micham to se smrkem. Do topeni me regulace pousti 49st.
Na jednu nasypku vytopim barák na 23st a nadrze na 60-65 st komplet celé. Při mrazech -10 jsem zatopit ještě v noci kolem 21 a do následujícího dne 11-12 hod jely nadrze. Tedka pri 0 st jedenkrát za 20- 24 hod. Stalozar na 80% rano jsem šel zatopit po 12,5hod hodil sem pár třísek a sam se rozjel, nakotil plný a jede jak pila.
Super, spokojeny.
Jara

Uživatelský avatar
vitex
Příspěvky: 20217
Registrován: ned srp 28, 2011 8:01 pm
Bydliště: Kuřim

Re: Zplynovací kotel

#473 Nový příspěvek od vitex »

Ahoj Jaro,normálně Ti ho závidím.Za mě se ještě nedělaly.Asi si toho Blejza pořídím až v příštím životě.Prosím změř mě výšku kouřovodu na osu od země.Díky,Víťa.


Míšánek
Příspěvky: 846
Registrován: pát úno 12, 2010 3:51 pm

Re: Zplynovací kotel

#475 Nový příspěvek od Míšánek »

Ja jsem taky z toho Blaze zázraku čím dál tím víc unešený po tom co všude čtu ty pozitivní recenze. A nemůžu se dočkat až jej jednou v kotelne taky budem mít.
Nemá cenu asi řešit nic jiného jak to tak vidím.
Máš to tedy u s lambdou, jo?
Jen se zeptám abych měl zhruba představu kam se to pohybuje - jaká byla prosím cena v jakém datum platby? Díky ;-)

Uživatelský avatar
Navarson
Příspěvky: 826
Registrován: úte kvě 28, 2019 9:45 pm
Bydliště: u Nepomuku

Re: Zplynovací kotel

#476 Nový příspěvek od Navarson »

Taky o tom Blaze Harmony přemýšlím. Líbí se mi především to přikládání zešikma horem. Pokud by bylo možno odečíst z ceny řídící regulátor, který nepotřebuju, bylo by to ještě lepší. (Regulaci budu dělat komplexní v celém baráku procesorovou podstanicí)
Teď ale koukám na tu dobu hoření jedné násypky jen 3 až 3,5hod, kterou uvádíš, a to ještě jen při 60% výkonu. Tady v technickom listu uvádějí u BH18 (BH20 tam není) dobu vyhoření plné várky při jmenovitém výkonu (předpokládám že jmenovitým výkonem je myšleno 100%, tedy 18kW) dobu hoření 5hod (průměr z uvedeného) Při 60% výkonu by se tedy doba hoření měla teoreticky prodloužit na nějakých 8,5hod. Tak teď nevím. :-/
Ideální by bylo vědět, kolik kg dřeva bylo v násypce a kolik po dohoření to dříví opravdu vydalo kWh. Pokud by opravdu byla spotřeba paliva při jmenovitém výkonu třeba u BH18 5kg/hod, pak tedy z jednoho kg dříví dostanu 3,6kWh, a to je podle mě solidní výstupní hodnota.

P.S. Teď koukám na jejich WEB. Aha ,ty nemáš Harmony, ty máš Comfort. A tam je u BC20 opravdu ta násypka s menším objemem. Ale sype se tam úplně zhora, ne sešikma jako u Harmony, což by mi ještě víc vyhovovalo. :ano:
Sekací traktůrek Hayter H1842.....V podstatě Countax z roku 1995
Babetta 207 chopper....................Prostě brutální mašina
UNC 045 Detvan.........................Nakladač malý, ale šikovný

Uživatelský avatar
vitex
Příspěvky: 20217
Registrován: ned srp 28, 2011 8:01 pm
Bydliště: Kuřim

Re: Zplynovací kotel

#477 Nový příspěvek od vitex »

Jaro,díky moc.Sedne mě do kotelny jak prdel na hrnec.Víťa.

Uživatelský avatar
jara1303
Příspěvky: 2900
Registrován: úte říj 30, 2012 2:05 pm
Bydliště: Vlčnov

Re: Zplynovací kotel

#478 Nový příspěvek od jara1303 »

Jj lamdu mam, bez ní je to poloviční.
Kotel jaem objednával v únoru 2022 za cenu 107tis. Instalace koncem června. ( tedka tuším že někdo říkal, že je kolem 130tis.
Ano mám comfort, prikladani úplně zhora.
Prikladaci komora je cca 36x36x50cm polinka řezu 33cm
Přikládám míchané tvrde, měkké...
Doba hoření jedné nasypky jak jsem psal 3-3,5 hod. Kdyby tam bylo pouze tvrde tak si myslím, že 4-4,5 hod.
Stalozar někdy vydrží i 12 hod.viz. dneska..7-8 hod v pohode..

Jara

Míšánek
Příspěvky: 846
Registrován: pát úno 12, 2010 3:51 pm

Re: Zplynovací kotel

#479 Nový příspěvek od Míšánek »

Díky za info. Myslel jsem že i Comfort má možnost délky až 50cm.

A cena jsem myslel že teda byla vyšší.

Jen abych to správně pochopil - jaký je rozdíl mezi Comfort a Harmony? Hormony je jakoby vyšší řada než Comfort nebo naopak? A jaké jsou v nich rozdíly?

Díky moc

eli
Příspěvky: 135
Registrován: pát bře 09, 2012 6:57 pm
Bydliště: Louny

Re: Zplynovací kotel

#480 Nový příspěvek od eli »

Po neuvěřitelných 26 letech jsme letos vyměnili kotel Atmos 32G, protože předloni začal téct. Kyseliny sežraly celou zadní stěnu přikládací komory na sílu plechového vědra. Kotel jsem rozřezal, zadní stěnu vyměnil, vše svařil a loňskou zimu dotopil. Rozpadly se však letité šamoty a rozsypal tlačný ventilátor, tak se konečně koupil nový kotel.
Pořídili jsme Blaze Natural 35+, protože comp na kotli žena nechce. K tomu i nový komín, abychom mohli stávající využívat pro kamna.

Kotel jsem připojil, zapálil a učil se topit, protože Natural je ručně řízený.
Zkraje nechtěl fungovat, po natopení a vypnutí ventilátoru v odstávce se klapky vzduchu znovu neotvíraly. Raménko klapek po uzavření mechanickým termoventilem se vlastní vahou nevracelo a nemohlo ani sepnout mikrospínač ventilátoru. Kotel nehořel. Na vině bylo drhnutí raménka klapek o stěnu kotle. Po úpravě se klapky otvíraly, ale ne plynule. Na vině byl grot na závažíčku termoventilu. Pilník a šmirgl závadu napravil a klapky chodíly plynule.

V odstávce kotle po uzavření klapek se stávalo, že prostřední klapka byla po obvodu vlhká a dehtová voda ji přilepila k otvoru. To způsobilo, že se klapky po zvednutí závaží termoventilem vlastní vahou neotvíraly a kotel nehořel. Zatím jsem nepřišel na to, co způsobuje vlhnutí prostřední klapky a jak mu zabránit. Vyřešil jsem to zkusmo kouskem ohnutého drátku zavěšeném v otvoru klapky, což zabraňuje jejímu těsnému dosednutí a přilepení. Vlivem neustálého proudění vzduchu malou mezerou se v prostoru klapky vlhkost nesráží a klapka nepřilepuje. Na provoz nepozoruji žádný vliv.

Co mne ale trápí a s čím jsem si zatím neporadil je, že po delší odstávce (typicky stáložár) se přilepí přikládací dveře a jdou velmi stěží otevřít. Na kvalitě dřeva nezáleží, děje se tak i u dřeva, ze kterého se doslova práší. Zkoušel jsem i zcela uzavírat výstup vody pro udržení maximální teploty kotle, ale po čase se dveře stejně přilepí, jen jdou snáze "odtrhnout" než na studeném kotli. Prostě něco způsobuje mírné dehtování v násypce a přilepování dveří. Zřejmě s tím i souvisí vlhnutí a přilepování prostřední klapky vzduchu a občasné přilepení raménka stáložáru v násypce.

Odpovědět

Zpět na „Dům a stavba“