Ucpaný kotel - poraďte

Moderátoři: rezis, Leo

Zpráva
Autor
*123
Příspěvky: 561
Registrován: pon pro 28, 2020 7:28 pm
Bydliště: čm vysočina

Ucpaný kotel - poraďte

#1 Nový příspěvek od *123 »

Volala známá, někdy po vánocích jim přestal fungovat plynový kotel. Opravář závadu svedl na " molekuly svobody", musel vyměnit tu plynovou armaturu a aby se jim to nestalo znovu, tak jim před kotel namontoval filtr a přišlo je to na asi 12 tisíc. Což ale evidentně nepomohlo, protože mají ucpáno znovu. Dodavatel tvrdí, že plyn splňuje normu, pojišťovna se jim vysmála, opravář reklamaci opravy neuznal a zatím jim nikdo nedokázal kloudně poradit, z koho a jak za to svinstvo vypáčit nějakou kompenzaci- Jsou to také už důchodci a na druhou opravu si musí půjčit.
Neporadil by tady někdo co s tím, kde se dovolat, neřešil tu někdo tenhle problém?

IFA Turbo
Příspěvky: 371
Registrován: čtv říj 15, 2009 11:16 pm
Bydliště: Praha

Re: Ucpaný kotel - poraďte

#2 Nový příspěvek od IFA Turbo »

Jestli má rozvod plynu z Cu trubek a pak i v kotlu Cu rozvod za filtrem, tak hrozí tato závada opakovaně. V televizi byly záběry jak z Cu potrubí lítají oxidované šupinky v obrovské míře. Jediné řešení vydím v Fe potrubí, které odolává bez problémů. Já plyn u jednoho odběru zrušil a tak nemám problém. Jinde mám několik odběrů a v různém materiálovém rozvodu a tak čekám co bude. V Praze asi je situace trochu lepší.

Uživatelský avatar
oco13
Příspěvky: 15666
Registrován: ned říj 20, 2013 5:56 pm
Bydliště: Nové Zámky

Re: Ucpaný kotel - poraďte

#3 Nový příspěvek od oco13 »

Rozvod plynu v medi to je nejaká nová vychytávka??? lebo tu na slovensku máme železo a plast, a aj v aute mam mosadzné trubky na LPG a nie medené.

Uživatelský avatar
Atlan
Příspěvky: 9506
Registrován: úte kvě 25, 2010 5:32 pm
Bydliště: Košice-okolie
Kontaktovat uživatele:

Re: Ucpaný kotel - poraďte

#4 Nový příspěvek od Atlan »

Sisi isty ze su mosadzne? Uz len koli tomu ze sa zle ohybaju, co som videl tak medene, ale na lpg. U CNG to je mozno inac
Ludi co nemaju dost rozumu som zablokoval. Ked raz nato niekto nema, tak skoda sa snim bavit.

Uživatelský avatar
oco13
Příspěvky: 15666
Registrován: ned říj 20, 2013 5:56 pm
Bydliště: Nové Zámky

Re: Ucpaný kotel - poraďte

#5 Nový příspěvek od oco13 »

Mosadz alebo bronz - lebo mal som asi 30 aut na LPG a keď som chcel po zošrotovaní trubky a komponenty dať do šrotu tak mi potvrdili že to nie je meď. Aj vo firme máme rozvody plynov ku zváracím linkám železo kombinované s plastom, preto ma tá meď prekvapila.
Ja netvrdím, že to nemôže byť, len sa pýtam či je to niečo nové, lebo ja som dosť pobehal okolo stavieb, svokor robil priamo u plynárov a s medeným potrubím vo vzťahu k plynom som sa nestretol. :-/

Uživatelský avatar
thovt
Příspěvky: 5432
Registrován: pát pro 27, 2013 12:12 am
Bydliště: Město královen

Re: Ucpaný kotel - poraďte

#6 Nový příspěvek od thovt »

Co vím že v dnešním plynu je obrovské množství síry s kyselinami, které ucpává trysky.

*123
Příspěvky: 561
Registrován: pon pro 28, 2020 7:28 pm
Bydliště: čm vysočina

Re: Ucpaný kotel - poraďte

#7 Nový příspěvek od *123 »

oco 13:
- Rozvody od plynoměru ke spotřebičům v mědi jsou v ČR naprosto běžné a legální.
- I mosazné trubky mohou být snadno ohebné, možná i líp než měděné, ono není mosaz jako mosaz. Té ohebné jsme říkali tombak, správný název nevím, musel bych někde hledat.
Co jsem o tom zatím slyšel - problém by měl být, že v tom déémokratickém plynu je prý moc sirovodíku. A z toho se na mědi tvoří povlak sulfidu a ten ucpává spotřebiče. Jeden článek z masméédií, kde se z nás zase pokoušejí dělat úplně debily:
https://www.novinky.cz/clanek/ekonomika ... i-40425184
A dál jsem se dočetl, že Síkela to řeší, no to fakt ten pravej.
Co pamatuju ze školy, tak mosaz je slitina mědi a zinku ( + třeba další kovy), takže sulfid se bude tvořit zákonitě i na mosazi ( přechodky, tvarovky, kohouty, trysky ...). Jenže sirovodík žere i ocel, takže výměna měděného rozvodu za ocelový svařovaný toho do budoucna moc asi nevyřeší, spíš naopak. Viděl jsem kdysi úplně rozežrané dokonce litinové trouby z čističky, inženýři tehdy tvrdili, že od sirovodíku. A hliník žere taky spolehlivě.
Takže dřív nebo později to asi dohoní každého, jedině že by někdo měl rozvod a i spotřebiče pouze z plastu, ale to asi nehrozí.
Tohle všechno vím ale zajímá mě, jestli by někdo nevěděl a neporadil, jak ty náklady, co s tím měla a mít bude, na někoho " přehrát". Protože oni to nezavinili, nemohli ovlivnit, revizi kvůli záruce platili každoročně a kotel jim doteď fungoval bez problémů.
Neví - neporadil by někdo?

Uživatelský avatar
oco13
Příspěvky: 15666
Registrován: ned říj 20, 2013 5:56 pm
Bydliště: Nové Zámky

Re: Ucpaný kotel - poraďte

#8 Nový příspěvek od oco13 »

Ja som sa nechcel nikoho dotknúť ani nepochybujem o legalnosti. Len som sa začudoval. :typek:

Uživatelský avatar
bourač
Příspěvky: 8513
Registrován: úte úno 28, 2012 2:00 am
Bydliště: Mácháč.

Re: Ucpaný kotel - poraďte

#9 Nový příspěvek od bourač »

no to bude sousto pro soudy - plynárna dodává nějakej produkt tak by měla ručit za kvalitu a jakost.
Bude záležet na znění smlouvy mezi plynárnou a zákazníkem. Případů asi začne přibývat.

Jinak tombak je normální označení mosazi. Ale vlastnosti mosazi se velmi liší podle obsahu zinku ve slitině s mědí.
Tvrdost, pevnost v tahu, obrobitelnost. Toho zinku může být od 35% do třeba 5% v té mědi + procento něčeho jiného a vlastnosti jsou uplně jiné.
Občas mám zakázku rozřezat nepovedenou výrobu v https://pci.cz/ aby se to vešlo zpět do pece k přetavení.
Řežem to pilou nebo plasmou a podle zinku řez jde snadno nebo taky vůbec skoro nejde.
Něco nejde? Je třeba tvrdit: "mě to nejde"
Vždy se najde někdo kdo to dokáže.

*123
Příspěvky: 561
Registrován: pon pro 28, 2020 7:28 pm
Bydliště: čm vysočina

Re: Ucpaný kotel - poraďte

#10 Nový příspěvek od *123 »

bourač píše: sob bře 18, 2023 9:46 pm no to bude sousto pro soudy - plynárna dodává nějakej produkt tak by měla ručit za kvalitu a jakost.
Bude záležet na znění smlouvy mezi plynárnou a zákazníkem. Případů asi začne přibývat.

Jinak tombak je normální označení mosazi. Ale vlastnosti mosazi se velmi liší podle obsahu zinku ve slitině s mědí.
Tvrdost, pevnost v tahu, obrobitelnost. Toho zinku může být od 35% do třeba 5% v té mědi + procento něčeho jiného a vlastnosti jsou uplně jiné.
Občas mám zakázku rozřezat nepovedenou výrobu v https://pci.cz/ aby se to vešlo zpět do pece k přetavení.
Řežem to pilou nebo plasmou a podle zinku řez jde snadno nebo taky vůbec skoro nejde.
Sousto pro soudy - no nevím jestli to pomůže někomu, komu to třeba ve sklepě prožere trubku a i s barákem popoletí k sousedům.
Jinak předpokládám, že Ty už jsi asi viděl, co dokáže sirovodík s ocelí, jestli jo, tak schválně zkus poreferovat ...

IFA Turbo
Příspěvky: 371
Registrován: čtv říj 15, 2009 11:16 pm
Bydliště: Praha

Re: Ucpaný kotel - poraďte

#11 Nový příspěvek od IFA Turbo »

Já vidím nebezpečí do budoucna, protože Cu trubky na rozvod zemního plynu jsou se sílou stěny 0,8 - 1mm a tím působením sirovodíku se tato stěna ztenčuje. Proto ty tmavé šupiny ve filtrech a tryskách. Ocelové rozvody ( starší ) jsou silnostěný a používaly se běžný vodovodní černý trubky spojovaný na závity stejně jako rozvod vody. To bylo dříve když byl svítiplyn a po jeho zrušení se vše převzalo na zemní plyn. Proto i v dnešní době je to ještě v provozu, zejména ve starších domech. Tyto rozvody se se sirovodíkem vyrovnají daleko lépe než nové rozvody v mědi. Taky je rozdíl v obsahu sirovodíku podle regionů.

Sadra17
Příspěvky: 6079
Registrován: ned led 01, 2012 11:59 pm
Bydliště: Netolice

Re: Ucpaný kotel - poraďte

#12 Nový příspěvek od Sadra17 »

bourač píše: sob bře 18, 2023 9:46 pm no to bude sousto pro soudy - plynárna dodává nějakej produkt tak by měla ručit za kvalitu a jakost.
Bude záležet na znění smlouvy mezi plynárnou a zákazníkem. Případů asi začne přibývat.
kvalita je daná nějakou normou, a tu ten plyn splní, to akorát my jsme si zvykli že v ruským plynu ten sirovodík téměř nebyl i když mohl :-/
malej traktorista v malým traktoru

hobr
Příspěvky: 3814
Registrován: pát říj 11, 2013 5:52 pm
Bydliště: jižně od Brna

Re: Ucpaný kotel - poraďte

#13 Nový příspěvek od hobr »

Zase nám to Putin "nandal"! :'(
"Pokud nám vládnou špatní lidé, nemůžeme čekat lepší časy..."

*123
Příspěvky: 561
Registrován: pon pro 28, 2020 7:28 pm
Bydliště: čm vysočina

Re: Ucpaný kotel - poraďte

#14 Nový příspěvek od *123 »

Sadra17 píše: kvalita je daná nějakou normou, a tu ten plyn splní, to akorát my jsme si zvykli že v ruským plynu ten sirovodík téměř nebyl i když mohl :-/
Jo, to jsem taky někde v masméédiích četl. Jenže ...
Zmiňovanou normu není problém si najít, ale s plynem moc žádná sranda není, takže lze úspěšně předpokládat, že jí nestanovili nějací diletanti ale odborníci, kteří tomu rozumnějí. A že jí nastavili tak, aby i při dosažení max. objemu těch různých nežádoucích příměsí uvedených v normě, nemohlo dojít k poškození spotřebičů, potrubí atd. A myslím, že si pro jistotu nechali i nějakou rezervu.
Jenže k poškození a ucpávání spotřebičů evidentně dochází a norma podle mě špatně nebude ...
Co je na tom dál zajímavé, že co jsem pohledal, tak nejvíc je zatím postižený severozápad republiky, kam by měly už nějaký čas proudit ty správné, déémokratické molekuly z terminálu, Norska a tak. Ale jen a pouze v ČR, u poláků či němců jsem tyhle problémy kupodivu nenašel a to jsem se i dotazoval. Rakušáci jsou mimo, protože před časem přešli na 100% na ruský plyn, kdo nevěří ať si ověří, vůbec se tím netají.
A s tím, že nejsme na sirovodík zvyklí, to je nejspíš masáž a pitomost. Protože co mají třeba poláci nebo němci doma na rozvodech nebo spotřebičích jiného než my? Globalizace, vždyť mají stejné trubky, kohouty, spotřebiče, třeba v Bavorsku stejně jako u nás, takže proč se jim to tam neucpává taky?
Nebo ví, neslyšel někdo o nějakém podobném problému v Německu či Polsku?

Joe66
Příspěvky: 1502
Registrován: ned pro 14, 2014 12:45 am
Bydliště: Slovensko

Re: Ucpaný kotel - poraďte

#15 Nový příspěvek od Joe66 »

Nove rozvody plynu som uz v medi videl u par novostavieb. Pre dodavatelske firmy je to rychlejsie ako pracne zvarat s autogenom ked som to sledoval :typek: A z toho sirovodiku a moznych poruch s tym spojenych sa niektore liberalne media vysmievali,ze je to strasenie a sprostost a uz sa obajavuju pripady ked je to realita :typek:

Odpovědět

Zpět na „Dům a stavba“