Termostatický směšovací ventil

Moderátoři: rezis, Leo

Zpráva
Autor
Uživatelský avatar
bourač
Příspěvky: 8641
Registrován: úte úno 28, 2012 2:00 am
Bydliště: Mácháč.

Re: Termostatický směšovací ventil

#16 Nový příspěvek od bourač »

přívod vody z městského rozvodu nebo máš svojí vodárnu? Ta nádoba pod bojlerem?
Něco nejde? Je třeba tvrdit: "mě to nejde"
Vždy se najde někdo kdo to dokáže.

chobotek
Příspěvky: 10721
Registrován: ned lis 07, 2010 3:50 pm
Bydliště: Hohenelbe

Re: Termostatický směšovací ventil

#17 Nový příspěvek od chobotek »

To pod bojlerem je expanzomat na TUV, aby neodkapávala při ohřevu.
DonKarlos : ventil je zapojený správně, vždy mi fungoval, pokud náhodou nešla do kytek ta patrona. To sem zatím viděl jen jednou asi po 10 letech. Tipuju, že tam bude skřípnutý kus bordelu. Ten regulační element lze vymontovat a vyměnit i v zabudovaném ventilu. Až ho vymontuješ, hoď ho do horké vody a po chvíli vyndej, aby ses přesvědčil, že funguje.
Všechno, co se může pokazit... nás poučí.
Copak si myslíte, že pánem výroby je ředitel? I toto, pánem výroby je poptávka.

Uživatelský avatar
imaginaro
Příspěvky: 4841
Registrován: čtv bře 24, 2011 1:43 am
Bydliště: olomoucko

Re: Termostatický směšovací ventil

#18 Nový příspěvek od imaginaro »

Chose, taky bych si ze dva odkoupil, mám doma jeden, fungoval a myslím že funguje jak mà, ale zatuhlo mi koleçko, tak abych měl ND když to budu rozebírat. :)
"NEMUSÍŠ VŠECHNO VĚDĚT,STAČÍ VĚDĚT KDE TO NAJDEŠ."
-můj dědeček-
https://imaginaro.rajce.idnes.cz/Kubotka/
můj záhon- www.imaginaro.rajce.idnes.cz/vyvyseny_zahon/

andre.marek
Příspěvky: 665
Registrován: stř črc 05, 2017 8:24 am
Bydliště: Nový Jičín

Re: Termostatický směšovací ventil

#19 Nový příspěvek od andre.marek »

Mám ten samý ventil zapojený za průtočným hadem v akumulační nádrži. Od začátku nefunguje, i když točím kolečkem, tak nereaguje a voda je pořád stejně horká... Zapojení správně. Bohužel je na špatně přístupném místě, tak to neřeším. Chtěl jsem to hlavně jako ochranu trubek, ať nejsou namáhané horkou vodou. Jinak nám to nevadí.

Uživatelský avatar
Čárls
Příspěvky: 13344
Registrován: sob kvě 28, 2016 1:22 pm
Bydliště: Dvůr Králové n/L

Re: Termostatický směšovací ventil

#20 Nový příspěvek od Čárls »

Osobně bych dal na přívod ventil ovládaný termostatem z bojleru Tak jak je na zasobnících z dražic jak se bojler nahřeje na nastavenou teplotu vypne okruh vytápění bojleru a máš klid Voda se ohřeje na dejme tomu 60°a až se ochladí dohře je se zas z Aku nebo kotle dle zapojení Ono hodně záleží jak máš hodně tvrdou vodu čím vyšší teplota užitkový vody tím víc se usazuje vodní šutr v bojleru
Naposledy upravil(a) Čárls dne úte led 16, 2024 7:38 am, celkem upraveno 1 x.
Kdo nic nedělá nic nezkazí pokusy sou cesta k úspěchu
Sem chodím rád a často http://prehrada-les-kralovstvi.cz/

J.A.Y.
Příspěvky: 2009
Registrován: čtv pro 25, 2008 10:24 pm
Bydliště: Okr. Náchod
Kontaktovat uživatele:

Re: Termostatický směšovací ventil

#21 Nový příspěvek od J.A.Y. »

já mám esbe nevimjakej na podlahovce už 10 let. Jen jednou asi před 2 lety se mu nechtělo, už jsem měl v košíku jinej. V rámci poslední šance jsem ho rozdělal, vyčistil a chodí dál :-/

Uživatelský avatar
DonKarlos
Příspěvky: 477
Registrován: ned črc 19, 2009 1:10 pm
Bydliště: Novojičínsko

Re: Termostatický směšovací ventil

#22 Nový příspěvek od DonKarlos »

Pouzivam vodu z vodovodniho radu. Tlak je cca kolem 4 baru. Ventil je funglovka. Nahrivani vody v bojleru ridi ridici jednotka kotle. V bojleru je dano teplotni cidlo zavedene do te ridici jednotky. Na okruhu s vymenikem je instalovany elektricky ventil, ktery kdyz je bojler nahraty na pozadovanou teplotu (nam nastaveno 50 stupnu) tak okruh zavre a vypne cerpadlo. Jenze kdyz kotel jede na skoro 90 stupnu, voda v bojleru miva podobnou teplotu. Jde o to, ze teplotni cidlo v bojleru je zhruba uprostred. A voda v bojleru se “vrstvi”. Uplne nahore ma asi tech 90 stupnu, a smerem ke dnu se teplota snizuje. Jak pustim teplou vodu, zacne se voda v bojleru promichavat a po chvili trochu zchladne. Ale ten zacatek muze byt nekdy problem. Hlavne ve sprse, ta je bojleru nejblize. Jak uz je neco od bojleru dal, nez ta voda dotece nakonec, k baterii, ochladi se cestou vychladlou trubkou. Dalsi vec je, ze jak poznamenal Andre.marek, trubky jsou zbytecne namahane varici vodou. Ackoliv jsem mel na instalaterinu dobreho topenare, nevim zda dal na trubky kompenzacni smycku. A u me je trasa vedeni teple vody dost dlouha, okolo 10m. A jelikoz vim jak plast s teplotou pracuje, chtel jsem to trochu posichrovat.

Uživatelský avatar
Čárls
Příspěvky: 13344
Registrován: sob kvě 28, 2016 1:22 pm
Bydliště: Dvůr Králové n/L

Re: Termostatický směšovací ventil

#23 Nový příspěvek od Čárls »

Tak dej obyčejný 3cestný ventil a nastav teplotu do bojleru při 90° a je hotovo sice při roztápění bude míň nahřejvat ale po prostě víc jak nastavenou třeba 70° se nebude nahřejvat
Pokud ta jednotka nefunguje tak tohle funguje na 100 procent Nebo prostě ten ventil co máš vyměnit za jiný muže bejt vadná ta patrona co řídí teplotu
Kdo nic nedělá nic nezkazí pokusy sou cesta k úspěchu
Sem chodím rád a často http://prehrada-les-kralovstvi.cz/

Uživatelský avatar
DonKarlos
Příspěvky: 477
Registrován: ned črc 19, 2009 1:10 pm
Bydliště: Novojičínsko

Re: Termostatický směšovací ventil

#24 Nový příspěvek od DonKarlos »

Tak jsem to tedy zkusil kuchnout :) Patronu jsem vykoupal v hrci na plotne a vypada to, ze patrona by mela by asi dobra. Pohyb se mi zdal sice pomaly, ale zmena delky tam byla. Namontoval jsem ji zpet. Rovnou jsem zkontroloval expanzomat a ten byl jako kazdy rok bez tlaku :-/ Takze jsem ho natlakoval, utopil v nadobe s vodou a tim overil, zda tesni. Bublinky se netvorily, tak mi hlava nebere, kde se ten tlak ztraci. Ale asi to unika tak pomalu, ze to za tu chvili nepoznam a rok je dost dlouha doba, aby to uteklo :(
Ale ted to hlavni, po namontovani patrony zpet se zda, ze uz to funguje jak ma :) Kdyz jsem to mel rozebrane, dival jsem se jeste na tvary kanalku u jednotlivych vyvodu a porovnal je s vykresy. To pro pripad, ze by treba pri vyrobe otocili tu plastovou krytku, na ktere jsou popsany vyvody. Nicmene jsem si potom vsimnul, ze na krytce jsou schovane takove zamky, takze nasadit spatne by to jit nemelo. Myslel jsem si to, ale pro jistotu jsem to zkontroloval.
Takze se zda, ze uz by to mohlo byt dobre :) Slo mi hlavne o to, jestli to treba nemam blbe zapojene. Jdu zatopit, at je to jiste :)

Diky

andre.marek
Příspěvky: 665
Registrován: stř črc 05, 2017 8:24 am
Bydliště: Nový Jičín

Re: Termostatický směšovací ventil

#25 Nový příspěvek od andre.marek »

Jde to vymontovat "pod tlakem" ? Stačí zavřít kohout někde nad tím a vytáhnout patronu? Navnadil jsi mně :) 8)

chobotek
Příspěvky: 10721
Registrován: ned lis 07, 2010 3:50 pm
Bydliště: Hohenelbe

Re: Termostatický směšovací ventil

#26 Nový příspěvek od chobotek »

Na tom řezu je pěkně vidět, jak je to udělané. Když vytáhneš patronu, voda vyteče, jako bys tam měl volné konce trubky.
Pohyb je samozřejmě pomalý, je to dané principem (a požadavkem na zpětnou vazbu regulace, což zde nebudeme rozebírat ;-)).
Všechno, co se může pokazit... nás poučí.
Copak si myslíte, že pánem výroby je ředitel? I toto, pánem výroby je poptávka.

Uživatelský avatar
DonKarlos
Příspěvky: 477
Registrován: ned črc 19, 2009 1:10 pm
Bydliště: Novojičínsko

Re: Termostatický směšovací ventil

#27 Nový příspěvek od DonKarlos »

Nez jsem to povolil, zastavil jsem kohout na odvodu teple vody, dale privod vody do bojleru. Mel jsem strach, ze to potece skrze privod studene vody do toho ventilu, ponevadz nemam kohout na studenou vodu hned u bojleru, ale az kousek dal za zpetnou klapkou. Jakoze se tam potlaci voda z bojleru. Ale na tom ventilu je na vstupu pro studenou vodu asi klapka s pruzinou, ktera tu vodu zadrzi. Takze to neteklo, resp. vyteklo jen trosku vody.

Uživatelský avatar
DonKarlos
Příspěvky: 477
Registrován: ned črc 19, 2009 1:10 pm
Bydliště: Novojičínsko

Re: Termostatický směšovací ventil

#28 Nový příspěvek od DonKarlos »

Tak jsem zatopil a chova se to tak, ze kdyz pustim vodu, ze zacatku tece studena, po chvili dorazi varici, ale po chvilce uz to zacne regulovat. Takze uspech tak na pul :-/ Ale lepsi jak nic

Uživatelský avatar
Chose11
Příspěvky: 7966
Registrován: sob úno 04, 2012 8:45 pm
Bydliště: Rychnov na Moravě

Re: Termostatický směšovací ventil

#29 Nový příspěvek od Chose11 »

Osobně bych jako spolehlivější řešil regulaci nabíjení bojleru, než výstup TUV, tohle bude zlobit vždycky a zbytečně procmrndáš vodu než poteče jak má.
Na světě mám nejraději tu rozmanitost, každej den mě nasere někdo jinej.

Uživatelský avatar
DonKarlos
Příspěvky: 477
Registrován: ned črc 19, 2009 1:10 pm
Bydliště: Novojičínsko

Re: Termostatický směšovací ventil

#30 Nový příspěvek od DonKarlos »

Do toho se mi nechce :) To by byl zasah do medeneho potrubi :-/ Na to nejsem vybaven. Uvidime, dam tomu sanci :)

Odpovědět

Zpět na „Dům a stavba“