Jak vyřešit zálohu oběhového čerpadla topení při výpadku el.

Moderátoři: rezis, Leo

Odpovědět
Zpráva
Autor
hajney
Příspěvky: 1413
Registrován: ned pro 13, 2009 10:08 pm
Bydliště: jsem lenivý své bydliště vypsat

Jak vyřešit zálohu oběhového čerpadla topení při výpadku el.

#1 Nový příspěvek od hajney »

Zdravím, určitě to už někdo z vás řešil. Jde o to že na okruhu radiátorů je oběhové čerpadlo. A chtěl bych to nějak vyřešit když proud vypadne.
jistě jsou tovární řešení:
-chladící smyčku nemůžu použít protože mám svoji studnu a pokud nejde proud neteče voda.
-Záložní zdroj ať už originální ke kotli nebo třeba UPS od počítače. Ale to má jednu velkou nevýhodu - spotřeba proudu "naprázdno". Zkoušeli jsme to měřit v kanceláři a samotný záložní zdroj bez zapnutého počítače bral 400W. A co jsem našel na internetu origo tak spotřeba je podobná.

Jde mi o to: mít dva okruhy el.zdroje 1. normálně rozvodná síť 2. 12V akumulátor + převodník na 230V a jen vymyslet něco co to bude levně spínat. Neexistuje něco jako opačný stykač? tedy pokud jde proud 230V tak se okruh 12V rozpojí a naopak.

Nebo máte jiné funkční řešení?

Uživatelský avatar
radas
Příspěvky: 3191
Registrován: ned úno 03, 2008 7:35 pm
Bydliště: Orlová

Re: Jak vyřešit zálohu oběhového čerpadla topení při výpadku

#2 Nový příspěvek od radas »

já to mám vyřešené přes relátko s přepínacím kontaktem když jde el. napájím aut. nabíječku přes sepnuté relé a dobíjím baterku. při výpadku relé odpadne a přes klidový kontakt najede měnič. spotřeba relátka je celkem zanedbatelná

Uživatelský avatar
amatér
Příspěvky: 903
Registrován: sob pro 22, 2007 4:02 pm
Bydliště: Vysočina

Re: Jak vyřešit zálohu oběhového čerpadla topení při výpadku

#3 Nový příspěvek od amatér »

To je nějaký divný, příkon UPS zdrojů bez zátěže není větší, než 10 W. Tady je někde chyba.
Drobný problém bych při použití UPS viděl ve tvaru výstupního napětí, které bude mít trapézový průběh a ten dělá problémy indukčním spotřebičům. Olověná baterie s udržovacím zdrojem a k ní připojit měnič 12/230 se sinusovým průběhem. Je to trochu drahé, ale naprosto funkční. Baterii bych doporučil trakční, jaká se používá pro soláry, mají mnohem delší životnost, než běžné startovací baterie. Kapacitu by měla mít cca 60 AH.

Uživatelský avatar
kaja.h
Příspěvky: 1223
Registrován: čtv úno 10, 2011 3:35 pm
Bydliště: Pelhřimov

Re: Jak vyřešit zálohu oběhového čerpadla topení při výpadku

#4 Nový příspěvek od kaja.h »

radas píše:já to mám vyřešené přes relátko s přepínacím kontaktem když jde el. napájím aut. nabíječku přes sepnuté relé a dobíjím baterku. při výpadku relé odpadne a přes klidový kontakt najede měnič. spotřeba relátka je celkem zanedbatelná
A ta nabíječka té baterie je napájená odkud? To máš kabel od souseda? Jedeš na jeho elektroměr?
Jede traktor, je to Zetor 3011

Uživatelský avatar
Karel2
Příspěvky: 95
Registrován: úte úno 10, 2009 10:17 am
Bydliště: jsem lenivý své bydliště vypsat

Re: Jak vyřešit zálohu oběhového čerpadla topení při výpadku

#5 Nový příspěvek od Karel2 »

A jak často se ti to stane ? Mně za posledních 10let ani jednou .
Jinak přidusit kotel a samotíž . Pokud nejde tak bych to řešil centrálou dneska za 3500,-
pořídíš a ještě můžeš v baráku svítit .
Nebere žádný proud a náklady jsou zanedbatelné oproti UPS a jiné elektronice. Nehledě udržovat baterku v chodu stejně po pár letech klekne.

Uživatelský avatar
Jan_2
Příspěvky: 1423
Registrován: úte pro 28, 2010 9:00 pm
Bydliště: Celakovice

Re: Jak vyřešit zálohu oběhového čerpadla topení při výpadku

#6 Nový příspěvek od Jan_2 »

hajney píše:Zdravím, určitě to už někdo z vás řešil. Jde o to že na okruhu radiátorů je oběhové čerpadlo. A chtěl bych to nějak vyřešit když proud vypadne.
jistě jsou tovární řešení:
-chladící smyčku nemůžu použít protože mám svoji studnu a pokud nejde proud neteče voda.
-Záložní zdroj ať už originální ke kotli nebo třeba UPS od počítače. Ale to má jednu velkou nevýhodu - spotřeba proudu "naprázdno". Zkoušeli jsme to měřit v kanceláři a samotný záložní zdroj bez zapnutého počítače bral 400W. A co jsem našel na internetu origo tak spotřeba je podobná.

Jde mi o to: mít dva okruhy el.zdroje 1. normálně rozvodná síť 2. 12V akumulátor + převodník na 230V a jen vymyslet něco co to bude levně spínat. Neexistuje něco jako opačný stykač? tedy pokud jde proud 230V tak se okruh 12V rozpojí a naopak.

Nebo máte jiné funkční řešení?
vetsina stykacu ma na sobe i ten opacny kontakt. Otazka je, jak dlouho vydrzi byt furt zapnuty. To rele, co tu bylo zmineno by asi bylo lepsi.

Honza
Naposledy upravil(a) Jan_2 dne úte dub 03, 2012 11:25 pm, celkem upraveno 1 x.
Zetor 6911
BSS 5 tuna 3x
BSS 7 tuna
Belorus EO 2621 V

Sadra17
Příspěvky: 6109
Registrován: ned led 01, 2012 11:59 pm
Bydliště: Netolice

Re: Jak vyřešit zálohu oběhového čerpadla topení při výpadku

#7 Nový příspěvek od Sadra17 »

předělat na samotíž :jazyk:
malej traktorista v malým traktoru

Uživatelský avatar
kaja.h
Příspěvky: 1223
Registrován: čtv úno 10, 2011 3:35 pm
Bydliště: Pelhřimov

Re: Jak vyřešit zálohu oběhového čerpadla topení při výpadku

#8 Nový příspěvek od kaja.h »

S tou baterií 12 voltů to není špatné řešení. Prodává se origo KRABIČKA. Přesně na to konstruovaná, s měničem. Baterie není navěky, to je jasný. Kámoš to má u soustavy topení, Atmos+ čerpadlo+nádrže a čerpadlo, atd. No a spokojenost už několik let.
Jede traktor, je to Zetor 3011

Uživatelský avatar
CBS
Příspěvky: 2362
Registrován: pon úno 16, 2009 1:37 pm
Bydliště: Levice

Re: Jak vyřešit zálohu oběhového čerpadla topení při výpadku

#9 Nový příspěvek od CBS »

Teraz riešim obdobnú vec, pán chce vyriešiť napájanie obehového čerpadla pri výpadku aj za podmienok, keď je mimo domu. Keď si doma a vypadne prúd, v krajnej núdzi zaleješ kotol vodou ak už inak nejde zamedziť prehriaťiu, ale keď nie si doma, je to prúser. Pán z Čiech na bazoši ponúka záložné zariadenie s meničom, aj s dobíjaním akumulátora a aj s nejakým termostatom, len je to na môj vkus trocha drahé (aj keď to stačí iba pripojiť). Obehové čerpadlo pôjde v pohode aj na menič s obdĺžnikovím priebehom, bude síce trocha mrmlať, ale pôjde, ale nemá zmysel na kolene robiť menič, keď za 30€ môžem mať doma menič s modifikovaným sínusm okolo 200W s ochranami, k tomu jedno relé a udržovací zdroj z trafáku na napájanie kontroliek 220/24, k tomu jeden stabilizátor napätia nastavený na 14,4 V (samozrejme ešte nejaké prkotinky) a jeden akumulátor z traktora a je problém vyriešený za 50€ nech nežeriem.
A to sú zabité 2 muchy jednou ranou 1. záloha napájania obehového čerpadla a 2. udržovanie akumulátora z traktora, ktorý pčas zimy aj tak stojí a je potrebné sa starať o akumulátor.

Uživatelský avatar
kaja.h
Příspěvky: 1223
Registrován: čtv úno 10, 2011 3:35 pm
Bydliště: Pelhřimov

Re: Jak vyřešit zálohu oběhového čerpadla topení při výpadku

#10 Nový příspěvek od kaja.h »

Jo, to je taky dobré řešení. Hlavně když si to sestrojíš sám doma. Taky bych to tak řešil. Vyšlo by to nejlevněji. Souhlasim. Takovej levnej měnič jsem si taky pořídil, v zelenině. A funguje. Klidně s pájkou letuju v autě a mám to napájené ze zapalovače.
Jede traktor, je to Zetor 3011

Venca R
Příspěvky: 626
Registrován: čtv čer 23, 2011 10:01 am
Bydliště: Kunčice u Letohradu
Kontaktovat uživatele:

Re: Jak vyřešit zálohu oběhového čerpadla topení při výpadku

#11 Nový příspěvek od Venca R »

Mám to zapojený na záložní zdroj od počítače, má to i přepěťovou ochranu nebo jak se tomu nadává,a bez problému. Čerpadlo akorát trochu vrní, ale dva elektrikáři už mi říkali že by se mu nic nemělo stát. Za 3 roky šlo dvakrát tak 10 minut. O centrále jsem taky přemejšlel, při delším výpadkui by byla dobrá, ale chtělo by to automatiku na nastartování, když nebudeme doma. Samotíž je pro mě nepoužitelná, mám přízemní domeček

dušanko
Příspěvky: 214
Registrován: sob led 28, 2012 8:45 pm
Bydliště: Svidník

Re: Jak vyřešit zálohu oběhového čerpadla topení při výpadku

#12 Nový příspěvek od dušanko »

hajney píše:Zdravím, určitě to už někdo z vás řešil. Jde o to že na okruhu radiátorů je oběhové čerpadlo. A chtěl bych to nějak vyřešit když proud vypadne.
jistě jsou tovární řešení:
-chladící smyčku nemůžu použít protože mám svoji studnu a pokud nejde proud neteče voda.
-Záložní zdroj ať už originální ke kotli nebo třeba UPS od počítače. Ale to má jednu velkou nevýhodu - spotřeba proudu "naprázdno". Zkoušeli jsme to měřit v kanceláři a samotný záložní zdroj bez zapnutého počítače bral 400W. A co jsem našel na internetu origo tak spotřeba je podobná.

Jde mi o to: mít dva okruhy el.zdroje 1. normálně rozvodná síť 2. 12V akumulátor + převodník na 230V a jen vymyslet něco co to bude levně spínat. Neexistuje něco jako opačný stykač? tedy pokud jde proud 230V tak se okruh 12V rozpojí a naopak.

Nebo máte jiné funkční řešení?
www.choťanky.cz stamade mám zdroj, ktorý je zapnutý v sieti, nan je pripojené obehové čerpadlo a od zdroja plus a minus na bateriu od auta, som maximálne spokojný, kľudne spím, aj ked vypadne elektrina poslúži auto batéria, doporučujem
Duško

Sadra17
Příspěvky: 6109
Registrován: ned led 01, 2012 11:59 pm
Bydliště: Netolice

Re: Jak vyřešit zálohu oběhového čerpadla topení při výpadku

#13 Nový příspěvek od Sadra17 »

Venca R píše:Samotíž je pro mě nepoužitelná, mám přízemní domeček
taky máme přízemní a samotíž :-/
malej traktorista v malým traktoru

Sadra17
Příspěvky: 6109
Registrován: ned led 01, 2012 11:59 pm
Bydliště: Netolice

Re: Jak vyřešit zálohu oběhového čerpadla topení při výpadku

#14 Nový příspěvek od Sadra17 »

Venca R píše:Samotíž je pro mě nepoužitelná, mám přízemní domeček
taky máme přízemní a samotíž :-/ ale kotel je ve sklepě
malej traktorista v malým traktoru

toyotatoyotatoyota
Příspěvky: 711
Registrován: čtv led 19, 2012 12:06 pm
Bydliště: Vysočina

Re: Jak vyřešit zálohu oběhového čerpadla topení při výpadku

#15 Nový příspěvek od toyotatoyotatoyota »

Sadra17 píše:
Venca R píše:Samotíž je pro mě nepoužitelná, mám přízemní domeček
taky máme přízemní a samotíž :-/ ale kotel je ve sklepě
...a když nemá sklep???a jsi v koncích :-/ :D

Odpovědět

Zpět na „Dům a stavba“