Teplovodní podlahové topení

Moderátoři: rezis, Leo

Zpráva
Autor
chobotek
Příspěvky: 10615
Registrován: ned lis 07, 2010 3:50 pm
Bydliště: Hohenelbe

Re: Teplovodní podlahové topení

#436 Nový příspěvek od chobotek »

To je tam fakt zakované natvrdo, tj. zespodu není šroubení s převlečnou matkou (schované za ovládacím knoflíkem)? Protože bys to mohl vědět skoro hned, kdyby nevadilo, že knoflík je ke zdi. Jestli jde přeházet vnitřek jsem nikde nenašel.
Všechno, co se může pokazit... nás poučí.
Copak si myslíte, že pánem výroby je ředitel? I toto, pánem výroby je poptávka.

mastnacek
Příspěvky: 7136
Registrován: pát lis 25, 2011 11:12 am
Bydliště: Broumov

Re: Teplovodní podlahové topení

#437 Nový příspěvek od mastnacek »

Doted jsem tam sedel s pvkem. Jestli me vyrobce rekne ze otocit, oticim to prdelej dopredu, toho krouceni pak uz tolik nebude

mastnacek
Příspěvky: 7136
Registrován: pát lis 25, 2011 11:12 am
Bydliště: Broumov

Re: Teplovodní podlahové topení

#438 Nový příspěvek od mastnacek »

Diky chlapi za rady, neni nad to resit jen ty tech problemy

mastnacek
Příspěvky: 7136
Registrován: pát lis 25, 2011 11:12 am
Bydliště: Broumov

Re: Teplovodní podlahové topení

#439 Nový příspěvek od mastnacek »

Tak info od vyrobce, zavolal jsem si, NEMELO by vadit prohodit zpatecky. Co me jeste napada, tak jestli se tam nedostal bordel zradiatoru ktery byly docasne zapojeny. Ale to by zase nestimovalo s tim, ze kdyz fest zvednu teplotu, tak se prutok zvetsi. CIli asi pomuze jen nejaka ta mensi zasobarna teply vody mezi kotlem a podlahovkou.
Mam natoceny video jak mam vetve od kotle, muzu to upnout na youtube.

mastnacek
Příspěvky: 7136
Registrován: pát lis 25, 2011 11:12 am
Bydliště: Broumov

Re: Teplovodní podlahové topení

#440 Nový příspěvek od mastnacek »

Chlapi, mam v garazi letitou vodarnu, modra ovalna, muze to bejt 200-250l, jak vypada uvnitr nevim, co myslite, soupnout ji mezi kotel a spotrebice?

chobotek
Příspěvky: 10615
Registrován: ned lis 07, 2010 3:50 pm
Bydliště: Hohenelbe

Re: Teplovodní podlahové topení

#441 Nový příspěvek od chobotek »

Hmm, to by mě zajímalo, jak je ten ventil udělaný uvnitř. Obrázky a vysvětlení proč třícestný ventil za kotlem škrtí průtok dokud se kotel nedostane na výkon, aby tento otevřel, později (doufám, že bude někdo rychlejší a nebudu to muset kreslit a psát). Pro teď k úvaze: ten čtyřcestný termoventil nebude pro krmení podlahovky z akumulace vhodný, protože rozmíchá její objem. Zase, když si to nakreslíš, snadno zjistíš proč.
Jestli tam chceš šoupat tu vodárnu, máš šanci to udělat zrovna správně :)
Všechno, co se může pokazit... nás poučí.
Copak si myslíte, že pánem výroby je ředitel? I toto, pánem výroby je poptávka.

Uživatelský avatar
bourač
Příspěvky: 8588
Registrován: úte úno 28, 2012 2:00 am
Bydliště: Mácháč.

Re: Teplovodní podlahové topení

#442 Nový příspěvek od bourač »

ale jedině jestli má modrý kotel i spotřebiče, jinak to fungovat nebude. :smich:
Něco nejde? Je třeba tvrdit: "mě to nejde"
Vždy se najde někdo kdo to dokáže.

Uživatelský avatar
RoKur
Příspěvky: 1804
Registrován: stř zář 25, 2013 6:47 am
Bydliště: Vrbno pod Pradědem

Re: Teplovodní podlahové topení

#443 Nový příspěvek od RoKur »

Nemyslím si že to promíchá akumulačku. Čerpadlo je až za čtyřcesťákem, tak si bude pouze přicucávat z akumulačky. Nesmí ale běžet jiné čerpadlo, než to do podlahy. Mám to tak zapojené a akumulačka se mi nepromícháva.

Mastnacku, moc se mi nechce věřit odpovědi výrobce, že je jedno, jestli se přehodí zpátečky. Zpátečky u CV jsou vždy vázáné ke vstupu, nebo výstupu.
Naposledy upravil(a) RoKur dne čtv bře 21, 2024 10:37 am, celkem upraveno 1 x.
Mitsubishi MT21 - čtyřválec
Ostrovní FVE: mono 2Sx3P 320W (1900W). Regulátor Epever Tracer6415AN. Baterie Pb 48V/300Ah, LiFePo 200Ah 16 článků. Měnič (čína) sinus 3200W/48V
Solární deskové termo panely KPS11 4ks 1800W (7200W)

mastnacek
Příspěvky: 7136
Registrován: pát lis 25, 2011 11:12 am
Bydliště: Broumov

Re: Teplovodní podlahové topení

#444 Nový příspěvek od mastnacek »

AKU bude az po prvni topny sezone, takze nekdy za rok. Do ty doby to bude natapet 200+l bojler, podlahu, zebriky v prizemi a radiky a zebrik v patre.

Bouraci, nejak nechapu o cem mluvis.

mastnacek
Příspěvky: 7136
Registrován: pát lis 25, 2011 11:12 am
Bydliště: Broumov

Re: Teplovodní podlahové topení

#445 Nový příspěvek od mastnacek »

Tady je video, jak to mam u kotle melo by jit otevrit.
https://www.youtube.com/shorts/9hh1vjGMfQk

Doleva od kotle je privod pro budouci krbovky. Doleva jde vetev k podlahovce a radiatorum.

Uživatelský avatar
Navarson
Příspěvky: 828
Registrován: úte kvě 28, 2019 9:45 pm
Bydliště: u Nepomuku

Re: Teplovodní podlahové topení

#446 Nový příspěvek od Navarson »

Tuten příspěvek ohledně toho čtyřcesťáku mastnackův problém asi nevyřeší, ale.
Sice nejsem topenář, ovšem z hlediska MaRáka by mi tenhle ventil docela zaujímá. Už jen proto, kdybyse na to dal nasadit nějaký pohon, a tudíž už by to byla moje parketa, tak abych mohl jebat topenáře, že to maj špatně zapojený :) .
eli píše: stř bře 20, 2024 7:47 pm Většinou se tyto používají v rozsáhlejších rozvodech podlahovky právě proto, aby se neomezoval průtok jinak používanými 3cv. Když jsem ho prvně držel v ruce, tak jsem také nechápal kam se má co napojit.
Taky jsem to v životě neviděl. Jediný, co jsem našel je chobotkův odkaz a opravdu v katalogu Giacomini velmi podobný ventil existuje, ale dole v technických informacích o něm ani zmínka, natož jak funguje. Navíc podle katalogu se vyrábí pouze v jediné velikosti, což je trochu neobvyklé.
mastnacek píše: čtv bře 21, 2024 9:47 am Tak info od vyrobce, zavolal jsem si, NEMELO by vadit prohodit zpatecky.
Taky podivná informace. Cožeto vůbec tuten ventil je za verk :chytry:
Pak koukám na masnatckovu fotku tý sestavy a ta už není focená z anfasu jako v katalogu, ale z horní perspektivy a tam už je něco vidět. Jednak ten ventil je hlubší než se zdál na katalogovým obrázku, a druhak ten levopravý směr má nad vývodama nálitky a ty budou určitě dutý, nebudou tam jen pro zvýšení hmotnosti odlitku.
No a tak mi napadlo, estli on to není trojcesťák s bypassem. Něco jako z katalogu Siemens, ale spodek daný naštorc a výškově trochu smrsknutý.
Obrázek
Akorát by to nebylo zapojený jako směšovací ventil (A+B=AB), ale jako rozdělovací ventil (AB=Amin až Amax + Bmax až Bmin). Pak by to v reálu fungovalo: Ze směru AB přívod z kotle. Plně otevřeno do směru A jde z kotle rovnou do topnýho okruhu, obě čerpadla (kotlové i okruhu) se podílejí na průtoku, v dolním téčku se prohání voda ze zpátečky TO rovnou do kotle a je fakt jedno, estli zleva doprava nebo opačně.
Plně otevřeno do směru B jde všechna voda z kotle do něj zpátky, protože smyčka do topení je úplně uzavřena. Čerpadlo topení se sice vrtí, ale nemá co nasávat.
No a polohy mezi tím rozdělují přívod z kotle (AB) částečně do topení (A) a častečně do dolního téčka (B), kde se mísí s vodou ze zpátečky TO a odchází v klidu do kotle (opět je fuk, jak jsou zpátečky zapojeny, směr proudění udávají čerpadla a uzavřená hydraulika.
Osička nebude otočná, ale posuvná. Tím by to řešilo i
chobotek píše: stř bře 20, 2024 8:46 pm To je tam fakt zakované natvrdo, tj. zespodu není šroubení s převlečnou matkou (schované za ovládacím knoflíkem)? Protože bys to mohl vědět skoro hned, kdyby nevadilo, že knoflík je ke zdi. Jestli jde přeházet vnitřek jsem nikde nenašel.
Bude to fungovat na principu radiátorové termické hlavice. Otočením šteluju požadovanou teplotu, kapsle s voskem v případě studený vody z kotle, otevře přednostně směr AB - B, aby se kotel netýral studenou zpátečkou. Až se přívod prohřeje, začne propouštět něco i do A.

Ovšem je to jen fabulace, ventil si skutečně kvůli zjištění reálný funkce kupovat nehodlám. Taky nemusím vědět všechno. :nene:
Sekací traktůrek Hayter H1842.....V podstatě Countax z roku 1995
Babetta 207 chopper....................Prostě brutální mašina
UNC 045 Detvan.........................Nakladač malý, ale šikovný

mastnacek
Příspěvky: 7136
Registrován: pát lis 25, 2011 11:12 am
Bydliště: Broumov

Re: Teplovodní podlahové topení

#447 Nový příspěvek od mastnacek »

navar: vyrbce me trosku nasral tim nejistym tvrzenim, vsude se pise 4CV s bypassem. Ta moje sestava je cela od Ferra. Problem bude ale jak odhalil chobotek ten 3CV na malym kotlovym okruhu. Kdyz me v praci zbude cas, tak to zkusim zkreslit jak to mam.

Chobotku, tak ta moje vodarna ma jen 100l a zjistil jsem, ze jsme ji pri prebirani bordela sute atd z baraku trosku pobouchali. Zkusim promerit silu materialu, zda se ze je to minimalne 3mm plech. Ale na tu funkci kterou by to melo plnit je ale asi lepsi valec vid?

chobotek
Příspěvky: 10615
Registrován: ned lis 07, 2010 3:50 pm
Bydliště: Hohenelbe

Re: Teplovodní podlahové topení

#448 Nový příspěvek od chobotek »

Taky se vám stýská po době, kdy výrobce dodával normální návody? Tihle Poláci se nepředřou, polské stránky taky nic. Navarsonova teorie se mi líbí, dost by to vysvětlovalo, ale furt je to teorie.
U té nádoby nejde ani tak o velikost, jako spíš o vhodný tvar. Musí být tak vysoká, by se nemíchal přívod a zpátečka a průměr takový, aby byla rychlost vyrovnávacího toku (ve svislém směru) pokud možno malá.
Všechno, co se může pokazit... nás poučí.
Copak si myslíte, že pánem výroby je ředitel? I toto, pánem výroby je poptávka.

mastnacek
Příspěvky: 7136
Registrován: pát lis 25, 2011 11:12 am
Bydliště: Broumov

Re: Teplovodní podlahové topení

#449 Nový příspěvek od mastnacek »

Chobotku, za to mozna muze dotacni politika, treba se lepsi navody dostavaj do rukou jen montaznikum skrze jinej kanal?
myslel jsem si to, ale vubec netusim jaky rozmery by to teda melo mit. Rikal jsi prumer 300mm a ta vyska?

chobotek
Příspěvky: 10615
Registrován: ned lis 07, 2010 3:50 pm
Bydliště: Hohenelbe

Re: Teplovodní podlahové topení

#450 Nový příspěvek od chobotek »

Nějaká rozumná, aby se ti to dobře montovalo. Já bych volil výšku podle výšky kotle.
Všechno, co se může pokazit... nás poučí.
Copak si myslíte, že pánem výroby je ředitel? I toto, pánem výroby je poptávka.

Odpovědět

Zpět na „Dům a stavba“