Kotel Viadrus

Moderátoři: rezis, Leo

Zpráva
Autor
Uživatelský avatar
Sniper
Příspěvky: 8985
Registrován: úte dub 12, 2011 9:27 pm
Bydliště: Oderské vrchy

Re: Kotel Viadrus

#1426 Nový příspěvek od Sniper »

HMB: napsal jsi to naprosto přesně a pochopil to, co jsem ve vzteku napsal 8)
No uvidíme, co nám doba přinese. :-/
Mimo kotle si doma topím v kachlácích, ty mimo to umí ještě péct ve dvou troubách, sušit nádobí a plotna má asi 10 vaných zón, čím strčí do kapsy moderní sporáky.
A to by mě zajímalo, kdyby se to energetický srovnalo s moderním kuchyňským vybavením.
Takové 3 v 1 a příkon je za celý den malá bedynka dřeva :zapomel:
Země voní, jede po ní pětadvacet bujných koní. Na Zetoru traktorista, oko bystré, ruka jistá.

TATRA NEZNÁ BRATRA

hobr
Příspěvky: 3814
Registrován: pát říj 11, 2013 5:52 pm
Bydliště: jižně od Brna

Re: Kotel Viadrus

#1427 Nový příspěvek od hobr »

Lapav - kdysi jsme měli "litiňák" na koks. Příděly z uhelných skladů minimální, tak se to kombinovalo se dřevem. Kamarád topí jen dřevem. Stopí všechno - měkké i tvrdé dřevo. Teplo mají pořád, takže to jde. Jen asi ta výhřevnost bude jinde...
"Pokud nám vládnou špatní lidé, nemůžeme čekat lepší časy..."

Uživatelský avatar
Sniper
Příspěvky: 8985
Registrován: úte dub 12, 2011 9:27 pm
Bydliště: Oderské vrchy

Re: Kotel Viadrus

#1428 Nový příspěvek od Sniper »

lapav píše: ned říj 24, 2021 5:59 am Ahoj
Topíte někdo v kotli U 22 jenom dřevem?
Já ano, ale sem tam hnedouhelne brikety.
Proč?
Země voní, jede po ní pětadvacet bujných koní. Na Zetoru traktorista, oko bystré, ruka jistá.

TATRA NEZNÁ BRATRA

lapav
Příspěvky: 552
Registrován: stř říj 22, 2008 4:41 pm

Re: Kotel Viadrus

#1429 Nový příspěvek od lapav »

Ahoj
Topím smrkovým dřevem a s výhřevností jsem spokojený

lapav
Příspěvky: 552
Registrován: stř říj 22, 2008 4:41 pm

Re: Kotel Viadrus

#1430 Nový příspěvek od lapav »

Ahoj, Mám dotaz,
Jestli někdo neví zda je k sehnání emisní vložka ke kotli Viadrus U 22 čtyřčlánek ?

ibanez5
Příspěvky: 1576
Registrován: sob kvě 31, 2014 8:34 am
Bydliště: Kousek od 3nce

Re: Kotel Viadrus

#1431 Nový příspěvek od ibanez5 »

Ahoj. Emisní vložka do U22 se nedělala. Dělala se jenom pro U26. Je to přestavba na U26 eco pomocí keramických desek vložených do kotle.
U22 bys musel přestavět na automat, abysi získal nějakou 3 třídu... Buď na pelety, nebo na hnědý hrášek...( nebavím se o cenách paliv...) Zajímavá přestavba byla tzv robot, kdy se automat dával ze předu do popelnikových dvířek. Jednoduchá montáž a hlavně demontáž ( jestli chápeš) , ale envím jestli se ještě vyrábí... Můžu dohledat kdybysi chtěl info...
„Včera jsem byl chytrý, proto jsem chtěl změnit svět. Dnes jsem moudrý, proto měním sám sebe."

Uživatelský avatar
StaPo3011
Příspěvky: 2436
Registrován: úte črc 22, 2014 8:54 am
Bydliště: Táborsko a Praha

Re: Kotel Viadrus

#1432 Nový příspěvek od StaPo3011 »

co třeba takováhle přestavbová sada? Nemáte to někdo náhodou?
https://www.hobynaradi.cz/prestavbova-s ... AHEALw_wcB
Když je ten podavač takhle z boku, tak by se snad tam dalo původními dvířky i "přidávat" dřevo, nebo ne? Pokud by to takhle šlo, tak bych o tom vážně přemýšlel...
Edit: hlavně když tam maj na webu video a plno obrázků, ale jak to vypadá namontovaný, to tam nikde není, a návod ke stažení je na něco jiného... Neviděl jste to někdo někde namontovaný? Je to sice polský, ale pro zajištění legitimity kotle by to asi mohlo bejt zajímavý.

Edit2: popis té přestavbové sady Robot je přímo na stránkách Viadrus-u, s poznámkou, že se už od r. 2017 nevyrábí...
https://viadrus.cz/litinove-kotle/prest ... -cz44.html
Ale ta byla montována zepředu do popelníku, což je pro mne prostorovéě nevyhovující, to polské "z boku" by se mi do kotelny vešlo...

Uživatelský avatar
StaPo3011
Příspěvky: 2436
Registrován: úte črc 22, 2014 8:54 am
Bydliště: Táborsko a Praha

Re: Kotel Viadrus

#1433 Nový příspěvek od StaPo3011 »

tak jsem po chvíli pátrání našel na webu návod, jak se ten polskej zázrak montuje, i jak to pak vypadá:
http://www.vse4dum.cz/cms-app/001/655/9 ... u-2404.pdf

Je to z webu http://www.vse4dum.cz/prestavba-kotle-na-automat

ibanez5
Příspěvky: 1576
Registrován: sob kvě 31, 2014 8:34 am
Bydliště: Kousek od 3nce

Re: Kotel Viadrus

#1434 Nový příspěvek od ibanez5 »

Ahoj. Ten robot se montuje zepředu do popelníkových dvířek a výhodu to má v tom, že nemusíš řešit příruby od kotle. Tzn, že kotel zůstává na stejným místě, jenom se domontuje sada. Další výhoda je, že se dá dát kotel do původní podoby za 20 minut...

S tou přestavbovou sadou od prosatu, doporučuju se podívat na energoportál, tam to lidi řešili. Každopádně, pokud bys montoval tuhle přestavbovou sadu, tak by musel zvednout kotel , tzn ,že převařovat příruby, což je pro samotíž nevhodné...

Tu přestavbovou sadu robot dělala nějaká firma u Studénky, nebo Hradce nad Moravicí, tam někde. Myslím, že někdo tady s fora to má bud pod palcem, nebo tam pracuje, nevím to přesně, už je to dlouho co jsem toto řešil... :)
„Včera jsem byl chytrý, proto jsem chtěl změnit svět. Dnes jsem moudrý, proto měním sám sebe."

Uživatelský avatar
StaPo3011
Příspěvky: 2436
Registrován: úte črc 22, 2014 8:54 am
Bydliště: Táborsko a Praha

Re: Kotel Viadrus

#1435 Nový příspěvek od StaPo3011 »

- pro mne je bohužel sada Robot nepoužitelná z prostorových důvodů, už takhle je zepředu před kotlem místo sotva tak akorát
- s tou přizvedlou vejškou u poláka máš asi pravdu, máme samotíž s nevelkým převýšením. Chodí to dobře, ale co by to udělalo po přizvednutí těžko říct, nechce se mi to riskovat.
- leda tedy ten kus podlahy kolem kotle o těch cca 30cm zakopat do hloubky. To by asi šlo, jen už se pak dostanu pod hloubku odpadu - takže dobře zaizolovat lepenkou kvůli prosakům (tím pádem ještě o 5cm vrchní vrstvy navíc hlouběji kopat), a rovnou tam udělat vedle svislej kanálek na ponorný čerpadýlko, pokud by tam z nějakého důvodu natekla voda. Ach jo, začíná se mi to komplikovat...

ibanez5
Příspěvky: 1576
Registrován: sob kvě 31, 2014 8:34 am
Bydliště: Kousek od 3nce

Re: Kotel Viadrus

#1436 Nový příspěvek od ibanez5 »

S tou samotíži je to tak, že by nebylo dobré do toho vrtat, když funguje. Ještě pokud máš třeba kotle v jednom podlaží jako radiátory, tak by Ti pravděpodobně přestala fungovat...

Robota jsem uvedl s toho důvodu, že je jednoduchá montáž a teoreticky by to kotel zvládnul i na samotíž...
S tím polákem to je tak, že nevím, jestli je třeba kotel zvednout jen o 30 cm... To si zjisti, kvůli výšce stropu. Pokud ale půjdeš do automatu, počítej ( aspoň většinou to tak je) že kvůli tepelné pohody se Ti zvýší i spotřeba...
Pokud půjdeš do automatu od poláka tak budeš muset jít i do čerpadla ( min jednoho) který Ti bude hnát vodu malým okruhem s 3 nebo 4 cestným ventilem...
Hlavně si všechno dobře přepočítej,pokud je to jenom kvůli legislatívy,a jsi někde na samotě tak bych třeba i počkal co bude, protože situace je jaká je a za půl roku bude uplně jinak...
Ještě myslím na U22 se prodávala i přestavba na pelety, ale jak s tím je kdo spokojený, to nevím... ALE není třeba zvedat kotel, a splnovat to bude třídu aspoň 4 a pokud budeš stejně topit dřevem, je to na pováženou...
Potom je ještě možnost , topit koksem, který je bez kouře a kde není žalobce není soudce... Těžko říct...
Klidně pošli sz pokud chceš nějáké info, ať to tu nezasíráme. Topenář nejsem jenom mě topení zajímá a baví...hlavně v litině , má to své kouzlo :) :friends:
„Včera jsem byl chytrý, proto jsem chtěl změnit svět. Dnes jsem moudrý, proto měním sám sebe."

Uživatelský avatar
Sniper
Příspěvky: 8985
Registrován: úte dub 12, 2011 9:27 pm
Bydliště: Oderské vrchy

Re: Kotel Viadrus

#1437 Nový příspěvek od Sniper »

Ten robot by se mi taky líbil, ale není mi jasné, jak se to přes rošt zapaluje a jak se vybírá popel :-/
Ale jinak zajímavé řešení, i když asi půjdu do přestavbové sady na automat.
Země voní, jede po ní pětadvacet bujných koní. Na Zetoru traktorista, oko bystré, ruka jistá.

TATRA NEZNÁ BRATRA

zelenac
Příspěvky: 2112
Registrován: sob srp 29, 2009 9:11 am
Bydliště: LM a castejsie kamio

Re: Kotel Viadrus

#1438 Nový příspěvek od zelenac »

Zapaluje sa rovnako ako aj ostatne horaky tohto systemu.Zapalujes to medzi rostom a vrchom horaka.Proste navrch naplneneho horaka hodis par triesociek,polejes naftou a zapalis.Ked sa rozhoria,zasypes lopatkou uhlia,pustis automatiku a uz sa nestaras.Popol vyberas dvierkami....on zvrchu horaka pada dolu sam.

ibanez5
Příspěvky: 1576
Registrován: sob kvě 31, 2014 8:34 am
Bydliště: Kousek od 3nce

Re: Kotel Viadrus

#1439 Nový příspěvek od ibanez5 »

Mám pocit,že u robota je vyřezaná z boku dole v kotli nová díra pro malé dvířka a popelník...
Snipre pozjištuzj, někde na sever od tebe byla ta firma která to vymyslela a dělala ...
Robot měl 3 emisní na uhlí hrášek ( což ekoteroristi zakázali vyrábět a v čr prodávat myslím v r 2018) , ale na pelety to mělo 4 emisní, tak by to teoreticky v prodeji mělo být... Viadrus to prodával jako U22 nebo U26 robot, ale jako celek. Kotel s přestavbovou sadou, ale ta firma prodávala jenom ty přestavbové sady,měli na tento typ automatu patent. Jak už jsem psal, někdo tady s fora to buďto vymyslel, nebo měl v tom nějak pazury, když se to vyrábělo... :) ale kdo to nemám šanci zjistit ...
„Včera jsem byl chytrý, proto jsem chtěl změnit svět. Dnes jsem moudrý, proto měním sám sebe."

Uživatelský avatar
Sniper
Příspěvky: 8985
Registrován: úte dub 12, 2011 9:27 pm
Bydliště: Oderské vrchy

Re: Kotel Viadrus

#1440 Nový příspěvek od Sniper »

zelenac:
U robota dvířkama v popelníku nevyberu nic, když je v nich celý systém robota :-/
To by musely být extra dvířka z boku.
A přes rošt nezapalím nic pod ním, protože je vodou chlazený a dost hustý.

ibanez5: Jj, mám pocit, že ze Studénky.
Mě se ten systém nelíbí, ale je jednoduchý na montáž.
Zvednout u mě kotel bude trochu problém, tak uvidíme.
Každopádně jeden, nebo druhý systém bude do příštího léta, už i kvůli pohodlí topení, ať nemusím každé 2h chodit přikládat a ráno čistit a zatapet 8)
Země voní, jede po ní pětadvacet bujných koní. Na Zetoru traktorista, oko bystré, ruka jistá.

TATRA NEZNÁ BRATRA

Odpovědět

Zpět na „Dům a stavba“