Využití dešťové vody v domácnosti

Moderátoři: rezis, Leo

Zpráva
Autor
Uživatelský avatar
_luky_
Příspěvky: 809
Registrován: čtv pro 25, 2008 12:23 pm
Bydliště: kdesi u Berouna

Re: Využití dešťové vody v domácnosti

#31 Nový příspěvek od _luky_ »

oco13 píše:_luky_ : aj mňa by zaujímalo ako môže dažďovka uškodiť studni? Na našom pozemku (velmi svahovitom) sú takto zvody riešené už od pradávna, nie sice trubkami ale stoky zo všetkých stavieb boli smerované ku studni. :-/
Dešťová voda obsahuje prach, hovna od ptáků a podobně - všechno, co to spláchne ze střechy. Obvykle se to vsákne z povrchu a tedy cestou do "spodních vod" se to přefiltruje. Pokud tomu uděláš zkratku, můžeš velmi snadno kontaminovat tu čistou spodní vodu. Takže pokud se dělá "vsakovací objekt", nedělá se moc hluboký. Resp. se takové věci mají dělat podle projektu, který bere ohled na místní podmínky.
Na detailnější rozbor si najděte nějakého hydro-inženýra.

Jožka30
Příspěvky: 248
Registrován: ned pro 18, 2011 10:35 pm
Bydliště: Svitavy

Drobná vychytávka - sítko

#32 Nový příspěvek od Jožka30 »

Od jara do podzimu berem užitkovou vodu z nádrže, kam teče dešťová voda. Využití vody je různé. Taky do tlakové myčky , a proto jsem potřeboval mít na přítoku do sudu sítko, aby se zachycovaly nečistoty, které se případně dostanou do vody.Nechtěl jsem zas ovinovat trubku starou silonovou punčochou a tak jsem si přes zimu sehnal nepotřebné šroubení z umělé hmoty, které bylo na poškozené trubce vyhozené na sběrném dvoře.Po drobných úpravách jsem je využil na přítokové trubce.Přírubu jsem ke gumovému kolenu přilepil lepidlem Universum.Kvalitní a všestrané vteřinové lepidlo.
https://josef49.rajce.idnes.cz/Drobna_vychytavka-sitko/

freeman
Příspěvky: 761
Registrován: pát úno 19, 2010 7:53 pm
Bydliště: Liberec

Re: Využití dešťové vody v domácnosti

#33 Nový příspěvek od freeman »

Kupuju filtry na waterfilter.cz za rozumný ceny a mají tam i na hrubý nečistoty stačí třeba tenhle https://www.waterfilter.cz/zakladni-vod ... l-1-2.html

Uživatelský avatar
DonKarlos
Příspěvky: 476
Registrován: ned črc 19, 2009 1:10 pm
Bydliště: Novojičínsko

Re: Využití dešťové vody v domácnosti

#34 Nový příspěvek od DonKarlos »

Ahojte. Měl bych dotaz na ty z vás, kteří využíváte dešťovku ke splachování. Už od několika lidí se mi doneslo, že využití dešťovky ke splachování není úplně ideální. Že je voda jednak cítit, a jednak špiní záchodovou mísu. Bohužel nevím, jak ti lidi mají řešenou filtraci. Nebo jestli ji vůbec nějak řeší. Nemám tyhle informace jak ověřit, šlo to přes více lidí. Jediné relevantní informace mám od sestry, která říká to samé, co ti ostatní. Ale u ní zase vím, že nějakou filtraci mají na nátoku do nádrže a další pak v domě. Tam mají filtr s filtrační vložkou. Už se ale neví, s jakou. Mám v plánu takový systém taky realizovat a tak sbírám informace. Vstupní filtr je mi jasný. Nejlepším, sice určitě ne nejlevnějším řešením, je asi samočistící filtrační jednotka. U toho druhého, jemnějšího, trochu tápu. Z různých článků jsem nabyl dojmu, že by měl stačit jeden 100 mikronový proplachovací filtr. Ale prodávají se i třístupňové filtry. U těch mám ale strach, že to jsou vyhozené prachy, pač si myslím, že to, co bych ušetřil za vodu, bych dal za nákup filtračních vložek. Podle všeho je asi nejdůležitější filtrace nátoku do nádrže. Nechci z toho dělat zbytečně raketovou vědu, ale rád bych aby vše fungovalo s minimem nákladů a úsilí.

bratrH
Příspěvky: 892
Registrován: úte pro 22, 2009 5:41 pm
Bydliště: Lužany

Re: Využití dešťové vody v domácnosti

#35 Nový příspěvek od bratrH »

Dešťovou vodou splachuji už 17 let.Na vodárně je vodoměr,kvůli placení stočného,a proteklo jím 250 kubíků vody.Toaleta stále čistá,nikde filtr.

Uživatelský avatar
oco13
Příspěvky: 15817
Registrován: ned říj 20, 2013 5:56 pm
Bydliště: Nové Zámky

Re: Využití dešťové vody v domácnosti

#36 Nový příspěvek od oco13 »

Na vodárni je vodomer - toto ma dosť zaujíma , ako sa platí stočné ak nie si pripojený na obecný vodovod?- Oni ti nainštalujú a zablombujú vodomer na darling? A čo ak si natiahnem ešte povedla ponorku?

z4011be
Příspěvky: 2025
Registrován: úte pro 22, 2009 12:44 pm
Bydliště: Prachatice

Re: Využití dešťové vody v domácnosti

#37 Nový příspěvek od z4011be »

Když nejsi připojen na veřejný vodovod, ale jen na kanalizaci, tak spotřebu vody pro stočné počítají buď pomocí osazeného vodoměru, nebo dle směrných čísel, která předpokládají spotřebu vody na 1 člověka a rok ve výši 35m3

bratrH
Příspěvky: 892
Registrován: úte pro 22, 2009 5:41 pm
Bydliště: Lužany

Re: Využití dešťové vody v domácnosti

#38 Nový příspěvek od bratrH »

oco13: Vodoměr není zaplombován,je to orientační měření a o žádném vedlejším čerpadle neuvažuju.

Uživatelský avatar
Jan_2
Příspěvky: 1423
Registrován: úte pro 28, 2010 9:00 pm
Bydliště: Celakovice

Re: Využití dešťové vody v domácnosti

#39 Nový příspěvek od Jan_2 »

bratrH píše:Dešťovou vodou splachuji už 17 let.Na vodárně je vodoměr,kvůli placení stočného,a proteklo jím 250 kubíků vody.Toaleta stále čistá,nikde filtr.
Jesti se muzu zeptat, jaky oblem ma nadrz a z jaky cca strechy ? A jeste 250 m3 - neni to malo za 17 let? Kolik lidi a kolik WC na to jede?
Mam splachovani na destovku 3 roky - ohledne cistoty - nemam filtr a zpocatku splachovac bezny se ucpavala ta jehla, sitka v kohoutkach taky splachovani u vestavenyho zachodu to bylo jedno. Prvnich cca 40 m3 bylo "jemne" (ja to necitil) citit pry zumpu. Zumpa ma cca 7m3 a do lonska nebyl problem zalevat a splachovat. Loni jsem ji musel asi 3x vypnout a prepnout na vodovod (neprselo). Pak jsem si tu destovku pomalu setril. Mam to z pulky strechy, cca 140 m2. Ted celou zimu jedu jen na dest. Kanalizace je u nas pausalem, takze vodomer nemam. Ted bych tu vodu asi nepil ( i kdyz kdo vi, co se bude dit v budoucnu s vodou) , ale ja tam nic necitim - na vtoku do jimky mam jen klasicky tusim gajgr, nebo jak se to jmenuje. V jimce je plastova coulovka cerna, na konci s zpetnou klapkou a sitkou - ta uz jednou odesla. Ta jen tak plave a pokud nejaka necistota je, je to mech, co se nechytil sitkem gajgru. Vodarna je nejlevnejsi z bau obchodu (tehdy asi 1400 , ted 1800)
Zetor 6911
BSS 5 tuna 3x
BSS 7 tuna
Belorus EO 2621 V

bratrH
Příspěvky: 892
Registrován: úte pro 22, 2009 5:41 pm
Bydliště: Lužany

Re: Využití dešťové vody v domácnosti

#40 Nový příspěvek od bratrH »

Dvě WC a během času se počet lidí měnil.Od 6ti do 3 v současnosti,sbírám vodu z 8O m 2.

Uživatelský avatar
DonKarlos
Příspěvky: 476
Registrován: ned črc 19, 2009 1:10 pm
Bydliště: Novojičínsko

Re: Využití dešťové vody v domácnosti

#41 Nový příspěvek od DonKarlos »

Máte někdo zkušenosti s těmito filtry?

https://www.bola.cz/vodni-filtr-pro-stu ... gJ70vD_BwE

Prakticky ten samý mám hned za vodoměrem na přívodu pitné vody. Zatím jsem s ním neměl žádný problém. Otázka je, jak se bude chovat u dešťovky. Jelikož má nerezové sítko, předpokládal jsem, že je to "navěky". Že se kdyžtak propláchne a jede se dál. Problém je, že u jiných výrobců, ale taky s nerezovými sítky, píšou životnost 3 až 6 měsíců. Je možné, že časem na nich ulpí nějaké usazeniny, které nejdou dolů a je nutné vložku vyměnit?

Karel

z4011be
Příspěvky: 2025
Registrován: úte pro 22, 2009 12:44 pm
Bydliště: Prachatice

Re: Využití dešťové vody v domácnosti

#42 Nový příspěvek od z4011be »

navěky to nebude. Čím jemnější sítko, tím rychleji ho ucpává vodní kámen a podobný věci z vody. Sítka na normálním kohoutku měním tak 2x za rok, prostě díky železu a dalším věcem ve vodě normálně zarostou

Uživatelský avatar
Jan_2
Příspěvky: 1423
Registrován: úte pro 28, 2010 9:00 pm
Bydliště: Celakovice

Re: Využití dešťové vody v domácnosti

#43 Nový příspěvek od Jan_2 »

vodni kamen z destovky ?
Zetor 6911
BSS 5 tuna 3x
BSS 7 tuna
Belorus EO 2621 V

Uživatelský avatar
Atlan
Příspěvky: 9531
Registrován: úte kvě 25, 2010 5:32 pm
Bydliště: Košice-okolie
Kontaktovat uživatele:

Re: Využití dešťové vody v domácnosti

#44 Nový příspěvek od Atlan »

Ano dazdova voda pada na zaprasenu strechu.
Inak sitka namocit do fixinely a su ako nove.
Ludi co nemaju dost rozumu som zablokoval. Ked raz nato niekto nema, tak skoda sa snim bavit.

Uživatelský avatar
vitex
Příspěvky: 20350
Registrován: ned srp 28, 2011 8:01 pm
Bydliště: Kuřim

Re: Využití dešťové vody v domácnosti

#45 Nový příspěvek od vitex »

:D

Odpovědět

Zpět na „Dům a stavba“