Betonová nebo plastová jímka?

Moderátoři: rezis, Leo

Zpráva
Autor
Uživatelský avatar
RoKur
Příspěvky: 1794
Registrován: stř zář 25, 2013 6:47 am
Bydliště: Vrbno pod Pradědem

Re: Betonová nebo plastová jímka?

#91 Nový příspěvek od RoKur »

DonKarlos píše:Ale jak jsem řekl již dříve, vše se odvíjí od toho, zda se mi bude na místě tlačit spodní voda. Jakože tipuju že jo :( Potom bych byl v prdeli.
Tak proč si neuděláš studnu? Vyjde tě to laciněji.
Mitsubishi MT21 - čtyřválec
Ostrovní FVE: mono 2Sx3P 320W (1900W). Regulátor Epever Tracer6415AN. Baterie Pb 48V/300Ah, LiFePo 200Ah 16 článků. Měnič (čína) sinus 3200W/48V
Solární deskové termo panely KPS11 4ks 1800W (7200W)

Uživatelský avatar
DonKarlos
Příspěvky: 476
Registrován: ned črc 19, 2009 1:10 pm
Bydliště: Novojičínsko

Re: Betonová nebo plastová jímka?

#92 Nový příspěvek od DonKarlos »

RoKur:

Už jsem to tu psal. Budeš se mi smát a budeš mě mít za blázna. A asi nejen ty. Studnu mám a vše k připojení taky. Stačí koupit vodárnu. Ale začal jsem uvažovat jinak. Poslední dobou se stále víc a víc začíná řešit sucho. Věřím tomu, že jednou přijde doba, kdy nás (majitele RD) budou úřady/vláda tlačit k lepšímu hospodaření s vodou. Tak jako nás tlačí pořizovat si ekologičtější vytápění. Taky jsem psal, že místo, kam můžu umístit nádrž, částečně zasahuje do prostoru budoucího chodníku, který by chtěl řešit příští rok. Proto to chci řešit už teď. Řešit to později, když bude kolem domu vše hotové, mi přijde jako nesmysl. Uznej sám. Další věc je úspora. Určitě je lepší udělat to teď, a využívat to řekněme 40 let (pokud se zadaří a tak dlouho tu ještě budu :smich: ) než kdybych to řešil až časem, kdy to bude třeba povinné, tj. dejme tomu 10 - 15let. Já věřím, že ta doba nastane :ano:

Uživatelský avatar
vitex
Příspěvky: 20331
Registrován: ned srp 28, 2011 8:01 pm
Bydliště: Kuřim

Re: Betonová nebo plastová jímka?

#93 Nový příspěvek od vitex »

Pokud jsem to dobře pochopil,tak chceš zásobník dešťové vody prostě na veškeré použití-zalévání zahrádky,případně jako užitkovou vodu na WC.Na zahrádku totiž studniční voda není vhodná.Není to doufám na septik jak zde do toho pletou někteří kolegové.Mám zatím jednu polskou o objemu 12m3 a je to málo.Budu kupovat další dvě,které kaskádovitě propojím.A to mám zahrádku 50m2.Osobně doporučuji nádrž,kterou si postavíš sám,nejlépe ze ztraceného bednění o objemu minimálně 100m3.Přesně jak máš náčrt ve svém příspěvku a budeš ji muset zevnitř dokonale zaizolovat(což bude dražší) a z venku stavebně zavětrovat,aby nedošlo k její destrukci.Tlaky působící na stěny ze všech stran si musíš spočítat.Vůbec bych neřešil drobné průsaky a spodní vodu.Tu můžeš odčerpávat z jímky,umístěné mimo nádrž kamkoliv.

Uživatelský avatar
DonKarlos
Příspěvky: 476
Registrován: ned črc 19, 2009 1:10 pm
Bydliště: Novojičínsko

Re: Betonová nebo plastová jímka?

#94 Nový příspěvek od DonKarlos »

Vitex:

teď nevím, jestli si děláš srandu nebo ne :zapomel: 100m3 ??? :typek: Jinak ano, jedná se mi o využití dešťové vody. O septiku jsem mluvil jen v souvislosti, že se prostě kdysi normálně vyráběly svépomocí a normálně slouží i třeba po 35 letech provozu, takže kdybych se rozhodl si jímku vybudovat sám, neměl by s tím být asi takový problém.

Drobné průsaky bych asi neřešil. Aspoň se část vody dostane zpět do země. Zase ale v rámci mezí, že. O ztraceném bednění jsem původně uvažoval taky. Vím že jsou borci, co z nich stavěli 30m3 jímky. Nakonec jsem z toho upustil, pač si myslím, že jímku mých rozměrů (vnitřkem 4x2x1,75m) lze udělat s bedněním z desek. Určitě to bude pracnější, ale zase minimalizuju spáry, nehledě na to, že u ztraceného bednění je ten beton v těch tvárnicích "cik-cak". Není moc celistvý. U větší jímky bych se na desky vyprdnul a použil ztracené bednění.

S tou podzemní vodou jsem to myslel tak, že by se mi těžko dělala základová deska, když bych tam měl třeba 0,5m vody. Dalo by so to řešit odčerpáváním, ale to už by musel být výkop větší aby tam bylo dost místa. Potom by tam ale vešlo zase víc betonu. Až se to vykope, uvidí se. Kdyby se tam tlačilo hodně vody, koupil bych nádrž od poláků jak si tu dával odkaz. Píšou, že dodací lhůta je do 3 dní. Potom bych se asi snažil na vnitřek jímky aplikovat nějakou izolaci abych případně "zvýšil" životnost jímky.

Uživatelský avatar
vitex
Příspěvky: 20331
Registrován: ned srp 28, 2011 8:01 pm
Bydliště: Kuřim

Re: Betonová nebo plastová jímka?

#95 Nový příspěvek od vitex »

Srandu si v žádném případě nedělám.Vycházím ze zkušeností.Mám malý pozemek o rozloze 900m2.Část je zatravněná-tam mám ovocné stromy a keře.Část je manipulační prostor a zahrádka.Na podzim a v zimě nateče v krátké době plná nádrž a zbytek jde zbytečně pryč.V létě nespadne ani kapka a za 14 dní je nádrž prázdná a to ji využívám pouze na zalévání zahrádky.Trávník žloutne,ovocné stromy a keře taky nemám čím zalévat.Nebo se Ti zdá 100m3 na 900m2 dostatečné množství?

Uživatelský avatar
DonKarlos
Příspěvky: 476
Registrován: ned črc 19, 2009 1:10 pm
Bydliště: Novojičínsko

Re: Betonová nebo plastová jímka?

#96 Nový příspěvek od DonKarlos »

Vitex:

Ty jsi ještě větší extrémista než já :vysmech: Ale jako máš asi pravdu. Kdyby měl člověk zavlažovat celou zahradu, voda z jímky je pryč brzy. Mám zahradu podobné velikosti. Vloni na jaře jsem projížděl půl zahrady vertikulátorem a následně potom jsem tu vzniklou měsíční krajinu zavlažoval sprinklerem napojeným na vodu ze studny, kde je zásoba cca. 1,5m3 vody, aby mi ten zbytek trávníku nezdechnul. Ten kubík a půl byl ani ne za půl hodiny pryč a nemůžu říct, že by byla půda nějak extra mokrá. Klidně by to zvládlo 3x tolik vody. A to byla polovina zahrady. No a když ještě vezmeme v úvahu jak si psal, že je v létě minimum srážek .... Když jsem si to teď spočítal podle nějakého doporučení, tak závlaha trávníku spolkne měsíčně 100 až 150m3 vody na 1000m2 plochy :) . 25-40l/m2/týden. Takže z tohoto pohledu není 100m3 zase až tak moc. Bohužel z ekonomického hlediska, je to o něčem jiném. Ale určitě takové lidi, vzhledem k vývoji stavu spodních vod a celkově s problémy se suchem, nezatracuju.

P.S. to už by potom stálo za to, vymyslet nějaký pojízdný poklop a mít to zároveň jako bazén :D (nadsázka)

Uživatelský avatar
DonKarlos
Příspěvky: 476
Registrován: ned črc 19, 2009 1:10 pm
Bydliště: Novojičínsko

Re: Betonová nebo plastová jímka?

#97 Nový příspěvek od DonKarlos »

Ještě by mě zajímalo, jestli existuje nějaký postup, jak jímku odlít v zemi najednou aniž by hrozilo, že bednění vyplave. Jak se kdysi dělalo? Na netu nemůžu nic najít. Najdou se nějací pamětníci? :)

Uživatelský avatar
vitex
Příspěvky: 20331
Registrován: ned srp 28, 2011 8:01 pm
Bydliště: Kuřim

Re: Betonová nebo plastová jímka?

#98 Nový příspěvek od vitex »

Ocelové bednění ale to by musela stavět firma,která je má k dispozici,vč.manipulačních prostředků.

Uživatelský avatar
oco13
Příspěvky: 15759
Registrován: ned říj 20, 2013 5:56 pm
Bydliště: Nové Zámky

Re: Betonová nebo plastová jímka?

#99 Nový příspěvek od oco13 »

Len si dovolím podotknúť ,že 50 rokov dozadu sa určite septiky nerobili vodotesné. Mám žumpu z roku 1966 a vôbec nemá beton na dne :-/
Zalievanie nechávam na prírodu - mám 2 kubíky pre sklenník a zvyšok nech sa postará ako vie. :typek: Je celkovo zázrak, že aj keď obaja so ženou robíme na 4 smeny, tak okolo domu ešte nie je džungla. :pistol:

Uživatelský avatar
DonKarlos
Příspěvky: 476
Registrován: ned črc 19, 2009 1:10 pm
Bydliště: Novojičínsko

Re: Betonová nebo plastová jímka?

#100 Nový příspěvek od DonKarlos »

Tak to moji rodiče když před 37 lety stavěli, septik prý byl první, co se dělalo. Poctivý kus betonu. Přesné rozměry si nepamatuji, ale baj oko 3x1,5x2m. Když se napojovali na čističku, svedli jsme do něj rýny. Ale úplně ideální to není. Ta voda bude asi už vždycky smrdět. Nehledě na to, že jak se to izolovalo asfaltem, tak se ten asfalt uvolňuje do vody. Což asi není ideální. Ale asi by se to dalo wapkou sestřelit. Wapku ale zatím nemám. Ale to je jiná písnička. Škoda že je můj otec taková skleróza a nepamatuje si, jak ho dělali. Jediné, co mi řekl bylo, že v něm hasili vápno :) . To mi je platné, jak mrtvému zimník :)

Uživatelský avatar
Atlan
Příspěvky: 9523
Registrován: úte kvě 25, 2010 5:32 pm
Bydliště: Košice-okolie
Kontaktovat uživatele:

Re: Betonová nebo plastová jímka?

#101 Nový příspěvek od Atlan »

Ja by som normalne buchol, zakladovu dosku s kari, po obvode roxory nato stratene bednenie... Mozno jednu priecku v strede samo ze s dierov dole. Aby to bolo odolne bocnemu tlaku.
Do vnutra pozvarat foliu napr fatrafol alebo inu urcenu. Na vrch zsse platnu z otvorom.
V tej prvej platni vies urobit vyspadovanie aj jimku na bordel a čerpadlo. Lacne to nebude ale ked to chces na furt.

Idealne valec odolava bocnemu tlaku najlepsie.. Ale kto sa stym bude nabrat.
Ludi co nemaju dost rozumu som zablokoval. Ked raz nato niekto nema, tak skoda sa snim bavit.

Uživatelský avatar
Šéďa
Příspěvky: 2707
Registrován: ned lis 27, 2011 4:31 pm
Bydliště: Nejdek u K. Varů

Re: Betonová nebo plastová jímka?

#102 Nový příspěvek od Šéďa »

Mi jsme kdysi dávno, cca 1985 koupili kdesi na moravě v betonárně originál betonovou jímku. Skládá se z 3 skruží 2,5m průměr a 1,5m výška, kulatén betonové desky na dno, betonové kulaté desky s douma otvorama 50x50cm víko a dvou obdélníkových desekcca 2,1 x 2m, jedna deska má díry dole, druhá nahoře, to jsou příčky. Jímka měla svoje papíry, nemusel se dělat žádný projekt, žádné schvalování nic. Vykopala se díra, šupla tam jímka, asi 30cm kouká nad zem a hotovo. Kolaudace v pořádku, funguje spolehlivě do teď.

U zeťáka se připravujem na něco podobného, má starou betonovou jímku, která se bortí, tak do země dáme kanalizační skruže, plánujeme 3 komíny vedle sebe s přepadem, každý asi 2,5m vysoký. Je to to nejjednodušší co udělat

Uživatelský avatar
Cobrow
Příspěvky: 3511
Registrován: ned úno 13, 2011 8:50 pm
Bydliště: Brno

Re: Betonová nebo plastová jímka?

#103 Nový příspěvek od Cobrow »

osobně bych to řešil taky základovou deskou se sítěma , po obvodu ztracené bednění a vylít . Tak jsem měl v plánu vytvořit bazén - akorád jsem chtěl vnitřek vyložit nerezovýma plechama ...
Jímku na vodu bych po vybetonování natáhl cementovkou a natřel Izobanem

Uživatelský avatar
vitex
Příspěvky: 20331
Registrován: ned srp 28, 2011 8:01 pm
Bydliště: Kuřim

Re: Betonová nebo plastová jímka?

#104 Nový příspěvek od vitex »

Opět musím upozornit některé kolegy,že se nebavíme o septiku ale nádrži na vodu.Osobně bych udělal základovou desku a po obvodu bych vytáhnul kari síť nebo roxory.Poté bednění a před nalitím obvodových stěn bych použil penetraci na dokonalé spojení betonů.Vnitřek bych před položením víka penetroval a natřel barvou na bazény.

Uživatelský avatar
oco13
Příspěvky: 15759
Registrován: ned říj 20, 2013 5:56 pm
Bydliště: Nové Zámky

Re: Betonová nebo plastová jímka?

#105 Nový příspěvek od oco13 »

Nikto tu nespomenul kovové nádrže z vagonov - volakedy to bola oblúbená forma . :ano:

Odpovědět

Zpět na „Dům a stavba“