Kotel a akumulační nadrže.

Moderátoři: rezis, Leo

Zpráva
Autor
Uživatelský avatar
RoKur
Příspěvky: 1794
Registrován: stř zář 25, 2013 6:47 am
Bydliště: Vrbno pod Pradědem

Re: Kotel a akumulační nadrže.

#1126 Nový příspěvek od RoKur »

Venkovní teplota a teplota na kolektorech přes dnešní noc. Venkovní čidlo je umístěno na termofasádě
https://drive.google.com/open?id=1zuc_X ... IunBUpAHqA
Mitsubishi MT21 - čtyřválec
Ostrovní FVE: mono 2Sx3P 320W (1900W). Regulátor Epever Tracer6415AN. Baterie Pb 48V/300Ah, LiFePo 200Ah 16 článků. Měnič (čína) sinus 3200W/48V
Solární deskové termo panely KPS11 4ks 1800W (7200W)

Uživatelský avatar
_luky_
Příspěvky: 809
Registrován: čtv pro 25, 2008 12:23 pm
Bydliště: kdesi u Berouna

Re: Kotel a akumulační nadrže.

#1127 Nový příspěvek od _luky_ »

RoKur píše:Ahoj bourač, není to setrvačností. Myslím si, že je střecha ve volném prostoru a chlad padá z vrchu, tak je na kolektorech nižší teplota, než na teploměrech, které jsou na oknech, nebo zdech baráků. Když jsou mrazíky, tak mi teploměr ukazuje +2 i +4°C, ale střechy a tráva jsou úplně bílé a na kolektorech je třeba -2° a je na nich námraza. Musí být ale bezvětří. Jak fouká, tak jsou teploty přibližně stejné.
Tady u nás se to může stát i v polovině srpna, když jsem už párkrát škrabal okna na autě. Proto jsem na to Imaginara upozornil, aby neměl škodu. Sice v Olomouci to v srpnu nehrozí, ale později je to již reálné.
Setrvačnost se projevuje večer, kdy kolektory jsou teplejší. I když slunce celý den nesvítí, a je opravdu hodně zataženo, tak je přes den na kolektorech vždy vyšší teplota, než na teploměrech. V zimě za mrazu to je několik stupňů, pokud na nich není snih, ale v létě je to i 15 - 20°C
Nepadá chlad. Najděte si v učebnicích "záření černého tělesa". No a když ty kolektory jsou černé a září proti obloze - tj. nic se jim neodrazí zpátky, můžou se podchladit pod teplotu okolí. Proto je nejlepší mít kamna natřená černou matnou barvou = nejvíc září. A chromový radiátor je ta největší blbost, ten pak předává teplo jen vedením, nikoli zářením.

honzasl
Příspěvky: 667
Registrován: čtv dub 21, 2011 8:29 am
Bydliště: Nekoř (okr. ÚnO)

Re: Kotel a akumulační nadrže.

#1128 Nový příspěvek od honzasl »

Chromový radiátor - a jak velký je ten vliv emisivity při teplotách 30-60 °C?

Uživatelský avatar
_luky_
Příspěvky: 809
Registrován: čtv pro 25, 2008 12:23 pm
Bydliště: kdesi u Berouna

Re: Kotel a akumulační nadrže.

#1129 Nový příspěvek od _luky_ »

Do takových výpočtů se pouštět nebudu. Popravdě jsem před časem viděl, že ty výpočty za nás už někdo udělal. Chtěl jsem jen na pravou míru uvést fyzikální podstatu.

gregor811
Příspěvky: 181
Registrován: úte led 24, 2017 6:36 pm
Bydliště: Dolný Kubín

Re: Kotel a akumulační nadrže.

#1130 Nový příspěvek od gregor811 »

Vplyv emisivity a farby povrchov pri teplotách radiátorov je zanedbateľný. Vyžarovanie sa začne citeľné uplatňovať až pri teplotách nad 400 C

Uživatelský avatar
bourač
Příspěvky: 8571
Registrován: úte úno 28, 2012 2:00 am
Bydliště: Mácháč.

Re: Kotel a akumulační nadrže.

#1131 Nový příspěvek od bourač »

_luky_ píše: když ty kolektory jsou černé a září proti obloze - tj. nic se jim neodrazí zpátky.
myslím že to není správná úvaha, mezi radiátorem a kolektorem je jistý konstrukční rozdíl (pokud má RoKur kolektory pod sklem)
ta tabulka xls s údaji o teplotách svědčí dle mne o vyzařování fasádní izolace.
Zajímavé by bylo čidlo z fasády posunout o pár cm dál do volného prostoru.
Něco nejde? Je třeba tvrdit: "mě to nejde"
Vždy se najde někdo kdo to dokáže.

Uživatelský avatar
RoKur
Příspěvky: 1794
Registrován: stř zář 25, 2013 6:47 am
Bydliště: Vrbno pod Pradědem

Re: Kotel a akumulační nadrže.

#1132 Nový příspěvek od RoKur »

Zdar chlapi, čidla ze zdi sundám, ale až po deštích. Nemají patřičné krytí. Kabel mě pustí tak 50 cm. Myslím si, že to moc nepomůže. Správně by mělo být čidlo teploty 2 metry nad zemí a dál od budov. Ty kolektory jsou na střeše a nic v okolí je neovlivňuje, proto ta teplota je jiná. Rozdíl je tím větší, čím je více jasno.
A pokud je zataženo, nebo fouká vítr, tak jsou teploty přibližně stejné.

I když mám sedlovou střechu, tak jsem kolektory ještě postavil, aby byl větší sklon a začátkem jara a na podzim mi paprsky dopadaly na kolektory kolmo.
Naopak v létě, kdy je dostatek slunce, tak mi kolmo dopadají až tak kolem 16 hodiny. Ale to již jdou z boku, tak nemají takový výkon. Vl étě mi kolektory nedávají takový výkon jako na podzim a na jaře. Nemusím tak řešit co s přebytečným teplem v létě.
Tím, jak jsou postavené, tak to vyzařování do nebe jak popisuje _luky_ nebude moc velké.

Hlavní je, aby v kolektorech byla nemrznoucí směs, protože na podzim a na jaře by se to neuhlídalo. Obsah vody v kolektoru je 1,5 litru, tak by bylo hned vymalováno

Obrázek
Mitsubishi MT21 - čtyřválec
Ostrovní FVE: mono 2Sx3P 320W (1900W). Regulátor Epever Tracer6415AN. Baterie Pb 48V/300Ah, LiFePo 200Ah 16 článků. Měnič (čína) sinus 3200W/48V
Solární deskové termo panely KPS11 4ks 1800W (7200W)

Uživatelský avatar
RoKur
Příspěvky: 1794
Registrován: stř zář 25, 2013 6:47 am
Bydliště: Vrbno pod Pradědem

Re: Kotel a akumulační nadrže.

#1133 Nový příspěvek od RoKur »

Tak jsem včera navečer posunul to čidlo dále od baráku.
Je umístěno asi 1 m od baráku a 130 cm nad zemí
Kolem třetí ráno se utišil vítr a je tam zase rozdíl 2 stupně. Nicméně nebylo jasno. Spíše oblačno.

Zde je odkaz na tabulku z logu. https://drive.google.com/open?id=1oWLcG ... R7S1NANkOf
Mitsubishi MT21 - čtyřválec
Ostrovní FVE: mono 2Sx3P 320W (1900W). Regulátor Epever Tracer6415AN. Baterie Pb 48V/300Ah, LiFePo 200Ah 16 článků. Měnič (čína) sinus 3200W/48V
Solární deskové termo panely KPS11 4ks 1800W (7200W)

Uživatelský avatar
imaginaro
Příspěvky: 4798
Registrován: čtv bře 24, 2011 1:43 am
Bydliště: olomoucko

Re: Kotel a akumulační nadrže.

#1134 Nový příspěvek od imaginaro »

Já musím potvrdit že tam ten rozdíl fakt je. Mám meteostanicu s anemometrem a mám to umístěny cca 10m nad zemí jak káže návod. A když je jasno a nefouká, tak na střeše je třeba -1 a asi metr nad zemí je nad nulou. Je to vidět i na tom že střechy jsou namrzly a krytina na přístřešku 2m nad zemí je mokrá.
"NEMUSÍŠ VŠECHNO VĚDĚT,STAČÍ VĚDĚT KDE TO NAJDEŠ."
-můj dědeček-
https://imaginaro.rajce.idnes.cz/Kubotka/
můj záhon- www.imaginaro.rajce.idnes.cz/vyvyseny_zahon/

Uživatelský avatar
imaginaro
Příspěvky: 4798
Registrován: čtv bře 24, 2011 1:43 am
Bydliště: olomoucko

Re: Kotel a akumulační nadrže.

#1135 Nový příspěvek od imaginaro »

Téda to jsme tu dliuho nebyli. S nastupující sezonou a proto, že se mi kotel začal chovat subjektivně jaksi nestandartně, jsem skusil vyrobit jednoduchej regulátor tahu do čistících dvířek. Sice nemám změřenej tah, ale podle způsobu hoření předtím a teď(jedno topení) mám tyto subjektivní dojmy :
kotel hoří stabilnějš
míň kouře z komína
vyšší teplota kotle
asi míň paliva
a po dohoření kotel pomalejš chládne.
Za mě fajn, možná ještě udělám nějaky úpravy ale na první pokus jsem spokojenej. 8)
"NEMUSÍŠ VŠECHNO VĚDĚT,STAČÍ VĚDĚT KDE TO NAJDEŠ."
-můj dědeček-
https://imaginaro.rajce.idnes.cz/Kubotka/
můj záhon- www.imaginaro.rajce.idnes.cz/vyvyseny_zahon/

Uživatelský avatar
zde
Příspěvky: 2715
Registrován: ned dub 19, 2009 6:45 pm
Bydliště: H.Srnie

Re: Kotel a akumulační nadrže.

#1136 Nový příspěvek od zde »

"imaginaro"---jsem skusil vyrobit jednoduchej regulátor tahu do čistících dvířek.

nejake foto poprosim ak možem

Uživatelský avatar
imaginaro
Příspěvky: 4798
Registrován: čtv bře 24, 2011 1:43 am
Bydliště: olomoucko

Re: Kotel a akumulační nadrže.

#1137 Nový příspěvek od imaginaro »

Jj, večer nafotim, je to jednoduchy, klapka se dá jednoduše vytáhnout, cely je to na kulaté plotně(mám kulatej otvor) přitlačeny přes nehořlavou 2cm "kamenou vatu" Rockwool. Zatím to mám jen zašprajcovany, ale vypadá to že se to osvědčilo, tak tomu udělám nějaky montážní úchyty.
"NEMUSÍŠ VŠECHNO VĚDĚT,STAČÍ VĚDĚT KDE TO NAJDEŠ."
-můj dědeček-
https://imaginaro.rajce.idnes.cz/Kubotka/
můj záhon- www.imaginaro.rajce.idnes.cz/vyvyseny_zahon/

Uživatelský avatar
imaginaro
Příspěvky: 4798
Registrován: čtv bře 24, 2011 1:43 am
Bydliště: olomoucko

Re: Kotel a akumulační nadrže.

#1138 Nový příspěvek od imaginaro »

"NEMUSÍŠ VŠECHNO VĚDĚT,STAČÍ VĚDĚT KDE TO NAJDEŠ."
-můj dědeček-
https://imaginaro.rajce.idnes.cz/Kubotka/
můj záhon- www.imaginaro.rajce.idnes.cz/vyvyseny_zahon/

Uživatelský avatar
RoKur
Příspěvky: 1794
Registrován: stř zář 25, 2013 6:47 am
Bydliště: Vrbno pod Pradědem

Re: Kotel a akumulační nadrže.

#1139 Nový příspěvek od RoKur »

Imagináro, fakt dobrý. 8) :potlesk: :pohar:
Mitsubishi MT21 - čtyřválec
Ostrovní FVE: mono 2Sx3P 320W (1900W). Regulátor Epever Tracer6415AN. Baterie Pb 48V/300Ah, LiFePo 200Ah 16 článků. Měnič (čína) sinus 3200W/48V
Solární deskové termo panely KPS11 4ks 1800W (7200W)

Uživatelský avatar
imaginaro
Příspěvky: 4798
Registrován: čtv bře 24, 2011 1:43 am
Bydliště: olomoucko

Re: Kotel a akumulační nadrže.

#1140 Nový příspěvek od imaginaro »

Jj, šlape celkem obstojně, hlavně dost dobře redukuje přirozený tah spalin, tedy čím vyšší teplota spalin, tím má jejich teplo stoupající komínem nahoru větší tendenci vytahovat dřevoplyn z kotle, čemuž tenhle regulátor spolehlivě zabaňuje. Ještě víc to bude vidět až bude venku větr.
Teď bych ještě potřebival info jak seřídit sekundârní vzduch, na kotlu je naznačeno jen primární. Mám totiž pocit že ho tam jde málo, protože topím proschlyma odkorkama(80%dřeva, ne kůry). Někde na netu nebo v návodu jsem kdysi zachytil něco o krytce tvaru kolečka vzadu na levém boku na výměníku(při pohledu na zâda kotle) , ale nikde nebylo napsâno jak se to šteluje a já to mám asi 20cm od zdi a za trubkama, takže bych potřeboval detailnější podrobnosti. Mátu někdo kotel ATMOS DC32S ?
"NEMUSÍŠ VŠECHNO VĚDĚT,STAČÍ VĚDĚT KDE TO NAJDEŠ."
-můj dědeček-
https://imaginaro.rajce.idnes.cz/Kubotka/
můj záhon- www.imaginaro.rajce.idnes.cz/vyvyseny_zahon/

Odpovědět

Zpět na „Dům a stavba“