kabel CYKY - otázka pro elekrikáře

Moderátoři: rezis, Leo

Zpráva
Autor
doca
Příspěvky: 473
Registrován: sob lis 15, 2008 10:06 pm
Bydliště: jsem lenivý své bydliště vypsat

kabel CYKY - otázka pro elekrikáře

#1 Nový příspěvek od doca »

mám dotaz pro odborně znalé, potřebuji posílit, respektive dát nový kabel z hlavního rozvaděče v domě přes zahradu do hodin ČEZu, je to kvůli tepelnému čerpadlu a i z důvodu že nevím v jaké kondici je ten původní, je tam už desítky let a je hliníkový.
dotazy mám asi dva - předem říkám že čerpadlo bude montovat firma, do el. nevidím proto se ptám, ale chci si to jen dopředu připravit.

- stačí mezi hodinama a hlavním rozvaděčem kabel se 4 žílami, nebo i tam musí být pět.
- a jestli stačí na rodinný dům s tepelným čerpadlem ( výkon do 15 KW') kabel 4*4 nebo radši pro jistotu 4*6 cyky - pokud musí být pět žil tak ve variantách 5* 4 nebo 5* 6 mm

děkuji za info

honzasl
Příspěvky: 667
Registrován: čtv dub 21, 2011 8:29 am
Bydliště: Nekoř (okr. ÚnO)

Re: kabel CYKY - otázka pro elekrikáře

#2 Nový příspěvek od honzasl »

Mezi elektroměrovym rozvaděčem a hlavním domovnim kabel 4x10 mm Cyky, pokud je potřeba šetřit, pak 4x16 Ayky hliník.

Elektroměrové rozvaděče jsou TN-C, rozdělení na TN-C-S se dělá až za ním, takže méně než CyKy 4x10 stejně být nemůže.
Pokud je to víc metrů, je potřeba spočítat i ubytky napětí a možná bude nutné i silnější kabel.

Fizz
Příspěvky: 7991
Registrován: stř pro 28, 2016 10:13 pm
Bydliště: Cca Brno

Re: kabel CYKY - otázka pro elekrikáře

#3 Nový příspěvek od Fizz »

Nepíšeš co zam máš za kabel. Většinou bývá u starších staveb spíš předimenzovaný. Stav se dá změřit.
"... to že máš internet neznamená, že sr@čky co máš v hlavě a považuješ je za myšlenky musíš ventilovat veřejně..."
Other-Side II. '23

doca
Příspěvky: 473
Registrován: sob lis 15, 2008 10:06 pm
Bydliště: jsem lenivý své bydliště vypsat

Re: kabel CYKY - otázka pro elekrikáře

#4 Nový příspěvek od doca »

starý kabel je stopro hliník a stejně potřebuji rozdělit elektriku kvůli dvojímu vyúčtování, takže opravím dotaz na nový kabel :)

Elektroměrové rozvaděče jsou TN-C, rozdělení na TN-C-S se dělá až za ním, takže méně než CyKy 4x10 stejně být nemůže.

v tom označení se teda vůbec nevyznám, ale jestli jsem správně pochopil tak uvedený kabel je to co by tam mělo být minimálně?
asi se bude dělat revize. délka kabelu bude asi 35 metrů.
pojede na to jedna domácnost - klasika boiler, myčka, lednice, pračka, sušička, sklokeramická varná deska - vše víceméně nové, běžné spotřebiče do zásuvek, osvětlení všechno led, nejvíc asi bude to tep. čerpadlo

Sadra17
Příspěvky: 6133
Registrován: ned led 01, 2012 11:59 pm
Bydliště: Netolice

Re: kabel CYKY - otázka pro elekrikáře

#5 Nový příspěvek od Sadra17 »

u slabších se dává pětižíla, modrý se použije na spínání HDO u silnějších kvuli ceně 4 žíly a hdo separátně 8)
malej traktorista v malým traktoru

kbulda
Příspěvky: 341
Registrován: ned pro 15, 2013 1:15 am
Bydliště: u Mělníka

Re: kabel CYKY - otázka pro elekrikáře

#6 Nový příspěvek od kbulda »

Vzhledem ke spotřebičům, které jsi napsal a délce kabelu 35 m raději CYKY 4B x 16, nebo AYKY 4B x 25. K tomu ovládací kabel pro HDO. Ten dát ale v pětižilový. Musí v něm být ovládání 1 x pro stykač boileru a 1 x pro tepelné čerpadlo. Zůstaně ti v něm rezerva, kdyby jsi chtěl dělat soláry. Zároveň je vhodné do výkopu dát zemnicí pásek pro přizemnění domovního rozvaděče

Uživatelský avatar
Navarson
Příspěvky: 828
Registrován: úte kvě 28, 2019 9:45 pm
Bydliště: u Nepomuku

Re: kabel CYKY - otázka pro elekrikáře

#7 Nový příspěvek od Navarson »

No nevím, instalace tepelka bude vyžadovat zřejmě změnu tarifu. Pravděpodobnost nárůstu soudobého příkonu i jistič před elměrem s vyšší proudovou zatížitelností. Obojí vyžaduje vstoupit do jednání s dodavatelem elektřiny. Ten tě, mimo to že bude chtít poplatek za navýšené ampéry, odkáže nejspíše na nějaké připojovací podmínky, a to i v případě, že připojení máš stávající.
Podle hodnoty jističe se pak odvíjí průřez kabelu do domovního rozvaděče, což by měl určit projekt, který zřejmě bude dodavatelem elektřiny taktéž vyžadován.
Sekací traktůrek Hayter H1842.....V podstatě Countax z roku 1995
Babetta 207 chopper....................Prostě brutální mašina
UNC 045 Detvan.........................Nakladač malý, ale šikovný

jean
Příspěvky: 3074
Registrován: stř zář 22, 2021 8:15 pm
Bydliště: Europa

Re: kabel CYKY - otázka pro elekrikáře

#8 Nový příspěvek od jean »

Tepelko s vykonom do 15 kW by nemalo mat prikon nad 5kW, tak by som z toho rozvodnu na fabriku nerobil. Skor by som sa zamyslel, preco je potrebne take vykonne cerpadlo a ci nie je barak zle zatepleny.

doca
Příspěvky: 473
Registrován: sob lis 15, 2008 10:06 pm
Bydliště: jsem lenivý své bydliště vypsat

Re: kabel CYKY - otázka pro elekrikáře

#9 Nový příspěvek od doca »

Děkuji za informace, asi jsem si to představoval jednoduše - něco jako ve smyslu dej tam takovej takovej kabel, ten se normálně používá 😀
Pro jistotu oslovím nějakého elektrikáře ať to přijede spočítat na místo, výkon čerpadla jedem střelil od oka a to spise v horní hranici, barák zateplený bude ale právě to řeším teď než bude fasáda, protože půjde pod ní, projekt na čerpadlo taky budu muset, ale až příští rok takže teď vařím z vody.
Jistič na baráku mám 40 ampér, ale je to společný s dilnou- provozovnou, na barák tolik potřebovat nebudu a právě to chci rozdělit a dát podružný el.měr abych to dokázal rozpocitat

chobotek
Příspěvky: 10615
Registrován: ned lis 07, 2010 3:50 pm
Bydliště: Hohenelbe

Re: kabel CYKY - otázka pro elekrikáře

#10 Nový příspěvek od chobotek »

Jestli to musíš nutně kopat teď, natáhni třeba KOPOFLEX® a pak si můžeš protáhnout, co je potřeba.
Všechno, co se může pokazit... nás poučí.
Copak si myslíte, že pánem výroby je ředitel? I toto, pánem výroby je poptávka.

mufik
Příspěvky: 1583
Registrován: pát pro 04, 2009 6:19 pm
Bydliště: Vsetín

Re: kabel CYKY - otázka pro elekrikáře

#11 Nový příspěvek od mufik »

Je to cca 2 roky co jsem navyšoval jistič v dílně. Na čez jsem podal žádost o navýšení hl. jističe. Platba za každou A navíc 500,-kč. S tím jsem počítal. Jenomže se zjistilo že neodpovídá vedení na sloupech, ani kabel ze sloupu k dílně. Projekt jak na Temelín, po půl roce přijela firma co to realizovala, t.j. výměna vedení na sloupech cca 800m. Potom výměna přívodu k HDS, něco řešili i v HDS, už si to úplně přesně nepamatuju. Celkový účet (kromě teda platby za ampéry) 0,00kč. Materiál, práce firmy, všecko v režii čez distribuce. To by teda bylo asi první místo kam by se mělo zajít a zjistit co a jak.
Není problém to vymyslet složitě,ale jednoduše./Kalašnikov/

doca
Příspěvky: 473
Registrován: sob lis 15, 2008 10:06 pm
Bydliště: jsem lenivý své bydliště vypsat

Re: kabel CYKY - otázka pro elekrikáře

#12 Nový příspěvek od doca »

Do teď tu vše šlo bez problémů, dokonce loni dávali El ze sloupu do země a povídali že je to předimenzované kdyby chtěla celá ves fotovoltaiku 😁
Do kopoflexu půjde ale chci i s kabelem, už jsem si takhle naběhl s koaxialem že jsem ho tahal přes celou zahradu a stejně jsem v půlce kopal, nepomohl vysavač, provaz, dokonce i kompresorem jsem provázek s kuličkou tlačil, protože ten origo jsem přetrh. Navíc kabel v téhle rozměrech si nedovedu představit tahat, nepůjde to rovně, částečně i pod fasádou, kterou budu dávat dřív než čerpadlo.

Fizz
Příspěvky: 7991
Registrován: stř pro 28, 2016 10:13 pm
Bydliště: Cca Brno

Re: kabel CYKY - otázka pro elekrikáře

#13 Nový příspěvek od Fizz »

Normál dáš stovku. Tím ty jmenovaný kabely protahnes. Ja davam vždy rezervu 1x100 prázdnou. Co nejrovneji ukoncenou velkým obloukem v technické místnosti. Optika voda koax destovka atd. On si pak někdo vzpomene že chce cosi do baráku nebo z baráku no. Tech pár korun za to stojí.

To jen tak.
"... to že máš internet neznamená, že sr@čky co máš v hlavě a považuješ je za myšlenky musíš ventilovat veřejně..."
Other-Side II. '23

Sadra17
Příspěvky: 6133
Registrován: ned led 01, 2012 11:59 pm
Bydliště: Netolice

Re: kabel CYKY - otázka pro elekrikáře

#14 Nový příspěvek od Sadra17 »

doca píše: pon zář 18, 2023 1:03 pm Děkuji za informace, asi jsem si to představoval jednoduše - něco jako ve smyslu dej tam takovej takovej kabel, ten se normálně používá 😀
Pro jistotu oslovím nějakého elektrikáře ať to přijede spočítat na místo
počítat nejni moc co, přívod máš 40A čili zatížení 40A je jasný 8) to by teoreticky stačil i 4x6, s jistotou 4x10 8) https://prnt.sc/jlHIuoNTWbg9 je sice super si to předimenzovat ale pak peněženka pláče metr 4x10 je za cca 120,- 4x16 už za 200,- :pistol:
malej traktorista v malým traktoru

mufik
Příspěvky: 1583
Registrován: pát pro 04, 2009 6:19 pm
Bydliště: Vsetín

Re: kabel CYKY - otázka pro elekrikáře

#15 Nový příspěvek od mufik »

Záleží taky kde je umístěná pojistková skříň před hlavním jističem, ty musí být silnější o cca 10A? Na jistič 50A mám 62-64 A pojistky, skříň mám na dílně. Proto se taky měnil přívodní kabel ze sloupu, průřez už nevím ale nevycházel o cca 2A. Pokud je hlavní jištění už na sloupu
je situace samozřejmě jiná. Jak jsem už ale psal, vše platil čez, nestálo mě to nic.
Není problém to vymyslet složitě,ale jednoduše./Kalašnikov/

Odpovědět

Zpět na „Dům a stavba“