přetápění kotle dakon dor f 16

Moderátoři: rezis, Leo

Zpráva
Autor
chobotek
Příspěvky: 10466
Registrován: ned lis 07, 2010 3:50 pm
Bydliště: Hohenelbe

Re: přetápění kotle dakon dor f 16

#16 Nový příspěvek od chobotek »

Směšovací ventil míchá vodu tak, aby zamezil nízkoteplotní korozi kotle. Tzn. do natopení nádoby je stále částečně otevřený ze strany výstupu kotle. Vzhledem k výkonu kotle bych si dovolil tvrdit, že větší průtok je z "teplé větve" a tam odtud se taky stahuje případná vzduchová bublina. Ta zároveň nemá kam jít, protože průtok do akumulace je malý, tj. tam ji proud vody nestrhne. Jinak kdybych takovou věc dělal, pak ten T kus je baňka, která má odvzušňovák v nejvyšším místě, které je současně nejvýše položené vzhledem ke kotli i té klesající větvi k prostupu (a když už jsme u toho, tohle celé bych nahradil laddomatem za pár korun z bazoše)
Všechno, co se může pokazit... nás poučí.
Copak si myslíte, že pánem výroby je ředitel? I toto, pánem výroby je poptávka.

Uživatelský avatar
Jan_2
Příspěvky: 1423
Registrován: úte pro 28, 2010 9:00 pm
Bydliště: Celakovice

Re: přetápění kotle dakon dor f 16

#17 Nový příspěvek od Jan_2 »

Nebo vyhodit i ten směšovač a dát tam termostat.
A do soustavy ještě přidat pojistný ventil. Bez toho bych se bál, třeba když nepůjde proud
Zetor 6911
BSS 5 tuna 3x
BSS 7 tuna
Belorus EO 2621 V

chobotek
Příspěvky: 10466
Registrován: ned lis 07, 2010 3:50 pm
Bydliště: Hohenelbe

Re: přetápění kotle dakon dor f 16

#18 Nový příspěvek od chobotek »

Pojistný ventil na schematu je, vyhodit směšovací ventil nedoporučuju, protože studená voda pak bude příliš ochlazovat teplosměnné plochy kotle (tomu termostat nezabrání).
Všechno, co se může pokazit... nás poučí.
Copak si myslíte, že pánem výroby je ředitel? I toto, pánem výroby je poptávka.

Uživatelský avatar
Jan_2
Příspěvky: 1423
Registrován: úte pro 28, 2010 9:00 pm
Bydliště: Celakovice

Re: přetápění kotle dakon dor f 16

#19 Nový příspěvek od Jan_2 »

S pojistným ventilem jsem se špatně díval, zmátlo mě ta poznámka, že odvzdušňovací ventil pouštěl páru.
Zetor 6911
BSS 5 tuna 3x
BSS 7 tuna
Belorus EO 2621 V

Pavel
Příspěvky: 8260
Registrován: sob črc 07, 2007 12:56 pm
Bydliště: dobrovice u mb

Re: přetápění kotle dakon dor f 16

#20 Nový příspěvek od Pavel »

co tam mas za cerpadlo ma rychlosti pokud ano muze byt problem v tom spatecka rychle tahne a bere pres smesovak tplou a toci porad tu vodu jinak u cerpadla by mnela bejt obtokova smycka a odvzdusnovak az to bude varit skus povolit protaceci zatkuc to bude delat rozvod je tlakovej nebo otevrenej

pql
Příspěvky: 467
Registrován: pon črc 09, 2007 4:09 pm
Bydliště: u Sobotky

Re: přetápění kotle dakon dor f 16

#21 Nový příspěvek od pql »

Rozvod je tlakovej,
cerpadla jsem zkousel dve jedno trirychlostni a grudfoss s konstatnim prutokem

J.A.Y.
Příspěvky: 1963
Registrován: čtv pro 25, 2008 10:24 pm
Bydliště: Okr. Náchod
Kontaktovat uživatele:

Re: přetápění kotle dakon dor f 16

#22 Nový příspěvek od J.A.Y. »

já bych se zeptal co to je za špérklapku? Jestli s pérkem, nastav čerpadlo na vyšší stupeň, neb ji nepřetlačí. U mýho táty to taky dělalo.

FSDN
Příspěvky: 196
Registrován: sob led 18, 2014 8:37 pm
Bydliště: Kolín

Re: přetápění kotle dakon dor f 16

#23 Nový příspěvek od FSDN »

Co jsem zažil tak vzduch může dělat problém kdekoliv takže vývod z kotle by měl být stoupat do akumulační nádrže a akumulační nádrž musí mít automat také. Originál Ladomat pro Atmos má v návodu doporučení že primární okruh k ladomatu (proti podchlazování kotle zpátečkou ) má být pokud možno co největším průřezu - nechal jsem ho proto v pozinku 5/4 trubce - není tak rychlé proudění a dle výrobce funguje takto nouzově i jako samotíž a prevence přetápění. Jak psal chobotek ten alpex asi nic moc (není zvlněný - vzduchové kapsy ?). Ještě jaký udržuješ studený tlak v okruhu ? Znám případ kdy z důvodu drobných úniků byl topný okruh za studena na 1,8 a po zahřátí se tím pádem vařil kotel už při relativně nižší teplotě a čerpadlo to nebralo. A je k té akumulační nádobě objemově odpovídající expanze a správně natlakovaná expanze ? A funguje teplotní regulace topné vody přivřením klapky vzduchu řetízkem ? Jak rychle jde kotel do výkonu ?

FSDN
Příspěvky: 196
Registrován: sob led 18, 2014 8:37 pm
Bydliště: Kolín

Re: přetápění kotle dakon dor f 16

#24 Nový příspěvek od FSDN »

A jaké je oběhové čerpadlo-výkon ? Je třeba vyzkoušet režim - autoadapt / proporcionální /trvalé otáčky.
Taky jsem zažil takové hlouposti jak otočené oběhové čerpadlo ( litinová základna ) a pod EPS izolací to nebylo patrné , nebo i ten zmiňovaný filtr může být zanesený...

pql
Příspěvky: 467
Registrován: pon črc 09, 2007 4:09 pm
Bydliště: u Sobotky

Re: přetápění kotle dakon dor f 16

#25 Nový příspěvek od pql »

tak stále beze změny, zkusil jsem taky zvýšit tlak z 1 na 1,8 barů, ale stejně po pár hodinách čerpadlo stojí.

chobotek
Příspěvky: 10466
Registrován: ned lis 07, 2010 3:50 pm
Bydliště: Hohenelbe

Re: přetápění kotle dakon dor f 16

#26 Nový příspěvek od chobotek »

A kromě toho zvýšení tlaku jsi zkoušel co?
Všechno, co se může pokazit... nás poučí.
Copak si myslíte, že pánem výroby je ředitel? I toto, pánem výroby je poptávka.

pql
Příspěvky: 467
Registrován: pon črc 09, 2007 4:09 pm
Bydliště: u Sobotky

Re: přetápění kotle dakon dor f 16

#27 Nový příspěvek od pql »

měnil jsem čerpadla, vyhodil zpětnou klapku, dal ještě jeden odvzdušňovák před čerpadlem.

Jinak je to určitě bublina vzduchu v čerpadle, už to poznám po sluchu.

Nikdy se to nezastaví, když na to čumím, tak si snad vezmu do sklepa pivo a budu trávit večery v kotelně. :D

zvažuju předělat trubky aby čerpadlo bylo svisle a ne vodorovně (vstup výstup, hřídel má být vodorovně pořád), i když se mi to tam vlastně nevejde


případně něco takovýho
https://www.obchod-vtp.cz/caleffi-551-a ... tenim-pn10
Naposledy upravil(a) pql dne úte pro 07, 2021 8:11 pm, celkem upraveno 1 x.

chobotek
Příspěvky: 10466
Registrován: ned lis 07, 2010 3:50 pm
Bydliště: Hohenelbe

Re: přetápění kotle dakon dor f 16

#28 Nový příspěvek od chobotek »

Můžeš to vyfotit? Především tu část od kotle k tomu T a dolů k čerpadlu. Je žádoucí, aby v místě odvzdušňováku bylo proudění co nejpomalejší, jinak čerpadlo strhává vzduch.
Všechno, co se může pokazit... nás poučí.
Copak si myslíte, že pánem výroby je ředitel? I toto, pánem výroby je poptávka.

Fizz
Příspěvky: 7849
Registrován: stř pro 28, 2016 10:13 pm
Bydliště: Cca Brno

Re: přetápění kotle dakon dor f 16

#29 Nový příspěvek od Fizz »

Jestli se to nezavzdusni až varem. Tj nedostatečný průtok.

Předpokládám že máš cerpadlo horizontálně, co dát ho svisle? Nebo alespoň otočit o 90'st kolem osy?

Fotka by se opravdu hodila.

(Mimochodem blbý dotaz, ale stalo se, přepravní zátka z čerpadla v potrubí. Občas se průtokem zavřela, asi, dostala se až skoro ke kotli, dotyčný to řešil vymenou takřka vseho, přišli na to při výměně kotle kdy upravovali výšku přívodu.)
"... to že máš internet neznamená, že sr@čky co máš v hlavě a považuješ je za myšlenky musíš ventilovat veřejně..."
Other-Side II. '23

Pavel
Příspěvky: 8260
Registrován: sob črc 07, 2007 12:56 pm
Bydliště: dobrovice u mb

Re: přetápění kotle dakon dor f 16

#30 Nový příspěvek od Pavel »

nad cerpadlem ma bejt smycka na odvzdusneni na cerpadlu mas jiunak zatku tez na odvzdusneni

Odpovědět

Zpět na „Dům a stavba“