Kamna na vyjetý olej

Moderátoři: rezis, Leo

Odpovědět
Zpráva
Autor
Pepa.cz
Příspěvky: 236
Registrován: pon črc 09, 2007 6:11 pm
Bydliště: Příbram
Kontaktovat uživatele:

Kamna na vyjetý olej

#1 Nový příspěvek od Pepa.cz »

Ta jsem hledal jak vyrobit Kamna na vyjetý olej nic jsem nenašel poraďte.

Uživatelský avatar
ola
Příspěvky: 6098
Registrován: úte říj 21, 2008 8:09 pm
Bydliště: Kůsek od Vsetína

Re: Kamna na vyjetý olej

#2 Nový příspěvek od ola »

Ahoj,někde je tu nějaké téma o alternativním totopení či co,tak se mi zdá že se tam něco podobného i probíralo,pokud se to ovšem na podzim nevymazalo.
Čím věčí kladivo, tým věčí odborník, kurva podaj ně to pořádné kladivo!
Kůkni na triála.http://www.nasetraktory.eu/forum/viewto ... =2&t=19240

Uživatelský avatar
ota
Příspěvky: 20837
Registrován: úte říj 21, 2008 10:21 pm
Bydliště: Nepoměřice

Re: Kamna na vyjetý olej

#3 Nový příspěvek od ota »

Kamaráda kamarád někde tyhle kamna koupil přímo od výrobce. Normálně to vyráběji i s nějakým atestem na spalování vyjetýho oleje. Palivo mu vozeji až domu. Rozhodil sítě a známí mu vozeji v sudech palivo zadarmo. Topí s tím v dílně. Povídal když je ze servisu, tak to hoří jako fagule, protože tam bejvá třeba i nafta nebo technickej benzin. Musí to bejt nějak vošéfovaný, aby to nebouchlo. Nebude to asi sranda to dělat doma. Vono ten vyjeťák musí bejt předehřívanej a asi i filtrovanej, kvuli karbonu. Asi by se tam nějaká triska z který to tam teče časem ucpala karbonem, nebo i jinejna hrubšíma nečistotama. Až přijede, tak se ho zaptám co a jak. Já mám doma kvuli tomu nechaný nafťáky, kdyby někdo něco vymyslel, třeba by to nějak šlo z nich slátovat. Uvidíme, třeba tady někdo něco podobnýho má.

Uživatelský avatar
jimmy 4011
Příspěvky: 3369
Registrován: úte říj 21, 2008 6:35 pm
Bydliště: čr

Re: Kamna na vyjetý olej

#4 Nový příspěvek od jimmy 4011 »

Má je kamarád.Jsou doma dělaný.Nic nefiltruje,hlavně když to teče :)
Průtok reguluje kohoutkem u kanistru.
Roztápí se v tom pucvolem napuštěným v naftě,na to se pustí trubičkou olej.
Chvilku to pokuřuje,než se rozehřejou a než vychytá správnej průtok.
Potom topěj jak sviň 8) 8)

PS:Lepší fotky nemám,sorráč.
Přílohy
3.jpg
2.jpg
1.jpg
Ono je lepší mluvit s chytrým člověkem o něčem hloupém než s hlupákem o něčem chytrém.
Werich

trk-frk michal
Příspěvky: 181
Registrován: ned lis 23, 2008 8:22 pm
Bydliště: jsem lenivý své bydliště vypsat

Re: Kamna na vyjetý olej

#5 Nový příspěvek od trk-frk michal »

Pánové, kdysi se takováto olejová topidla používala ve fabrikách. Pamatuju si, že když jsem chodil za bráchou na údržbu, tak tam takovej buf byl. kruhovej hořák nádrž a komínek. trochu to smrdělo, než se to ohřálo, ale teplo od toho bylo. třeba by to ještě někde v nějakém kolchoze bylo... Ale přesně si to nepamatuju je to v dobách předrevolučních.... A nebo nějakýho hodně starýho fachmana,údržbáře,či cos takovýho...
Co nejde urvat silou, jde ještě větší silou. Co upadne, to tam nepatří......

Uživatelský avatar
ota
Příspěvky: 20837
Registrován: úte říj 21, 2008 10:21 pm
Bydliště: Nepoměřice

Re: Kamna na vyjetý olej

#6 Nový příspěvek od ota »

To teda je matroš!! 8) Tohle kdyby viděl Bursík, tak by se s toho pos... a pob... jako v těch černejch baronech. Ty kamínka jsou vevnitř pěkný, takoví zahulený. To máš pravdu, když do kamínek vysypu piliny nacuclí olejem, ze začátku to trochu čudí a potom když to chytne teplotu, tak se jenom nad komínem vlní a teplotní výtlak suprovej. :cert: Jinak fekt dost zajímaví řešení!

david.t
Příspěvky: 4
Registrován: sob lis 08, 2008 8:41 pm

Re: Kamna na vyjetý olej

#7 Nový příspěvek od david.t »

To musí pánové u vás vypadat! Životní prostředí Vám asi nic neříká.

Uživatelský avatar
motohlad
Příspěvky: 5
Registrován: ned led 04, 2009 11:46 pm
Bydliště: jsem lenivý své bydliště vypsat

Re: Kamna na vyjetý olej

#8 Nový příspěvek od motohlad »

Zdravím topiče,
Už delší dobu topím v dílně kamnama na naftu(malá kamna 4kW). Jelikož se mi každý rok nahromadí dost vyjetého oleje, začal jsem nafťáky učit na olej.
Kamna mají karburátor, takže nejde použít samotný olej, ale musí se zředit. Ředím naftou tak 1:1 ( nebo ničím jiným-slitky čistidel a pod.)
Jediná úprava na kamnech, je převrtání vzduchových otvorů (v mém případě z 0,8 na 1,8 mm)
Kamínka topí lépe než na naftu a proti naftě skoro nekouří. Trošičku zakouří při roztápění a chcípání. Jinak nejde z komína ani obláček. Důležité je převrtání otvorů pro vzduch. Na původní otvory kamna skoro nehořela a kouřila. Teď hučej a komora je rozpálená do červena.
Každou 3 nádrž vybírám ze spalovací komory trochu "škváry".
Ke kamnům, které jsou na fotkách o kousek výše mám někde výkres, tak kdyby měl někdo zájem.......

Uživatelský avatar
josip
Příspěvky: 1959
Registrován: čtv črc 05, 2007 12:07 pm
Bydliště: jsem lenivý své bydliště vypsat

Re: Kamna na vyjetý olej

#9 Nový příspěvek od josip »

daj to sem aj ja som nato zvedavy

pech.
Příspěvky: 585
Registrován: pát říj 24, 2008 7:22 am

Re: Kamna na vyjetý olej

#10 Nový příspěvek od pech. »

taky by mne to zajímalo... když se tu nahromadí vyjeťák se 4aut, dvou traktorů a tří motorek... topil bych tim při řídkým využití možná celou zimu...

Pepa.cz
Příspěvky: 236
Registrován: pon črc 09, 2007 6:11 pm
Bydliště: Příbram
Kontaktovat uživatele:

Re: Kamna na vyjetý olej

#11 Nový příspěvek od Pepa.cz »

Tak ten výkres se dej :obchod: :obchod:

Uživatelský avatar
Jura 136XXL
Příspěvky: 818
Registrován: čtv srp 16, 2007 10:25 pm
Bydliště: Moravská Třebová
Kontaktovat uživatele:

Re: Kamna na vyjetý olej

#12 Nový příspěvek od Jura 136XXL »

jestli mas naftaky tak jenom vyhod redukcni ventil a napoj pres kohout olej naprimo..plus..pridej nekudy vzduch...nejlepe aby si ho mohl taky doladit...pak zkousej....mam to taky tak a funguje to bez propblemu akorat je potreba to obcas vycistit...vubev to nekouri..na kominu neni ani videt ze topis.... 8)

Uživatelský avatar
Robert
Příspěvky: 926
Registrován: stř črc 04, 2007 10:17 pm
Bydliště: jsem lenivý své bydliště vypsat
Kontaktovat uživatele:

Re: Kamna na vyjetý olej

#13 Nový příspěvek od Robert »

Baartheez je má taky z nafťáků k nádrži dal kulovej kohout kterym reguluje průtok a od toho trubku na konci skleplou rovnou k té spalovací misce a to je všechno a fungujou mu bezvadně 8)

Uživatelský avatar
Moribundus
Příspěvky: 313
Registrován: čtv led 31, 2008 7:36 pm
Bydliště: Chrudim

Re: Kamna na vyjetý olej

#14 Nový příspěvek od Moribundus »

Přívod oleje je u fabrických kamen řešen zubovým čerpadýlkem. Má 2 polohy -rychlejc a pomalejc. To zn. regulace se děje množstvím přiváděného oleje na rozpálenou pánev. Žádná filtrace neví potřeba,protože zub. čerpadlo případný karbon namele. Roztápí se to hadrem a trochou oleje na pánvi. Když se to rozhoří,tak se zapíná čerpadýlko.
Taky je tam pojitka proti přeplavení pánve.Je to řešeno primitivně tak, že když začne přetýkat pánev,tak olej nateče do takový sběračky a ta svoji vahou vypne přes koncák čerpadlo.
Výhodou proti samospádu je,že do trubičky teče olej pod tlakem,i když ne moc velkým a ta se neucpává. Tyhle kamna jsem zažil v bývalé práci. Taky hořel přepálený olej na smažení z hospody,ale strouhanka ucpávala trubičku a zasírala se nádrž. Taky všichni psi v okolí co cejtili řízky z komína vochcávali dílnu.
Kamna měli tuším značku THERMOBILE a byly Holandský. Pořizovací cena v r.1996 byla něco kolem 40.000 Kč i s atestem. Myslím,že dnes už by je asi nepovolili.

Uživatelský avatar
motohlad
Příspěvky: 5
Registrován: ned led 04, 2009 11:46 pm
Bydliště: jsem lenivý své bydliště vypsat

Re: Kamna na vyjetý olej

#15 Nový příspěvek od motohlad »

Zdravím,
Tak zatím jsem zkusím dát fotky z netu.
Výkres mám někde doma, zkusím večer hledat.

Původně jsem taky chtěl vyřadit karburátor, ale regulace ručním zavíráním ventilu se mi moc nelíbí. Chtělo by to vymyslet nejaký termočlen, který by to podle teploty sám přivíral.
Něco podobného jsem měl v autě. Otevíralo to klapku v sání (zima-léto)

Zatím se mi zdálo jednodušší ředit olej. A dá se ředit opravdu vším. Jen se to musí přefiltrovat.
Třeba takový starý benzín z motorky s vyjetým olejem - pekelná kombinace!

Včera jsem schválně pozoroval komín. Okolní teplota -10 a z komína nešel ani obláček. A to jsem topil tak na 75%.

Po zimě budu muset vyřešit jeden problém.Otvor pro přívod paliva je u dna spalovací komory. Takže se postupně zanáší karbonem a po nějaké době musím otvor a jeho okolí vyčistit.
Chtělo by to nějakou vyndavací misku, která by se dobře čistila. Jedno řešení jsem měl připravené, ale jelikož jsem kamna připravoval na sezonu až v prvních mrazech :)
Tak jsem to nedotáhnul do konce.

Tady jsou fotky kamen na vyjetý olej (né těch co mám v garáži ) Večer zkusím dodat výkres.
307488931_2.jpg
PICT0476.jpg

Odpovědět

Zpět na „Dům a stavba“