ČOV zkušenosti

Moderátoři: rezis, Leo

Zpráva
Autor
Uživatelský avatar
ota
Příspěvky: 20653
Registrován: úte říj 21, 2008 10:21 pm
Bydliště: Nepoměřice

Re: ČOV zkušenosti

#16 Nový příspěvek od ota »

Kluci dávno tohle máme za sebou. Močku z kadibudky na louku. Nebo ještě lepší nápad ,,trochu hnoje" ze zahrady šup RU 5 na louku. Tráva tmavě zelená a že ji bylo jako hnoje! Rotačkou pak na 1 a sotva to usekla. Hustota trávy maximální. Podehnilo to odspodu jak prase. Nikdy více už jsme to neaplikovali. Letos bude sena jako hnoje taky. V pátek jsme smykovali a včera tráva stála v pozoru jak vojáci. Hustá pěkná. Akorát všechen popel ( topíme jen dřevem ) jde na ty horší místa. Včera jsme se synem zrovna koukali tam co vloni a letos sypal není ani jedna žlutá kytka. Říkáme tomu pryskyřník. Nevím jestli to je, nebo není. Ale vytratil se.

fikejz
Příspěvky: 5986
Registrován: čtv dub 28, 2011 10:33 am
Bydliště: Malé Svatoňovice

Re: ČOV zkušenosti

#17 Nový příspěvek od fikejz »

Nemá se ti co vrátit. Tedy pokud ženská neleje do záchodu kdoví jaký čistící srajdy. A ty ti spolehlivě zlikvidují i bakterie v čističce jak už psali předřečníci. Že na louce / poli kde hnojíš senkrubnou roste tráva / plodiny v úplně jiný kvalitě je jasný, ale to bude i pokud tam vyvezeš i jen čistou močůvku. Pokud se ti díky hydroxidům v čistících prostředcích podaří snížit kyselost půdy tak je to jen dobře (co by tady za to mnozí dali). Jenže vyvážet na pole stejně nejspíš nesmíš - to může málokdo, většinou na základě nějaké starší výjimky.
Za pravdu je různá sazba – jednou pomník, jindy vazba. Kdo ji řekne dřív než včas, tomu pravda zlomí vaz. (KHB)
Je naivní očekávat dnes od médií pravdu a relevantní informace. Kdo má potřebu věřit, má jít do kostela, a ne poslouchat televizi.

Uživatelský avatar
ota
Příspěvky: 20653
Registrován: úte říj 21, 2008 10:21 pm
Bydliště: Nepoměřice

Re: ČOV zkušenosti

#18 Nový příspěvek od ota »

Kdysi jsme se o tom bavili s kámošem. On má chov a má všelijaké vyfikundace kvůli uniku kontaminované vody. Stavěl stáj a nebyla to vůbec sranda, dodržet ofiko všechnu tu legislativu kolem toho. Na všechno projekty schválení, konzultace s uřady na místě. Co povídal, tak nějak to jde vyvážet z těch jímek na určité pozemky. Nesmí ale z domu septik. Jen od zvířat z těch jímek. Ten prostor kam to vozí musí taky splňovat nějaké požadavky. Jako třeba nevmí to vozit k potoku, hned za barák a tak. Myslím, že má na to i nějak vypsané ty pozemky a musí to střídat. Nikdy jsem se ho dopodrobna na to neptal. Ale povídal to, že to nelze vozit támhle na louku. Kdyby to někdo zjistl byl by průser. Tuším že řikal že na to má zpracovaný nějaký elaborát, plán či co. A když by přišla kontrola musí vše sedět.
Třeba je to jinak, ale třeba tady u nás si nikdo nelajzne jet s hovnocucem na louku a tam to pustit. Syn jezdí s fekálem v práci a všechny soukromníky vozí na čističku. Co vím tak přijede a oni si odeberou co tam veze. Pak přije faktura za odvoz na čističku.

Uživatelský avatar
Sniper
Příspěvky: 8984
Registrován: úte dub 12, 2011 9:27 pm
Bydliště: Oderské vrchy

Re: ČOV zkušenosti

#19 Nový příspěvek od Sniper »

Vyjádřil jsem se asi nedostatečně :-/
Samozřejmě to vozit do čističky 8)
Zase takové howado nejsem, abych to vypouštěl za tmy do příkopu u lesa, jak mnohdy vidím některé zemědělce, nebo do hromady s hnojem v poli.
Doufám, že ty hnohiště jim už brzy zakážou...

Staří hownocucáři si nechávali platit kdysi 2x :smich:
Za vývoz a za pohnojeni pole, louky... Jo to byly doby.
Země voní, jede po ní pětadvacet bujných koní. Na Zetoru traktorista, oko bystré, ruka jistá.

TATRA NEZNÁ BRATRA

mastnacek
Příspěvky: 6970
Registrován: pát lis 25, 2011 11:12 am
Bydliště: Broumov

Re: ČOV zkušenosti

#20 Nový příspěvek od mastnacek »

Chobotek, fikejz, hoven se nebojim, zbylejch sracek jo. Kdyby to bylo ok, tak nikdo cisticky a septiky neresi a pralo by se to kam se da.

Korenovka ma svoje limity, hlavne bych rek v zime.

chobotek
Příspěvky: 10466
Registrován: ned lis 07, 2010 3:50 pm
Bydliště: Hohenelbe

Re: ČOV zkušenosti

#21 Nový příspěvek od chobotek »

To jistě má, ale nemyslím, že máš větší zimu než je tady ;-)
Všechno, co se může pokazit... nás poučí.
Copak si myslíte, že pánem výroby je ředitel? I toto, pánem výroby je poptávka.

fikejz
Příspěvky: 5986
Registrován: čtv dub 28, 2011 10:33 am
Bydliště: Malé Svatoňovice

Re: ČOV zkušenosti

#22 Nový příspěvek od fikejz »

Řeší se to z několika důvodů. Prvním je, že někteří lidi jsou horší hovádek, druhým je odbornost a možnost kontroly při nakládání s odpadem a třetím jsou prachy. Co tam pustíš to tam bude a nic jinýho. Nicméně jsou látky, které neodbourá sebelepší čistička - mezi nejhorší z nich patří asi léky (jejich rezidua) především antibiotika a hormonální antikoncepce. A pak samozřejmě látky které mají vliv na čistotu vody- okysličovadla a hnojiva (fosfor, dusík a jejich sloučeniny). Třeba některé prací prostředky dovedou nadělat dost neplechy. Snad jsem na nic nezapoměl, když tak mě někdo doplní.
Za pravdu je různá sazba – jednou pomník, jindy vazba. Kdo ji řekne dřív než včas, tomu pravda zlomí vaz. (KHB)
Je naivní očekávat dnes od médií pravdu a relevantní informace. Kdo má potřebu věřit, má jít do kostela, a ne poslouchat televizi.

J.A.Y.
Příspěvky: 1963
Registrován: čtv pro 25, 2008 10:24 pm
Bydliště: Okr. Náchod
Kontaktovat uživatele:

Re: ČOV zkušenosti

#23 Nový příspěvek od J.A.Y. »

Kdyby mně dneska řekli, že u nás bude kanalizace, okamžitě beru bagr a kopu jim naproti (a to mě už "hovna" stály asi 70 000 za reko septiku + biofiltru). Ale taky to u nás nejspíš nehrozí, takže teď řeším vypouštění do Metuje. Už se s tím jebu půl roku a nemám eště ani projekt :-/ každej má dost času na všechno, ale další tisíce a tisíce lítaj a to jsme eště nekopli. Pokud by tohle nedopadlo, taky jsem byl rozhodlej koupit hovnocuc. Jenže to máš nakládání s odpady, smlouva s čističkou, další mrdy papírů :-/ a nakonec je potřeba odvýzt to každej tejden. Na čističce jsou když já jsem v práci. Celá vesnice sere do řeky buď přímo nebo přes jakousi jímku, kterou vybírali naposled Němci... jen my, kvůli tomu že máme za souseda monstrózního čuráka, musíme legalizovat. Funkce bude stejná, jen budeme o dalších minimálně 50 000 lehčí. Vůbec se nedivím, že je dneska tolik vražd :roll:

mastnacek
Příspěvky: 6970
Registrován: pát lis 25, 2011 11:12 am
Bydliště: Broumov

Re: ČOV zkušenosti

#24 Nový příspěvek od mastnacek »

Jay, to nezni pekne

pidi
Příspěvky: 728
Registrován: ned črc 03, 2011 9:23 pm
Bydliště: Třinec

Re: ČOV zkušenosti

#25 Nový příspěvek od pidi »

Osobně ČOV provozuji více než 1,5 roku a zatím spokojenost. Před tím jímka a cca každé 3 měsíce vyvážení. To bydleli na chalupě rodiče + babka s tím, že do jímky šlo pouze mňam s WC. Zbytek (koupelna, dřez atd) trativod. Když jsme se po rekonstrukci domu nastěhovali my, tedy + 4 členná rodina, tak pokud beru podle normy cca 100 litrů vody na osobu/den, tak by se jímka za den při 7 lidech naplnila každý den o 700 litrů. Měsíčně tedy cca 21 kubíků. A tím, že se všechny normy a zákony zpřísňují a zřejmě to lepší nebude, kanalizace v obci není a nebude, ČOV vyhrála. Samozřejmě 3 komorový septik bez jakéhokoliv dalšího zařízení je nejlepší, ale zde by jej nedovolili. ČOV kterou mám obsahuje jen jedno mamutkové dmychadlo a mechanické spínací hodiny. Jinak je to plastový obal ve kterém jsou přepážky a plastové trubky, takže krom dmychadla a hodin se nemá co posrat (pokud samozřejmě nedojde k proražení, prasknutí nádoby). Od pár známých jsem měl reference, že to dmychadlo jím funguje cca 10 let bez jakékoliv údržby. No těch více než 1,5 roků jen občas dodám bakterie a profouknu (tím dmychadlem) dvě trubky. Nic víc s tím nedělám a ČOV je krom kalné vody prázdná. Dle návodu se má jednou ročně vypumpovat kaly, ale ty tam žádné nemám (občas prohrábnu všechny kmory až na dno).

Přešli jsme ale na BIO čisticí prostředky (ceny srovnatelné s běžnými), jako tablety do myček, prací prášky atd. a byli jsme upozornění na logr z kávy, oleje a antibiotika. To jsou údajně největší zabijáci bakterii v ČOV. Problém nastal v době, kdy babka byla nemocná a bylo třeba jí dopovat léky a sedativy. To šel z čističky neustále smrad a jakékoliv dolévání baktérii nepomohlo, tedy nefungovala tak jak má.

ibanez5
Příspěvky: 1576
Registrován: sob kvě 31, 2014 8:34 am
Bydliště: Kousek od 3nce

Re: ČOV zkušenosti

#26 Nový příspěvek od ibanez5 »

Čau Mastnačku. Dělal jsem ČOVku před cca 5 lety. Existují 2 druhy. Do jedné se sypou bakterie,do druhé ne. Mám tu kde se bakterie nesypou. Je to válec vlastně který je rozdělený na dvě komory. Do první je napojený odpad z baráku,tam to nějak provzdušňuje kompresor,aby se tam vytvořily aerofonni? bakterie ,potom to čerpadlo přečerpá do druhé poloviny a tam sedá kal a "čistá voda" potom jde do vsaku. Z té druhé komory to přečerpává do vsaku taky čerpadlo. Tahle voda se dá normálně používat na podlévání... Mám tam ty nejlevnější čínské čerpadla. Měnil jsem zatím jedno za 1200 Kč... Kdybys měl nějaké dotazy tak piš... Já jsem spokojený. Jo ještě k těm mycím prostředkům. Je to tak že tam nesmí samozřejmě Savo,a ve větším množství ocet nebo jedlá soda. Jinak manželka používá nějaké šetrnější práci prášky...
„Včera jsem byl chytrý, proto jsem chtěl změnit svět. Dnes jsem moudrý, proto měním sám sebe."

J.A.Y.
Příspěvky: 1963
Registrován: čtv pro 25, 2008 10:24 pm
Bydliště: Okr. Náchod
Kontaktovat uživatele:

Re: ČOV zkušenosti

#27 Nový příspěvek od J.A.Y. »

pidi píše: stř dub 20, 2022 8:25 am Přešli jsme ale na BIO čisticí prostředky
Dej prosim nejaky jmena :red: diky

Uživatelský avatar
mape
Příspěvky: 1464
Registrován: pon dub 04, 2011 1:53 pm
Bydliště: Karlštejn
Kontaktovat uživatele:

Re: ČOV zkušenosti

#28 Nový příspěvek od mape »

Než jsem se odstěhoval Tak jsem taky provozoval čističku vlastní výroby......
Bylo to po vzoru jedné Tovární čističky a fungovalo to znamenitě.......
Byl to jeden prostor kam přitékala odpadní voda, ta se probublavala, a dvakrát za den se to zastavilo nechalo se to 2h odstát , kal klesl ke dnu a čistou vodu nahoře jsem odčerpal do nádrže z které jsem pak v létě zaléval.....
V zimě jsem jí potom odčerpávat do takového obrovského záhonu s živým plotem a podobně.......
Nikdy s tím nebyl problém, bakterie se vytvoří sami cca po měsíci..... Když jsme jeli na dovolenou tak jsem do ní nalil 3 litry mléka a zpomalil proces, takže týden přežila..... Byli jsme klasická domácnost pračka sušička myčka, 3x WC, a tři lidi v domácnosti, sprchovali jsme se všichni prakticky denně....
Existuje snad i cesta jak to zlegalizovat ale má to tam spousty klikyháku.....
Když jsem odebíral vzorky a dával to na rozbor tak to bylo jako odpadní voda úplně v pohodě......
Likvidaci vody jsem řešil tak že jsem si prostě udělal závlahu a rozprašovat to po zahradě....
Všechno se pak krásně zelenalo i v suchých měsících.....
už žádné domadělané stroje. mám už jen své mazlíčky
Avia D60 Turbo E3
unc 060
Kobelco SK30
Westvood 1300
Vlastnoručně vyrobený dvouosak vlek nebrzděný

mastnacek
Příspěvky: 6970
Registrován: pát lis 25, 2011 11:12 am
Bydliště: Broumov

Re: ČOV zkušenosti

#29 Nový příspěvek od mastnacek »

Tak si budu muset znovu prostudovat i ty korenovky
https://www.youtube.com/watch?v=bPbUMwJAAQw

Uživatelský avatar
Ondras83
Příspěvky: 10022
Registrován: stř zář 12, 2007 10:28 pm
Bydliště: Stračov
Kontaktovat uživatele:

Re: ČOV zkušenosti

#30 Nový příspěvek od Ondras83 »

mam to jako vasik, 3k septik a za tim biofiltr, jsme dva dospeli a dve male deti, prepad do destove kanalizace, cele to stalo tusim 40-50tis, delal jsem si to sam, je to bezudrzbova vec, bakterie jsem tam uz rok nelil (zapominam na to), septik je pred barakem vedle stani na auta a nesmrdi, meli jsme v obci pasport a kupodivu skoro vsichni obcane si nechali ty septiky udelat a od te doby pohoda, kanalizace vyustuje do prikopu za vesnici, mame 3 stoky a vsude OK...jednou jsem ho nechal vyvezt kvuli potvrzeni pro obec, nechal jsem tam ty spodni kaly a usady a pohoda

Odpovědět

Zpět na „Dům a stavba“