Dílny, garáže, kůlny - zkušenosti, rady, materiál...

Moderátoři: rezis, Leo

Zpráva
Autor
Uživatelský avatar
Chose11
Příspěvky: 7814
Registrován: sob úno 04, 2012 8:45 pm
Bydliště: Rychnov na Moravě

Re: Dílny, garáže, kůlny - zkušenosti, rady, materiál...

#1516 Nový příspěvek od Chose11 »

jo kovadlina je spíš těch menších rozměrů, takovou velkou co pamatuje císařpána tu mám taky na zemi, ale tady Hanz 260 kdysi prodával několik ks takových pěkných menších akorát do dílny, tipuji tak kolem 35 kg. Velikost 50L sudu je tak akorát. Ale špalek by se fakt hodil.
Na světě mám nejraději tu rozmanitost, každej den mě nasere někdo jinej.

Uživatelský avatar
Čárls
Příspěvky: 12966
Registrován: sob kvě 28, 2016 1:22 pm
Bydliště: Dvůr Králové n/L

Re: Dílny, garáže, kůlny - zkušenosti, rady, materiál...

#1517 Nový příspěvek od Čárls »

Oto co říkal kovář v jzd tak vždy tvrdý dřevo pod kovadlinu a taky sem to tak všude viděl.Už jako kluk pro mě kovárna byla jak magnet sice jen na čumendu hrozně se mi to líbilo jak mlátí do rozpálenýho železa no a pak v JZd sem dostal částečný kurz od kovářských dědku bylo jim tenkrát co teď mě Já to nikdá nezkoumal doma mam jen malou kovadlinku když potřebuji něco vyrovnat a tu dávám na jasanový špalek co mám na štípání Ono asi tak moc na domácí použití nebude duležitý z jakýho dřeva bude Pokud na tom nebudeš dennodeně kovat
ono bude i duležitý na čem ten špalek bude stát Jen si matně vzpomínám coby kluk tak na betonu to nebylo Ono se ty rázy i když utlumený budou přenášet na podloží .
Podle mne by pod ten špalek byla guma co se dává do základů pod mašiny aby se utlumily rázy ale nekamenujte mne je to jen nápad jak ochránit třeba beton v dílně jak se říká stokrát nic umořilo vola
Kdo nic nedělá nic nezkazí pokusy sou cesta k úspěchu
Sem chodím rád a často http://prehrada-les-kralovstvi.cz/

Fizz
Příspěvky: 7859
Registrován: stř pro 28, 2016 10:13 pm
Bydliště: Cca Brno

Re: Dílny, garáže, kůlny - zkušenosti, rady, materiál...

#1518 Nový příspěvek od Fizz »

Právě ta bečka s kaminkama to pěkně tlumí, asi nikdo nemá v dílně udusanou hlínu nebo špalíkovou dlažbu.

Štěrk v sudu, prace nula, riznout deklik, 15min. A prubni to. Špalek už chtit nebudeš.
"... to že máš internet neznamená, že sr@čky co máš v hlavě a považuješ je za myšlenky musíš ventilovat veřejně..."
Other-Side II. '23

sekalsemmalo
Příspěvky: 4211
Registrován: stř říj 22, 2008 6:54 pm
Bydliště: cyklostezka

Re: Dílny, garáže, kůlny - zkušenosti, rady, materiál...

#1519 Nový příspěvek od sekalsemmalo »

tak ono tam jde hlavně o trn.do špalku ho zabušíš,nebo zavrtáš.nevím,jak ho dáš do soudku.i když se ten soudek nabízí.já jsem dělal rám z jeklíku a tam jsem si už trn do středu navařil.opláštil prknama.zasypal hlínou.té máme dost.
sekalsemmalo-ten,co ho zasáhl za bouřky blesk ve dřezu na nádobí

sekalsemmalo
Příspěvky: 4211
Registrován: stř říj 22, 2008 6:54 pm
Bydliště: cyklostezka

Re: Dílny, garáže, kůlny - zkušenosti, rady, materiál...

#1520 Nový příspěvek od sekalsemmalo »

podkováři,co furt tahaj svůj výrobní prostředek, většinou tu 35 kg ,z auta a zpátky maj něco takového https://www.propodkovare.cz/produkt/372 ... inu-kubias no samozřejmě si to spíchnou sami. vona taková nepřikurtovaná kovadlina a malej prcek co to bude chtít zkusit,až fotr nebude doma smrdí průserem...
sekalsemmalo-ten,co ho zasáhl za bouřky blesk ve dřezu na nádobí

sekalsemmalo
Příspěvky: 4211
Registrován: stř říj 22, 2008 6:54 pm
Bydliště: cyklostezka

Re: Dílny, garáže, kůlny - zkušenosti, rady, materiál...

#1521 Nový příspěvek od sekalsemmalo »

tenhle obor nás baví,tady kovadlina zaklínovaná na svěr proti trnu.zakopanej sokl,aby se náká 130 kg nezvrátila.i o vejšce je tam náké pojednání.http://www.kovarstviuroboros.eu/studovna/kovadlina/ a tady pro inspiraci stavitelů prodávanej obdelníkovej sokl,bedna.vono se kolem toho obdélníku lépe tančí,jak kolem kruhu,pustí vás to blíž k prsům. https://www.protetika-ortho-aktiv.cz/anvil-base .a zavařit náký třmeny,klidně.vono to ztíží loupežníkům práci,když jí máte venku a pak se nabízí za levno v kovošrotě..
sekalsemmalo-ten,co ho zasáhl za bouřky blesk ve dřezu na nádobí

Fizz
Příspěvky: 7859
Registrován: stř pro 28, 2016 10:13 pm
Bydliště: Cca Brno

Re: Dílny, garáže, kůlny - zkušenosti, rady, materiál...

#1522 Nový příspěvek od Fizz »

Jasně já kovárnu boural, v jedné byl strom, resp uřezány pařez na tom kovadlina, to bylo prý nejlepší říkal pamětník, druhy byl asi dvoumetrový kmen cca metr tricet v zemi, zbytek venku, "falešný pařez".

Doma měl kovadlinu na zašterkovane bečce, filtrační pisek z kotelní upravny vody.
Pařez je prý lepší ten rostlej, z becky pry min bolí ruky i nohy.

Samozřejmě že každému vyhovuje jiná baba i kovadlina.

50l soudek je dostupný, štěrku 50 l ze za nic, celý se to dá spáchat za hoďku, je to mobilní, dobře funkční, nerozmlatis si podlahu, ....

Za mě tam musí být něco co nejde zahutnit, a ideálně nedrží vlhkost.
"... to že máš internet neznamená, že sr@čky co máš v hlavě a považuješ je za myšlenky musíš ventilovat veřejně..."
Other-Side II. '23

Uživatelský avatar
Ondras83
Příspěvky: 10022
Registrován: stř zář 12, 2007 10:28 pm
Bydliště: Stračov
Kontaktovat uživatele:

Re: Dílny, garáže, kůlny - zkušenosti, rady, materiál...

#1523 Nový příspěvek od Ondras83 »

Chlapi...pomalu ale jiste se zacina rysovat moje stavba dilny, rozmery divoke, bude to mensi Lko, v uzkem 6,5x8, v sirokem 8x8m, strecha jednotna, venku mensi zaprazicko...

Jelikoz toto tema nejsem schopen cele obsahnout, napadlo me, jeslti muzete napsat ze svych dilen svoje postrehy, co vas tam stve nebo na co jste naopak hrdi, ze to tam mate, abych se trosku inspiroval...vysvetlovat moje plany bez obrazku je slozite, ale nejradsi bych zadne okno, abych mohl vsude naskladat regaly a stroje, v pulce bude puda, v druhe pulce (sirsi casti 8x8m) bude strop po krovu, aby se tam veslo zdvihnout auto...do zeme jsem chtel zdvihaci plosinku pouzivat jako hever na motorky, ale z vetsi casti jako svareci nebo odkladaci stolek s tim, ze kdyz bude potreba, zapusti se do zeme zaroven s podlahou.

Nebo kdyby vam to nevadilo, sem tam nejakou fotku pro inspiraci na usporadani? dekuji

Fizz
Příspěvky: 7859
Registrován: stř pro 28, 2016 10:13 pm
Bydliště: Cca Brno

Re: Dílny, garáže, kůlny - zkušenosti, rady, materiál...

#1524 Nový příspěvek od Fizz »

Absenci okna bych ti zrovna rozmuvil. Světlo i možnost větrat je důležitá, pro mě zásadní. Okno může být i v regálu buďto pasuje nebo vynechat foch.
"... to že máš internet neznamená, že sr@čky co máš v hlavě a považuješ je za myšlenky musíš ventilovat veřejně..."
Other-Side II. '23

Uživatelský avatar
Ondras83
Příspěvky: 10022
Registrován: stř zář 12, 2007 10:28 pm
Bydliště: Stračov
Kontaktovat uživatele:

Re: Dílny, garáže, kůlny - zkušenosti, rady, materiál...

#1525 Nový příspěvek od Ondras83 »

okna tam samozrejme budou, budou tam 2x dvere a vrata, na vetrani mista dost, ale minimalne na stranu do dvora (k baraku) okno bude aby to ladilo s domem. Napadl me dat do sikme strechy svetlik (svetlovod nebo jak se tomu nadava), protoze u taty v dilne neustale bojujeme se svetlem, tady by to krasne svitilo nademe, ale vubec zadne zkusenosti s tim nemam.

neco takoveho https://www.svetliky-bodove.cz/wp-conte ... ana_04.jpg

Zetor15
Příspěvky: 871
Registrován: stř bře 09, 2011 8:47 pm
Bydliště: Plzen

Re: Dílny, garáže, kůlny - zkušenosti, rady, materiál...

#1526 Nový příspěvek od Zetor15 »

Rozhodne doporucuji dilensky kanal bez toho bych uz dilnu nedelal. Postavili jsme uz nekolik dilen a nejlepsi je ta s kanalem a oknama u ponku. Pokud se kanal nepouziva je zandany a muze prez nej prejet i 10t stroj

fikejz
Příspěvky: 5995
Registrován: čtv dub 28, 2011 10:33 am
Bydliště: Malé Svatoňovice

Re: Dílny, garáže, kůlny - zkušenosti, rady, materiál...

#1527 Nový příspěvek od fikejz »

Jak silný fošny máš jako zakrytí jámy? Nebo tam máš něco jinýho?
Za pravdu je různá sazba – jednou pomník, jindy vazba. Kdo ji řekne dřív než včas, tomu pravda zlomí vaz. (KHB)
Je naivní očekávat dnes od médií pravdu a relevantní informace. Kdo má potřebu věřit, má jít do kostela, a ne poslouchat televizi.

nabocklish
Příspěvky: 1891
Registrován: ned úno 28, 2010 8:10 pm

Re: Dílny, garáže, kůlny - zkušenosti, rady, materiál...

#1528 Nový příspěvek od nabocklish »

To ale záleží na co to chceš používat. Jiné nároky má zámečnická, jiné truhlářská, jiné nástrojářská a jiné autodílna. A pokud chceš kombinaci všeho, budeš to mít malý :D :D :D
Moje dílna je zámečnická a konstrukční:
Třeba "nástěnku" na spojovací materiál jsem zvětšoval a zvětšoval až jsem dospěl k vyhovujícímu 3x1,5 metru. Pořídil skříně ve kterých mám obráběcí nástroje. Dál do skříní dáš výkresy, měřidla, tabulky atd. Pokud máš cca 200 kg nástrojů jako já, stačí podobné levnější skříně: https://www.b2bpartner.cz/dilenska-plec ... eda-modra/ . Na uspořádání používám systém od Pokorný Dačice. Ještě používám kolotoče vlastní výroby pro úsporu místa.
Na spoustu dalších "nezařaditelných věcí" je několik regálů. Nemám rád nepořádek a nemám rád plný ponk.
Světlo. Denní světlo je super, okna jsou super. Ale stejně se bez pořádného osvětlení neobejdeš (v zimě brzy tma atd) osvědčené mám prachotěsné led Sinclair. Na výpočet osvětlení jsou tabulky.
Dále ze svého pohledu doporučuji velký svářecí stůl(stoly) uprostřed dílny. K tomu spoustu pacholíků na výrobu rozměrnějších věcí. Dál tam mám brousící a pálící stůl - masivní stůl, který má místo desky otočený pororošt. Na pororoštu se dá v pohodě pálit plazmou. Ze tří stran stolu jsou sklápěcí zástěny, které chytají prach z broušení a svedený to je do plechového kbelíku dole uprostřed. Není to všeřešící protože při řezání jdou jiskry a prach na mě, to jest na tu čtvrtou stranu bez zástěny. Ale i tak to dost pomůže. Ještě je tam jekl v jeklu do kterého se dává svěrák na broušení. A rozměrnější konstrukce se holt zabrušují tak jak jsou přes celou dílnu.
Rozvod vzduchu ke každému stroji i k ponkům. Nezapomeň na volnou koncovku na plazmu. Rozvod elektriky asi nemusím zmiňovat. Snad jen, že jsem několikrát viděl visící kabelový naviják nad svářecím stolem. Možná ok, ale já to mám raději dole pod stolem.
A na závěr co v mé dílně nemám a toužím po tom: 1.umyvadlo (nechceš aby tě tvoje děti měly za čerta když se vracíš z dílny) :smich: 2. portálový jeřábek - na samovýrobu zatím časově náročné, na zadání firmě drahé.
A co je u mě nešikovné: regál na hutní materiál umístěný v pravém úhlu k dráze pily.

Fizz
Příspěvky: 7859
Registrován: stř pro 28, 2016 10:13 pm
Bydliště: Cca Brno

Re: Dílny, garáže, kůlny - zkušenosti, rady, materiál...

#1529 Nový příspěvek od Fizz »

To zní dobře, pořádáš exkurze?
"... to že máš internet neznamená, že sr@čky co máš v hlavě a považuješ je za myšlenky musíš ventilovat veřejně..."
Other-Side II. '23

Uživatelský avatar
Ondras83
Příspěvky: 10022
Registrován: stř zář 12, 2007 10:28 pm
Bydliště: Stračov
Kontaktovat uživatele:

Re: Dílny, garáže, kůlny - zkušenosti, rady, materiál...

#1530 Nový příspěvek od Ondras83 »

nabocklish: diky :) pekne jsi to vyjmenoval, nektere veci budu planovat venku (za dilnou chci navazujici na strechu kryte stani), ale jinak pekne shrnuti. diky

dilna bude smes vseho, stroje jsou ted u dedy, ale tam navzdy nebudou (soustruh, frezka atd) k tomu cela byvala mastal nastroju, spousta materialu. Do toho hoblovka s protahem, freza na drevo, cely truhlarsky ponk...no veci spousta, vyhodit nic nechci (alespon co se zeleza tyce), takze zatim uvidim :) no a delam auta, tak by mi i dost pomohl mit doma zvedak, ktery se kolikrat da pouzit i jinak, nez na auta...https://ondras83.rajce.idnes.cz/Traktor ... 1505085139

umyvadlo planuju, u otce neni (je tam pres dvur pradelna, ale i tak to cloveka stve) a tak tam bude, s tou jednou koncovkoku na plasmu diky za upozorneni...vzduch vyvedu i ven, protoze palit planuji venku (i ted palim venku), svareci stul bych rad, resp. je to jeden z mych pozadavku a mel jsem vizi, ze bych ho udelal do zeme a hydr. zvedaci https://postlmg.cc/2qrthb0R

Odpovědět

Zpět na „Dům a stavba“