Moderni technologie a vychytavky v dome

Moderátoři: rezis, Leo

Zpráva
Autor
Uživatelský avatar
RoKur
Příspěvky: 1806
Registrován: stř zář 25, 2013 6:47 am
Bydliště: Vrbno pod Pradědem

Re: Moderni technologie a vychytavky v dome

#706 Nový příspěvek od RoKur »

Ahoj Navarson, děkuji za informaci o ceně. :friends: Budu muset doma zůstat u toho Arduina. Zatím tam cena vyváží to neproduktivní hrabání se v C++,
Když si někdo bude pořizovat bydlení v hodnotě 10 mega, tak tam se to ztratí. A navíc tam převáží výhoda standartizovaného propojení s koncovými body.
Mitsubishi MT21 - čtyřválec
Ostrovní FVE: mono 2Sx3P 320W (1900W). Regulátor Epever Tracer6415AN. Baterie Pb 48V/300Ah, LiFePo 200Ah 16 článků. Měnič (čína) sinus 3200W/48V
Solární deskové termo panely KPS11 4ks 1800W (7200W)

chobotek
Příspěvky: 10617
Registrován: ned lis 07, 2010 3:50 pm
Bydliště: Hohenelbe

Re: Moderni technologie a vychytavky v dome

#707 Nový příspěvek od chobotek »

Kdybych měl rozvést tu poznámku o příšernosti toho „standardizovaného” řešení, tak je přesně o tom, že jsi zamčený ve škatulce dodavatele řešení. A pak už jen upgraduješ a kačky se sypou. Většinou to klade nároky i na OS zařízení odkud se to konfiguruje/programuje a nakonec zjistíš, že jsi ten „ušetřený” čas věnoval péči o různá tamagoči. A to je lepší nezmiňovat případy, kdy do toho chceš po 10-15 letech hrábnout...
Všechno, co se může pokazit... nás poučí.
Copak si myslíte, že pánem výroby je ředitel? I toto, pánem výroby je poptávka.

fikejz
Příspěvky: 6184
Registrován: čtv dub 28, 2011 10:33 am
Bydliště: Malé Svatoňovice

Re: Moderni technologie a vychytavky v dome

#708 Nový příspěvek od fikejz »

Takže kromě jiných nevýhod proprietárního řešení po nějaké době znamená smrt libovolného z komponentů smrt celého systému?
Mě totiž původně přišlo, že to je "složitý způsob, jak původně "jednoduchou" věc udělat o5 jednoduchou", ale protože o tom vím prd, čekal jsem, kdy tu svojí "strašně" stručnou poznámku rozvedeš.
Za pravdu je různá sazba – jednou pomník, jindy vazba. Kdo ji řekne dřív než včas, tomu pravda zlomí vaz. (KHB)
Je naivní očekávat dnes od médií pravdu a relevantní informace. Kdo má potřebu věřit, má jít do kostela, a ne poslouchat televizi.

chobotek
Příspěvky: 10617
Registrován: ned lis 07, 2010 3:50 pm
Bydliště: Hohenelbe

Re: Moderni technologie a vychytavky v dome

#709 Nový příspěvek od chobotek »

Zrovna Siemens drží komponenty při životě velmi dlouhou dobu a tím, že je to propojené „standardně” to nakonec vždycky nějak vymyslíš. Dobré to je pro montážníky. Rychle si naklikají, co je třeba a jdou o dům dál. Běžný spotřebitel to neřeší, čeká až mu to někdo přijde opravit.

Jinak protokoly, kterými zařízení hovoří, jsou další perla. Téměř každý, kdo umí poslat impuls má potřebu vymyslet nějaký jejich vlastní sled a téměř každé zařízení, které některým z protokolů hovoří obsahuje nějakou chybu. Tu je pak třeba obcházet, takže know-how spočívá v tom, že znáš chyby ostatních zařízení :)
Všechno, co se může pokazit... nás poučí.
Copak si myslíte, že pánem výroby je ředitel? I toto, pánem výroby je poptávka.

Tomas6
Příspěvky: 5406
Registrován: pon dub 09, 2012 8:23 pm
Bydliště: Slušovicko

Re: Moderni technologie a vychytavky v dome

#710 Nový příspěvek od Tomas6 »

Já včera dokončil montáž části a zprovoznění komplet systému regulace viz https://www.etatherm.cz/
V půlce baráku už to bylo, ikdyž kvůli přístavbě a přerušení některých vodičů posledních 12 let nefunkční. Při zateplení před asi 5ti lety se natahalo vedení nové, no teď došlo k dokoupení zbytku věcí, včera k finálnímu dopojení, nastavení hlavic a teď už mi zbývá to co celé finálně naladit. Část co jsem měl hotovou už před dvěma týdny fungovala bezvadně a konečně v tom baráku bylo teplo tak kde je potřeba a tam kde není nebylo přetopeno. Na úsporu su zvědavý.
Můj 7045 horal (pokladnička)viewtopic.php?f=36&t=118233

chobotek
Příspěvky: 10617
Registrován: ned lis 07, 2010 3:50 pm
Bydliště: Hohenelbe

Re: Moderni technologie a vychytavky v dome

#711 Nový příspěvek od chobotek »

Řídicí jednotka komunikuje s koncovými členy po speciální sběrnici ETATHERM... :pohlavek:

ale jako bych nic nenapsal :red:
Všechno, co se může pokazit... nás poučí.
Copak si myslíte, že pánem výroby je ředitel? I toto, pánem výroby je poptávka.

Tomas6
Příspěvky: 5406
Registrován: pon dub 09, 2012 8:23 pm
Bydliště: Slušovicko

Re: Moderni technologie a vychytavky v dome

#712 Nový příspěvek od Tomas6 »

Co tím básník chtěl říci? :-/
Můj 7045 horal (pokladnička)viewtopic.php?f=36&t=118233

chobotek
Příspěvky: 10617
Registrován: ned lis 07, 2010 3:50 pm
Bydliště: Hohenelbe

Re: Moderni technologie a vychytavky v dome

#713 Nový příspěvek od chobotek »

Podívej se na můj předchozí příspěvek. Básník tím chtěl říci, že i v Litovli se může urodit další protokol, protože těch šest půlek již existujících protokolů furt není dost. Tak proč nevymyslet další, že? Je k tomu dnes už slavný strip a anglický mluvící svět používá termit NIH syndrome. Pokud vše funguje, budeš spokojený. Jakmile firma spojená s tím výmyslem skončí, seš v pasti.
Všechno, co se může pokazit... nás poučí.
Copak si myslíte, že pánem výroby je ředitel? I toto, pánem výroby je poptávka.

Uživatelský avatar
Navarson
Příspěvky: 829
Registrován: úte kvě 28, 2019 9:45 pm
Bydliště: u Nepomuku

Re: Moderni technologie a vychytavky v dome

#714 Nový příspěvek od Navarson »

Pro RoKur: Přesně jak povídáš, řešení spíše pro boudičku s dispečerským stanovištěm. Na arudiu nevidím nic špatného, když doma potřebuješ dva PI kontroléry na řízení nějakých ventilů či modulovaného kotlíku a dva PWM výstupu na čerpadla. Ostatní lze řešit girlandou relátek. Ovšem ten Albatros pro domácnost už nějaký smysl má, samozřejmě jako minimalizované hotové řešení.

Pro Chobotek: Siemense dělám, ještě od dob, kdy nespolkl část Landis a Gyr. Třeba regulátory RVA (výroba ukončena před 30 lety) lze pořád zpětně nastavovat nastrojem ACS, kterým se běžně dnes nastavují všechny dnešní přístroje na LPB a KNX a asi nějakou dobu to ještě trvat bude. Nevím jestli 30 let je pro systém MaR málo nebo moc. Desigo existuje, co vím víc jak 20 let, donedávna programovatelný Xworksama. S příchodem nové aplikace ABT vyvinutou pro práci s bacnetíma objektama (která mimo jiné umí pořád pracovat i s původníma PXCčkama) je opravdu nutnost použít stroj s výkonnou operační, neb při každé kompilaci programu se implementují veškerá data, která se objektu týkají, ať už v aplikaci využitá budou, nebo nebudou.
To škatulkování...no je pravda, že některá zařízení si moc nerozumí a výrobci ve snaze uzavřít svůj systém pro nemožnost náhrady součástmi třetích stran, vymýšleli vlastní komunikaci (S-bus a pod.). Ono i pojetí struktury Modbusích registrů mezi různými zařízeními je někdy oříšek. Pozoruju však, že velcí hráči na trhu už asi pochopili, že naopak co největší otevřenost systému je výhodou zapojení svých výrobků do hotových aplikací jiných výrobců a snaží se využít standardizovaný protokol, který má být auditovaný, tudíž pro všechny závazný. Bohužel s protokolem BacNet jsou spojeny vyšší nároky na přenos dat, neb objekty jsou dost ukecané. Ale zase komunikace je jednoznačná a ve zůčastněných zařízeních různých výrobců má objekt naprosto stejný význam. (mám vyzkoušeno s Domatem).
Samozřejmě , každý může pojmout ovládání svého zařízení individuálně, nemusí použít hotová řešení. Pokud je dostatečně schopný a má potřebné znalosti, tak taková iniciativa nemá žádných mezí. Nepopírám, že jsem i viděl naprosto funkční zařízení spáchané z toho, co dům dal, až jsem se musel podivovat jaký důvod vede provozovatele k náhradě za firemní řešení.
Naštěstí pro mě kutilských montážníků moc není a stále mám za co pořídit kus žvance, neb poptávka po krabičkách je zatím neutuchající. Ač bych se raději už válel v důchodu. :)

A zase...už sem to psal...ta Otovská délka příspěvku. Budu si muset dát bacha, takhle to vypadá, že nemám do čeho smysluplnýho šťouchnout.
Sekací traktůrek Hayter H1842.....V podstatě Countax z roku 1995
Babetta 207 chopper....................Prostě brutální mašina
UNC 045 Detvan.........................Nakladač malý, ale šikovný

chobotek
Příspěvky: 10617
Registrován: ned lis 07, 2010 3:50 pm
Bydliště: Hohenelbe

Re: Moderni technologie a vychytavky v dome

#715 Nový příspěvek od chobotek »

Ten nástroj ACS (je to on?) je zadarmo? Nebo kolik stojí? A jak často kupuješ novou verzi? Tu co největší otevřenost chápou výrobci na můj vkus hodně pomalu...
Všechno, co se může pokazit... nás poučí.
Copak si myslíte, že pánem výroby je ředitel? I toto, pánem výroby je poptávka.

Uživatelský avatar
Navarson
Příspěvky: 829
Registrován: úte kvě 28, 2019 9:45 pm
Bydliště: u Nepomuku

Re: Moderni technologie a vychytavky v dome

#716 Nový příspěvek od Navarson »

Jj, to je on :ano: Je zdarma, akorát do těch úložišť, kde je k mání, je zrovna na potvoru potřebná nějaká ta registrace.
Pokud máš zájem, vice v SZ.
Sekací traktůrek Hayter H1842.....V podstatě Countax z roku 1995
Babetta 207 chopper....................Prostě brutální mašina
UNC 045 Detvan.........................Nakladač malý, ale šikovný

mastnacek
Příspěvky: 7139
Registrován: pát lis 25, 2011 11:12 am
Bydliště: Broumov

Re: Moderni technologie a vychytavky v dome

#717 Nový příspěvek od mastnacek »

Rozhodnul jsem se dat do partra stary litinovy radiatory. 60cm vysoky. Nejaky inzeraty uz jsem obvolal, jsem rozhodnutej, ale necham si poradit. Nenapada me zadna nevyhoda. Budou s termoventilama a elektronicky rizeny hlavice. Bude to u deti, kazdej pokoj dva radiatory, drrvrnna obestavba s pruduchama.

chobotek
Příspěvky: 10617
Registrován: ned lis 07, 2010 3:50 pm
Bydliště: Hohenelbe

Re: Moderni technologie a vychytavky v dome

#718 Nový příspěvek od chobotek »

8) Chci je taky. Čekám, až se objeví nějaké pěkné. Ty co jsem měl schované ze mě vymámil kolega. Krasavci to byli, i s ventilama na samotíh. Obestavovat nebudu. Řízení stejné jako teď, ekviterm a dovírání podle teploty v místnosti. Když se mi bude chtít blbnout, udělám ten ekviterm mechanický (hydraulický).
Dost mě štve, že tady samotížné topení bylo a pak přišel nějaký dobrák a předělal to na tenhle měděný syčící nesmysl :vztek:
Všechno, co se může pokazit... nás poučí.
Copak si myslíte, že pánem výroby je ředitel? I toto, pánem výroby je poptávka.

mastnacek
Příspěvky: 7139
Registrován: pát lis 25, 2011 11:12 am
Bydliště: Broumov

Re: Moderni technologie a vychytavky v dome

#719 Nový příspěvek od mastnacek »

Chobotku, co myslis, vzit i treba rok odpojeny a prohnat to roztokem kys solny? Prostor na to mam. Piskovani by taky bylo mozny.

chobotek
Příspěvky: 10617
Registrován: ned lis 07, 2010 3:50 pm
Bydliště: Hohenelbe

Re: Moderni technologie a vychytavky v dome

#720 Nový příspěvek od chobotek »

Klidně desetiletí odpojený. Pokud nebude v soli, nic mu nebude. Vypláchnutí tomu taky neuškodí. Někde mám nadělané víčka, aby se jednotlivé články daly nastrkat do brokovačky, ty bych ti mohl poslat, kdybys to chtěl mít jó dokonalé. Ona je celkem pakárna to rozebrat a přetěsnit. To je asi jediné z čeho bych měl strach, aby to pak někde nezačalo sáknout.
Všechno, co se může pokazit... nás poučí.
Copak si myslíte, že pánem výroby je ředitel? I toto, pánem výroby je poptávka.

Odpovědět

Zpět na „Dům a stavba“