Dílny, garáže, kůlny - zkušenosti, rady, materiál...

Moderátoři: rezis, Leo

Zpráva
Autor
chobotek
Příspěvky: 10433
Registrován: ned lis 07, 2010 3:50 pm
Bydliště: Hohenelbe

Re: Dílny, garáže, kůlny - zkušenosti, rady, materiál...

#1501 Nový příspěvek od chobotek »

Já jsem ještě neviděl nepodložený svěrák, taky jsem neviděl, aby někdo dotahoval šroub na šikmou dosedací plochu bez klínku a neviděl jsem mlátit do očkoplochého klíče, když stačí při utahovaní přemýšlet. Asi takové věci k vidění jsou, ale radši se otočím, aby mi unikly.
Říká v některém videu, proč má na ponku beton?
Všechno, co se může pokazit... nás poučí.
Copak si myslíte, že pánem výroby je ředitel? I toto, pánem výroby je poptávka.

Fizz
Příspěvky: 7809
Registrován: stř pro 28, 2016 10:13 pm
Bydliště: Cca Brno

Re: Dílny, garáže, kůlny - zkušenosti, rady, materiál...

#1502 Nový příspěvek od Fizz »

Nevím o tom, zase tak poctivý divák nejsem.

Dívám se na to jako připomínku na jednoho kámoše.
"... to že máš internet neznamená, že sr@čky co máš v hlavě a považuješ je za myšlenky musíš ventilovat veřejně..."
Other-Side II. '23

Uživatelský avatar
Ondras83
Příspěvky: 10017
Registrován: stř zář 12, 2007 10:28 pm
Bydliště: Stračov
Kontaktovat uživatele:

Re: Dílny, garáže, kůlny - zkušenosti, rady, materiál...

#1503 Nový příspěvek od Ondras83 »

taky se na neho divam, je sikovnej, ale je to amik, ty to maj asi jinak :) s tou deskou to nekde rikal, ze je to kvuli hmotnosti ponku, ale jinak nic...z tech kontejneru stavel cely to jeho obydli, vrsek ma cely ze zeleza (plech a Icka - strechu, steny atd) neni to muj salek piva, ale bavi me se na to sem tam vecer podivat :)
https://www.youtube.com/watch?v=tNSPbNScG6U

Karel Dezort
Příspěvky: 48
Registrován: úte kvě 01, 2018 12:49 pm
Bydliště: Mýto v Čechách

Re: Dílny, garáže, kůlny - zkušenosti, rady, materiál...

#1504 Nový příspěvek od Karel Dezort »

Pěkný den, jelikož mam doma malou dílnu (6*6) a hned vedle mam starý chlív, rozměry jsou taky 6*6 metrů. Napadlo mně že bych i tuhle část přestavěl na dílnu. Ale má to pár problémů: jako v každém chlívu je zde šikmá podlaha, dále zde je jen jedno okno ( nechápu jak to tenkrát stavěli), úzký dveře, jsou tam jenom 100vky ale hned vedle je o 20cm okno takže zvětšení je v plánu, stěny to je vesnická klasika co kde našli tak to tim nahodily. Zatím si dělám hrubý přehled kolik by to stálo, z této dílny bych chtěl udělat takovou tu pěknou a tu druhou nechat na tzv. černé práce, svařovaní a broušení. Moje otázky kolik je tak adekvátní vrstva betonu na podlahu? Protože ted tam mam na jednom místě 3cm a na druhym 25cm. Stěny celé skopat na holou stěnu? Co strop, osbčka by asi nešli? Jaký matroš zvolit na překlad aby by mi to nespadlo na hlavu. Jinak střechy a krov se dělal na celé budově minulý rok, dal jsem imitaci tašek, trapézovej plech. Stavět budu svépomocí.

Uživatelský avatar
ota
Příspěvky: 20611
Registrován: úte říj 21, 2008 10:21 pm
Bydliště: Nepoměřice

Re: Dílny, garáže, kůlny - zkušenosti, rady, materiál...

#1505 Nový příspěvek od ota »

Přestavěl jsem dva chlévy na dílny. Dalo by se napsat román o tom. Vše vlastnima rukama. Strop vždy klenutý. Stěny otlouct a vyčistit. Pak cementovápnitej špryc. Nechat vyschnout a nahodit do roviny, naštukovat. Podlahy vykopat ven. Nemá cenu na tomhle šetřit práci. Nestoji to za to. Podkladni beton do něj sítě. Stahnout do trubek. Nechat zase být a pak vrchni beton. Naťíral jsem podklaďák jakýmsi asfaltovým penetrakem, bo jsem měl asi 40l v kanistrech. Ten podkladni byl na štět z kamenů asi 15- 20 cm. Vrchni beton 1:3 asi 7 cm. Kary síť v něm.
S rozšiřováním dveří oken dávej bacha. Já jsem otloukl stěny a zjistil, že nade dveřma a oknem je na místě udělanej překlad a je zakončenej na tom sloupku co je mezi oknem a dveřma. Kdybych sloupek vyboural, spadl by překlad dveří i okna. Kdysi asi nejdřív udělali překlad nad dveřma a pak po čase nad oknem. Nejsou spolu spojený. Musel bych to celé vybourat a udělat nový překlad přez celé. Ale na tom je patro nadezděný. Šířka zdí metr.
Stejné to bylo v druhém chlevě. Mrňavé okénko ve zdi
Že to vyrubnu a dám větší. Někdo kdysi vytahl stěnu a díru pro okénko a přez vrch požil velkej plochej kamen. A pokracoval ve stavbě směrem nahoru. A pak na to ještě položil traverzu stropu. Takže okénko muselo zůstat.
Problem je se stěnama nacucanejma močkou. To bude pořát zlobit. V obou dílnách to od podlahy tak 50, 60 cm směrem nahoru větrá a odfukuje se to, nebo drolí. V téhle dílně jsem to opravil. Oklepal jsem to, vysál a natřel penetrací. Po vyschnuťí natáhnul lepidlem na ytong. Zarovnal. Pak přeštukoval. No bude to tak 8 roků a parada, nikde ani naznak ze by to zlobilo.
Nakonec jsem z venku přistavěl novou dílnu. 10x3m kde je 5 oken, vrata. Už když jsem dal okna a vrata byla to paráda. Vždycky když svítilo sluníčko, těšil jsem se do nového. Dostavěl jsem a přestěhoval tam. Nedá se to srovnat. Světlo, v zimě teplo. Mam tu krbovky v té staré dílně a v nové dílně teplovodní liťinové radiátory. Od krbovek s výměníkem. Paráda uplně jiná práce.
Někde v předu jsou obrázky mejch staveb. Jo a strop jeden jsem nechal tak a do dnes toho lituju. V druhé dilně jsem to klenuťí nechal. Kolem jsem našrouboval profily a do nich rastr zakotvený do klenuťí. Nacpal vatou vzniklou duťinu a zaklopil sádrokartonem. Přesádroval a parada. V nové dilně stejně tak. Rastr na něj asi 26 cm vaty a zaklopil sádrákem. No tahle nová je jako obývák, vsak dávám občas fotky. No to se dá naučit kvalitně si to pro sebe postavit. Nic to není, sice to trvá trochu dýl. Ale můj taťík říká ,,dělej to pořádně, však se na to budeš celej život pak koukat"! 8)

Uživatelský avatar
Chose11
Příspěvky: 7746
Registrován: sob úno 04, 2012 8:45 pm
Bydliště: Rychnov na Moravě

Re: Dílny, garáže, kůlny - zkušenosti, rady, materiál...

#1506 Nový příspěvek od Chose11 »

Chlapi, před časem jsem tu na fóru koupil kovadlinu, teď bych ji chtěl do dílny, jak a na co ji ideálně přidělat? Vím jedno, ideálně na spodek něčeho přidělat něco, aby se dalo paleťákem kovadlinu přemísťovat.
Na světě mám nejraději tu rozmanitost, každej den mě nasere někdo jinej.

Fizz
Příspěvky: 7809
Registrován: stř pro 28, 2016 10:13 pm
Bydliště: Cca Brno

Re: Dílny, garáže, kůlny - zkušenosti, rady, materiál...

#1507 Nový příspěvek od Fizz »

Soudek od oleje 50l, naplnit kaminkama fr 4/8, nebo pískem nahoru si dáš tři prkna nebo tramky vyřezaný fo kulata podle vrsku sudu, nejdriv dáš ty krajní pak to prostřední, přes to napříč kovadlinu kterou prikotvis k těm krajním.

Celé to můžeš hodit třeba na paletku nebo nejaky nožky abys pod soudek zajel paletakem.
"... to že máš internet neznamená, že sr@čky co máš v hlavě a považuješ je za myšlenky musíš ventilovat veřejně..."
Other-Side II. '23

Uživatelský avatar
Chose11
Příspěvky: 7746
Registrován: sob úno 04, 2012 8:45 pm
Bydliště: Rychnov na Moravě

Re: Dílny, garáže, kůlny - zkušenosti, rady, materiál...

#1508 Nový příspěvek od Chose11 »

nad sudem jsem přemýšlel také a bude to asi nejjednodušší, mám tu navíc kačírek, ten dám do tři čtvrtě, pak písek a ty desky, ještě jak přikotvit samotnou kovadlinu k deskám. Na spodek sudu bych dal nějaké dvě účka na rozměr paleťáku.
Na světě mám nejraději tu rozmanitost, každej den mě nasere někdo jinej.

Fizz
Příspěvky: 7809
Registrován: stř pro 28, 2016 10:13 pm
Bydliště: Cca Brno

Re: Dílny, garáže, kůlny - zkušenosti, rady, materiál...

#1509 Nový příspěvek od Fizz »

Kovadlinu k deskám třmenem, ohnutá hlazenka do tvaru U se závity.

Dej jen jednu frakci, písek drží vlhkost, kaminky co jdou pod zamkovku ideal.
"... to že máš internet neznamená, že sr@čky co máš v hlavě a považuješ je za myšlenky musíš ventilovat veřejně..."
Other-Side II. '23

Uživatelský avatar
Chose11
Příspěvky: 7746
Registrován: sob úno 04, 2012 8:45 pm
Bydliště: Rychnov na Moravě

Re: Dílny, garáže, kůlny - zkušenosti, rady, materiál...

#1510 Nový příspěvek od Chose11 »

no to pak raději ani nepoužiju ten kačírek, nemá hrany, ale zajedu koupit ten kamínek fr. 4/8 jak píšeš a ideál seženu někde kousek dubové fošny navrch
Na světě mám nejraději tu rozmanitost, každej den mě nasere někdo jinej.

Uživatelský avatar
Čárls
Příspěvky: 12902
Registrován: sob kvě 28, 2016 1:22 pm
Bydliště: Dvůr Králové n/L

Re: Dílny, garáže, kůlny - zkušenosti, rady, materiál...

#1511 Nový příspěvek od Čárls »

Nevím jaký sou nový poznatky ,ale pod kovadlinu patří pořádný dubový špalek okovaný obručí cca 2až 4 ks tak sem to vždy viděl na všech kovárnách co jsem kdy viděl :(
Nebo byl špalek z dubových hranolů stažený taktéž obručemi
Kdo nic nedělá nic nezkazí pokusy sou cesta k úspěchu
Sem chodím rád a často http://prehrada-les-kralovstvi.cz/

Uživatelský avatar
bourač
Příspěvky: 8470
Registrován: úte úno 28, 2012 2:00 am
Bydliště: Mácháč.

Re: Dílny, garáže, kůlny - zkušenosti, rady, materiál...

#1512 Nový příspěvek od bourač »

dubovej špalek 8) mám cca 70cm průměr, taky šrouby kterými jsou upevněné koleje (podkladnice) do pražců.
Špalek vyměním za něco do kamen - ať to nemusím štípat. Šrouby věnuji. Možná najdu i tu pásovici na stažení špalku.
Něco nejde? Je třeba tvrdit: "mě to nejde"
Vždy se najde někdo kdo to dokáže.

Uživatelský avatar
ota
Příspěvky: 20611
Registrován: úte říj 21, 2008 10:21 pm
Bydliště: Nepoměřice

Re: Dílny, garáže, kůlny - zkušenosti, rady, materiál...

#1513 Nový příspěvek od ota »

Čárlsi je to podivné, ale v kovárně byly kovadliny a pod níma lipové špalky. Samozřejmě cípanty kolem třeba ve třech vrstvách. Ale kovář povídal lipovej špalek je nejlepší. Prej má chlupatý dřevo a dobře drží pospolu a dobře tlumí rázy. Samozřejmě kůra dolů. Kovadlina přikotvená takovejma kramlema do špalku.

Uživatelský avatar
Chose11
Příspěvky: 7746
Registrován: sob úno 04, 2012 8:45 pm
Bydliště: Rychnov na Moravě

Re: Dílny, garáže, kůlny - zkušenosti, rady, materiál...

#1514 Nový příspěvek od Chose11 »

v rámci úklidu se mi doma neválí špalek ani dubovej, ani lipovej, ani jinej krom toho co na něm štípu dřevo....
Na světě mám nejraději tu rozmanitost, každej den mě nasere někdo jinej.

Uživatelský avatar
ota
Příspěvky: 20611
Registrován: úte říj 21, 2008 10:21 pm
Bydliště: Nepoměřice

Re: Dílny, garáže, kůlny - zkušenosti, rady, materiál...

#1515 Nový příspěvek od ota »

Smrkovej bych Ti mohl nabídnout! Tuhle jsem dovezl z lesa odřezek od našeho smrčku z toho největšího odřízl káceč asi tak metrovej kuláček. Bude mít dobře 110 cm průměr. Tak by se dalo odříznout kolečko pod kovadlinu. Ale smrk nebube vhodný.
Co jsem viděl byl udřízlej obručák 200l sud a v něm štěrk a na vrchu hrubej kopanej písek. V tom postavená kovadlina. Problém u toho písku byl, že když se kolem kovadliny v kovárně dělalo s vodou, natáhl tu vodu písek do sebe a pak byla kovadlina odspodu orezlá. Ale kačírek je nevhodný. Není ostrej a kovadlina na něm ,,plave". Ostrej štěrk je lepší zapře se mezi sebou a víc to drží.

Odpovědět

Zpět na „Dům a stavba“