Prosívačka na hlínu a kompost

Moderátoři: rezis, Leo

Zpráva
Autor
Uživatelský avatar
Britt
Příspěvky: 19329
Registrován: čtv lis 06, 2008 9:04 pm
Bydliště: Poděbrady

Re: Prosívačka na hlínu a kompost

#211 Nový příspěvek od Britt »

Také jsem kdysi uvažoval o stavbě tohoto modelu, ale nakonec zvítězil vibrační motor a pružiny. Zrovna včera jsem prosíval pár koleček doktořici do záhonků a květináčů.
Když máte v ruce kladivo, všechno ostatní vypadá jako hřebík.

Uživatelský avatar
Atlan
Příspěvky: 9520
Registrován: úte kvě 25, 2010 5:32 pm
Bydliště: Košice-okolie
Kontaktovat uživatele:

Re: Prosívačka na hlínu a kompost

#212 Nový příspěvek od Atlan »

Aky priemer dier ste vrtali? Zvladne to ten sud sa mi zda taky tenky matros na tom, aj to pletivo pre kraliky je silnejsie a ide vymenit, narozdiel od rozvrtaneho suda.
Ludi co nemaju dost rozumu som zablokoval. Ked raz nato niekto nema, tak skoda sa snim bavit.

filo
Příspěvky: 269
Registrován: úte čer 19, 2012 6:15 pm
Bydliště: Liberec

Re: Prosívačka na hlínu a kompost

#213 Nový příspěvek od filo »

Vrtal jsem kuželovým vrtákem do plechu až do konce, takže 20mm (někdy asi trochu méně). Když se to udělá rozumně hustě, tak to vypadá celkem v pohodě ale tak neplánuju do toho sypat matroš včetně celých cihel a podobně ale kompost a potřebuju přesát ještě haldu stržný horní hlíny po stavbě. Tam jsou spíš menší šutry a velký vydloubnu předem. Pokud si dobře pamatuju, tak na kružnici kolem jsou díry vzdálený 30mm, kružnice od sebe jsou 25mm na středy a díry jsou v jednotlivých řadách proti sobě posunutý o půlku rozteče, tedy o 15mm. Na obvodu to nevyšlo asi o 9mm, ale s papírovým IKEA metrem se to takhle dobře rozměřovalo.

Honza

Uživatelský avatar
vitex
Příspěvky: 20305
Registrován: ned srp 28, 2011 8:01 pm
Bydliště: Kuřim

Re: Prosívačka na hlínu a kompost

#214 Nový příspěvek od vitex »

filo píše: pon kvě 10, 2021 1:41 pm Jsem se nechal inspirovat vitexem někde na druhý nebo třetí straně téhle diskuse a stvořil jsem drobet menší podobnou prosívačku. Fotky tady https://filolanovedrahy.rajce.idnes.cz/Prosivacka/ Celkem to funguje, ale má to dvě chybky, který jsem zatím nedořešil:

- je to skoro moc rychlý, ale to moc nepořeším, motor má 1380 otáček a shánět šesti nebo osmipólový, co by byl pomalejší se mi zatím nechce.. tenhle byl ve skříni. Když je to hlavně hlína a suchá, tak OK, ale když jhsou v tom kořeny nebo lehký zbytky kompostu, tak se točí dokola a drží na bubnu...

- ten třecí převod přes kolečko. Když je hřídel motoru holá, tak to klouže, navíc drážka pro pero poškozuje kolečko. Zkusil sjem na to chytit spáskama kus ustříhlý duše, to funguje, ale v provozu se duše rychle prodře. Pak jsem na to nasadil kousek coulový hadice, ale mám po ruce jen běžnou plastovou a ta se zahřívá a pak se to nataví. Ale životnost je o dost delší, s tím už se dá pracovat. Co tam dát místo toho?

honza
Já tam mám frekvenční měnič ze 400 na 230V.
Taky jsem měl třecí převod a předělal na šnekovou převodovku.

Odpovědět

Zpět na „Dům a stavba“