Teplovodní podlahové topení

Moderátoři: rezis, Leo

Zpráva
Autor
mastnacek
Příspěvky: 7136
Registrován: pát lis 25, 2011 11:12 am
Bydliště: Broumov

Re: Teplovodní podlahové topení

#421 Nový příspěvek od mastnacek »

Kotel ted na 60, na prutokacich 1l...

chobotek
Příspěvky: 10615
Registrován: ned lis 07, 2010 3:50 pm
Bydliště: Hohenelbe

Re: Teplovodní podlahové topení

#422 Nový příspěvek od chobotek »

Můžeš zkusit snížit teplotu na tom třícesťáku, jestli to jde, aby otevřel naplno. A když snížíš teplotu i tam čtyřcesťáku, uvidíš, jak na tom je čerpadlo vzhledem ke smyčkám v podlaze. Ale pak by to chtělo nějak řešit ;-)
Všechno, co se může pokazit... nás poučí.
Copak si myslíte, že pánem výroby je ředitel? I toto, pánem výroby je poptávka.

mastnacek
Příspěvky: 7136
Registrován: pát lis 25, 2011 11:12 am
Bydliště: Broumov

Re: Teplovodní podlahové topení

#423 Nový příspěvek od mastnacek »

Je to esb myslim ze tam patronu nevymenim, neni stavitelnej. Do roka a do dne bude snad nadrz.

chobotek
Příspěvky: 10615
Registrován: ned lis 07, 2010 3:50 pm
Bydliště: Hohenelbe

Re: Teplovodní podlahové topení

#424 Nový příspěvek od chobotek »

Myslel jsem to jako pokus, aby se prokázalo, že už tam jiná závada není. Pro teď by si bylo nejjednodušší vyřešit to hydraulickým zkratem za tím třícesťákem (prostě tam dát na stojáka zavařenou třístovku trubku).
Obrázek
Všechno, co se může pokazit... nás poučí.
Copak si myslíte, že pánem výroby je ředitel? I toto, pánem výroby je poptávka.

mastnacek
Příspěvky: 7136
Registrován: pát lis 25, 2011 11:12 am
Bydliště: Broumov

Re: Teplovodní podlahové topení

#425 Nový příspěvek od mastnacek »

Ty vis o cem mluvis, me nenapada, co by ta trubka krom zvetseni mnozstvi teply vody mela za fci. V systemunjeste neni bojler.

Uživatelský avatar
Navarson
Příspěvky: 828
Registrován: úte kvě 28, 2019 9:45 pm
Bydliště: u Nepomuku

Re: Teplovodní podlahové topení

#426 Nový příspěvek od Navarson »

Jen se trošku přimotám. Myslel sem (vím, vím...hovno vědět), že čtyřcestná otočná klapka, (tak mi připadá ta věc pod čerpadlem na obrázku), má vývod z kotle a zpátečku z TO proti sobě. Zrovnatek zpátečka do kotle a vývod náběhu TO jsou od sebe. Jinak si ani nedovedu moc představit, jak by to mohlo mechanicky fungovat. No a pod tím obrázkem čerpadlový sestavy je odkaz na návod. Tam je další obrázek, kde je zapojení na trubky. Opět jsem myslel, že teplá je plná čára a přerušovaná je zpátečka. Pokud to poláci nemaj obráceně, tak to zapojení na obrázku nemůže fungovat. Jestli je přívod z kotle spodem a vývod do rozdělovače zkrze čerpadlo horem, ak teda nevím jak je ta čtyřcestná klapka uvnitř postavená. A jestli to tak máš zapojený jako na tom obrázku, a čtyřcesťák funguje jak si myslim že funguje, tak při plně otevřeným ti tlačí čerpadlo TO a čerpadlo kotle proti sobě a průtok bude mizérie. Naopak při zavřeným čtyřcesťáku bude mít čerpadlo TO brzdu jen ztrátu v hadech, ale zase to nebude mít odkud brát teplo. Tož podle mých vědomoščí. :-/
Sekací traktůrek Hayter H1842.....V podstatě Countax z roku 1995
Babetta 207 chopper....................Prostě brutální mašina
UNC 045 Detvan.........................Nakladač malý, ale šikovný

chobotek
Příspěvky: 10615
Registrován: ned lis 07, 2010 3:50 pm
Bydliště: Hohenelbe

Re: Teplovodní podlahové topení

#427 Nový příspěvek od chobotek »

Mě tam ta červená tečka dole taky mate. Přívod od kotle by měl být zleva.
Ta trubka, krom nepodstatného zvětšení množství vody, způsobí, že to začne fungovat. Podobně, jako bys třícestný ventil u kotle nahradil čtyřcestným. Ten kotlový ventil drží průtok směrem ke kotli, ale jeho druhá strana, která vede k tomu podlahovému rozdělovači přivírá podle výkonu kotle a odběru tepla (aby udržela teplotu zpátečky). A protože ten čtyřcestný ventil dělí průtok, projeví se přivírání toho třícestného kotlového okruhu i na straně podlahových smyček.
Když tam vložíš tu malou akumulaci, průtoky se vyrovnají v ní, samozřejmě na úkor teploty, ale s tím nic neuděláš, leda bys řídil kotel podle teploty v té malé akumulaci neboli hydraulickém zkratu (to jsem v jednom baráku s uhelným automatem taky realizoval).
Všechno, co se může pokazit... nás poučí.
Copak si myslíte, že pánem výroby je ředitel? I toto, pánem výroby je poptávka.

Uživatelský avatar
RoKur
Příspěvky: 1806
Registrován: stř zář 25, 2013 6:47 am
Bydliště: Vrbno pod Pradědem

Re: Teplovodní podlahové topení

#428 Nový příspěvek od RoKur »

Bez schématu zapojení se nehneme. Mastnacku máš někde schéma, jak máš zapojen kotel, jednotlivé větve, čerpadla...?
Teď jsem si všiml toho odkazu na armaturu. Ano ta trubka, jak psal chobotek by měla zajistit prutok v podlahovce.
Ve videu jde vidět, že ten přívod je zespoda a odvod z leva. Úplně obráceně.
A nezapojil to topenář jak je zvyklej. Přívod z prava a zpátečku dolů. A pak se ty čerpadla přetlačují.
Mitsubishi MT21 - čtyřválec
Ostrovní FVE: mono 2Sx3P 320W (1900W). Regulátor Epever Tracer6415AN. Baterie Pb 48V/300Ah, LiFePo 200Ah 16 článků. Měnič (čína) sinus 3200W/48V
Solární deskové termo panely KPS11 4ks 1800W (7200W)

mastnacek
Příspěvky: 7136
Registrován: pát lis 25, 2011 11:12 am
Bydliště: Broumov

Re: Teplovodní podlahové topení

#429 Nový příspěvek od mastnacek »

Chlapi schema nemam, bude se dodelavat do budozcna aku. Nafotim, asi to nezkreslim nemam na to bunku. Podle schematu k cerp sestave je vse ok, akorat je asi obracene zpatecka z podlahy se zpateckou do kotle, ale to asi nema na fci vliv? Odvzdusnil jsem cerpadlo sroubem, zadna zmena.

eli
Příspěvky: 155
Registrován: pát bře 09, 2012 6:57 pm
Bydliště: Louny

Re: Teplovodní podlahové topení

#430 Nový příspěvek od eli »

Přívod teplé vody od kotle ze spodu do ventilu, vývod teplé vody přes čerpadlo do rozdělovače podlahovky. Studená z podlahovky zprava do ventilu a vývod studené z ventilu zleva ke kotli. Ventil není vevnitř úplně stejný jako klasické 4cv, které známe. Většinou se tyto používají v rozsáhlejších rozvodech podlahovky právě proto, aby se neomezoval průtok jinak používanými 3cv. Když jsem ho prvně držel v ruce, tak jsem také nechápal kam se má co napojit.

eli
Příspěvky: 155
Registrován: pát bře 09, 2012 6:57 pm
Bydliště: Louny

Re: Teplovodní podlahové topení

#431 Nový příspěvek od eli »

mastnacek píše: stř bře 20, 2024 7:45 pm Chlapi schema nemam, bude se dodelavat do budozcna aku. Nafotim, asi to nezkreslim nemam na to bunku. Podle schematu k cerp sestave je vse ok, akorat je asi obracene zpatecka z podlahy se zpateckou do kotle, ale to asi nema na fci vliv? Odvzdusnil jsem cerpadlo sroubem, zadna zmena.
Tak obrácené zapojení bude mít zásadní vliv.

mastnacek
Příspěvky: 7136
Registrován: pát lis 25, 2011 11:12 am
Bydliště: Broumov

Re: Teplovodní podlahové topení

#432 Nový příspěvek od mastnacek »

Obrázek

Privod je spravne zespoda, jen zpatecky jsou podle schematu otoceny. Ale to by pak michalo teplou z kotle se zpateckou z kotle,tam jde asi hlavnr o to, aby to davalo namichanou teplou do kotle.

chobotek
Příspěvky: 10615
Registrován: ned lis 07, 2010 3:50 pm
Bydliště: Hohenelbe

Re: Teplovodní podlahové topení

#433 Nový příspěvek od chobotek »

Ok, tak potom ty barevné tečky dávají smysl. Taky jsem se mohl podívat: https://www.giacomini.cz/katalog/r294 :)
Ta spodní a pravá trubka jde ke kotli přes ten třícestný ventil a jinde už nic zapojené není?
Všechno, co se může pokazit... nás poučí.
Copak si myslíte, že pánem výroby je ředitel? I toto, pánem výroby je poptávka.

mastnacek
Příspěvky: 7136
Registrován: pát lis 25, 2011 11:12 am
Bydliště: Broumov

Re: Teplovodní podlahové topení

#434 Nový příspěvek od mastnacek »

Ted spinam cerpadlo az pri 60, histereze 3C na kotli 70 a prutok 1,5 - 2 mistama

mastnacek
Příspěvky: 7136
Registrován: pát lis 25, 2011 11:12 am
Bydliště: Broumov

Re: Teplovodní podlahové topení

#435 Nový příspěvek od mastnacek »

eli píše: stř bře 20, 2024 7:50 pm
mastnacek píše: stř bře 20, 2024 7:45 pm Chlapi schema nemam, bude se dodelavat do budozcna aku. Nafotim, asi to nezkreslim nemam na to bunku. Podle schematu k cerp sestave je vse ok, akorat je asi obracene zpatecka z podlahy se zpateckou do kotle, ale to asi nema na fci vliv? Odvzdusnil jsem cerpadlo sroubem, zadna zmena.
Tak obrácené zapojení bude mít zásadní vliv.
Diky, rano zavolam vyrobci.

Odpovědět

Zpět na „Dům a stavba“