Dílny, garáže, kůlny - zkušenosti, rady, materiál...

Moderátoři: rezis, Leo

Odpovědět
Zpráva
Autor
Uživatelský avatar
Terablick
Příspěvky: 10674
Registrován: pon kvě 04, 2009 10:22 pm
Bydliště: 38901
Kontaktovat uživatele:

Dílny, garáže, kůlny - zkušenosti, rady, materiál...

#1 Nový příspěvek od Terablick »

Ahoj všichni. Chtěl bych tady v tom tématu rozjet diskusi na téma stavba dílny, garáže, kůlny, plechové haly atd, zkrátka něčeho, kde se dá pracovat pod střechou na našich strojích, případně je garážovat. Jde o to, aby sem psal kdokoliv cokoliv k tomuto tématu. Hlavně věci jako:

* Z čeho postavit?
* Kde dobře nakoupit materiál?
* Jak to je se stavebním povolením, ohlášením a další agendou?
* V čem pracujete na svých strojích vy, nebo kde je garážujete?
* Kdo už co postavil nebo staví?
* Na co si dát pozor?
* Rady, typy, zkušenosti...
atd...

Já osobně plánuju na jaře montovanou plechovou halu cca 6x6m (možná i o něco větší), a uvítám jakékoliv rady, poznatky, zkušenosti, fotky pro inspiraci, typ kde nakoupit atd ;-).

Nejlevnější plechy na které jsem já na internetu narazil mají tady: http://www.cbprofil.cz/clanek.asp?id=19. Pozinkovaný trapézový plech tam mají od 145,- Kč/m s DPH v pozinku a za 186,- Kč/m s DPH v barvě. Pokud někdo víte o levnějším, budu rád za info. Může být i vlnitej ;-). Nebo hliník za přijatelnou cenu...

Dál z čeho udělat nosnou konstrukci? Sloupky budou po 3m na všech stranách (na bocích můžou být třeba i po 2m), a uprostřed (uvnitř haly) bych nechtěl mít nic. Krov mám sehnanej z montované haly tovární výroby, trubkovej (trubka tuším 50x3,2). Jsou to vlastně 2 vyztužené trojúhelníky spojené k sobě. Rozpětí asi 620cm, ale původně byly na trojúhelníkových nohách, kde podpěra byla ještě asi 60cm dovnitř haly na obou stranách, takže mezi podpěrama zbývalo jen asi 5m :-/ . Snese to když bude sloupek jen kolmo a rozpětí bude teda těch 6m? Nebo mám nějak řešit šikmou výztuhu? Jak řešit spodek "nohy"? Dát pod něj platli ze silného plechu? Stát to bude pravděpodobně na štěrku (lomovém štěrkopísku), tak aby se to nepropadalo... Mám nějak řešit zavětrování? Nějaké šikmé výztuže v rozích, kotvení a podobně? Případně jakékoliv další rady, nápady, připomínky... :).
Rád poradím s hydraulikou. Pište ale vždy na email hydraulika@post.cz

Moje stránky o HYDRAULICE (klik). Kalkulátory (řízení, naviják, štípačka, hadice, ...), návody, katalogy, vychytávky...

Farming Simulator a další hry levně

Uživatelský avatar
KOŠŤÁL
Příspěvky: 1909
Registrován: stř pro 29, 2010 1:28 pm
Bydliště: PJ

Re: Dílny, garáže, kůlny - zkušenosti, rady, materiál...

#2 Nový příspěvek od KOŠŤÁL »

Dobře založené téma 8) 8)
S odkazem na naší přechozí debatu zhruba odsud http://www.nasetraktory.eu/forum/viewto ... 57#p502357

by mě zajímalo,jestli má někdo z vás zkušenosti s montovanýma halama
např: http://aukro.cz/novinka-garaz-hneda-6x6 ... 48696.html
http://aukro.cz/levne-plechova-garaze-g ... 63825.html


Z jakého materiálu jsou stojky,výztuhy,krovy ...

Jak to vychází cenově oproti tomu,kdyby si to člověk dělal sám atd,atd...

Plánuju dílnu cca 6x6m

Víceméně to dobře vypsal Terablick

Uživatelský avatar
picus78
Příspěvky: 843
Registrován: stř led 21, 2009 8:20 pm
Bydliště: 54401

Re: Dílny, garáže, kůlny - zkušenosti, rady, materiál...

#3 Nový příspěvek od picus78 »

Nemám sice garáž z plechu,mám jenom přístřešek na dříví a rosí se,docela dost kape voda.Takže od plechový garáže bych upustil.Jinak co se týče povolení máš tady http://business.center.cz/business/prav ... 4h1d1.aspx

Uživatelský avatar
KOŠŤÁL
Příspěvky: 1909
Registrován: stř pro 29, 2010 1:28 pm
Bydliště: PJ

Re: Dílny, garáže, kůlny - zkušenosti, rady, materiál...

#4 Nový příspěvek od KOŠŤÁL »

Docela mě překvapuje jak je všechno "slabounký" ,krovy po 3 metrech,co to asi dělá,když je na střeše půl metru sněhu?
Pár fotek od poláků
Ještě mě napadlo dřevěnou kostru + plech,nebo OSB
Přílohy
Beze jména7.jpg
Beze jména6.jpg
Beze jména5.jpg
Beze jména4.jpg
Beze jména3.jpg
Beze jména2.jpg
Beze jména1.jpg
Beze jména.jpg
4.jpg

Uživatelský avatar
KOŠŤÁL
Příspěvky: 1909
Registrován: stř pro 29, 2010 1:28 pm
Bydliště: PJ

Re: Dílny, garáže, kůlny - zkušenosti, rady, materiál...

#5 Nový příspěvek od KOŠŤÁL »

Tohle je třeba hala o rozměrech 36 x 9 m :shock:
Přílohy
obrazek.php.jpg

Uživatelský avatar
CB750
Příspěvky: 1486
Registrován: úte úno 09, 2010 1:35 pm
Bydliště: Senec

Re: Dílny, garáže, kůlny - zkušenosti, rady, materiál...

#6 Nový příspěvek od CB750 »

postavil som garáž 7x5, nestačí
z jednej strany som postavil ku garáži prístrešok 7x4,5, nestačí
z druhej strany som urobil strechu medzi plotom a garážou7x3, aj to je málo
na jar budem robiť v záhrade prístrešok 6x3,5
Keď ste už neúspešne vyskúšali všetky možnosti, prišiel čas prečítať si návod.

hajney
Příspěvky: 1413
Registrován: ned pro 13, 2009 10:08 pm
Bydliště: jsem lenivý své bydliště vypsat

Re: Dílny, garáže, kůlny - zkušenosti, rady, materiál...

#7 Nový příspěvek od hajney »

KOŠŤÁL píše:Docela mě překvapuje jak je všechno "slabounký" ,krovy po 3 metrech,co to asi dělá,když je na střeše půl metru sněhu?
Pár fotek od poláků
Ještě mě napadlo dřevěnou kostru + plech,nebo OSB
Tak ten sníh mě napadl jako první věc. Je to rychlé řešení. 60t kč není zrovna málo. Nevím jak je vhodná dřevostavba pro kovodílnu ale viděl jsem pěknou domácí dílnu, dřevěný skelet z trámů, střecha ještě eternit, boky OSB desky + omítka. Z venku to vypadá dobře.

Uživatelský avatar
Terablick
Příspěvky: 10674
Registrován: pon kvě 04, 2009 10:22 pm
Bydliště: 38901
Kontaktovat uživatele:

Re: Dílny, garáže, kůlny - zkušenosti, rady, materiál...

#8 Nový příspěvek od Terablick »

No ale na kolik ty vyjde? A co dělaj ty OSB desky na vlhku? Já tu "plechárnu" postavím za cca 15-20 s daní (ne všechno bude novej materiál). Já to chci jen jako přístřešek aby na mě nefoukalo, nesněžilo, nepršelo, stroje a vybavení bylo pod střechou, v relativním suchu, a mohl jsem pracovat bez ohledu na počasí a nemusel všechno každej den balit a uklízet. Pravděpodobně tam nebude ani podlaha, jen udusanej lomovej písek a pod ním štěrk (to už tu mám jako plac). Možná časem zámkovka nebo tak. Pro mě je rozhodující cena. Peněz je málo :(. Hlavní účel bude prostor pro dostavění a následné garážování strojů domácí výroby + zastřešený a uzamykatelný prostor pro základní práci (ne zámečnická dílna a pod, ale jen svářečka, flexa, vrtačka, kompresor atd.).
Rád poradím s hydraulikou. Pište ale vždy na email hydraulika@post.cz

Moje stránky o HYDRAULICE (klik). Kalkulátory (řízení, naviják, štípačka, hadice, ...), návody, katalogy, vychytávky...

Farming Simulator a další hry levně

Uživatelský avatar
Terablick
Příspěvky: 10674
Registrován: pon kvě 04, 2009 10:22 pm
Bydliště: 38901
Kontaktovat uživatele:

Re: Dílny, garáže, kůlny - zkušenosti, rady, materiál...

#9 Nový příspěvek od Terablick »

picus78 píše:Nemám sice garáž z plechu,mám jenom přístřešek na dříví a rosí se,docela dost kape voda.Takže od plechový garáže bych upustil.Jinak co se týče povolení máš tady http://business.center.cz/business/prav ... 4h1d1.aspx
Tohle jsem četl, ale ne ze všeho jsem "chytrej". Pokud stavím garáž (zděnou) je věc jasná, ale když stavím plechovou "kolnu" (prohlásím, že to neni určený primárně pro garážování atd, ale jako sklad nářadí a pod), kam přesně to spadá? A stačí to ohlásit, nebo musí bejt povolení? Musí bejt projekt, náčrt, nebo jen základní popis? Musí (může) to pak někdo chtít vidět, kontrolovat, přeměřovat atd? Co mi hrozí když se pak ukáže, že to má dvoje vrata 3x3 metry a je v tom "dílna" (nekomerční)? Jsou nějaký pravidla kde to smí nebo nesmí stát, jaká musí bejt podlaha atd?
Rád poradím s hydraulikou. Pište ale vždy na email hydraulika@post.cz

Moje stránky o HYDRAULICE (klik). Kalkulátory (řízení, naviják, štípačka, hadice, ...), návody, katalogy, vychytávky...

Farming Simulator a další hry levně

Uživatelský avatar
KOŠŤÁL
Příspěvky: 1909
Registrován: stř pro 29, 2010 1:28 pm
Bydliště: PJ

Re: Dílny, garáže, kůlny - zkušenosti, rady, materiál...

#10 Nový příspěvek od KOŠŤÁL »

Já už nějakej ten pátek pracuju venku pod střechou ,mám to krytý ze dvou stran OSB (zhruba 2-3 roky) a zatím to nic nedělá.Zvenku to mám natřený 1 vrstvou luxolem,zevnitř vůbec.OSB tloušťka 12mm o rozměrech cca 200x60cm stála tuším 130kčObrázek

Uživatelský avatar
KOŠŤÁL
Příspěvky: 1909
Registrován: stř pro 29, 2010 1:28 pm
Bydliště: PJ

Re: Dílny, garáže, kůlny - zkušenosti, rady, materiál...

#11 Nový příspěvek od KOŠŤÁL »

Terablick: to by mě taky zajímalo,páč tam chci mít podlahu z betonu,opravuju docela často auta,tak abych se neválel v hlíně,taky tam postavit ponk se svěrákem.A v případě,že udělám betonovou desku,bude se to brát jako stavba?
Nejlepší by asi bylo se zeptat na místním stavebním úřadě,protože jak známe byrokraty v čr,každej chce něco jinýho a hlava neví,co dělaj ruce.V Plzni na to budou chtít povolení a v Brnně ne... :-/

Uživatelský avatar
Terablick
Příspěvky: 10674
Registrován: pon kvě 04, 2009 10:22 pm
Bydliště: 38901
Kontaktovat uživatele:

Re: Dílny, garáže, kůlny - zkušenosti, rady, materiál...

#12 Nový příspěvek od Terablick »

Koukal jsem na tyhle desky v nějakým marketu, a vyšla asi na 260,- Kč deska :(. Jinak já teď dělám úplně venku, na place před barákem, takže všechno pokaždý uklízet do baráku :(. Když neni počasí nedělám vůbec. Halu chci uzavřenou i kvůli zlodějům, a taky abych jí kdyžtak mohl alespoň nepatrně "vytápět" a dělat tak i v zimě. Na krátkej rukáv to nebude, ale když bude venku -20 a v dílně +10, bude to OK ;-). Nebudu dělat denně, ale spíš občas, hlavně až dostavím traktor. Nepředpokládám, že bych na něm dělal nepřetržitě. Spíš jen v sezoně, a v zimě jen sem tam něco málo...

Má smysl "plecháč" zateplovat? Třeba polystyrenem nebo vatou... Opravdu nejde o to mít tam pokojovou teplotu (i když by to rozhodně nevadilo), ale spíš o možnost trochu si přitopit...

BTW: krásná radlice ;-) 8) I stroj vypadá dobře :friends:
Rád poradím s hydraulikou. Pište ale vždy na email hydraulika@post.cz

Moje stránky o HYDRAULICE (klik). Kalkulátory (řízení, naviják, štípačka, hadice, ...), návody, katalogy, vychytávky...

Farming Simulator a další hry levně

Uživatelský avatar
KOŠŤÁL
Příspěvky: 1909
Registrován: stř pro 29, 2010 1:28 pm
Bydliště: PJ

Re: Dílny, garáže, kůlny - zkušenosti, rady, materiál...

#13 Nový příspěvek od KOŠŤÁL »

Já bych tam chtěl hodit aspoň pětku polystyren,aby si tam člověk mohl udělat přijatelně.Jak píšeš,stačí i plecháč nezateplenej,hlavně aby nefoukalo a nenapadal tam sníh.Já bych tam dělal i v zimě,samozřejmě ne denně,ale semtam by se to hodilo.Zamknout to,nemuset furt sklízet vercajk...
Ty OSB byly za tuhle cenu v Baumaxu v nějaký akci
Dík,akorát jsem zvědavej,jestli to ten sníh bude hrnout :smich: letos bude premiera


Až budu v práci ,tak vyfotím krovy co máme na hale,rozpětí cca 15m,taky je to celkem slabounký

Uživatelský avatar
Terablick
Příspěvky: 10674
Registrován: pon kvě 04, 2009 10:22 pm
Bydliště: 38901
Kontaktovat uživatele:

Re: Dílny, garáže, kůlny - zkušenosti, rady, materiál...

#14 Nový příspěvek od Terablick »

Taky bastlím radličku, ale dozadu (vepředu neni závěs, a jsem "línej" ho tam dělat). Možná na příští zimu ho udělám. Mám takovej provizorní traktorek abych měl něco hlavně rychle na práci (hlavně teď ten sníh), a na mém "hlavním" stroji co stavím (v plánu na pětiletku :smich: :D ) už bude i přední závěs atd ;-). Tak jsem taky zvědavej jak to dopadne :smich: . Já jsem taky myslel tak 5cm (možná 7 nebo 10) polystyren, spáry a kouty pěnou a fertig. Zase ono se to pak pod tím potí, tak možná nechat to větrat z pod izolace ven (neuzavírat konce vlňáku).
Rád poradím s hydraulikou. Pište ale vždy na email hydraulika@post.cz

Moje stránky o HYDRAULICE (klik). Kalkulátory (řízení, naviják, štípačka, hadice, ...), návody, katalogy, vychytávky...

Farming Simulator a další hry levně

Uživatelský avatar
timexy
Příspěvky: 1841
Registrován: čtv srp 25, 2011 3:41 pm
Bydliště: Vrchlabí
Kontaktovat uživatele:

Re: Dílny, garáže, kůlny - zkušenosti, rady, materiál...

#15 Nový příspěvek od timexy »

Já bych to udělal z itongu...... Když už bych děla dílnu, tak určitě suchou, teplou, s topením a vodou. Já mám dílnu 6x7 m vytápěnou krbovou vložkou kterou mám v obýváku a naprosto spokojenej

Odpovědět

Zpět na „Dům a stavba“