Zplynovací kotel

Moderátoři: rezis, Leo

Zpráva
Autor
eli
Příspěvky: 135
Registrován: pát bře 09, 2012 6:57 pm
Bydliště: Louny

Re: Zplynovací kotel

#406 Nový příspěvek od eli »

Firma vyrábějící kotle BH mi nechce prodat kotel jako koncovému zákazníku, pouze přes prostředníky-smluvní topenáře. Cenová nabídka firemní instalace mi přišla dosti vysoká. Mohu se zeptat jaká byla cena za samotnou práci, prosím?

Metracek
Příspěvky: 651
Registrován: ned bře 24, 2013 12:00 am
Bydliště: Brno/Vysočina
Kontaktovat uživatele:

Re: Zplynovací kotel

#407 Nový příspěvek od Metracek »

Jojo Jaro, ten zátop nabíhá hrozně rychle a je fajn, tak první minutu, jak píšeš nechat otevřené přikládací dvířka a za tu minutu se to tak roztopí přes ten ventilátor :smich: .
Jak píšeš, mají to vychytané, a jak říká můj topenář, ten kotel se dá zapojit úplně jinak než staré Atmosy, atd. Dost často vidí, jak to topenáři zapojují jak, kdyby to byl Atmos a tady to není vůbec potřeba.

Lambu bych dal ke každému tomu kotli. Možná pro někoho, kdo topí jen kusovým a ničím jiným, tak se to dá trochu hlídat, ale když tam smíchám kusové, piliny, štěpku, zbytky kůry a vše, tak bez lambdy to člověk neuřídí na optimální spalování.

K tomu stáložáru, já jsem si v nastavení kotle zapnul veškeré ty možnosti prodloužení stáložáru, ale zkusím to bez nich. Přijde mi, že jak ten ventilátor spíná po nějaké době, aby neustále žhavil uhlíky, tak to nevydrží tak dlouho. Chci to zkusit bez toho v zimě. Stáložár jsem dal na 70 %, protože při 100 % tam je toho na můj vkus až moc :smich: . Snížením stáložáru ze 100 % na 70 % mi při výkonu kotle 70 % se prodloužila doba hoření o 30-60 minut.

K té štěpce, Maršl tady z fora dělá štěpku, ale ten je u Lipníku nad Bečvou a nevím zda vizovjan jí nedělá někde okolo tebe. Problém spíš bude, aby byla suchá, co jsem vyčetl do tepláren to radši pošlou vlhké než řešit dosoušení v hromadách.

Metracek
Příspěvky: 651
Registrován: ned bře 24, 2013 12:00 am
Bydliště: Brno/Vysočina
Kontaktovat uživatele:

Re: Zplynovací kotel

#408 Nový příspěvek od Metracek »

Eli: ano Blaze Harmony prodávají a fakturují kotel pouze topenářům. Jarovi to taky dělali topenáři, pouze pro urychlení situace jim ho vyzvedl.
Já mám ještě cenu z prosince 2021, když jsem objednával a kotel mám BH25 za 122 000 Kč, akumulačky 2x 1000l 27 000 Kč, to vše bez DPH. Pak spousta drobností termostat, lambda, materiál, dopravy, zaškolení, práce, atd. spousta položek. Výslednou fakturu ještě nemám, ale očekávám cca 280 000 Kč s DPH. Takže ten kotel očekávám vyjde na 1/2 výsledné ceny.

Uživatelský avatar
jara1303
Příspěvky: 2900
Registrován: úte říj 30, 2012 2:05 pm
Bydliště: Vlčnov

Re: Zplynovací kotel

#409 Nový příspěvek od jara1303 »

Jj je to tak, vyzvednul jsem kotel pro urychlení , montáž provedla firma VTP Pavelka oprávněná na jejich montáže.
Kotel BH 20 s lamdou stal 105 tis nadrze 41 tis 2x750l + instalační matros. Fa 260tis. Ještě budu doplacet pokoj. termostat a nejake drobnosti. Ale nebýt Vlcnovjana 4x4 tak ho do sklepa dirou v uhelně nedostanu, po schodech nemyslitelné..
Nyní je nový ceník 119 tis.
Mám to napojené v kombinaci s TČ , tak aby když nepojede BH nabelo TČ samo a řešilo si svuj okruh pres malou 400l beckou. Dvě měsíci sady každá ovládá jedno.. Jinak BH natopi všechny 3 becky.
Tj celkem 1900l.
Jara

Uživatelský avatar
sita
Příspěvky: 1170
Registrován: pát bře 13, 2009 3:10 pm
Bydliště: Křemže

Re: Zplynovací kotel

#410 Nový příspěvek od sita »

Chtel bych poprosit o názor zkušenějších: dělám novou kotelnu, kotel atmos dc25gs, 1000l aku, laddomat. Teď studuju zapojeni a zajímalo by mě, jestli je lepsi udělat uzavřenou nebo otevrenou soustavu. Z hlediska trvanlivosti dilu. Otevřená soustava se mi líbí víc, není tam takovy tlak, je jednodušší. Táta to má od roku 86 s kotlem urs25 a dodnes bez problemu… v čem jsou zásadní rozdíly? Podle fotek vašich kotelen vidím, ze mate u kotle expansky, uzavřeny soustavy… nebo je to jedno? Atmos má schéma na oboje…

Uživatelský avatar
Čárls
Příspěvky: 12962
Registrován: sob kvě 28, 2016 1:22 pm
Bydliště: Dvůr Králové n/L

Re: Zplynovací kotel

#411 Nový příspěvek od Čárls »

Otevřená expanz jsou problémy dostává se do ní prach a ten zas v otopný vodě ucpává síto ffiltru před čerpadlem navíc se zavzdušňují radiatory okysličuje otopná voda
nejlepší je uzavřený okruh a nadimenzovaná tlaková expanzka Měl sem otevřenou soustavu hromadu let nyní uzavřená s tlakovou expanzí Podmínka jednou ročně expanzku dofoukat na tlak 0,95 a je klid radiatory sem nemusel už odvzdušňovat 6 let a voda stále se drží jak má takže nedopouštím jedině pokud nafoukávám expanzku ale to je minimum dycky tak litr Tlak v soustavě 1,2
Kdo nic nedělá nic nezkazí pokusy sou cesta k úspěchu
Sem chodím rád a často http://prehrada-les-kralovstvi.cz/

chobotek
Příspěvky: 10466
Registrován: ned lis 07, 2010 3:50 pm
Bydliště: Hohenelbe

Re: Zplynovací kotel

#412 Nový příspěvek od chobotek »

Podívej se na cenu té naddimenzové tlakové expanzky a velmi rád použiješ otevřenou. Odparu lze zabrání vrstvou oleje a prachu deklem. Navíc je možné odvést přebytečné teplo varem v případě poruchy.
Všechno, co se může pokazit... nás poučí.
Copak si myslíte, že pánem výroby je ředitel? I toto, pánem výroby je poptávka.

ibanez5
Příspěvky: 1576
Registrován: sob kvě 31, 2014 8:34 am
Bydliště: Kousek od 3nce

Re: Zplynovací kotel

#413 Nový příspěvek od ibanez5 »

Nebudu se vám tady do toho moc motat,ale někde jsem slyšel o tom,že v uzavřeném systému dochází k odkyslyčení vody,což je zásadní věc u rezivění kovových součástí...
„Včera jsem byl chytrý, proto jsem chtěl změnit svět. Dnes jsem moudrý, proto měním sám sebe."

chobotek
Příspěvky: 10466
Registrován: ned lis 07, 2010 3:50 pm
Bydliště: Hohenelbe

Re: Zplynovací kotel

#414 Nový příspěvek od chobotek »

Vyřezal jsem desítky otopných soustav v železe s otevřenou expanzí a nikdy jsem uvnitř trubek nenarazil na korozi.
Všechno, co se může pokazit... nás poučí.
Copak si myslíte, že pánem výroby je ředitel? I toto, pánem výroby je poptávka.

Uživatelský avatar
Čárls
Příspěvky: 12962
Registrován: sob kvě 28, 2016 1:22 pm
Bydliště: Dvůr Králové n/L

Re: Zplynovací kotel

#415 Nový příspěvek od Čárls »

Já předělaval potrubí rozvodu do mědí po15 letech koroze žádná pak po dalších 14 letech sem měnil kotlík plynový a zrušil otevřenou expanzku , od tý doby mám klid s pucováním sejtka před čerpadlem a odvzdušňování radiatorů ,tak už jen z tohohle důvodu se to vyplatí tlaková expanz a vodu dopouštím jen par litru když se kontroluje expanz a čistí plynový kotlík Když byla otevřená dopouštěl se několikrát za sezonu :)
Kdo nic nedělá nic nezkazí pokusy sou cesta k úspěchu
Sem chodím rád a často http://prehrada-les-kralovstvi.cz/

ITS
Příspěvky: 6225
Registrován: úte kvě 08, 2012 9:13 pm
Bydliště: zlín

Re: Zplynovací kotel

#416 Nový příspěvek od ITS »

Snad jediné, co rezaví, je ta otevřená nádrž. Z plechu 4 mm vydrží pouhých šedesát let. Uzavřený bezúdržbový expanzomat vydržel deset a začal téct. Je z konzervového plechu. Výhoda vyvaření u otevřené nádoby ( jak je výše psáno) byla u nás využita jen dvakrát. Pak se malovalo :smich:
Provoz při vyšším tlaku u nádrže uzavřené, je fajn u starých kotlů, kde je možný rychlý náběh. Nedojde k varu v kotli. Zplyňovák asi tak rychle neumí.

Uživatelský avatar
bourač
Příspěvky: 8513
Registrován: úte úno 28, 2012 2:00 am
Bydliště: Mácháč.

Re: Zplynovací kotel

#417 Nový příspěvek od bourač »

podepisuji příspěvky chobotek a ITS 8)
vlastní opakované zkušenosti s oběma systemy
Něco nejde? Je třeba tvrdit: "mě to nejde"
Vždy se najde někdo kdo to dokáže.

Uživatelský avatar
sita
Příspěvky: 1170
Registrován: pát bře 13, 2009 3:10 pm
Bydliště: Křemže

Re: Zplynovací kotel

#418 Nový příspěvek od sita »

Diky moc vsem za reakce, zeptal bych se jeste k ty otevreny soustave:

- jak velkou tu nadrz delat na cca 2000litru (casem mozna pridam jeste jednu AKU nadrz, 2m3 je limit)?
- jak se resi zatepleni ty nadrze v pripade, ze bude na nezaizolovany pude nad kotelnou? Staci ji obestavit polystyrenem, nebo by to melo bejt nejak difuzne otevreny? Jde o to, ze se mi nechce investovat do toho abych v tom objemu udrzoval nemrznouci smes do -20C...
- ad Chobotek: jak jsi to myslel s tim olejem? To se naleje zvrchu do ty nadrze? Jakej olej se na to pouziva?

chobotek
Příspěvky: 10466
Registrován: ned lis 07, 2010 3:50 pm
Bydliště: Hohenelbe

Re: Zplynovací kotel

#419 Nový příspěvek od chobotek »

Olej můžeš použít libovolný, pokud možno nějakou klasiku, která nedegraduje. Naleješ do expanzky a protože olej plave na hladině vody, zabráníš jejímu odparu a také sycení vody kyslíkem. Je dobré udělat až poté, co soustavu po napuštění poprvé pořádně zahřeješ. A jestliže je nádrž na půdě nad kotelnou, doufám, že to budeš řešit jako samotížnou cirkulaci a na věci jako laddomat zapomeneš...

K výpočtu velikosti expanze: vody je tam pořád stejně, tj. její hmotnost je stále stejná, ovšem hustota se mění s teplotou: http://www.converter.cz/tabulky/hustota-vody.htm A z toho spočítáš rozdíl objemů.
Všechno, co se může pokazit... nás poučí.
Copak si myslíte, že pánem výroby je ředitel? I toto, pánem výroby je poptávka.

Uživatelský avatar
sita
Příspěvky: 1170
Registrován: pát bře 13, 2009 3:10 pm
Bydliště: Křemže

Re: Zplynovací kotel

#420 Nový příspěvek od sita »

Asi jsem to špatně vysvětlil. Kotel a akumulační nádrž jsou ve stejný rovině, na úrovni přízemí domu. V podkroví jsou radiátory, který budu vyhřejvat tou vodou z AKU nádrží, proto automaticky uvažju tak, že tu otevřenou expansní nádrž musím umístit nejvýš, což vychází na půdu nad kotelnou, ale ta není obytná, takže ani vytápěná a bude potřeba tam tu expansní nádrz zaizolovat. Zajímalo by mě jak se to v praxi řeší, v tomhle zbytečně nepotřebuju objevovat ameriku...

Laddomat ještě koupenej nemám, ale z toho co jsem četl, že potřebuju (tj. udržovat kotlový okruh na 65C, oběhový čerpadlo) mi vychází, že ten laddomat, kterej tohle má v sobě zase o tolik dražší není, než kdybych to koupil zvlášť po dílech... Nebo ne?

Odpovědět

Zpět na „Dům a stavba“