Komín - izostatické vložky

Moderátoři: rezis, Leo

Zpráva
Autor
Uživatelský avatar
DonKarlos
Příspěvky: 476
Registrován: ned črc 19, 2009 1:10 pm
Bydliště: Novojičínsko

Re: komín-izostatické vložky

#31 Nový příspěvek od DonKarlos »

Já se přiznám. Loni jsem stavěl 2ks po 8,5m Heluz Izostat. Zátím je mám ale ve fázi hrubé stavby. Takže jsem v něm ještě netopil :-( .

Obrázek
Obrázek
Obrázek
Obrázek
Obrázek
Obrázek
Obrázek

Uživatelský avatar
imaginaro
Příspěvky: 4747
Registrován: čtv bře 24, 2011 1:43 am
Bydliště: olomoucko

Re: komín-izostatické vložky

#32 Nový příspěvek od imaginaro »

já jsem už taky začal stavět, dostavěl jsem to pod střechu a pak teploty venku spadly pod 5stupňů takže pokračování na jaře. Ještě že tak, aspoň nemám nedodělanej komín nad střechou ale pěkně schovanej. Takže já v něm budu topit až letošní zimu, čili test doufám v září. Až budu mít čas tak dám fotky ;-)
"NEMUSÍŠ VŠECHNO VĚDĚT,STAČÍ VĚDĚT KDE TO NAJDEŠ."
-můj dědeček-
https://imaginaro.rajce.idnes.cz/Kubotka/
můj záhon- www.imaginaro.rajce.idnes.cz/vyvyseny_zahon/

Uživatelský avatar
DonKarlos
Příspěvky: 476
Registrován: ned črc 19, 2009 1:10 pm
Bydliště: Novojičínsko

Re: komín-izostatické vložky

#33 Nový příspěvek od DonKarlos »

Já ho už mám dostavěný. Jen jsem ho ještě nevyfotil :)

Uživatelský avatar
DonKarlos
Příspěvky: 476
Registrován: ned črc 19, 2009 1:10 pm
Bydliště: Novojičínsko

Re: komín-izostatické vložky

#34 Nový příspěvek od DonKarlos »

A už ho mám i popraskaný :vztek: Pomohl jsem mu hloupýma petrama s výkonem cca 6kW :pistol: když jsem si přitápěl abych mohl rubat i přes zimu. Upadl mi takový ten nátrubek 45° sopouchu. Zkoušel jsem ho lepit. Zatím ten komín ale nevyužívám. Když jsem ho vybíral, psali, že je odolný i vůči vyhoření sazí. Možná ano, ale asi zapomněli dodat, že jen jednou. Když ho odvalí i hloupé petry s 6kW. Bacha na to!

Uživatelský avatar
imaginaro
Příspěvky: 4747
Registrován: čtv bře 24, 2011 1:43 am
Bydliště: olomoucko

Re: Komín - izostatické vložky

#35 Nový příspěvek od imaginaro »

A jaks měl ty petry do toho sopouchu zaůstěny? Měls tam nějaky těsnění?(máš-li,dej fotku) A bylo to při roztápění, nebo při provozu?
"NEMUSÍŠ VŠECHNO VĚDĚT,STAČÍ VĚDĚT KDE TO NAJDEŠ."
-můj dědeček-
https://imaginaro.rajce.idnes.cz/Kubotka/
můj záhon- www.imaginaro.rajce.idnes.cz/vyvyseny_zahon/

Vladimír Šimo
Příspěvky: 2954
Registrován: ned led 20, 2008 5:07 pm
Bydliště: Podžalí

Re: Komín - izostatické vložky

#36 Nový příspěvek od Vladimír Šimo »

Uvažuju o tom, že budu uvažovat, že bych mohl začít přemýšlet o tom, že bude jednou potřeba udělat novej komín. Jak to tady čtu, bude to docela písemka. Zatím mám jen dobovou díru obezděnou cihlama... Ještě tomu dám asi čas ale kominíka jednou zavolat budu muset.

Uživatelský avatar
imaginaro
Příspěvky: 4747
Registrován: čtv bře 24, 2011 1:43 am
Bydliště: olomoucko

Re: Komín - izostatické vložky

#37 Nový příspěvek od imaginaro »

Každej výrobce si vychvaluje to svoje, takže tím se nedá řídit. Tak jsem dlouho pročítal diskuze a skušenosti o klasických šamotových komínovkách a našel jsem hodně negativních zkušeností s praskáním hned nad sopouchem(zaůstění kotla do komína) a to u většiny velkých výrobců. Dokonce i ti kteří psali že to určitě popraskany nemají pak oddělali rouru od kotla a po zkontrolování komína zjistili že to mají popraskany taky. Psal někde i borec kterymu to stavěli přímo schiedeláci, tak to reklamoval, provedli výměnu komínovek (dole odeberou a nahoře přidají-sesunou se dolů) a stejně mu to popraskalo, tak se postup opakoval a když mu to popraskalo potřetí, nabídl mu schiedel že mu to vyvložkujou nerezem, ale pokud zaplatí materiál. To jsem si řikal že to je fakt pěknej výdrb, novej komín ještě vložkovat, čili celkem náklady dejme tomu 30 tis.
Tak jsem hledal dál a našel zmínku o izostatických vložkách, tak jsem zjišťoval a hledal, ale nikde v diskuzích žádny negativa(pozitiva většinou nikdo nepiše, bere to jako běžný stav že je něco v pořádku), asi to byla tehdy ještě mladá technologie. Tak jsem se obrátil na technika heluz (pokud jsem dobře hledal, tak s těmahle vložkama začal dřív než ostatní), ale po pár mých otázkách přestal odpovídat, tak jsem se dožral a napsal rovnou řediteli heluzu co to má za partnery. Omluvil se a odkázal mě na ředitele divize komínů heluz. S tím už jsem komunikoval dlouho a na vše mi odpověděl, tedy mi například i napsal že ani při vyhoření sazí tyto vložky nepopraskají a že při zátopu a topení se nesmí přesáhnout teplotní nárůst nad 100° za minutu, což většinou způsobuje jen LTO, benzín, apod. atky mi napsal že tyhle vložky testujou tak že je nařejou na 1000°C a pak je hodijou do studené vody - i tohle prý vydržijou. Na netu jsem pak našel fotku jak naplnili šamotovou vložku i izostatickou obarvenou vodou a po určité době byla šamotka nasáklá a izostatická ne. Tak jsem si řekl že radši připlatím a jen čas ukáže jestli jsem udělal dobře. Koupil tedy prům 200mm, 8m jeden a půl průduchu(přisávání vzduchu), doprava zdarma, cena cca 22TIS. a stavěl jsem si to sám. Kominík mi řikal že to takhle pěkně a vzorně postaveny ještě neviděl(dostal to i s fotkama ze stavby :smich: ).

Tak to jsou moje zkušenosti. :-/

P.S.- jinak zajímavá technologie je FURANFLEX - vložka

ještě jsem našel tohle, ale video tam není
https://www.jawar.sk/fotogalerie/test-i ... ej-vlozky/
Obrázek
Naposledy upravil(a) imaginaro dne sob pro 16, 2017 10:37 pm, celkem upraveno 1 x.
"NEMUSÍŠ VŠECHNO VĚDĚT,STAČÍ VĚDĚT KDE TO NAJDEŠ."
-můj dědeček-
https://imaginaro.rajce.idnes.cz/Kubotka/
můj záhon- www.imaginaro.rajce.idnes.cz/vyvyseny_zahon/

AlexTc
Příspěvky: 1418
Registrován: sob říj 25, 2008 2:45 pm
Bydliště: okr. Tachov

Re: Komín - izostatické vložky

#38 Nový příspěvek od AlexTc »

Mám je v komíně taky prasklý, vložky jsou Keramika Letovice. Teď je otázka jestli to řešit. Už na to nějakou dobu topím. Příště bych už šel do nerezu. Mám s ním vyvložkovaný druhý komín a žádný problém s tím nebyl.

Vedra
Příspěvky: 1368
Registrován: pát čer 26, 2015 6:06 pm
Bydliště: Frýdek-Místek

Re: Komín - izostatické vložky

#39 Nový příspěvek od Vedra »

Já mám v návodu u CS komínu napsáno že vložky nevydrží přímý plamen, spotřebič musí mít deflektor plamene, v případě použití spotřebiče bez deflektoru jako kamna petra apod. použít dlouhý kouřovod zalomený více koleny.

Uživatelský avatar
imaginaro
Příspěvky: 4747
Registrován: čtv bře 24, 2011 1:43 am
Bydliště: olomoucko

Re: Komín - izostatické vložky

#40 Nový příspěvek od imaginaro »

to píšete o izostatických vložkách nebo šamotkách? Kolik máte tloušťku stěny vložky?
"NEMUSÍŠ VŠECHNO VĚDĚT,STAČÍ VĚDĚT KDE TO NAJDEŠ."
-můj dědeček-
https://imaginaro.rajce.idnes.cz/Kubotka/
můj záhon- www.imaginaro.rajce.idnes.cz/vyvyseny_zahon/

Uživatelský avatar
RoKur
Příspěvky: 1778
Registrován: stř zář 25, 2013 6:47 am
Bydliště: Vrbno pod Pradědem

Re: Komín - izostatické vložky

#41 Nový příspěvek od RoKur »

Já mám ještě staré totalitní šamotové vložky. Komín jsem stavěl podle toho, kolik se mi zrovna podařilo sehnat vložek. Bohužel se mi nepodařilo sehnat poslední vložku a tak jsem s vložkováním skončil 12 cm pod vrchem komína. Když jsem komín stavěl, tak mi kominík poradil, aby jsem mezeru mezi vložkou a stěnou komína obsypal jemně prosátou škvárou z černého uhlí. V žádném případě to nemám ničím vylívat, protože vložka musí být volná, aby se mohla pohybovat při rozpínání. Dodnes jsou vložky v komíně v pořádku. Tak nepraská vám to právě tím, že je někde máte napevno? Třeba zabetonované v hlavě komína?
Mitsubishi MT21 - čtyřválec
Ostrovní FVE: mono 2Sx3P 320W (1900W). Regulátor Epever Tracer6415AN. Baterie Pb 48V/300Ah, LiFePo 200Ah 16 článků. Měnič (čína) sinus 3200W/48V
Solární deskové termo panely KPS11 4ks 1800W (7200W)

Uživatelský avatar
imaginaro
Příspěvky: 4747
Registrován: čtv bře 24, 2011 1:43 am
Bydliště: olomoucko

Re: Komín - izostatické vložky

#42 Nový příspěvek od imaginaro »

Jen dodám že ti borci na netu nevěděli že ty šamotky mají popraskany dokud se nepodívali sopouchem nahoru. Měli prasklých 4 i 5 nad sebou hned nad sopouchem, výš byly v pořádku. Vypadalo by to sice na olíznuzí plamenem při zátopu, ale psal tam i borec co zatápěl pomalinku a hlídal teplotu spalin z kotla a psal že asi po 3h pomalého zvedání teploty uslyšel ranu, tak po vychladnutí mrknul do sopouchu a praskly mu taky. A měl to s dilatací jak je v návodu.
Vložky (šamot i izostat) musí opravdu dilatovat všemi směry, komín 10m prý se dokáže natáhnout i o několik cm.
Rokur, nenapěchuje se ta škvára těma dilatacema taky? Pokud to nezůstane otisknuty, tak při každym smrsknuti se sesype,ne?
"NEMUSÍŠ VŠECHNO VĚDĚT,STAČÍ VĚDĚT KDE TO NAJDEŠ."
-můj dědeček-
https://imaginaro.rajce.idnes.cz/Kubotka/
můj záhon- www.imaginaro.rajce.idnes.cz/vyvyseny_zahon/

peyrak
Příspěvky: 1238
Registrován: sob bře 15, 2014 5:45 am
Bydliště: Rychnovsko

Re: Komín - izostatické vložky

#43 Nový příspěvek od peyrak »

mě sopouch prasknul po osmi letech, po výměně krbové vložky, původní jsem si dopojoval sám a měl jsem tam namotanou šňůru, novou dopojoval kominík a tu mezeru vymazal nějakým tmelem a proto to podle mě ruplo, řešil jsem to s ním a mám od něj podepsané uznání že za to může on, a že mi to opraví, mám eko 200mm, dilatuje všude všechno, ohřátý komín se mi prodlouží o 10cm na 11m výšky, to jsem si ověřoval

Uživatelský avatar
staník
Příspěvky: 5476
Registrován: stř říj 22, 2008 6:13 am
Bydliště: U Nového Města na Mo

Re: Komín - izostatické vložky

#44 Nový příspěvek od staník »

Taky jsme letos vybourali starej komín a postavili novej. V devět hodin dopoledne jsem nadával synátorovi kterej dělal na hlavě komína hlouposti. V šest večer byl desetimetrovej komín vyveženej a zametal jsem neuvěřitelnej bordel ve sklepě. Nechtěli jsme dělat nepořádek a tak loupal cihle a pouštěl je sopouchem dolu. Tam to vždycky vypadalo že jede vlak,rachot a potom přilítla cihla.
Koupil jsem sadu Schiedel , dvacítku s větrací šachtou. Ty tvárnice by teda šly udělat líp. V dnešní době je standard broušený bloky a ty tvárnice by si to teda zasloužily taky. Notabene při jejich ceně. Rozdíl výšky hran několik milimetrů,klidně i pět :vztek: se dá těžko spravit poklepem.
Stejně se dá usadit tak tři maximálně čtyři tvárnice a potom počkat do druhýho dne. Dělal jsem taky kotvení komínu , jak do kleštin tak ke krovům.
Dílna je dílna
Pokud na něco zapomenu tak mi to prosím připomeňte.

Uživatelský avatar
imaginaro
Příspěvky: 4747
Registrován: čtv bře 24, 2011 1:43 am
Bydliště: olomoucko

Re: Komín - izostatické vložky

#45 Nový příspěvek od imaginaro »

Peyrak: o su zvědav jak to spraví. Já tam nebudu mít ani tu voskovanou šňůru(možná tak leda tu měkounkou z hornbachu) , já si kolem tobo namotám sibral, ten běžně používají kominíci, je to taková bílá vata co snese myslím 1200°C. Mimochodem, taky jsem právě četl, že si do sopouchu na šťouchali tu šňůru a pak se divili že jim to prasklo.
"NEMUSÍŠ VŠECHNO VĚDĚT,STAČÍ VĚDĚT KDE TO NAJDEŠ."
-můj dědeček-
https://imaginaro.rajce.idnes.cz/Kubotka/
můj záhon- www.imaginaro.rajce.idnes.cz/vyvyseny_zahon/

Odpovědět

Zpět na „Dům a stavba“