Kotel Viadrus

Moderátoři: rezis, Leo

Zpráva
Autor
Uživatelský avatar
Sniper
Příspěvky: 8986
Registrován: úte dub 12, 2011 9:27 pm
Bydliště: Oderské vrchy

Re: Kotel Viadrus

#1486 Nový příspěvek od Sniper »

Tak za necelé 2hod jsme na téměř požadované teplotě 60°C. Oproti běžnému topení je to asi o 1hod více, daň za ekologii a pohodlí.
Na druhou stranu, tím mi končí spousty starostí a práce, navíc mám pořád možnost roztopit klasicky po staru 8)
Zkrátka u mě dobrý :smich:
Obrázek

Obrázek
Země voní, jede po ní pětadvacet bujných koní. Na Zetoru traktorista, oko bystré, ruka jistá.

TATRA NEZNÁ BRATRA

mastnacek
Příspěvky: 6972
Registrován: pát lis 25, 2011 11:12 am
Bydliště: Broumov

Re: Kotel Viadrus

#1487 Nový příspěvek od mastnacek »

Vydrz z hodnocenim tak mesic. Blby a zaroven dobry je, ze to nepali do rostu. Sice prijdes o nejakych 3-5kw, ale zase by to nemuselo dehtovat. V kotli bych udelal nerezovej labyrint.

simako
Příspěvky: 146
Registrován: čtv srp 27, 2009 10:40 pm

Re: Kotel Viadrus

#1488 Nový příspěvek od simako »

Zdravím dámy a páni.....
Pred nedávnom som si tiež dal namontovať Viadrus U22 Economy 25Kw. Ja by som uvažoval prestavbovou sadou, ktorá sa montuje ako podstavec.
Javí sa mi ako výhodnejšie, že horák je umiestnený pod roštom a vtom prípade mám neobmedzený prístup na kúrenie nad roštom tuhým palivom.
Teoreticky by som mohol kúriť súčasne ručne aj automatom. Samozrejme z praktickej stránky ja to zbytočné. Pri takejto úprave je prístup do ohniska aj popolníka úplne bezproblémový.
S pozdravom...

Uživatelský avatar
Sniper
Příspěvky: 8986
Registrován: úte dub 12, 2011 9:27 pm
Bydliště: Oderské vrchy

Re: Kotel Viadrus

#1489 Nový příspěvek od Sniper »

mastnacek: Ono se to nezdá, ale na roštu je toho žhavého opravdu dost v místě vodního kanálu. A tím, že nesaje vzduch zespod, který jej ochlazoval, má i dobrou teplotu. 8)
Nad ohništěm, těsně pod hornímy žebry je zavěšen takový labyrint, který rozbíjí plamen do boků, není na foto.
Systém s hořákem v popelníku tepelně namáhá rošt samotný a už jsem zaznamenal pár případů, kdy praskl :-/ Tady se mi líbí, že je ohniště přesně tam, kde má být.
Jak říkám, jsem spokojený.
Barák se naakumuloval, tak jsem ještě trochu seřídil hoření a pohoda. Do komínu jde tak o 120°C méně, než předtím, ale vůbec nedehtuje, jedná se o úplně jiné hoření. Z komínu není vidět vůbec nic, ani tetelici se teplo.
Uvidíme jak bude vypadat kotel a kouřovod za měsíc.
Trochu mě sere, že je slyšet v celém baráku podavač, který stojí na noze na kachlickach, ale to částečně vyřeším silenblokem pod nohu 8)
Překvapilo mě, že z hnědého uhlí není téměř žádný bordel, popelník prázdný, vzadu na roštu cca 2 lopatky a to jsem spálil cca 50kg.
Když jsem valil hnedouhelne brikety, byl každé ráno plný kýbl.
No takže tak, zatím pohoda.
Země voní, jede po ní pětadvacet bujných koní. Na Zetoru traktorista, oko bystré, ruka jistá.

TATRA NEZNÁ BRATRA

mastnacek
Příspěvky: 6972
Registrován: pát lis 25, 2011 11:12 am
Bydliště: Broumov

Re: Kotel Viadrus

#1490 Nový příspěvek od mastnacek »

Ten popel me zajima. Pac i to nejlepsi hnedy obsahuje velky procento balastu. Polaci delali test prasnosti a prekvapive byl nejlepsi dolnak. Ramus je na pikac, sklep mam pod loznicej. V noci je slyset slabe ventilator. Podavac netusim jakej ramus dela.

Uživatelský avatar
Sniper
Příspěvky: 8986
Registrován: úte dub 12, 2011 9:27 pm
Bydliště: Oderské vrchy

Re: Kotel Viadrus

#1491 Nový příspěvek od Sniper »

Až spálím pytel uhlí, který má 70kg,nechám kotel dohořet a vyberu popel 8) Myslím, že ho bude maximálně 2/3 kýblu.
Každý systém hořáků má něco, byl i tom pěkný test, dával jsem odkaz tuším vedle do vlákna o peletkach.
Teď, když je klid, dělá rámus proudící voda v radiatorech.
Ten podavač jede sám o sobě potichu, jen se ten zvuk přenáší do podlahy a rezonuje to.
Byl jsem ještě zkontrolovat kotel a kurva rachot jak když startuje Mig :smich:
Nevím, někdy ten ventilátor ani neslyším, ale teď jak foukal do žhavého, tak se to asi tak sešlo :-/
To hoření dělalo pěkný kravál.
Země voní, jede po ní pětadvacet bujných koní. Na Zetoru traktorista, oko bystré, ruka jistá.

TATRA NEZNÁ BRATRA

Uživatelský avatar
Sniper
Příspěvky: 8986
Registrován: úte dub 12, 2011 9:27 pm
Bydliště: Oderské vrchy

Re: Kotel Viadrus

#1492 Nový příspěvek od Sniper »

Tak ze 70ti kg pytle Bíliny ořech 2 zůstalo necelého půl kýble popela. Samozřejmě něco bylo ještě v hořáku, kotel jsem neodstavil, vyčistil jen rošt, popelník a znovu nasypal zásobník.
Spotřeba mi klesla na polovinu původní, barák se zjevně nabil a kotel teď vykrývá jen tepelné ztráty.
No docela čumím, zatím pohoda. 8)
Ušetří to hromady času, kdy se můžu věnovat něčemu jinému, o dalším komfortu netřeba hovořit.
Obrázek
Země voní, jede po ní pětadvacet bujných koní. Na Zetoru traktorista, oko bystré, ruka jistá.

TATRA NEZNÁ BRATRA

mastnacek
Příspěvky: 6972
Registrován: pát lis 25, 2011 11:12 am
Bydliště: Broumov

Re: Kotel Viadrus

#1493 Nový příspěvek od mastnacek »

Cim si vysvetlujes to maly mnozstvi popela?

Uživatelský avatar
Sniper
Příspěvky: 8986
Registrován: úte dub 12, 2011 9:27 pm
Bydliště: Oderské vrchy

Re: Kotel Viadrus

#1494 Nový příspěvek od Sniper »

Hnědým uhlím topím poprvé v životě, takže nemohu soudit :-/ Z hnedouhelných briket jsem dobrý pocit nebyl.
Při klasickém topení v kotli jsem měl kýbl denně a všude plno bordelu.
Obecně se dá říct, že na to má vliv nastavení kotle a kvalita paliva.
Uvidíme, jestli bude tento trend pokračovat ;-)
Země voní, jede po ní pětadvacet bujných koní. Na Zetoru traktorista, oko bystré, ruka jistá.

TATRA NEZNÁ BRATRA

Uživatelský avatar
StaPo3011
Příspěvky: 2436
Registrován: úte črc 22, 2014 8:54 am
Bydliště: Táborsko a Praha

Re: Kotel Viadrus

#1495 Nový příspěvek od StaPo3011 »

z briket zbylo v kamnech vždycky 2x víc popela než z hnědého uhlí, co si tak matně pamatuju z dětství, kdy jsme občas topili obojím. U kotle nevím, ale nevidím důvod, proč by tomu nemělo bejt obdobně.

Uživatelský avatar
Šéďa
Příspěvky: 2707
Registrován: ned lis 27, 2011 4:31 pm
Bydliště: Nejdek u K. Varů

Re: Kotel Viadrus

#1496 Nový příspěvek od Šéďa »

No jo, ale z briket zustal jen jemňounkej popílek, kdežto po uhlí byly v popelníku občas kusy jílu nebo kamení.

Uživatelský avatar
ota
Příspěvky: 20657
Registrován: úte říj 21, 2008 10:21 pm
Bydliště: Nepoměřice

Re: Kotel Viadrus

#1497 Nový příspěvek od ota »

Ono je to taky daný uhlím. Brykety bývají lisované z uplnýho odpadu co zbývá z uhlí. Pamatuju se, že se stávalo, že v bryketách byl namletej jíl. A bylo hodně popela. Byl takovej buďto nahnědlej, nebo načervenalej. Asi podle toho jílu.
Babyčka topívala v kamnech a vždycky chtěla kostku uhlí. Pamatuju se, že jsme ji dovezli kusy, že jsem ji některé musel palicí potlouct, aby ji prošli dvířkama v kamnech. Ona mi pak ukazovala popel v popelniku. Za celý den topeňí měla hrstičku popela jak kdyby topila dřevem. Krásnej jemnej popel, fouknout do něj rozletěl by se po okolí.
Kolikrát měla kostku stejnoměrné velikosti. V popelu takové šupiny. A popelník skoro nestačil na to množství popela.
Je to hodně uhlím. Odkud je. Soused přez silnici bral jen Polské, levnější. Hulilo to skoro žlutej kouř. Co do kotle dal, to vyndal. Kýbl spálil, kybl popela vyndal. Jednou neměli to Polské a dovezli mu jiné, prý české. Nad komínem se jen vlnil teplej vzduch. V popelníku skoro nic. Popílek z velké části vyletěl komínem. Byl taky jak kdyby topil dřevem. Stejný kotel, komín a styl topení.

mastnacek
Příspěvky: 6972
Registrován: pát lis 25, 2011 11:12 am
Bydliště: Broumov

Re: Kotel Viadrus

#1498 Nový příspěvek od mastnacek »

Mnouzstvi popela se lisi ne jen typem uhli - cerny - hnedy, ale i dul od dolu - stari.

Uživatelský avatar
Sniper
Příspěvky: 8986
Registrován: úte dub 12, 2011 9:27 pm
Bydliště: Oderské vrchy

Re: Kotel Viadrus

#1499 Nový příspěvek od Sniper »

Tak a je to 8)
Právě proběhla revize kotle s platností na 3 roky.
Technik zkontroloval nastavení automatiky a celkový stav, vše v pohodě. ;-)
Kotel jede nonstop pátý den a za tu dobu spálil 150 kg hnědého uhlí z Bíliny, přičemž vyprodukoval jenom jeden plný kýbl popele.
Vytápím bytovou jednotku 3+1 cca 85 m2 + chotbu, koupelnu, kotelnu.
Dům starý cca 200 let, nezateplený, kastlová okna, kamenný základ bez izolací, obvodové zdivo 90cm, vlhkost 60% v topné sezóně.
Ztráty obrovské, nic méně já jsem velmi spokojený jak s náklady, tak s pohodlím.
Až uhodí pořádně mrazy, bude to ještě lepší, nejhorší je tady to sychravo, vlhko a teploty okolo 0, i když přes noc máme - 5°C.

Snad tyto informace přispějí jiným při své snaze se rozhodnout.
Země voní, jede po ní pětadvacet bujných koní. Na Zetoru traktorista, oko bystré, ruka jistá.

TATRA NEZNÁ BRATRA

lapav
Příspěvky: 552
Registrován: stř říj 22, 2008 4:41 pm

Re: Kotel Viadrus

#1500 Nový příspěvek od lapav »

Ahoj,Mám dotaz
Měnil už někdo z vás U 22 za jiný kotel ?

Odpovědět

Zpět na „Dům a stavba“