úprava kotle - zvětšení násypky

Moderátoři: rezis, Leo

Zpráva
Autor
Uživatelský avatar
_luky_
Příspěvky: 809
Registrován: čtv pro 25, 2008 12:23 pm
Bydliště: kdesi u Berouna

úprava kotle - zvětšení násypky

#1 Nový příspěvek od _luky_ »

Mám takovej nápad a třeba mi ho rozmluvíte:
Mám zplynovací kotel na dřevo Attack SLX 20 Profi s celkem velkou přikládací komorou. Na nahřátí mojí akunádrže (2280l) potřebuju asi dvě násypky. Tedy naložím kotel, zapálím a musím ještě jednou přiložit. Zahrávám si s myšlenkou tu komoru zvětšit, aby mi na natopení nádrže stačilo jedno naložení.

Jsem první, kdo má takový nápad nebo už to někdo dělal?

Ten kotel má velmi dobře vyřešený přívod vzduchu, takže hoří opravdu jen u dna a zbytek dřeva "čeká". Přemýšlím, že bych prostě nahoře udělal otvor, zavařil ten vodní plášť a nahoru nasadil nástavec, který by v sobě neměl vodu. Jen by byl zaizolovaný skelnou vatou. Zepředu by to mělo další dvířka na naložení.
Je tam štěrbina pro odtah spalin při přikládání, tu bych oželel, protože žádné přikládání nebude potřeba. Případně by se to dalo zaslepit nějakou deskou, pokud by nebylo potřeba tolik topit.
Ještě se může stát, že tam je namotaná dochlazovací smyčka. Zkusím vyzkoumat skrz trubku, kam to vede.
Fotky kotle bez opláštění jsou tady (nejsou to moje fotky, ale stejný kotel): https://scottx.rajce.idnes.cz/Attack_SLX/1013743100

K dispozici invertor i céóčko...

Joe66
Příspěvky: 1502
Registrován: ned pro 14, 2014 12:45 am
Bydliště: Slovensko

Re: úprava kotle - zvětšení násypky

#2 Nový příspěvek od Joe66 »

Kamarat ma na firme tento kotol a akunadrz 1900 alebo 2000litrovu a ked naladuje zbytkovym Bukovym drevom+ dosky alebo kusky brezovej breglejky sem tam plnu komoru-vysklada to aby sa co najviac zmestilo,ze nenahadze len tak . Tak na jednu nadrz ma akumulacku nabitu s rozdielom asi 10alebo 20stupnov medzi vrchom a spodkom + asi uz aj bojler k tomu natapa. Ze akym drevom topis ? Inak sa to da spocitat kolko km dreva das do komory a kolko energie sa vyprodukuje a kolko potrebuje tvoja akumulacka na vytopenie. A navarit by sa to dalo -nasypka ale ci to ma vyznam tolko roboty s tym ? :-/ A skontrolovat kotol musis tak ci tak

chobotek
Příspěvky: 10466
Registrován: ned lis 07, 2010 3:50 pm
Bydliště: Hohenelbe

Re: úprava kotle - zvětšení násypky

#3 Nový příspěvek od chobotek »

Kdysi jsem něco podobného konsultoval s konstruktérem V210 od Vernera. Tam problém není, protože se sype shora, ale ty máš v horní části opláštění výstup vody, takže musíš pořešit především ten. Určitě to jde, ale zrovna tento kotel je pro takový typ zásahu dost nevhodný.
Všechno, co se může pokazit... nás poučí.
Copak si myslíte, že pánem výroby je ředitel? I toto, pánem výroby je poptávka.

Uživatelský avatar
RoKur
Příspěvky: 1778
Registrován: stř zář 25, 2013 6:47 am
Bydliště: Vrbno pod Pradědem

Re: úprava kotle - zvětšení násypky

#4 Nový příspěvek od RoKur »

Ahoj :friends:
Buď spokojen s tím co máš.
Pravděpodobně zvětšíš šanci, že to bude vytvářet klenbu. A pak ke kotli budeš chodit častěji než nyní
A nevím, jestli by jsi tou přestavbou neporušil podmínky dotace.
Mitsubishi MT21 - čtyřválec
Ostrovní FVE: mono 2Sx3P 320W (1900W). Regulátor Epever Tracer6415AN. Baterie Pb 48V/300Ah, LiFePo 200Ah 16 článků. Měnič (čína) sinus 3200W/48V
Solární deskové termo panely KPS11 4ks 1800W (7200W)

vimňouk
Příspěvky: 90
Registrován: čtv kvě 27, 2010 9:39 pm
Bydliště: Hlinsko

Re: úprava kotle - zvětšení násypky

#5 Nový příspěvek od vimňouk »

Nevím jestli teď neplácnu hloupost, nechce se mi studovat tvůj kotel, kdyžtak se omlouvám předem, ale když zvětšuješ přikládací komoru, nemusíš s ní zvětšit i vodní výměník v plášti kotle? Protože jiná tepelná roztažnost voda/vzduch a bude ti ten přechod praskat. Dělalo to třeba i kotlům myslím Verner, v první serii, když kdysi v minulém století začínali... Jako že zvětšovat kotel není ůplně sranda, jestli fakt nejít cestou menšího odporu a sebrat vnitřní sílu opustit gauč a do rozhořelého kotle dojít 1 přiložit :friends:

Uživatelský avatar
_luky_
Příspěvky: 809
Registrován: čtv pro 25, 2008 12:23 pm
Bydliště: kdesi u Berouna

Re: úprava kotle - zvětšení násypky

#6 Nový příspěvek od _luky_ »

Joe66 píše: čtv led 20, 2022 7:37 pm Kamarat ma na firme tento kotol a akunadrz 1900 alebo 2000litrovu a ked naladuje zbytkovym Bukovym drevom+ dosky alebo kusky brezovej breglejky sem tam plnu komoru-vysklada to aby sa co najviac zmestilo,ze nenahadze len tak . Tak na jednu nadrz ma akumulacku nabitu s rozdielom asi 10alebo 20stupnov medzi vrchom a spodkom + asi uz aj bojler k tomu natapa. Ze akym drevom topis ? Inak sa to da spocitat kolko km dreva das do komory a kolko energie sa vyprodukuje a kolko potrebuje tvoja akumulacka na vytopenie. A navarit by sa to dalo -nasypka ale ci to ma vyznam tolko roboty s tym ? :-/ A skontrolovat kotol musis tak ci tak
Topím "prkýnkama". Je to odpad z výroby palet. Tedy odřezky prken a "kostičky". Přiznávám, že skládat to tam jako tetris mě nebaví. Takže o 20% víc by se tam toho při nějaké péči asi vešlo...
Jako když je teplo, tak na to natopení stačí jedna násypka. Ale když je venku zima, tak už potřebuju ty násypky dvě, protože část tepla jde do domu.
Neboj, před realizací jsem to celkem důkladně počítal a výpočty sedí. (Dělám ve vývoji elektroniky, tak mi to přijde tak nějak normální půl roku počítat, než to realizuju.)

Uživatelský avatar
_luky_
Příspěvky: 809
Registrován: čtv pro 25, 2008 12:23 pm
Bydliště: kdesi u Berouna

Re: úprava kotle - zvětšení násypky

#7 Nový příspěvek od _luky_ »

chobotek píše: čtv led 20, 2022 9:20 pm Kdysi jsem něco podobného konsultoval s konstruktérem V210 od Vernera. Tam problém není, protože se sype shora, ale ty máš v horní části opláštění výstup vody, takže musíš pořešit především ten. Určitě to jde, ale zrovna tento kotel je pro takový typ zásahu dost nevhodný.
Ten vývod vody je nad stěnou mezi komorou a výměníkem. Takže vývod vody by mohl zůstat tam, kde je. V nejhorším případě by ten nástavec byl o 5cm kratší.

Uživatelský avatar
_luky_
Příspěvky: 809
Registrován: čtv pro 25, 2008 12:23 pm
Bydliště: kdesi u Berouna

Re: úprava kotle - zvětšení násypky

#8 Nový příspěvek od _luky_ »

RoKur píše: pát led 21, 2022 7:23 am Ahoj :friends:
Buď spokojen s tím co máš.
Pravděpodobně zvětšíš šanci, že to bude vytvářet klenbu. A pak ke kotli budeš chodit častěji než nyní
A nevím, jestli by jsi tou přestavbou neporušil podmínky dotace.
Spokojený jsem, ale mohlo by to být i lepší, ne? Prostě vymýšlím blbiny, tak hledám, kdo mi to rozmluví :-D
Topím prkýnkama a za těch pár let jsem NIKDY neviděl klenbu. To možná dělají polena, ale ty já nemám.
Jestli dobře počítám, tak už uběhne vázací doba dotace, takže si s tím teď můžu dělat, co chci.
Naposledy upravil(a) _luky_ dne pát led 21, 2022 9:31 am, celkem upraveno 1 x.

chobotek
Příspěvky: 10466
Registrován: ned lis 07, 2010 3:50 pm
Bydliště: Hohenelbe

Re: úprava kotle - zvětšení násypky

#9 Nový příspěvek od chobotek »

Ok. Pak by akorát stálo za to celou konstrukci zkontrolovat z pohledu teplotní roztažnosti, jak psal vimňouk výše. Skoro jistota by byla udělat tam osazení a ten nádstavec tam prostě vložit a zatěsnit šňůrou. Tím omezíš pnutí, ale přibude jedno na těsnost nespolehlivé místo. Pak už si můžeš udělat rovnou horní přikládání a sypat shora, pokud máš dost vysoko do stropu.
Všechno, co se může pokazit... nás poučí.
Copak si myslíte, že pánem výroby je ředitel? I toto, pánem výroby je poptávka.

Uživatelský avatar
_luky_
Příspěvky: 809
Registrován: čtv pro 25, 2008 12:23 pm
Bydliště: kdesi u Berouna

Re: úprava kotle - zvětšení násypky

#10 Nový příspěvek od _luky_ »

vimňouk píše: pát led 21, 2022 8:28 am Nevím jestli teď neplácnu hloupost, nechce se mi studovat tvůj kotel, kdyžtak se omlouvám předem, ale když zvětšuješ přikládací komoru, nemusíš s ní zvětšit i vodní výměník v plášti kotle? Protože jiná tepelná roztažnost voda/vzduch a bude ti ten přechod praskat. Dělalo to třeba i kotlům myslím Verner, v první serii, když kdysi v minulém století začínali... Jako že zvětšovat kotel není ůplně sranda, jestli fakt nejít cestou menšího odporu a sebrat vnitřní sílu opustit gauč a do rozhořelého kotle dojít 1 přiložit :friends:
Plán je takový: horní stěna je dvojitá a je tam voda. Tedy udělám v tom "okno" a vzniklý řez dvojitou stěnou zavařím nějakým plocháčem. Výsledkem bude drobné zmenšení plochy vodního pláště. A ten nástavec by byl "suchý" a ke kotli bych ho přišrouboval - jednak, aby se to lépe dělalo a jednak kvůli zmíněnému praskání. Vzhledem ktomu, že v té násypce to nehoří, není potřeba to chladit. Jen je potřeba to zaizolovat, aby tam nebylo chladné místo. To by se tam pak srážela voda a dehet. I na Verner V210 se dělal nějaký nástavec, ale nikdy jsem ho neviděl.
S přiložením jde o to, trefit ten správný okamžik, kdy je potřeba přiložit. Sice mám řízení pomocí PLC, měřím i teplotu spalin a koukám na to přes mobil. (Takže se tam fakt nemusím chodit dívat.) Ale když zatopím až večer, tak mi to přiložení vychází třeba na 2hod ráno. Takže mám ráno studený kotel a natopenou jen půlku nádrže.

Uživatelský avatar
_luky_
Příspěvky: 809
Registrován: čtv pro 25, 2008 12:23 pm
Bydliště: kdesi u Berouna

Re: úprava kotle - zvětšení násypky

#11 Nový příspěvek od _luky_ »

chobotek píše: pát led 21, 2022 9:22 am Ok. Pak by akorát stálo za to celou konstrukci zkontrolovat z pohledu teplotní roztažnosti, jak psal vimňouk výše. Skoro jistota by byla udělat tam osazení a ten nádstavec tam prostě vložit a zatěsnit šňůrou. Tím omezíš pnutí, ale přibude jedno na těsnost nespolehlivé místo. Pak už si můžeš udělat rovnou horní přikládání a sypat shora, pokud máš dost vysoko do stropu.
Přesně tak nějak to mám v hlavě. Totiž si ten nástavec můžu při svařování otáčet a pak ho jenom do kotelny přinést hotový...
To horní přikládání ně taky napadlo. Ale přikládat ze štaflí asi není to pravý. Možná, kdyby se naskytla nějaká štěpka a pásový dopravník... Ale to už vymýšlím moc velký koniny.

chobotek
Příspěvky: 10466
Registrován: ned lis 07, 2010 3:50 pm
Bydliště: Hohenelbe

Re: úprava kotle - zvětšení násypky

#12 Nový příspěvek od chobotek »

Nádstavec pro V210 se dělá pod obj. č. ZVKX0319
Mimochodem, když vyvíjíš elektroniku, co tomu kotli pořídit schopnost stáložáré odstávky? Pak byl ráno jen znovu přiložil. A pak zas večer...
Všechno, co se může pokazit... nás poučí.
Copak si myslíte, že pánem výroby je ředitel? I toto, pánem výroby je poptávka.

Uživatelský avatar
_luky_
Příspěvky: 809
Registrován: čtv pro 25, 2008 12:23 pm
Bydliště: kdesi u Berouna

Re: úprava kotle - zvětšení násypky

#13 Nový příspěvek od _luky_ »

Jako vím, že se dělal nebo dělá. Ale nikdy jsem nenašel žádnou fotku jak to vypadá.

Stáložár je takové zbožné přání výrobců. Ten můj kotel funguje tak, že když klesne teplota spalin pod nějakou úroveň, tak vypne ventilátor a tedy žhavé uhlíky se tam nějakou dobu udrží. Ale má to svoje limity. I na komínový tah to pořád hoří dál, nakonec to zhasne a kotel vychladne. Držet nahřátý kotel je plýtvání teplem, protože pořád spousta tepla utíká komínem. Takže je lepší plným výkonem natopit nádrž a pak to nechat vychladnout.

chobotek
Příspěvky: 10466
Registrován: ned lis 07, 2010 3:50 pm
Bydliště: Hohenelbe

Re: úprava kotle - zvětšení násypky

#14 Nový příspěvek od chobotek »

Mám interierového Vernera. Zavře sací klapku a nikam nic neletí. Po 10 hodinách od přiložení se v klidu zase rozhoří. Uhelný Ekoefekt 48 se umí rozběhnout po více než celém dni odstávky, tam je na sání také klapka. Stáložár znamená, že kotlem neproudí vzduch a v topeništi se drží opouzdřená žhavá vrstva, kotel tedy není natopený. Jestli to na některých kotlech funguje jinak, není to stáložár, ale jak píšeš, zbožné přání výrobců.
Všechno, co se může pokazit... nás poučí.
Copak si myslíte, že pánem výroby je ředitel? I toto, pánem výroby je poptávka.

fikejz
Příspěvky: 5989
Registrován: čtv dub 28, 2011 10:33 am
Bydliště: Malé Svatoňovice

Re: úprava kotle - zvětšení násypky

#15 Nový příspěvek od fikejz »

Nástavec podobného stylu vlastní výroby mám na kotli taky. Já mám ale kotel se sundávacím horním víkem a nad něj jsem do rozšířeného otvoru po přikládacích dvířkách posadil nástavec zhruba o velikosti původní komory. Má spodní odhořívání, takže se nic neděje a ačkoliv stěny jsou nezateplené tak se na nich ani nijak extra nic neusazuje. Nástavec je jenom posazený "na půlfalc" a těsnící šňůru. Dvířka nástavce jsou řešena obdobně- tvarové uložení a těsnící šňůra.
Za pravdu je různá sazba – jednou pomník, jindy vazba. Kdo ji řekne dřív než včas, tomu pravda zlomí vaz. (KHB)
Je naivní očekávat dnes od médií pravdu a relevantní informace. Kdo má potřebu věřit, má jít do kostela, a ne poslouchat televizi.

Odpovědět

Zpět na „Dům a stavba“