Zplynovací kotel

Moderátoři: rezis, Leo

Zpráva
Autor
mikysedliste
Příspěvky: 14
Registrován: čtv čer 06, 2013 3:09 pm
Bydliště: Sedliště-PJ

Re: Zplynovací kotel

#451 Nový příspěvek od mikysedliste »

Jj o tej aku nádrži vážně uvažuji, akorát u kotle na ní není místo kvůli nízkému stropu, ale nad kotelnou je dílna kde by na ní místo bylo. Ale nejsem si jist jestli by nad kotlem mohla být? Pokud ano tak by to bylo super. Jinak je to teď docela na prd v tomhle přechodném období, ráno zatopit přetopit barák na cca 25 °c a pak jít znova zatopit večer. :box:

chobotek
Příspěvky: 10466
Registrován: ned lis 07, 2010 3:50 pm
Bydliště: Hohenelbe

Re: Zplynovací kotel

#452 Nový příspěvek od chobotek »

To tady nikdo vědět nebude, jestli ji ten strop na kotelnou unese. Z funkčního hlediska jde o ideální řešení, kdy lze využít samotížné cirkulace.
Všechno, co se může pokazit... nás poučí.
Copak si myslíte, že pánem výroby je ředitel? I toto, pánem výroby je poptávka.

mikysedliste
Příspěvky: 14
Registrován: čtv čer 06, 2013 3:09 pm
Bydliště: Sedliště-PJ

Re: Zplynovací kotel

#453 Nový příspěvek od mikysedliste »

Sem to blbě popsal, kotelna je pod domem ale dílna jako by vedle domu kde by byla ta aku, takže aku by byla sice nad kotlem ale na zemi. Takže o nosnost nejde.

chobotek
Příspěvky: 10466
Registrován: ned lis 07, 2010 3:50 pm
Bydliště: Hohenelbe

Re: Zplynovací kotel

#454 Nový příspěvek od chobotek »

Pak se jedná o velmi výhodné umístěný akumulační nádrže, protože tepelné ztráty izolací nejsou ztrátami, ale teplem, které se podílí na vytápění dílny :) Tady není nad čím váhat.
Všechno, co se může pokazit... nás poučí.
Copak si myslíte, že pánem výroby je ředitel? I toto, pánem výroby je poptávka.

Uživatelský avatar
traktorfanda
Příspěvky: 1150
Registrován: čtv říj 30, 2008 6:10 pm
Bydliště: jsem lenivý své bydliště vypsat

Re: Zplynovací kotel

#455 Nový příspěvek od traktorfanda »

Mám menší otázku na zasvěcené. Fungovala by ta akumulačka, i kdyby byla 10 metrů od kotle a její dno by bylo 20 cm nad horním výstupem kotle. Zapojení by bylo. Od kotle 2,7m nahoru, pak 8m vodorovně, pravoúhlé koleno a další 2m vodorovně. Zpátečka by musela jít stejnou cestou zpět ke kotli. Jinde nemám místo. Trubky by vedly pod stropem, přes dvě obytné místnosti. Nynější kotel 6 článek Viadrus, časem Blaze Harmony.
Dík za reakci

ibanez5
Příspěvky: 1576
Registrován: sob kvě 31, 2014 8:34 am
Bydliště: Kousek od 3nce

Re: Zplynovací kotel

#456 Nový příspěvek od ibanez5 »

Já si myslím,že jo. Ale doporučuju,aby Ti to pořešil topenář který perfektně ovládá samotíž. Sám mám ve sklepě radiatory hnané samotížía mám výškový rozdíl mezi stoupačkou v kotli a zpátečkou z radiátorukolem 15 cm a funguje to v pohodě. Akrát v čem vidím zásadní nedostatek je teplota zpátečky. Pokud chceš akumulačku natápět samotíží,tak budeš mít hooodně dlouhou dobu studenou zpátečku a to by se plechovému kotli nemuselo líbit ...
„Včera jsem byl chytrý, proto jsem chtěl změnit svět. Dnes jsem moudrý, proto měním sám sebe."

fikejz
Příspěvky: 5986
Registrován: čtv dub 28, 2011 10:33 am
Bydliště: Malé Svatoňovice

Re: Zplynovací kotel

#457 Nový příspěvek od fikejz »

Natápět akumulační nádobu bez regulace teploty na zpátečce do kotle by ovšem byla pro kotel vražda. Takže v okruhu by musel být nějaký regulační ventil a jestli by to s ním mohlo fungovat samotíží to netuším.
Otázka je, zda tazatel myslel na samotíž, nebo se ptal jestli by to mohlo fungovat v čerpadlem hnaném systému. V tom druhém případě není důvod proč by to nešlo, leda by to někdo poskládal na pikaču. Samozřejmě trubky nesmí být zcela vodorovně, ale ve spádu. Stačí pár cm. A hlavně se taky nesmí vlnit nahoru a dolu.
Za pravdu je různá sazba – jednou pomník, jindy vazba. Kdo ji řekne dřív než včas, tomu pravda zlomí vaz. (KHB)
Je naivní očekávat dnes od médií pravdu a relevantní informace. Kdo má potřebu věřit, má jít do kostela, a ne poslouchat televizi.

ibanez5
Příspěvky: 1576
Registrován: sob kvě 31, 2014 8:34 am
Bydliště: Kousek od 3nce

Re: Zplynovací kotel

#458 Nový příspěvek od ibanez5 »

Jsem myslel,že tazatel řeší samotíž,když psal,že aku bude výš než kotel. Pokud to bude hnát čerpadlem,tak teoreticky může být aku i pod kotlem 8) ;-) :)
„Včera jsem byl chytrý, proto jsem chtěl změnit svět. Dnes jsem moudrý, proto měním sám sebe."

Uživatelský avatar
traktorfanda
Příspěvky: 1150
Registrován: čtv říj 30, 2008 6:10 pm
Bydliště: jsem lenivý své bydliště vypsat

Re: Zplynovací kotel

#459 Nový příspěvek od traktorfanda »

Samotíž by byla samozřejmě na 1 místě. Ale pokud by to byl problém použilo by se čerpadlo. Hlavní otázka je jestli je to proveditelné a provozovatelné, mít Aku tak daleko, přes dvě místnosti. Například sledování teplot, nepo případná regulace při topení. Další dotaz je. Všechny hlavní větve k radiátorům (jsou 3) jsou samozřejmě svedeny do kotelny. Museli by se svést k Aku nádrži, nebo by se napojili. Teplá na trubku co povede od kotle k Aku a studená na trubku co se bude vracet z Aku do kotle. Samozřejmé za použití potřebných ventilů.

Uživatelský avatar
imaginaro
Příspěvky: 4747
Registrován: čtv bře 24, 2011 1:43 am
Bydliště: olomoucko

Re: Zplynovací kotel

#460 Nový příspěvek od imaginaro »

A budeš nějak řídit teplotu vody do radiátorů?
"NEMUSÍŠ VŠECHNO VĚDĚT,STAČÍ VĚDĚT KDE TO NAJDEŠ."
-můj dědeček-
https://imaginaro.rajce.idnes.cz/Kubotka/
můj záhon- www.imaginaro.rajce.idnes.cz/vyvyseny_zahon/

Uživatelský avatar
Navarson
Příspěvky: 826
Registrován: úte kvě 28, 2019 9:45 pm
Bydliště: u Nepomuku

Re: Zplynovací kotel

#461 Nový příspěvek od Navarson »

A co takhle...to by nefungovalo? :-/

Obrázek

(Převzato z doporučených hydraulických zapojení pro regulaci Siemens Albatros)
Sekací traktůrek Hayter H1842.....V podstatě Countax z roku 1995
Babetta 207 chopper....................Prostě brutální mašina
UNC 045 Detvan.........................Nakladač malý, ale šikovný

Uživatelský avatar
bourač
Příspěvky: 8508
Registrován: úte úno 28, 2012 2:00 am
Bydliště: Mácháč.

Re: Zplynovací kotel

#462 Nový příspěvek od bourač »

To schéma je divný, laicky se mi zdá že je prohozená AKU s boilerem TUV.
Nabíjení AKU samotíží jak uvažuje traktorfanda bude fungovat - trubky do aku ale co největší průměr (dle výstupu z kotle)
a samozřejmě ohlídat spád jak uvádí fikejz. S čerpadlem můžou být trubky minimálního průměru a natopí se rychleji.
S tím rozvodem do baráku dál (z aku) - kde to připojit je potíž - tedy jestli jde stále jen o samotíž, čerpadlo by to vyřešilo.
Hydraulický tlaky v soustavě jsou nepředvídatelný, stačí někde ostrý úhel v armatuře nebo malá vzduchová kapsa a nemaká to.
Něco nejde? Je třeba tvrdit: "mě to nejde"
Vždy se najde někdo kdo to dokáže.

Uživatelský avatar
Navarson
Příspěvky: 826
Registrován: úte kvě 28, 2019 9:45 pm
Bydliště: u Nepomuku

Re: Zplynovací kotel

#463 Nový příspěvek od Navarson »

V tom bojleru TUV na obrázku chybí domalovanej šnek mezi přívodem a vývodem (jinak by samosebou tekla kotlová voda Nandě z kohoutku do dřezu). Ale jinak je to správně. Pokud klesne teplota na kotli pod nastavenou mez (snímač B22) tak se zavře ventil Y25/26 směrem k AKU, a čerpadlo Q2 a/nebo Q3 nasává vodu z AKU. Pokud teplota AKU na B4 přesáhne nastavenou mez, může regulátor vypnout ventilátor kotle nebo uzavřít klapku spalovacího vzduchu. (stopka kotli kvůli přetopení) Pokud je teplota kotle na B22 vetší jak na B4, natápí se aku nebo se teplo přímo zpotřebovává TO1 a/nebo bojlerem. Při zátopu se část výstupní vody vrací do vstupu kotle o teplotě nastavené na B72 (minimální teplota zpátečky, ochrana kotle, vlastně elektronický landomat).
Pokud teplota AKU na B4 klesne pod teplotu na B1 (teplota vypočítaná dle zadané ekvitermní křivky, venkovní na B9 a požadované dle snímače v RG) nebo klesne pod teplotu na B3 (požadovaná v bojleru) sepne relé na regulátoru, a to se dá využít k zapálení mezitím znovu nafedrovaného kotle (např. BH s násypkou a možností dálkového zapálení) a zároveň signalizuje na displeji RG potřebu zatopit.
Sekací traktůrek Hayter H1842.....V podstatě Countax z roku 1995
Babetta 207 chopper....................Prostě brutální mašina
UNC 045 Detvan.........................Nakladač malý, ale šikovný

Uživatelský avatar
traktorfanda
Příspěvky: 1150
Registrován: čtv říj 30, 2008 6:10 pm
Bydliště: jsem lenivý své bydliště vypsat

Re: Zplynovací kotel

#464 Nový příspěvek od traktorfanda »

Predevším dík za reakce.
Můj požadavek, je Aku nádrž z důvodu komfortu a tepelní stability v domě. A pozdéjší možný přechod na jiný kotel. Blaze nebo popřípadě Atmos. Problém je že na nádrž vedle kotle není místo. Jediná možnost je těch 10 m přes dvě místnosti a výškový rozdíl mezi výstupem z kotle a dnem nádrže 20 cm. O samoťížné nabíjení mi až tak nejde. Pokud nucené vzhledem k vzdálenosti bude účinnější není co řešit. Rozvody v domě mám v mědi takže čerpadlo do radiátorů je nutnost. Topím 3 patra a kotel je vrchem 20cm pod podlahou přízemí.
Čistě můj laický nápad je to vést v rohu pod stropem přes obytné prostory k Akumulační nádrži. Spátečka od dna nádrže by musela jít napřed nahoru pak vodorovně a teprve dolů do kotle. A připojení na topné větve v kotelně jsou další podmínka. Stavební práce ohledně usazení a napojení Aku nádrže jsou jediné které mi z manželčiny strany projdou :pohlavek:

Uživatelský avatar
RoKur
Příspěvky: 1778
Registrován: stř zář 25, 2013 6:47 am
Bydliště: Vrbno pod Pradědem

Re: Zplynovací kotel

#465 Nový příspěvek od RoKur »

Pokud budeš mít nucený oběh, tak Ti to fungovat bude. Mám to podobně, jak to plánuješ Ty. Akumulačka je v jiné místnosti. Akorát vzdálenost je pouze 7 metrů. Obě trubky pod stropem.
Při nabíjení jde teplá voda z rozvaděče v kotelně přes servoventil do akumulačky a při vybíjení se z akumulačky vrací zpět do stejného rozvaděče v kotelně ze kterého jdou jednotlivé větve do boileru, topení a z ostatních zdrojů tepla, jako je solární termický kolektor zapojený přes výměník, plynový kotel a kotel na dřevoplyn.
Mitsubishi MT21 - čtyřválec
Ostrovní FVE: mono 2Sx3P 320W (1900W). Regulátor Epever Tracer6415AN. Baterie Pb 48V/300Ah, LiFePo 200Ah 16 článků. Měnič (čína) sinus 3200W/48V
Solární deskové termo panely KPS11 4ks 1800W (7200W)

Odpovědět

Zpět na „Dům a stavba“