Betonová nebo plastová jímka?

Moderátoři: rezis, Leo

Odpovědět
Zpráva
Autor
Fizz
Příspěvky: 7855
Registrován: stř pro 28, 2016 10:13 pm
Bydliště: Cca Brno

Re: Betonová nebo plastová jímka?

#121 Nový příspěvek od Fizz »

Tu trubku překryj geotextilií, zasypat treba oblazkama to se skoro nezanáší, pak zas geošku, oblazky frakce 16 -32. Ideální samočistící schopnost, dost podstatný je vsakovací koeficient toho kam to ulozis, v jílu 0 že, ve štěrku nemusis dělat lože žádný.

Hloubka tak na rýč plus skladba pokud je to zahrádka.

Plus pokud máš prepad do vsaku mel bys mit ještě jeden přívalový. Volný.
"... to že máš internet neznamená, že sr@čky co máš v hlavě a považuješ je za myšlenky musíš ventilovat veřejně..."
Other-Side II. '23

hugo3
Příspěvky: 702
Registrován: čtv čer 16, 2016 12:21 pm
Bydliště: 15000

Re: Betonová nebo plastová jímka?

#122 Nový příspěvek od hugo3 »

mělo by tobýt myslím obráceně, nejdříve vrstva vsakovacího štěrku nebo kačírku, co je, tak nejméně 20 cm, potom drenážní trubka, obsypat zase štěrkem, výkop uzavřít nějakou geotextilii (já jsem použil obyč. jekor) a zasypat. samozřejmě vyspádovat. ta vrstva štěrku rozšiřuje objem trativodu.
tak voda vyteče z trativodu směrem dolů a do trativodu se jí vejde více a v trativodu nebude stát...
Předpovědi expertů jsou většinou jen o něco málo lepší než náhoda

Fizz
Příspěvky: 7855
Registrován: stř pro 28, 2016 10:13 pm
Bydliště: Cca Brno

Re: Betonová nebo plastová jímka?

#123 Nový příspěvek od Fizz »

Sem zapomněl ze su na traktorforu.

Logicky je asi každýmu princip jasný, pointa je v oblazkach a geotextilii.
"... to že máš internet neznamená, že sr@čky co máš v hlavě a považuješ je za myšlenky musíš ventilovat veřejně..."
Other-Side II. '23

hugo3
Příspěvky: 702
Registrován: čtv čer 16, 2016 12:21 pm
Bydliště: 15000

Re: Betonová nebo plastová jímka?

#124 Nový příspěvek od hugo3 »

Logicky je asi každýmu princip jasný, pointa je v oblazkach a geotextilii.

logicky je princip jasný, drenážní trubka obsypaná kačírkem/štěrkem, ale pointa je v tom, že se musí nejdříve udělat vrstva kačírku, potom drenážka zase obsypaná kačárkem a nahoru něco, co nepropustí zeminu. obráceně pomalu zbytečná práce.
Předpovědi expertů jsou většinou jen o něco málo lepší než náhoda

Uživatelský avatar
drtikol
Příspěvky: 1397
Registrován: úte zář 25, 2007 1:25 pm
Bydliště: Františkovy Lázně

Re: Betonová nebo plastová jímka?

#125 Nový příspěvek od drtikol »

Ahoj, tak jsme konečně včera spustili naší plechovou nádrž do díry, jak jsem se tu už zmínil, na místo se nic většího nedostane, natož jeřáb, tak musela jít spouštět lanama a kurtama, za nádrž přišla z jedný strany ještěrka s paletou naloženou žulovýma kvádrama , z druhý strany mutikára plná betonovýho písku ( mimochodem vykopaným ze zhruba 2,5 metrový hloubky naší díry ) a veprostřed Bagr RYAN 600 ztopořenej na všech packách a lžící zarytou do protisměru, všechny tři mašiny byly stažený ocel. lanem a mezi ještěrkou-bagrem a bagrem-multikárou byly trámky jako rozpěry, sumasumárum cca 7 tun proti cca 2,5 tuny nádrže, pod ní přišly ocel. lana a kurty zaháknutý za ještěrku a multikáru, za ně byly zaháknutý i druhý konce kurtů vedený přes nádrž jako jištění . Ocel. lana vedený taky vrchem přes nádrž jsme prostrčili trubkou z každý strany a zajistili sponama, trubka sloužila jako rozpěra, aby lana byly pořád u krajů nádrže, za přivařený oko ve prostřed trubky byl hubcuk přidělanej řetězem k bagru .

Obsluhoval jsem hubcuk a synové každý jeden jistící kurt, vždycky kousek povolili, abych mohl spouštět, před úplným našponováním kurtů vysela nádrž na ocel. lanech, aby mohli zase povolit kurty a tak se to opakovalo, když byla nádrž asi 1,5m nade dnem díry, tak zase syn povolil kurt a najednou rána a nádrž byla v díře, multikára poposkočila, až se málem svlíknula guma z předního kola, oko řetězu z 12mm drátu prasklo a tak to podržel jen kurt zaháknutej o multikáru, ten jsme povolili a bylo hotovo .

Uživatelský avatar
bourač
Příspěvky: 8513
Registrován: úte úno 28, 2012 2:00 am
Bydliště: Mácháč.

Re: Betonová nebo plastová jímka?

#126 Nový příspěvek od bourač »

8) masakr :D tak hlavně že se nikomu nic nestalo a nádrž je na místě.
Něco nejde? Je třeba tvrdit: "mě to nejde"
Vždy se najde někdo kdo to dokáže.

Uživatelský avatar
Atlan
Příspěvky: 9506
Registrován: úte kvě 25, 2010 5:32 pm
Bydliště: Košice-okolie
Kontaktovat uživatele:

Re: Betonová nebo plastová jímka?

#127 Nový příspěvek od Atlan »

Hlavne ju dobre zapetonuj aby ti nevyrastla zo zeme.
Ludi co nemaju dost rozumu som zablokoval. Ked raz nato niekto nema, tak skoda sa snim bavit.

Uživatelský avatar
drtikol
Příspěvky: 1397
Registrován: úte zář 25, 2007 1:25 pm
Bydliště: Františkovy Lázně

Re: Betonová nebo plastová jímka?

#128 Nový příspěvek od drtikol »

Ahoj, měl jsem vykopáno cca 270cm do hloubky, dalších 20cm jsme vybrali písku tak aby ve prostřed po celé délce vzniknul žlábek, na něj přišlo 20-25cm velkých kamenů jako drenáž vyspádovaných k trubce, která je ještě 50cm pod úrovní a v které bude čerpadlo s plovákem, po bokách nádrže ve výšce cca 80cm jsme přivařili na každou stranu 20ks 15cm " hřebů ", včera jsme zalili jednu stranu betonem s kamením, délka betonu je cca 4,5m, výška cca 70cm, šířka 20cm, tak že 0,6 kubíku na každý straně a v něm jsou zalitý ty přivařený hřeby, koupili jsme 8 tun šutru, vykopali skoro 2 kubíky písku, což jsou další 4 tuny, všechno příde smíchat s cementem a vodou, nádrž má 2,4 tuny a mám v plánu dát sací koš do takový výšky, aby tam zůstávalo cca 3 kubíky, což je 17,5-18 tun, ještě dáme několik větších kamenů mezi nádrž a stěny díry, aby to mělo klenbovej efekt, na to všechno ještě min 60cm jílopísku a zeminy, ale to hlavní, na nádrž přijdou přivařit dvě trubky do T , na ně šňůry a na ně mokrý, těžký prádlo, tak že nemám strach, že by vylezla ven, v opačným případě vám sem někdo z rodiny dá moje parte .

Uživatelský avatar
ota
Příspěvky: 20657
Registrován: úte říj 21, 2008 10:21 pm
Bydliště: Nepoměřice

Re: Betonová nebo plastová jímka?

#129 Nový příspěvek od ota »

Kámoš měl nádrž z vagonu. Zakopal ji a ona mu vylezla ven. Znovu ji zakopal a obetonoval, nahoru na ní dal pražce a ona mu zase vylezla. :vysmech: :(
No a už to chtěl vzdát s ní. Přijel se mu na ní podívat nějakej stavitelskej. A dal mu jednu jedinou radu. Vykopej tu díru znovu, dole udělej drenážní podsypání a odvodni tu díru, jámu ze dna. Takže vybagroval drážku do spádu, položil trubky a odvodnil celou díru pro nádrž pryč. Výhoda byla, byl na kopečku, takže se vešel do spádu do kanalizace. On tam asi někde byl pramen. Vybagroval udělal na dně podle rady z hrubého štěrku štět a pak jemný a nějakou tu geotextilii a položil ty trubky na odvodnění. Posadil nádrž a zasypal. Je tam do dnes a ani se nehla. Vodu co mu ji vždycky vytlačila na povrch odvedl pryč a má pokoj. Voda ta má sílu. Tu nádrž vytlačila jako balonek v bazenku.

Uživatelský avatar
drtikol
Příspěvky: 1397
Registrován: úte zář 25, 2007 1:25 pm
Bydliště: Františkovy Lázně

Re: Betonová nebo plastová jímka?

#130 Nový příspěvek od drtikol »

Ahoj, však jsem psal, že jsme udělali veprostřed rýhu, zasypali velkým netříděným makadamem se spádem k trubce na stojato o průměru 50cm, která je pod úrovní dna jámy a má spoustu vyvrtaných děr do výšky 1m, do trubky přijde čerpadlo, protože nemám kam bych případnou spodní vodu jinak odváděl, ta trubka je přes tři metry dlouhá, pod ní je geotextilie, vrstva makadamu, zase geotextilie a zase makadam, dole, jak jsou vyvrtaný 10mm díry je trubka omotaná taky geotextilií, přes ní ještě perlinka a samozřejmě obsypaná menším makadamem .

Dno je skoro ve třímetrový hloubce, kde je min. 40cm písku, jakmile jsme se dostali pod jíl cca 1,5m, tak i když pršelo voda mizela , navíc si myslím, že když bude pršet a bude mokro, tak bude nádrž plná, než vycucnem 18 000, nebo aspoň 15 000 litrů, tak bude sucho i dole .

Uživatelský avatar
ota
Příspěvky: 20657
Registrován: úte říj 21, 2008 10:21 pm
Bydliště: Nepoměřice

Re: Betonová nebo plastová jímka?

#131 Nový příspěvek od ota »

Ahoj, no já spíš reagoval ne předchozí příspěvek, že ani beton není spása. Však je jasné, že to uděláš správně jak to říká můj strejda zedník, strojaři nemůžou bejt nikdy zedníci! Oni všechno chtějí mít uplně přesné a dokonalé, na věky a perfektní a to na zedničinu vůbec není! :vysmech:

Fizz
Příspěvky: 7855
Registrován: stř pro 28, 2016 10:13 pm
Bydliště: Cca Brno

Re: Betonová nebo plastová jímka?

#132 Nový příspěvek od Fizz »

Vztlaková bilance... Na kubik objemu nádrže tuna zátěže, vlastní hmotnost nádrže jako rezervu.

Pak to nemůže vyplavat.
"... to že máš internet neznamená, že sr@čky co máš v hlavě a považuješ je za myšlenky musíš ventilovat veřejně..."
Other-Side II. '23

Uživatelský avatar
drtikol
Příspěvky: 1397
Registrován: úte zář 25, 2007 1:25 pm
Bydliště: Františkovy Lázně

Re: Betonová nebo plastová jímka?

#133 Nový příspěvek od drtikol »

Ahoj, abych se přiznal, tak jsem se hooodně zamyslel nad příběhem tvého známého a jeho cisternou a nechal se inspirovat, jen s tím rozdílem, že on má možnost případnou spodní vodu odvádět přirozenou cestou z kopce . Jsem ve znamení býka a jdu kolikrát "hlavou proti zdi " i moji synové říkají že jsem někdy k neutahání, ale už bych to zřejmě nedělal .

Ještě se chci zeptat, jak máte řešenej přepad, mám nádrž pod úrovní kanalizace a z pochopitelných důvodů nechci, aby mi přebytečná voda tekla pod nádrž, chtěl bych na přívodní 150mm trubku dát plovákový ventil, jenže nemůžu tak velký nikde najít, největší prodávají 100mm, ale stojí 5 400 až 8 600kč, to je víc než mě stála celá tahle akce, poraďte, svěřte se .

Uživatelský avatar
bourač
Příspěvky: 8513
Registrován: úte úno 28, 2012 2:00 am
Bydliště: Mácháč.

Re: Betonová nebo plastová jímka?

#134 Nový příspěvek od bourač »

dva vzdušníky, každý 10kubíků, jsou v místnosti ze které je nelze dostat ven v celku. Musela by se bourat zeď, což nikdo nechce.
Také jsou tlakové - silnostěnné - příliš drahé i za šrotovou cenu. Rozřezat vyhodit. V neděli, spěchá to. :vztek:
Obrázek
Něco nejde? Je třeba tvrdit: "mě to nejde"
Vždy se najde někdo kdo to dokáže.

Uživatelský avatar
ota
Příspěvky: 20657
Registrován: úte říj 21, 2008 10:21 pm
Bydliště: Nepoměřice

Re: Betonová nebo plastová jímka?

#135 Nový příspěvek od ota »

Doprdele krásný vzdušníky! No já furt scháním cosi kolem 500 až 1000l ke kompresoru. Tuhle jsem koukal ve šrotě na 1000l kousek, takovej ošumtělej, neuplnej, trošku nabouranej. No odvážil jsem se optat. Cena 11 000 Kč. No nic, tak scháním dál. Ono je ta bandaska těžká proto je ta cena taková. :(

Odpovědět

Zpět na „Dům a stavba“