Využití dešťové vody v domácnosti

Moderátoři: rezis, Leo

Odpovědět
Zpráva
Autor
radim.strnad
Příspěvky: 1088
Registrován: úte čer 15, 2010 7:46 pm
Bydliště: Letohrad

Využití dešťové vody v domácnosti

#1 Nový příspěvek od radim.strnad »

Zdravím pánové a dámy,
chtěl bych využívat dešťovou vodu v domácnosti na splachování. V domě mám již rozvody připravené, hadice natažená až k 8m3 jímce na dešťovou vodu. Jediné s čím si nevím rady je jak dešťovou vodu filtrovat, na internetu je mraky obrázků filtrů, ale ty ceny jsou šílený. Na svodem mám přimonovaný gaigry, ale to je spíše na hrubé nečistoty.......
Nemáte někdo praktické zkušenosti s využíváním dešťové vody??? Díky za jakékoliv názory na toto téma.....
To se musí kalit co to dá....

Uživatelský avatar
max500
Příspěvky: 123
Registrován: čtv dub 19, 2012 2:50 pm
Bydliště: Břeclav

Re: Využití dešťové vody v domácnosti

#2 Nový příspěvek od max500 »

Já jí používám na splachování a do pračky a to bez filtrace už asi 3 nebo 4 rok bez problémů. Hrubé síto je jen na sacím koši. Rodiče to samé už skoro 40 let. Proč to chceš filtrovat, když tím budeš jen splachovat na WC?

Marie
Příspěvky: 2518
Registrován: sob dub 02, 2011 9:27 am
Bydliště: Děčín-Bělá

Re: Využití dešťové vody v domácnosti

#3 Nový příspěvek od Marie »

Radime píšeš v jímce - čím máš tu jímku "vystalanou" ?
beton, plast, plachta ?
Jak chceš aby lidé jednali s tebou, jednej ty s nimi.

Uživatelský avatar
radas
Příspěvky: 3191
Registrován: ned úno 03, 2008 7:35 pm
Bydliště: Orlová

Re: Využití dešťové vody v domácnosti

#4 Nový příspěvek od radas »

pokud máš nečistoty dej tam tohle http://www.zbozi.cz/vyrobek/einhell-fil ... u-einhell/ používám to na chatě při čerpání vody z potoka :)

radim.strnad
Příspěvky: 1088
Registrován: úte čer 15, 2010 7:46 pm
Bydliště: Letohrad

Re: Využití dešťové vody v domácnosti

#5 Nový příspěvek od radim.strnad »

to max500: Chci to fitrovat proto, aby se mi nezanášely třeba jehly na záchodech. Chci to udělat co nejlépe, protože potom položím zámkovou dlažbu a další úpravy třeba té filtrace budou jen obtížné.
jj jen na splachování.....

to Marie: máme samonosnou plastovou jímku do teď na splašky 10m3


to radas: to bych tam dát mohl....zapojit to asi ještě před vodárnu.....
To se musí kalit co to dá....

radim.strnad
Příspěvky: 1088
Registrován: úte čer 15, 2010 7:46 pm
Bydliště: Letohrad

Re: Využití dešťové vody v domácnosti

#6 Nový příspěvek od radim.strnad »

max500: jak velkou máš jímku?? V zimě jí taky používáš??
To se musí kalit co to dá....

Uživatelský avatar
max500
Příspěvky: 123
Registrován: čtv dub 19, 2012 2:50 pm
Bydliště: Břeclav

Re: Využití dešťové vody v domácnosti

#7 Nový příspěvek od max500 »

U mě je to tak, že jsem měl na pozemku starou studnu. Vyskládanou z cihel, hloubka asi 6 metrů, objem tak 5 kubíků. Hodně dlouho se nepoužívala, určitě tak 20 let a byla pořád plná vody.

Takže asi pře 5 rokama jsem jí napojil na malou vodárničku a dotáhl to do zahrady na zalévání. To stačila celkem v pohodě.

Tak před 4 rokama jsem si na jaře při pohledu na účet za vodu řekl, že studnu napojím i do domu. Nechal jsem udělat rozbor, ale ten nedopadl úplně dobře. Pitná ta voda moc není. I když soused má studnu asi 10 metrů vedle, používá to i do kuchnyě a když jsem se ho ptal, jestli dělal rozbor, tak se mě vysmál, že to pije od dětství a na co rozbor.

No já byl opatrnější a tak jsme vodu ze studny napojil jen na dvě WC a pračku. Ze začátku dobrý, ale přes léto jsem zjistil, že ten pramen ve studni nestíhá pokrýt všechno najednou včetně zalévání v zahradě. Takže jsem do studny napojil rýnu ze střechy z garáže (asi 100m2). Teď je tam mix dešťové a spodní vody a studna je zase pořád plná i když se v létě zalévá v zahradě.

Vodu z toho používám celoročně. Jen loni v únoru se stalo, že zamrzla trubka v zemi ze studny k vodárně, která je v jednom místě jen asi 60cm hluboko. Loňský únor možná pamatuješ, že bylo dlouho hodně zima (přes den -10, v noci i přes -15). Naštěstí jsem si to zapojil tak, že stačí přepnout jeden ventil a do WC a pračky jde zase městská voda. Ale trvalo to jen 2 týdny, pak to rozmrzlo. Takže s přestávkou 14 dní to popužívám už 4 roky celoročně. Jen tak 2x ročně dotlakovávám kompresorem zásobník ve vodárně a čistím sítka ve svodech z rýny.

Marie
Příspěvky: 2518
Registrován: sob dub 02, 2011 9:27 am
Bydliště: Děčín-Bělá

Re: Využití dešťové vody v domácnosti

#8 Nový příspěvek od Marie »

hlasuji pro to co má radas, bo to máme napojené těsně před vodárnou
občas se to manuálně vyčistí (propláchne proudem vody) a je zas klid

naši dali testovat vodu ještě za minula, tedy před cca 30 lety, prý jí máme pít převařenou.... my jí nepřevařujeme a pijeme všicí (kluk od jednoho roku též nepřevařenou) a jsme v pohodě

takže za mě, bych podle toho co znamená "nedopadla nejlíp" rozhodla
může být totiž mnohem zdravější a chutnější než voda ve městech !!!
Jak chceš aby lidé jednali s tebou, jednej ty s nimi.

radim.strnad
Příspěvky: 1088
Registrován: úte čer 15, 2010 7:46 pm
Bydliště: Letohrad

Re: Využití dešťové vody v domácnosti

#9 Nový příspěvek od radim.strnad »

maxi a když ti to zamrzlo tak to vedení neprasklo????
To se musí kalit co to dá....

Uživatelský avatar
max500
Příspěvky: 123
Registrován: čtv dub 19, 2012 2:50 pm
Bydliště: Břeclav

Re: Využití dešťové vody v domácnosti

#10 Nový příspěvek od max500 »

Měl jsem z toho obavy, ale vydrželo to bez úhony.

Uživatelský avatar
ola
Příspěvky: 6098
Registrován: úte říj 21, 2008 8:09 pm
Bydliště: Kůsek od Vsetína

Re: Využití dešťové vody v domácnosti

#11 Nový příspěvek od ola »

Ahoj,gdyž nehodíš koš na samé dno,tož bych to také nečistíl,naco.Gdyž sem stavíl a topíl sem sa tam v tých bažinách,šak sem tu o tom už nejedenkráť psál,tož sem tam musél celkem nechťa vykopať pod chalupů taků dobrů,zhruba padesetikubíkovů ďůru.Ta jama je sice zasypaná makadamem a na ní stójí chalupa alě s všeckýma štrnásti prameňama je to aj v tých špárách mezi makadamem nevyčerpatelná zásobárna vody.Alě,že tam je deset metrů vedľa,dvěsta roků starý chľév,z kerého šla všecka močůvka do země,tož to je tak nažité,že je ta voda nepoživateľná.No a tehdy,gdyž sem zpoměl,že bych z tama udělál do hajzľů a prádeľky k pračce druhé rozvody,tož sem býl pro všecky za volka a rozežhranca a že vymýšľám enom samé pičoviny,tož sem dál na ně a dodneška teho lituju.Na zahrádku a kačenám na čváchání z tama samozřejmě beru alě dobytek to nechce piť do dneška,tagže ani v téj pračce by to asi nebylo zrovna to pravé ořechové.
Čím věčí kladivo, tým věčí odborník, kurva podaj ně to pořádné kladivo!
Kůkni na triála.http://www.nasetraktory.eu/forum/viewto ... =2&t=19240

Uživatelský avatar
Vlasatej
Příspěvky: 792
Registrován: stř čer 10, 2009 12:59 pm

Re: Využití dešťové vody v domácnosti

#12 Nový příspěvek od Vlasatej »


radim.strnad
Příspěvky: 1088
Registrován: úte čer 15, 2010 7:46 pm
Bydliště: Letohrad

Re: Využití dešťové vody v domácnosti

#13 Nový příspěvek od radim.strnad »

to max 500: to bych měl taky strach
to vlasatej: něco na tom bude........zámkovku právě pokládám, ale rozebírat to asi nebudu
to Ola: na splachování záchodu by ta voda použitelná určitě byla, to je jedna z největším položek ve spotřebě vody, ale kdo mohl vědět, že cena vody takhle rychle poroste
To se musí kalit co to dá....

Uživatelský avatar
Leo
Příspěvky: 14419
Registrován: úte črc 27, 2010 11:58 pm
Bydliště: jižní morava

Re: Využití dešťové vody v domácnosti

#14 Nový příspěvek od Leo »

U známýho jsem viděl na konci rýny u jimky na vodu přidělaný hrubý filtr - takový samodomo cedník, na nečistoty ze střechy, hlavně listí.
Kamarád, když stavěl, dal do země vedle sebe dvě nádrže. Jedna je septik, ta má přepad do kanalizace, druhá je nádrž na dešťovku, taky s přepadem do kanalizace, když se naplní. V nádrži na dešťovku má i plovák s čidlem, když je málo vody, tak to sepne čerpadlo ze studny, kde je jen užitková voda. Studna je kousek od jimky, takže vše je v zemi a nic nezmrzne. V baráku to má na záchody, sprchu, pračku.
Kdysi u doktora jsem mluvil s pánem, jeho syn stavěl nový barák, a architekt mu rovnou zakomponoval do plánů i nádrž na dešťovou vodu a rozvod z ní po baráku, i když s tím nepočítali. Říkal, že nebyl jediný, kdo to měl už rovnou v plánech, měli ji tam i další, co v té lokalitě stavěli, a brali si plány od daného architekta. Samozřejmě, že byl pak rád, když postavil, že tu nádrž tam má, bylo to dost poznat za účet za vodu.
V životě je potřeba se pro něco zapálit, v krematoriu už je pozdě.

radim.strnad
Příspěvky: 1088
Registrován: úte čer 15, 2010 7:46 pm
Bydliště: Letohrad

Re: Využití dešťové vody v domácnosti

#15 Nový příspěvek od radim.strnad »

je to tak jak píšeš...když se už s tím počítá při stavbě tak je to supr a úspora peněz je znatelná.
U nás stojí kubík vody včetně vodného a stočného cca 75kč a velkou část člověk prosplachuje......
Já mám udělaný rozvod dešťovky po baráku jen na splachování.....
Letos by nás měli připojit na kanalizaci, takže jímka, kterou jsem používal na h***a bude sloužit na dešťovou vodu
Jsem na to celý zvědavý, jak mi to bude fungovat.......
To se musí kalit co to dá....

Odpovědět

Zpět na „Dům a stavba“