Kotel a akumulační nadrže.

Moderátoři: rezis, Leo

Zpráva
Autor
gepoting
Příspěvky: 226
Registrován: sob pro 24, 2011 3:22 pm
Bydliště: 38773

Re: Kotel a akumulační nadrže.

#1111 Nový příspěvek od gepoting »

ahoj,mohl bych se zeptat ohledne aku nadrže,dneska jsme chteli poprve zatopit v novostavbe,po napusteni vnoreneho zasobniku jsme naplnili zbytek nadrze a asi po ctvrt hodine zacala kapat voda z el.patrony na ohrev TUV.Patrona je vybavena termostatickou hlavici,stykacem,ovladanim HDO,proste krabice plna elektriky a po odsroubovani toho vika vyteklo asi pul litru vody.po podrobnem zkoumani kapala primo ze stredu te patrony voda a jeste ke vsemu do toho stredu vedou dva draty.Nesetkal jste se s tim nekdo.Cim by to mohlo byt.Nadrz je eko duo 750/200.Vse je nove mela to byt prvni zkouska

gregor811
Příspěvky: 181
Registrován: úte led 24, 2017 6:36 pm
Bydliště: Dolný Kubín

Re: Kotel a akumulační nadrže.

#1112 Nový příspěvek od gregor811 »

To bude v tej expanzii čo nemáš poriadne pootvárané a tečie to cez poistný ventil.

gepoting
Příspěvky: 226
Registrován: sob pro 24, 2011 3:22 pm
Bydliště: 38773

Re: Kotel a akumulační nadrže.

#1113 Nový příspěvek od gepoting »

te odpovedi moc nerozumim,jedna se o patronu http://www.solar-eshop.cz/p/topne-teles ... yp-l/#6664 a voda protekala pres stred teto patrony.

Uživatelský avatar
RoKur
Příspěvky: 1778
Registrován: stř zář 25, 2013 6:47 am
Bydliště: Vrbno pod Pradědem

Re: Kotel a akumulační nadrže.

#1114 Nový příspěvek od RoKur »

Máš dvě možnosti. Reklamovat, nebo si to vyměnit sám na vlastní náklady.
Mitsubishi MT21 - čtyřválec
Ostrovní FVE: mono 2Sx3P 320W (1900W). Regulátor Epever Tracer6415AN. Baterie Pb 48V/300Ah, LiFePo 200Ah 16 článků. Měnič (čína) sinus 3200W/48V
Solární deskové termo panely KPS11 4ks 1800W (7200W)

gepoting
Příspěvky: 226
Registrován: sob pro 24, 2011 3:22 pm
Bydliště: 38773

Re: Kotel a akumulační nadrže.

#1115 Nový příspěvek od gepoting »

myslis ze je ta patrona v háji

peyrak
Příspěvky: 1238
Registrován: sob bře 15, 2014 5:45 am
Bydliště: Rychnovsko

Re: Kotel a akumulační nadrže.

#1116 Nový příspěvek od peyrak »

uprostřed té patrony je jímka na teplotní čidlo, asi ta trubka bude děravá pokud to teče z ní, nebo je tam blbě zaletovaná pokud to prosakuje okolo ní

Uživatelský avatar
imaginaro
Příspěvky: 4747
Registrován: čtv bře 24, 2011 1:43 am
Bydliště: olomoucko

Re: Kotel a akumulační nadrže.

#1117 Nový příspěvek od imaginaro »

nějak jsem nenašel téma o fototermice, tak se zeptám tu - jaký máte tip na nejjednodušší připojení fototermického panelu ke šneku v akunádrži? Pojišťovák je jasnej, a jinak jsem našel nejjednodušší zapojení, že je v okruhu míň vody a po nahřátí aku se zastaví čerpadlo a voda zteče z kolektoru pod jeho úroveň. Po ochládnutí nádrže a sepnutí čerpadla vytlačí čerpadlo vodu zase do kolektoru. Porovnávací elektronika mezi teplototu aku a kolektoru je taky jasná. Nejjednodušší chci proto, že to bude v provozu jen teď v létě a pak se asi bude měnit střecha, čili to půjde dolů. Jinak pokud najdete vlákno o fototermice, přemístíme se tam. Díky.
P.S.- klidně můžete hodit i odkazy na kvalitní kolektory za dobrou cenu.
já našel na rychlo např. toto: http://www.tepelna-cerpadla-eshop.cz/so ... -kpg1-i98/
"NEMUSÍŠ VŠECHNO VĚDĚT,STAČÍ VĚDĚT KDE TO NAJDEŠ."
-můj dědeček-
https://imaginaro.rajce.idnes.cz/Kubotka/
můj záhon- www.imaginaro.rajce.idnes.cz/vyvyseny_zahon/

Uživatelský avatar
RoKur
Příspěvky: 1778
Registrován: stř zář 25, 2013 6:47 am
Bydliště: Vrbno pod Pradědem

Re: Kotel a akumulační nadrže.

#1118 Nový příspěvek od RoKur »

Ahoj Imaginaro, musíš mít deskový výměník a aku nabíjet od vrchu stejně tak, jak to nabíjíš kotlem. Přes 3 nebo 4 cestný ventil si budeš udržovat požadovanou teplotu např, 60°C, která má jít do aku. Teplou vodu v aku, tak budeš mít od vrchu a nebude se Ti to promíchávat. Pokud bys použil šnek v aku, tak se ti teplá voda bude od spodu promíchávat se studeným obsahem a bude Ti trvat i několik dnů, než vyhřeješ aku Záleží to na tom, jaký máš obsah aku, jakou plochu kolektorů a kolik hodin svítí slunce naplno.

Dosahovat na kolektorech stagnaaci (to je stav, kdy není kapalina v kolektoru) je blbost. Tento stav by měl nastat jenom ve výjimečných situacích. Ve stagnaci totiž teplota na kolektorech běžně překročí teplotu 170°C. Trpí barva, spoje vlivem tepelné roztažnosti, ...
Aby k tomu nedošlo, tak se kolektory vychlazují tou Aku, nebo bazénem.

Většinu technologie máš stejně v kotelně. Na střeše máš pouze kolektory a pár trubek. Tak to udělej hned pořádně a nedělej žádné provizoria
Však jsi to viděl u mě doma, jak to mám udělané.

Díval jsi se i na Regulus? https://www.reguluseshop.cz/18100,regul ... 14857.html
Skutečných výrobců u nás moc není, Zbytek jsou pouze překupníci.
Já jsem si to objednal u jejich smluvní montážní firmy a měl jsem tam ještě slevu, proti tomu, kdyby jsem si to kupoval v e-shopu přímo u nich. Dodali mi materiál a mimo montáže panelů na střeše a natlakování systému, jsem si vše dělal sám. Docela jsem na tom ušetřil.
Mitsubishi MT21 - čtyřválec
Ostrovní FVE: mono 2Sx3P 320W (1900W). Regulátor Epever Tracer6415AN. Baterie Pb 48V/300Ah, LiFePo 200Ah 16 článků. Měnič (čína) sinus 3200W/48V
Solární deskové termo panely KPS11 4ks 1800W (7200W)

Uživatelský avatar
imaginaro
Příspěvky: 4747
Registrován: čtv bře 24, 2011 1:43 am
Bydliště: olomoucko

Re: Kotel a akumulační nadrže.

#1119 Nový příspěvek od imaginaro »

Čau Rokure. :friends: Ono možná bych ani tu "regulaci" vytečením vody z kolektoru nepotřeboval, nijak jsem to nepočítal. Asj by stačilo kdyby se za pár dní AKU nabila děckám a pak mojí napustit vanu na cachtání, n bo bazén. Prostě mi jde o to že kdyby se ochladilo na několik dní, ať nemusím zatápět v kotlu. AKU mám zatím 1000l, doufám že na zimu už bude dalších 1000l(je už doma), šneky jsou jen v té první a panel nsem chtěl zatím jeden. Na hotovo to fakt nejde, bojuju s místem a není to tu jednoduchy. I kotelnu budu trochu předělávat. Jo a šneky jsem chtěl zapojit do serie a horkou bych přes ně pouštěl z vrchu dolů.
https://www.centrumvytapeni.cz/drazice- ... 7VEALw_wcB
Obrázek

Pak by se nahřívala nádrž bez míchání od vrchu a až by šnek navrchu nic nepředával, postupovalo by nahřívání postupně dolů.
"NEMUSÍŠ VŠECHNO VĚDĚT,STAČÍ VĚDĚT KDE TO NAJDEŠ."
-můj dědeček-
https://imaginaro.rajce.idnes.cz/Kubotka/
můj záhon- www.imaginaro.rajce.idnes.cz/vyvyseny_zahon/

Uživatelský avatar
RoKur
Příspěvky: 1778
Registrován: stř zář 25, 2013 6:47 am
Bydliště: Vrbno pod Pradědem

Re: Kotel a akumulační nadrže.

#1120 Nový příspěvek od RoKur »

Ahoj Imaginaro, Tvá myšlenka je dobrá, ale v s jedním panelem to podle tvé představy fungovat moc nebude, protože stejně budeš vyhřívat celý obsah nadrže naráz. Vyjde to nastejno, jako by si nahříval aku pouze dole. Pří tom malém průtoku hadem Ti bude z hada vystupovat skoro stejná teplota, jako je na dně nádrže. Použij pouze tu horní část. I tak bude trvat hodně dlouho, než tu půlku nahřeješ. Navíc musíš zajistit, aby se ti to zase přes noc přes potrubí a panel nevychladilo. Třeba zpětnou klapkou u aku. Ten jeden panel je dobrý tak na ohřev max 100 litrů vody.

Doporučený průtok panelem je max. 2 l/min. Při tomto průtoku budeš mít teplotní spád kolem 10-12°C. To je ale při úplně bezmračné obloze a to pouze mezi 12 - 14 hodinou. Mezi 10 - 12 a 14 - 16 hodinou budeš mít teplotní spád 7 - 10°C. Stačí opar na obloze a teplota je hned o trochu nižší.
Mitsubishi MT21 - čtyřválec
Ostrovní FVE: mono 2Sx3P 320W (1900W). Regulátor Epever Tracer6415AN. Baterie Pb 48V/300Ah, LiFePo 200Ah 16 článků. Měnič (čína) sinus 3200W/48V
Solární deskové termo panely KPS11 4ks 1800W (7200W)

Uživatelský avatar
imaginaro
Příspěvky: 4747
Registrován: čtv bře 24, 2011 1:43 am
Bydliště: olomoucko

Re: Kotel a akumulační nadrže.

#1121 Nový příspěvek od imaginaro »

To až tak? To jsem nečekal. Včera jsem celej večer hledal na netu i na TZB nějakou kalkulačku kde by bylo možny zadat plochu kektorů a objem zásobníku, ale nic jsem nenašel. Určitě to někde bude, ale nějak mě to minulo.
"NEMUSÍŠ VŠECHNO VĚDĚT,STAČÍ VĚDĚT KDE TO NAJDEŠ."
-můj dědeček-
https://imaginaro.rajce.idnes.cz/Kubotka/
můj záhon- www.imaginaro.rajce.idnes.cz/vyvyseny_zahon/

Uživatelský avatar
RoKur
Příspěvky: 1778
Registrován: stř zář 25, 2013 6:47 am
Bydliště: Vrbno pod Pradědem

Re: Kotel a akumulační nadrže.

#1122 Nový příspěvek od RoKur »

Pochybuji, že něco najdeš. Není to totiž jednoznačné pro takový výpočet. Na ten výkon má vliv více faktorů. Okolní teplota, horizontální i vertikální dopad paprsků, oblačnost, teplota na kolektorech, sklo, barva ... Proto se pro výpočet používá max. výkon panelu a pak už si spočítáš, kolik energie musíš dodat, aby jsi nahřál určité množství vody z nějaké teploty na nějakou. A tím si zjistíš čas, jak dlouho to bude trvat. Je to ale předimenzované a praxe je někde jinde.
Pokud chceš, tak Ti mohu poslat tabulku ze svého logu z minulého roku z některých pár dnů, aby sis udělal trochu obrázek. I tak ale neuvidíš, jak opravdu svítilo slunce. Uvidíš jak kolísal výkon, když mrak zakryl slunce. Letos jsem to do boileru pustil pouze jednou. Jinak jsem to pouštěl do topení.
Ještě Tě chci upozornit na to, aby jsi do kolektoru dal nemrznoucí směs, protože první podzimní mrazík Ti může poškodit panel. Je to zajímavé, ale na kolektorech, pokud je bezvětří mám ráno před východem slunce o 2° nižší teplotu než máme tady v okolí na teploměrech.
A nezapomeň na expanzomat, nebo expanzku.

Pro nahřívání aku s omezeným počtem panelů by byl lepší ten výměník a pouštět to rovnou do topného systému a trojcestný ventil, který ti bude udržovat požadovanou výstupní teplotu.
Mitsubishi MT21 - čtyřválec
Ostrovní FVE: mono 2Sx3P 320W (1900W). Regulátor Epever Tracer6415AN. Baterie Pb 48V/300Ah, LiFePo 200Ah 16 článků. Měnič (čína) sinus 3200W/48V
Solární deskové termo panely KPS11 4ks 1800W (7200W)

andre.marek
Příspěvky: 640
Registrován: stř črc 05, 2017 8:24 am
Bydliště: Nový Jičín

Re: Kotel a akumulační nadrže.

#1123 Nový příspěvek od andre.marek »

Je to jak píše RoKur: Já mám na 1000 litrové aku nádrži 3 panely - na jeden spodní výměník - a teď na jaře, když byly ty hezké dny, tak to za 1 den, pokud nebyl odběr do topení nahřálo akumulačku na takových 60-70st a to ještě většinou ne celou... Přes léto je tedy teplé vody spíše přebytek, ale i tak se nenahřeje úplně celá aku třeba na 90st., pokud je nějaký odběr /mám v aku průtokový výměník na TV/. To jen když jsme byli pryč, třeba na dovolené.

Uživatelský avatar
bourač
Příspěvky: 8513
Registrován: úte úno 28, 2012 2:00 am
Bydliště: Mácháč.

Re: Kotel a akumulační nadrže.

#1124 Nový příspěvek od bourač »

RoKur píše: Je to zajímavé, ale na kolektorech, pokud je bezvětří mám ráno před východem slunce o 2° nižší teplotu než máme tady v okolí na teploměrech.
To je zajímavé, mohlo by to být tepelnou setrvačností?
Sklo, trubky a medium jsou ještě na původní noční teplotě ale vzduch už je zahříván vycházejícím sluncem?
Samozřejmě jak první paprsky trefí kolektor (nebo teploměr) teplota media letí nahoru.

Mám venku na terase 3kusy teploměrů, jeden digitální + dva analog (s nějakou rtutí) každý ukazuje něco jiného, rozdíl cca 2°C.
Tak si to vždy nějak zprůměruju.
Něco nejde? Je třeba tvrdit: "mě to nejde"
Vždy se najde někdo kdo to dokáže.

Uživatelský avatar
RoKur
Příspěvky: 1778
Registrován: stř zář 25, 2013 6:47 am
Bydliště: Vrbno pod Pradědem

Re: Kotel a akumulační nadrže.

#1125 Nový příspěvek od RoKur »

Ahoj bourač, není to setrvačností. Myslím si, že je střecha ve volném prostoru a chlad padá z vrchu, tak je na kolektorech nižší teplota, než na teploměrech, které jsou na oknech, nebo zdech baráků. Když jsou mrazíky, tak mi teploměr ukazuje +2 i +4°C, ale střechy a tráva jsou úplně bílé a na kolektorech je třeba -2° a je na nich námraza. Musí být ale bezvětří. Jak fouká, tak jsou teploty přibližně stejné.
Tady u nás se to může stát i v polovině srpna, když jsem už párkrát škrabal okna na autě. Proto jsem na to Imaginara upozornil, aby neměl škodu. Sice v Olomouci to v srpnu nehrozí, ale později je to již reálné.
Setrvačnost se projevuje večer, kdy kolektory jsou teplejší. I když slunce celý den nesvítí, a je opravdu hodně zataženo, tak je přes den na kolektorech vždy vyšší teplota, než na teploměrech. V zimě za mrazu to je několik stupňů, pokud na nich není snih, ale v létě je to i 15 - 20°C
Mitsubishi MT21 - čtyřválec
Ostrovní FVE: mono 2Sx3P 320W (1900W). Regulátor Epever Tracer6415AN. Baterie Pb 48V/300Ah, LiFePo 200Ah 16 článků. Měnič (čína) sinus 3200W/48V
Solární deskové termo panely KPS11 4ks 1800W (7200W)

Odpovědět

Zpět na „Dům a stavba“